Προς το περιεχόμενο

Κάποιοι δημιούργησαν RAM Disk χρησιμοποιώντας την τεχνολογία 3D V-Cache της AMD και είδαν ταχύτητες εγγραφής έως 175GB/s


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο να τρέχει σε τόσο υψηλές ταχύτητες. Εάν χρησιμοποιεί την τεχνολογία NAND που έχουν οι ssd, οι κυψελίδες οξειδίου του πυριτίου είναι πάρα πολύ ευαίσθητες στις υψηλές θερμοκρασίες και τις επαναλαμβανόμενες εγγραφές, πολύ φοβάμαι ότι θα πέφτει πολύ γρήγορα το health των disk με αποτέλεσμα να τους χρησιμοποιούμε μόνο για λειτουργικά πράγματα (windows, apps, rendering, etc) και λιγότερο στην αποθήκευση αρχείων. Η αλήθεια είναι ότι είναι μεγάλη η αγορά για rendering σε συμβατικούς δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε ανάγει την Amiga στο Holy Grail των υπολογιστών της δεκαετίας των 80s.
Λοιπόν όχι, τίποτε απ' όλα αυτά δεν ξεκίνησε από την Amiga.

Oι τεχνολογίες υπάρχαν ήδη πολύ πριν, και εφαρμόζονταν ευρέως σε Workstations μηχανήματα - 
μόνον που τα Workstations ήταν πολύ ακριβότερα. 
Η Amiga έφερε κάποιες από αυτές στον οικιακό χρήστη - και μάλιστα ημιτελώς, τίποτε άλλο.

Π.χ., έχω βιβλίο γραφικών CAD της δεκαετίας των 70s, και περιγράφει trackballs, ηλεκτρονικές ταμπλέτες (με πενάκι !), 
3D ηχητικά light pens (!), LCD οθόνες, εκτυπωτές laser και inkjet, dedicated κάρτες γραφικών,
και άλλα τέτοια "εξωτικά" για την εποχή πράγματα.
Λοιπόν υπήρχαν όλα. Και όταν αυτά χρησιμοποιούνταν από τους μηχανικούς και τους σχεδιαστές, η Amiga δεν υπήρχε καν σαν ιδέα.
Απλώς η χρήση τους ήταν για σοβαρή δουλειά, στον βιομηχανικό χώρο, και οι οικιακοί χρήστες μπορούσαν μόνον τα ονειρευτούν.
Εξάλλου, ένας οικιακός χρήστης τι να το κάνει το 3D light pen και το πραγματικό χρώμα;  μόνον για να παίζει....
Στη βιομηχανία όμως δεν ήταν έτσι.


Παρεμπιπτόντως, αφού η Amiga είχε τόσα και τόσα καλούδια και δυνατότητες, γιατί δεν χρησιμοποιήθηκε πουθενά σε βιομηχανικό περιβάλλον;
Ακριβώς επειδή σε τέτοιο περιβάλλον οι απαιτήσεις ήταν πολύ πιο ουσιαστικές και η Amiga δεν μπορούσε να ανταποκριθεί.
Π.χ., ποιά αυτοκινητοβιομηχανία θα βασιζόταν στην Amiga για να σχεδιάσει και να μελετήσει αμαξώματα;  Καμία ! 
Workstations χρησιμοποιούσαν, που είχαν πολύ λιγότερους περιορισμούς σε όλα (μνήμη, hardware, εξειδικευμένο λειτουργικό κλπ)...
Η Αmiga ήταν ένα (μάλλον κακό) κακέκτυπο των παραπάνω για τους οικιακούς χρήστες, 
οι οποίοι εντυπωσιάζονταν επειδή δεν είχαν επαφή με τις  edge-cut τεχνολογίες της εποχής.
Π.χ., όταν χρησιμοποιούνταν για multitasking, η ταχύτητα μειωνόταν σημαντικά - ενώ ένα workstation δεν είχε τέτοιο θέμα...


Και όσο για το Ram disk, η Amiga δεν ήταν ο μοναδικός πετεινός στο κοτέτσι, και τα PC είχαν. 
Θυμάμαι λογισμικό που είχε κυκλοφορήσει γι αυτή τη δουλειά το 1984....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, kinitos said:

Βέβαια τότε με αστάρι και αμιγκα είχε μεγάλη διαφορά η μνήμη ramdisk και πάντα είχα την απορία γιατί στα πισι τα υπερεξελιγμενα δεν μπορείς να το κάνεις. Και να φορτώσεις εβα παιχνίδι αλλά παλιά στην ραμ μνήμη και να μην φορτώνει από το σκληρο δίσκο

Εισαι μερακλής εσύ. Πριν βάψεις την Αμίγκα, την πέρασες κι αστάρι, ωραίοςςςς

Α και τα πισι είχαν ramdisk, με ένα απλό TSR προγραμματάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σας τρομάξω, αλλά έχω χρόνια RAM DISK στο Ubuntu, μιας και είμαι και εγώ "παιδί της Amiga" από το 1987.

Είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις (ίσως να κάνω ένα θέμα στο forum) και κάνει ακριβώς ότι έκανε στην Amiga. Αποθηκεύεις όλα τα προσωρινά σου αρχεία εκεί και δεν τα βρίσκεις στο επόμενο reboot. Με έχει βολέψει τρομερά και έχω γλυτώσει από εκατοντάδες temp αρχεία που θα είχα στη διάρκεια της ημέρας.

 

Στιγμιότυπο οθόνης από 2023-12-01 23-45-50.png

Στις 30/11/2023 στις 6:34 ΜΜ, V.I.Smirnov είπε

Παρεμπιπτόντως, αφού η Amiga είχε τόσα και τόσα καλούδια και δυνατότητες, γιατί δεν χρησιμοποιήθηκε πουθενά σε βιομηχανικό περιβάλλον;
Ακριβώς επειδή σε τέτοιο περιβάλλον οι απαιτήσεις ήταν πολύ πιο ουσιαστικές και η Amiga δεν μπορούσε να ανταποκριθεί.

Σχεδόν όλοι οι τηλεοπτικοί σταθμοί στη δεκαετία του 90... Λόγω του genlock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2023 στις 11:09 ΠΜ, konstantinos77g είπε

Τα αγαπημένα 8bitα ήταν ο "πρόλογος" στο τι έρχεται με τα 16-32 bit.
Και εννοείται τι καλύτερο από το δημοφιλές Amstrad CPC 6128!!
Αλλά προσωπική μου άποψη, όλα ξεκίνησαν με την Amiga...
Σε τι να αναφερθώ στα custom chips, στο πρώτο πραγματικά multitasking OS, αυτά είναι γνωστά...
Στην κυριολεξία ότι ζούμε από εκεί και πέρα!! 😊

Δεν διαφωνώ λέμε...σου είπα την εχω μαχιμη την αμίγκα την στιγμή που μιλάμε σε ειδικό χώρο μαζί με τον 6128 που ανεφερες...εχει και c64 και σπέκτρουμ το κατάστημα...(ξεφύγαμε εκτός θέματος ....)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...