Προς το περιεχόμενο

Αποχωρεί ο Μιχάλης Τσαμάζ από τον Όμιλο ΟΤΕ, νέος CEO ο Κώστας Νεμπής


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τα golden buys είναι εδώ και εμείς ακόμα πληρώνουνε πάγια με το ζόρι κι όχι την πραγματική αξία της υπηρεσίας ιδίως στα σταθερά. Όμηροι του κεφαλαίου γίναμε…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Georgios Pappas είπε

Θέλω να αλαξουνε αυτον τον βρομοκανόνα για να βάλω οπτική ίνα στην πολυκατοικία μου μόνο εγώ χωρίς να χρειάζετε να πάει στους απο πάνω.

Λες ο καινούριος CEO να φέρει καμιά καινούρια τέτοια καινοτομία? Αμφιβάλω. Πάω να ζήσω με την 50αρα μου.

Με 50αρα συνδεση ειμαστε 5 χρονια τωρα ενω γυρω γυρω τους διπλασιαζουν την ταχυτητα δωρεαν. Η απαντηση ειναι οτι το δικτυο επεκτεινεται! Γυρω γυρω μαλλον γιατι εδω εχει κολλησει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Georgios Pappas είπε

Θέλω να αλαξουνε αυτον τον βρομοκανόνα για να βάλω οπτική ίνα στην πολυκατοικία μου μόνο εγώ χωρίς να χρειάζετε να πάει στους απο πάνω.

Λες ο καινούριος CEO να φέρει καμιά καινούρια τέτοια καινοτομία? Αμφιβάλω. Πάω να ζήσω με την 50αρα μου.

ποιος κανονας ειναι αυτος; Πρωτη φορα το ακουω, που κολλαει ο απο πανω και ο απο κατω; Εγω εκανα αιτηση για οπτικη NOVA κανανε 2 μηνες αλλα ηρθαν περασαν τον κατανεμητη στην πολυκατοικια, ηρθε μετα απο καμια 10αρια μερες αλλο συνεργειο την εβαλε μεσα στο σπιτι και οκ. 500αρα 26 ευρω+1 μηνας δωρεαν.

Απο περιεργεια ειχα μιλησει και με ΟΤΕ πριν την NOVA μολις ειχα δει οτι τελειωσαν οι εργασιες κτλ γτ και γω 50αρα ειχα στα 34 ευρω και το μονο που μου ειπαν ειναι οτι δεν βλεπουν αν υποστηριζεται οπτικη στην διευθυνση μου γτ πρεπει να μπει πρωτα ο κατανεμητης στην πολυκατοικια απο NOVA (στην πολη μου ειναι NOVA το δικτυο) και μετα θα φανει στο συστημα. Δλδ του λεω συγγνωμη, εγω που ειμαι ο πρωτος που θελει να βαλει θα πρεπει να περιμενω ενα γειτονα που θελει να βαλει NOVA να ερθει το συνεργειο να βαλει κατανεμητη και μετα θα μ πεις εσυ τι μου δινεις; Ναι μου λεει. Ε, αστο του λεω ας ειμαι εγω ο πρωτος που θα βαλει NOVA τοτε. Για την ιστορια ο ΟΤΕ ακριβως το ιδιο πακετο με την NOVA που εχω το εχει αυτη τη στιγμη 42,90. Οποτε οχι. Αντιο ΟΤΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, kr0m said:

καλα να παθουμε. αφου ο ελληνας δεν σκοπευει ποτε να ασχοληθει με το οτι τον καταεκμεταλλευονται 3 εταιριες, που του πουλανε πακετα με 1500 SMS, ή με τα λεπτα προς x,y,z (αντι για προς ολους οπως σε ολη την ΕΕ), ή το οτι 6GB data κανουν 8,5€,  ή το οτι το χρηματικο σου υπολοιπο....μηδενιζεται μετα απο 2 μηνες εαν δεν ανανεωσεις, καλα να παθουμε και αυτο αξιζουμε.

η ΕΕΤΤ πραγματικα και που υπαρχει, ειναι ανυπαρκτη.

Έχεις δίκιο μεν, αλλά η ελλαδα είναι πολύ μικρή χώρα πληθυσμιακά για να αξίζει να ασχοληθεί μια 4η ή 5η εταιρία.

Εδω πριν 2-3 χρόνια η ΕΕ μπλοκαρε την εξαγορά της wind από τη Vodafone για να μη μείνουν μόνο 2 εταιρείες κινητής στη χώρα. 

Πάλι καλά να λες που είμαστε στην ΕΕ αλλιώς ακόμα με ΟΤΕ (σκέτο, όχι Cosmote) θα είμασταν και τις σάπιες isdn που μας πούλαγαν σαν καινοτομία όταν οι άλλοι έξω είχα φύγει απτό cable internet (το οποίο εμεις κάναμε skip τελείως) και είχαν πάει ήδη σε xDSL τότε.

Οσο για την ΕΕΤΤ που λες.. ανέκδοτο πραγματικά. Μόνο για να τραβάει το αυτί σε εταιρείες για τα χρεωσιμα 5ψηφια είναι. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, Arkin said:

10πλασιο και πάλι θα είναι πιστεύω. 

Δεκαπλασιο ποιου; 

2 hours ago, tsibosp said:

ποιος κανονας ειναι αυτος

Εννοεί αυτόν που ορίζει να μπαίνουν αναμονες σε όλους τους ορόφους της πολυκατοικίας κι όχι μόνο σε αυτόν που έχει κάνει την αίτηση. Προφανώς έχει θέμα με τους γείτονες. Βέβαια όπως ειπώθηκε ήδη δεν είναι του ΟΤΕ οπότε δεν θα αλλάξει κάτι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Δεκαπλασιο ποιου; 

Κυρίως των μικρών VDSL συνδέσεων. Έχουμε μέχρι 50αρα εδώ τα 5.5 που δίνουν είναι απλά τίποτα και ζητάνε και 29 ευρώ. Τώρα κάτι 500mb και 1gb συνδέσεις είναι εντάξει με τα 100 και 50 που δίνουν αλλά τα 10 στα 100 η τα 20 στα 200 δεν είναι σοβαρές τιμές. Θα έπρεπε να δίνουν τουλάχιστον 50% της download αν όχι συμμετρικό νομίζω κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει η κοροϊδία τους όλα τα χρόνια με το 10% που δίνουν. Μετά κάνουν παράπονα που ο κόσμος καταφεύγει σε κάρτες sim δεν κοιτάνε να φτιάξουν τα πακέτα τους και το δίκτυο τους κυρίως επαρχία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνει ένας μεγάλος κύκλος. Επί προεδρίας Τσαμάζ έγιναν μεγάλοι μετασχηματισμοί στον όμιλο, με τον τελευταίο να είναι εν εξελίξει, καθώς οι εργαζόμενοι στα κτήρια Καρελα, στην Παιανία, έρχονται πίσω στο πλήρως ανακαινισμένο Μέγαρο.

για να δούμε και τον νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, Arkin said:

Κυρίως των μικρών VDSL συνδέσεων. Έχουμε μέχρι 50αρα εδώ τα 5.5 που δίνουν είναι απλά τίποτα και ζητάνε και 29 ευρώ. Τώρα κάτι 500mb και 1gb συνδέσεις είναι εντάξει με τα 100 και 50 που δίνουν αλλά τα 10 στα 100 η τα 20 στα 200 δεν είναι σοβαρές τιμές. Θα έπρεπε να δίνουν τουλάχιστον 50% της download αν όχι συμμετρικό νομίζω κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει η κοροϊδία τους όλα τα χρόνια με το 10% που δίνουν. Μετά κάνουν παράπονα που ο κόσμος καταφεύγει σε κάρτες sim δεν κοιτάνε να φτιάξουν τα πακέτα τους και το δίκτυο τους κυρίως επαρχία. 

Τριπλάσιο παντού είναι μια χαρά, 50/15, 100/30, 200/60, 300/90, 500/150, 1000/300. Αναλογικά το ίδιο, τι πάει να πει ότι "φτάνουν" των μεγάλων? 0 το κόστος έτσι κι αλλιώς της αύξησης του upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τριπλάσιο παντού είναι μια χαρά, 50/15, 100/30, 200/60, 300/90, 500/150, 1000/300. Αναλογικά το ίδιο, τι πάει να πει ότι "φτάνουν" των μεγάλων? 0 το κόστος έτσι κι αλλιώς της αύξησης του upload.

Κοιτα με τα 15 πχ αν παει η 50αρα παλι δεν κανεις δουλεια με τιποτα σε μεγαλα αρχεια. Ενω πχ με τα 100 του 1GB κανεις αψογα εκει και 3 φορες πανω να παει ειναι τελεια. Ενω σε κατι 50αρες και 100αρες αν δεν παει 10πλασιο δεν γινεται δουλεια. Και τα 30mb χαλια ειναι και τα 60 για την 200αρα. Το 10% upload ειναι το χειροτερο που εχουμε με τις adsl vdsl οπτικες ολα τα χρονια και δεν βλεπω να αλλαζει. Και καποτε δεν χρειαζονταν πολυ upload σημερα ειναι απαραιτητο ομως και αυτοι συνεχιζουν να μας δουλευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Arkin said:

Κοιτα με τα 15 πχ αν παει η 50αρα παλι δεν κανεις δουλεια με τιποτα σε μεγαλα αρχεια.

Θα πάει σε μεγαλύτερο πακέτο τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Θα πάει σε μεγαλύτερο πακέτο τότε.

Αν δεν υπαρχει μεγαλυτερο? Πολλοι εχουν cap 24αρα η και 50αρα παλι δεν γινεται δουλεια με τα 5mb η ακομα και 15 να παει το upload. Οτι κανει inalan και HCN επρεπε να κανουν εδω και πολλα χρονια τουλαχιστον cosmote αλλα σου λεει αφου δεν μιλαει ο κοσμος ολα καλα ας τους δουλευουμε περισσοτερο κερδος για μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Arkin said:

Αν δεν υπαρχει μεγαλυτερο? Πολλοι εχουν cap 24αρα η και 50αρα παλι δεν γινεται δουλεια με τα 5mb η ακομα και 15 να παει το upload. Οτι κανει inalan και HCN επρεπε να κανουν εδω και πολλα χρονια τουλαχιστον cosmote αλλα σου λεει αφου δεν μιλαει ο κοσμος ολα καλα ας τους δουλευουμε περισσοτερο κερδος για μας. 

4G/5G, Starlink.

Στην ADSL άντε να πάει 2Mbps το upload αν είναι τυχερός κάποιος, στην VDSL πάει σίγουρα πιο πάνω αλλά το 1:1 ίσως και το 1:2 το ξεχνάς, μόνο στο FTTH υπάρχει δυνατότητα αλλά εμπορικά δεν το θέλουν. Το  30 άντε βαριά 50% είναι ένα εφικτό νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

4G/5G, Starlink.

Στην ADSL άντε να πάει 2Mbps το upload αν είναι τυχερός κάποιος, στην VDSL πάει σίγουρα πιο πάνω αλλά το 1:1 ίσως και το 1:2 το ξεχνάς, μόνο στο FTTH υπάρχει δυνατότητα αλλά εμπορικά δεν το θέλουν. Το  30 άντε βαριά 50% είναι ένα εφικτό νούμερο.

Ναι η μονη λυση ειναι αυτη με 5g router και ξενοιαζεις απλα πολυς κοσμος δεν τα γνωριζει και παιδευετε. Ενα 50% ειναι τιμιο για το upload αλλα σκεφτονται μετα ποιος θα παει στις συμμετρικες συνδεσεις. Δεν πιστευω βεβαια οτι θα γινει κατι τετοιο πριν το 2030 αλλα ποτε δεν ξερεις. Ας δωσουν παντου Ν78 που βαραει 2gb down και 200mb upload και δεν θα μεινει κανεις στις μιζερες adsl και στις μικρες vdsl. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...