Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη ως ανεξάρτητη αγορά, η USB-C θήκη των Airpods Pro


toniantoing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Δε νομίζω να παραξενεύεται κανείς πλέον από την τιμή (περί ορέξεως..)

Απλά δείχνει, για μία ακόμα φορά, όλο το υποκριτικό μεγαλείο των περιβαλλοντολογικών - και καλά - ανησυχιών της Apple.

Από τη μία αφαιρεί τον φορτιστή και διαφημίζει την ανακυκλωμένη χάρτινη συσκευασία της - όλα για το βιώσιμο (sic) μέλλον του πλανήτη.

Κι από την άλλη, με χίλια ζόρια αποδέχεται το (δημοφιλέστερο και ταχύτερο) usb-c και δεν κάνει έστω μία κίνηση κοινωνικής και οικολογικής ευθύνης, "επιδοτώντας" συμβολικά (με μία χαμηλότερη τιμή) τη μετάβαση στο νέο πρωτόκολλο φόρτισης - τουλάχιστον για τα αξεσουάρ της.

Και για να προλάβω τη γνωστή αντίδραση, όχι κανείς δε μου έβαλε το μαχαίρι στο λαιμό να αγοράσω τα προϊόντα΄της, κανείς όμως δε μπορεί να μου απαγορεύσει να κρίνω την εμπορική συμπεριφορά και υποκρισία της..

Υ.Γ: δημιουργικές ιδέες για να βοηθήσουμε τον φίλο Tim: ήρθε ο καιρός νομίζω η εταιρεία να αρχίσει να χρεώνει τον αριθμό πατημάτων στην οθόνη των iphone (για το digital well-being των χρηστών της, μη φανταστείτε τίποτε άλλο..)

Πιστεύω πως όλοι έχουν καταλάβει πια πως η αφαίρεση των φορτιστών από τις συσκευασίες της Apple (..κι άλλων εταιριών) έγινε καθαρά για λόγους logistics/ μείωση κόστους μεταφοράς (περισσότερες συσκευασίες στην ίδια κούτα που θα αποσταλεί από το εργοστάσιο) κι αύξηση κέρδους (πώληση ενός ακόμη προιόντος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και εντελως εκτος πραγματικοτητας η τιμη.

Τα Airpods Pro 2nd gen πωλουνται επισημα απο την Apple στα 249$

Το να δινεις την θήκη φορτισης στα 99$ είναι μια αναμενόμενη τιμολογηση για το προιον.

Απο την αλλη υπαρχει πάντα η πιο απλη επιλογη του να χρησιμοποιήσεις μόνιμα ενα αντάπτορα στο καλώδιό σου.

Ενα καλώδιο φόρτισης που δεν εμπερικλύει και καμια απολύτως τεχνολογια μέσα του το πληρώνουμε απο 10 εως 20+ ευρώ και είναι ολα ανεξαιρετως κινεζιες.. Αυτό πιο πολύ με τσατιζει απο το κοστος της θήκης των aiprods που εχουν και μπαταρια και τσιπακι φορτισης και τσιπακι bluetooth κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
54 λεπτά πριν, mistiri0 είπε

Άντε με το καλό να πωλείται και το Macbook χωρίς το εσωτερικό του, γιατί θέλω να βάλω ένα για ντεκόρ στο γραφείο.

Σε χαλάει να έχεις αγοράσει κάτι και να έχεις την επιλογή να αντικαταστήσεις ένα από τα κομμάτια του αντί ολόκληρο?

Σε χαλάει να έχεις δώσει 250 ευρώ και αν σου σπάσει η θήκη να μπορείς να αγοράσεις άλλη?

Σε χαλάει να σου τρακάρουν το αμάξι και αντί να μπορείς να αλλάξεις την πόρτα να πρέπει να πάρεις νέο?

Σε χαλάει γενικότερα η Apple? (αυτό λύνεται εύκολα!) 😛 

 

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζάμπα κράζετε και κοροϊδεύετε τους χρήστες iphone, καθώς τα airpods χρησιμοποιούνται από πολλούς εκτός του οικοσυστήματος της apple. Φυσικά και βολεύει να υπάρχει η εναλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σε χαλάει να έχεις αγοράσει κάτι και να έχεις την επιλογή να αντικαταστήσεις ένα από τα κομμάτια του αντί ολόκληρο?

Σε χαλάει να έχεις δώσει 250 ευρώ και αν σου σπάσει η θήκη να μπορείς να αγοράσεις άλλη?

Σε χαλάει να σου τρακάρουν το αμάξι και αντί να μπορείς να αλλάξεις την πόρτα να πρέπει να πάρεις νέο?

Σε χαλάει γενικότερα η Apple? (αυτό λύνεται εύκολα!) 😛 

 

Σε χαλάει να σου θίξουν την Apple ακόμα και αν το σχόλιο έχει χιουμοριστικό χαραχτήρα...σχολιάζεις αμυντικά αμέσως πίσω...!

Επεξ/σία από mistiri0
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nat10 είπε

Στα 10€ θα Άξιζε..θήκη είναι, όχι ακουστικά 

Βασικά θα έπρεπε να βάζουν στην συσκευασία μια με lighting, μια με type-C, μια άσπρη, δυο σε διάφορα χρώματα και μια με custom σχεδιασμό… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, nat10 είπε

Στα 10€ θα Άξιζε..θήκη είναι, όχι ακουστικά 

Δεν ειναι θηκη.

Ειναι μπαταρια, φορτιστης, ηλεκτρονικα διαχειρισης.

Στα 10 ευρω δεν παιρνεις ουτε σοβαρο aftermarket καλώδιο φορτισης.

Οι απλες θηκες σιλικονης κοστίζουν 5-15 ευρω

Θήκες για Ακουστικά Bluetooth Apple AirPods | Skroutz.gr

Και η πρασινη Spigen κοστολογείται στα 25 ευρω!!!!

Spigen Urban Fit Θήκη Σιλικόνης με Γάντζο σε Πράσινο χρώμα για Apple AirPods | Skroutz.gr

Και ειναι μονο κελυφος, σιλικονη.....

Να τα λεμε αυτα

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeNNinhA είπε

Δεν ειναι θηκη.

Ειναι μπαταρια, φορτιστης, ηλεκτρονικα διαχειρισης.

Στα 10 ευρω δεν παιρνεις ουτε σοβαρο aftermarket καλώδιο φορτισης.

Να τα λεμε αυτα

9 ευρώ κοστίζει στην Apple η θήκη να την πουλήσουν 10? Ε όχι φυσικά. 109 θα πουληθεί για να μείνουν 100 τσέπη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σε χαλάει να έχεις αγοράσει κάτι και να έχεις την επιλογή να αντικαταστήσεις ένα από τα κομμάτια του αντί ολόκληρο?

Σε χαλάει να έχεις δώσει 250 ευρώ και αν σου σπάσει η θήκη να μπορείς να αγοράσεις άλλη?

Σε χαλάει να σου τρακάρουν το αμάξι και αντί να μπορείς να αλλάξεις την πόρτα να πρέπει να πάρεις νέο?

Σε χαλάει γενικότερα η Apple? (αυτό λύνεται εύκολα!) 😛 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 λεπτά πριν, mistiri0 είπε

Σε χαλάει να σου θίξουν την Apple ακόμα και αν το σχόλιο έχει χιουμοριστικό χαραχτήρα...σχολιάζεις αμυντικά αμέσως πίσω...!

 

4 λεπτά πριν, mistiri0 είπε

9 ευρώ κοστίζει στην Apple η θήκη να την πουλήσουν 10? Ε όχι φυσικά. 109 θα πουληθεί για να μείνουν 100 τσέπη.

Σε χαλάει που έχω (πάλι) δίκιο? 😛 

Γενικότερα πάντως με "χαλάνε" οι άκυρες απαντήσεις και σχόλια που δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με την πραγματικότητα. Εκτός κι αν έτσι συζητάτε εσείς και στην καθημερινότητα...

  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mistiri0 είπε

9 ευρώ κοστίζει στην Apple η θήκη να την πουλήσουν 10? Ε όχι φυσικά. 109 θα πουληθεί για να μείνουν 100 τσέπη.

Η Spigen πουλάει την σκέτη σιλικόνη σε πρασινο στα 25 ευρω και η Apple ολο το συστημα στα 100. 

Και σε ενοχλει η apple?

Δεν ειμαι με την Apple. Την εχω παρατησει πανω απο μια δεκαετια οταν απο σοβαρη εταιρεια εγινε εταιρεια που δεν τιμαει τα προιοντα της και δεν ανακαλεί εξόφθαλμα προβληματα ποιοτητας κατασκευης αφήνοντας τους πελατες ξεκρεμαστους. Εχω αφησει στην ακρη και τα κινητα της χρονια τωρα (οπως και καθε αλλο κινητο που θελει χιλιαρικα για την αγορα του).

Αλλα αληθεια τωρα, ενα συστημα που κοστιζει συνολο στα 250 ευρω το να ζητησεις 100 για την θηκη σας φαινεται περιεργο και υπερβολικο? Δεν ειναι απλο πλαστικο.

Εγω σε αυτο μια χαρα ειμαι. Το οτι πληρωνουμε κερατιατικα τα καλωδια που δεν κρατανε πανω απο μερικους μηνες ζωης με πειραζει αφαναστα ομως. Το οτι δεν μας δίνουν φορτιστες με την συσκευη επίσης. Προσωπικα αρνουμαι να αγορασω συσκευη χωρις τον φορτιστη της. Ευτυχως ακομη υπαρχουν στην αγορα αξιολογες. Το οτι πληρωνεις 1000ρικο το κινητο και πρεπει να τα σκασεις επιπλεον για να παρεις τον σωστο ταχυφορτιστη και ξεχωριστά το καλώδιο που καθε αλλο παρα φθηνος ειναι?

Sorry guys γνωμη μου παντα.

👋

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

 

Σε χαλάει που έχω (πάλι) δίκιο? 😛 

Δίκιο στον υποκειμενικό φανατικό κόσμο του μυαλού σου λόγο λατρείας τυφλής προς την Apple έχεις απεριόριστα χρόνια τώρα κατά την άποψη σου. Δεν θα μπω σε αυτή την συζήτηση καν. Παρόλα αυτά να γνωρίζεις για να μιλήσουμε και λίγο πιο σοβαρά, πως υπάρχουμε και εμείς που αγαπάμε την Apple... όχι με τόσο τυφλό τρόπο και την κρίνουμε αυστηρά όταν έχει πάρει εντελώς την κάτω βόλτα σε μια σειρά χρόνων που πλέον δείχνει να κοροϊδεύει το κοινό της σε κάθε της κίνηση σε ότι αφορά την τιμολογιακή της πολιτική και φυσικά στην τεχνολογική εξέλιξη. Περιμένουμε να μπει το 2024 για να δούμε αν ο Αι Βασίλης θα μας φέρει πάνω από 8gb ram σε λάπτοπ...όσο δηλαδή έχει η τελευταία γενιά των iphone 15. Ναι φίλτατε όταν θα έρθει στην Ελλάδα σκέτη η θήκη στα 159 ευρώ, τότε δεν υπάρχει καμία συζήτηση για το αν είναι η όχι κλεψιά προς τον καταναλωτή. Τώρα αν έχεις μπει στην λογική να συγκρίνεις μια πόρτα ενός αυτοκινήτου και το αμάξι με Apple προιόντα, μπορώ να σε καταλάβω καθώς σταδιακά θα κοστίζουν το ίδιο όπως πάει, έχει μια λογική και αυτό.

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Η Spigen πουλάει την σκέτη σιλικόνη σε πρασινο στα 25 ευρω και η Apple ολο το συστημα στα 100. 

Και σε ενοχλει η apple?

Δεν ειμαι με την Apple. Την εχω παρατησει πανω απο μια δεκαετια οταν απο σοβαρη εταιρεια εγινε εταιρεια που δεν τιμαει τα προιοντα της και δεν ανακαλεί εξόφθαλμα προβληματα ποιοτητας κατασκευης αφήνοντας τους πελατες ξεκρεμαστους. Εχω αφησει στην ακρη και τα κινητα της χρονια τωρα (οπως και καθε αλλο κινητο που θελει χιλιαρικα για την αγορα του).

Αλλα αληθεια τωρα, ενα συστημα που κοστιζει συνολο στα 250 ευρω το να ζητησεις 100 για την θηκη σας φαινεται περιεργο και υπερβολικο? Δεν ειναι απλο πλαστικο.

Εγω σε αυτο μια χαρα ειμαι. Το οτι πληρωνουμε κερατιατικα τα καλωδια που δεν κρατανε πανω απο μερικους μηνες ζωης με πειραζει αφαναστα ομως. Το οτι δεν μας δίνουν φορτιστες με την συσκευη επίσης. Προσωπικα αρνουμαι να αγορασω συσκευη χωρις τον φορτιστη της. Ευτυχως ακομη υπαρχουν στην αγορα αξιολογες. Το οτι πληρωνεις 1000ρικο το κινητο και πρεπει να τα σκασεις επιπλεον για να παρεις τον σωστο ταχυφορτιστη και ξεχωριστά το καλώδιο που καθε αλλο παρα φθηνος ειναι?

Sorry guys γνωμη μου παντα.

👋

25 Ευρώ την πουλάει στην Ελλάδα, και η Apple την θήκη 109 δολάρια στην Αμερική ή 160 ευρώ που θα έρθει Ευρώπη (μπορεί Ελλάδα και παραπάνω όπως πάντα). Μην τα λέμε όπως τα θέλουμε...! Αν θέλεις δεν αγοράζεις Spigen και παίρνεις Temu από το ίδιο εργοστάασιο που δεν λέει Spigen με κάτω από 5. Συγκρίνεις ένα αξεσουάρ σιλικόνης με την συσκευή? Με την λογική αυτή υπάρχουν και θήκες στο εμπόριο από ακριβά υλικά βλέπε δέρμα που κοστίζουν πάνω από 200 ευρώ για κινητό και airpods, τι θα κάνουμε τώρα θα μπούμε σε μια τέτοια συζήτηση?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...