Προς το περιεχόμενο

H Xiaomi αποκαλύπτει το πρώτο χρονοδιάγραμμα κυκλοφορίας του HyperOS σε συσκευές της


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 hour ago, Dimitris_1981 said:

Η διαφορά είναι ότι όλοι οι άλλοι προσπαθούν να βγάλουν την δική τους εκδοχή πχ AirDrop , Continuity από την μία ή Widgets, Dex από την άλλη.

Η Xiaomi προσπαθεί να φτιάξει το iOS UI σε Android. Αν και δεν έχει τύχει να πιάσω στα χέρια μου Flagship τους όσα Mid-Range έχω πιάσει από συγγενής πραγματικά εκνευρίζομαι με το πόσο άθλια είναι. Έπιασα πρόσφατα ένα Redmi 2ετίας (δεν συγκράτησα μοντέλο) και ήταν πιο αργό από το galaxy S9 (σχεδόν 6ετίας) που άλλαξα πρόσφατα. 

σ.σ. Πήγα να κατεβάσω από το Store το App της Wind και αφού το κατέβασε μετά μου πέταξε επιθετικά διαφήμιση να κατεβάσω άλλη άσχετη εφαρμογή. Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αν είναι συστηματικό ή τυχαίο.

Εμένα δεν έχουν βγάλει ποτέ διαφημίσεις. Ούτε τα redmi ούτε τα πιο premium. Όταν κάνεις το setup έχει επιλογή να τις κλείσεις στα ευρωπαϊκά μοντέλα τουλάχιστον.

Συμφωνώ εκεί που λες ότι τα redmi είναι αργά αλλά τα premium που φέρουν το όνομα xiaomi είναι πολύ καλά και δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν από samsung. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, jack124 said:

Συμφωνώ εκεί που λες ότι τα redmi είναι αργά αλλά τα premium που φέρουν το όνομα xiaomi είναι πολύ καλά και δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν από samsung. 

Δεύτερο Redmi Note Pro  που παιρνω (μετα το 8 πήρα το 10), και δεν είναι αργα όπως λες, θάλεγα ότι για τα λεφτά τους είναι εξαιρετικά. Και πάλι για τα λεφτά τους από κάμερες εξαιρετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξύ οι περισσότεροι που κράζουν μόνο ότι σύγκρινουν κινητά της σειράς redmi με iphone και galaxy καταλαβαίνεις... 

Επίσης ξεφτέρια μου το miui από την αρχή που βγήκε ήταν σκοπός του να αντιγράψει το ios... πότε δεν το έκρυψε.. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ktlk21 είπε

εν τω μεταξύ οι περισσότεροι που κράζουν μόνο ότι σύγκρινουν κινητά της σειράς redmi με iphone και galaxy καταλαβαίνεις... 

γιατί πιστεύεις ότι το MIUI των ακριβών μοντέλων είναι κάτι διαφορετικό από αυτά των redmi ή poco???

1 ώρα πριν, ktlk21 είπε

Επίσης ξεφτέρια μου το miui από την αρχή που βγήκε ήταν σκοπός του να αντιγράψει το ios... πότε δεν το έκρυψε.. 

άρα συμφωνείς ότι μαϊμουδίζει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, AtiX είπε

γιατί πιστεύεις ότι το MIUI των ακριβών μοντέλων είναι κάτι διαφορετικό από αυτά των redmi ή poco???

άρα συμφωνείς ότι μαϊμουδίζει???

Ο καθένας μπορεί να επιλέξει τις λέξεις που επιθυμεί και να προσδώσει το ανάλογο ύφος. Για άλλους είναι το MIUI skin, για άλλους το μαϊμού iOS  και για άλλους όλα αδιάφορα αρκεί να δουλεύει.

Όσο χρησιμοποιούσα τόσο το iPhone 14 Pro Max όσο και το Xiaomi Redmi Note 12 Pro, ποτέ δε με απασχόλησε ποιος αντιγράφει ποιον και γιατί. Αντίθετα, σκεφτόμουν ΠΧ πως μακάρι το iOS να είχε τις swipe gestures του MIUI.

Για τη ταχύτητα που αναφέρθηκε παραπάνω, στην ευρύτερη οικογένεια υπάρχουν δύο Redmi Note 9 Pro και τρέχουν μια χαρά - καλά, δεν αναφέρομαι σε αυτό που έχω. Τραγική κάμερα σε όλα, αλλά αυτό ας μη το πιάσω γιατί θα γράφω ώρες, όχι τόσο για το υλικό όσο το λογισμικό.

Όσο για το HyperOS, προφανώς συζητάμε για rebranding και τίποτα περισσότερο. Το "γιατί" το κάνει η Xiaomi, νομίζω πως έχει σχέση με το μέλλον στο οποίο θέλει να φτιάξει ένα ολοκληρωμένο οικοσύστημα.

Επεξ/σία από Hellenicsun
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μας πειράζει να προσπαθεί κάποιος να αντιγράψει και να μιμηθεί κάτι καλό με ξεπερνάει...

Και γιατί θα πρέπει να ευφευρισκουμε κάθε φορά τον τροχό από την αρχή?

Απο την άλλη το ξεκλείδωμα του Bootloader απασχολεί ένα άπειροελάχιστο αριθμό χρηστών οι οποίοι σαφέστατα όχι μόνο δεν απασχολούν τις εταιρείες αλλά στην πράξη θέλουν και να τους ξεφορτωθούν. Ο μέσος τυπικός χρήστης θέλει να ανοίξει το τηλέφωνο του και σε λίγα λεπτά να το έχει έτοιμο προς πλήρη χρήση και να μην ασχοληθεί ξανά με οποιοδήποτε σετατισμα εκτός από το να αλλάξει φοντο και ringtone. Και τα παραπάνω πολλά είναι μιας και το βέλτιστο είναι να κάνει κλωνοποίηση του παλιού του κινητού μέσα σε ελάχιστα λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν αναφέρει στην λίστα των συσκευών

  • Redmi Note 12/12S

μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνει όλη την οικογένεια Redmi Note 12; για παράδειγμα συμπεριλαμβάνει και τα Redmi Note 12 pro και 12 pro+  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, tempo είπε

όταν αναφέρει στην λίστα των συσκευών

  • Redmi Note 12/12S

μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνει όλη την οικογένεια Redmi Note 12; για παράδειγμα συμπεριλαμβάνει και τα Redmi Note 12 pro και 12 pro+  ;

Όχι σε αυτή τη λίστα. Όμως τα 12 Pro/Pro+ θα λάβουν κανονικά HyperOS και Android 14 (μετά, τέλος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, AtiX είπε

γιατί πιστεύεις ότι το MIUI των ακριβών μοντέλων είναι κάτι διαφορετικό από αυτά των redmi ή poco???

άρα συμφωνείς ότι μαϊμουδίζει???

Και; που ειναι το προβλημα; αυτοι που θα το παρουν δεν εχουν θεμα, γιατι εχεις εσυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nspider είπε

Και; που ειναι το προβλημα; αυτοι που θα το παρουν δεν εχουν θεμα, γιατι εχεις εσυ;

Βρε το ότι δεν έχουν πρόβλημα δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει ως γεγονός…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...