Προς το περιεχόμενο

Η Google θα διευθετήσει αγωγή ύψους 5 δισ. δολαρίων για την παρακολούθηση του incognito mode του Chrome


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, Geo-nar said:

Δεσμευόμαστε ότι δεν θα διαρρεύσουν τα στοιχεία σας -> τα στοιχεία διαρρέουν -> συγνώμη, πληρώνουμε την αγωγή -> πάλι από την αρχή.

Εσυ σιγουρα εισαι software engineer Ετσι ειναι όντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tanuki88 είπε

Ποιά 5'' καθυστέρηση λες φίλε μου?, πλέον δεν επιτρέπει η google να χεις adblocker στο youtube γενικότερα, ύστερα απο 3 βίντεο μπλοκάρει το player εκεί και αν συνεχίσεις νομίζω σου κλειδώνει τον λογαριασμό ή κάποιες λειτουργίες του. Σε ολες τις υπόλοιπες σελίδες δεν υπάρχει θέμα με το μπλοκάρισμα διαφημίσεων.

Και τέλος οι πιό πολλές ιστοσελίδες χτίζονται με γνώμονα τη μηχανή προβολής του Chrome/Chromium λογω του ότι αυτή εχει το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς.

Οπότε είναι λογικό στον Firefox καποιές να είναι αργές η ακόμη και μή λειτουργικές.

Αν θέλεις την ιδιωτικότητά σου ΔΕΝ θα συνδεθείς με το λογαρισμό σου στο youtube. Αν δεν το κάνεις, τότε μπορείς να δεις όσα βίντεο θέλεις χωρίς πρόβλημα και χωρίς διαφημίσεις (με τα σωστά adblocks). Με Brave δε βλέπω ούτε μία διαφήμιση και δε με έχει μπλοκάρει ποτέ. Δεν έχω δει καθυστερήσεις στη φόρτωση.

Υπάρχουν πολλές σελίδες που αν έχεις adblock δε σε αφήνουν να δεις περιεχόμενο χωρίς να το απενεργοποιήσεις.

Πάνω στη Chromium έχουν χτιστεί ένα σωρό browsers που σέβονται την ιδιωτικότητά σου περισσότερο από τον Chrome. Βασικά ΚΑΘΕ browser τη σέβεται περισσότερο από τον Chrome.

Δεν είναι λογικό. Δε θα έπρεπε να καθυστερούν τόσο οι σελίδες μόνο και μόνο επειδή δεν έχεις chromium-based browser, αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση. Αυτό που κάνει η Google είναι φουστιά, αλλά δεν περίμενα και κάτι καλύτερο από αυτή... Όλα σκάνδαλα και δικαστήρια είναι τα τελευταία χρόνια... 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, MikeKata said:

 

Και μονο που εγραψες το ονομα, μπηκες στη λιστα, σου λεει αυτος κατι εχει να κρυψει, δεν κερδιζεις με κανενα τροπο, απλα προσκαλεις μεγαλυτερο τερας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tuxpower είπε

Με αυτα που διαβάζουν τα ματάκια μου  θα μου πέσουν και τα λίγα μαλλιά που μου έχουν απομείνει. Θέλω να πιστεύω οτι δεν πρόκειται για νέους ανθρώπους που γράφουν τέτοιες κοτσάνες..

Η έλλειψη κατανόησης σχετικά με βασικά θέματα, όπως η ιδιωτικότητα στο διαδίκτυο, οδηγεί σε ευπάθεια και αδυναμία προστασίας των προσωπικών δεδομένων.

Όπως δήλωσε και ο Edward Snowden, "Η επιχειρηματολογία ότι δεν σας ενδιαφέρει το δικαίωμα στην ιδιωτικότητα επειδή δεν έχετε τίποτα να κρύψετε δεν διαφέρει από το να λέτε ότι δεν σας ενδιαφέρει η ελευθερία του λόγου επειδή δεν έχετε κάτι να πείτε."

Η αδιαφορία για τα θεμελιώδη δικαιώματα στον ψηφιακό κόσμο οδηγεί σε παράδοση προσωπικών πληροφοριών, καθιστώντας τον χρήστη ευάλωτο σε εν δυνάμει παραβιάσεις της ιδιωτικότητας του.

Το τι μπορεί να κάνει για να ενισχύσει την προστασία της ιδιωτικότητας του ο καθένας στο διαδίκτυο, βαριέμαι πραγματικά να τα γράφω. Όποιον τον ενδιαφέρει μπορεί να ψάξει και να μάθει.

Μπερδεύετε την επιλογή με το δικαίωμα, κανείς δεν είπε να μην υπάρχει το δικαίωμα της ιδιωτικότητας.

Όταν όμως χρησιμοποιείς ένα προϊόν όπου η πληρωμή του γίνεται με διαμερισμό των δεδομένων σου για σκοπό διαφήμισης και θες και να μην πληρώνεις συνδρομή αλλά και να μη βλέπεις και τις διαφημίσεις τότε κάτι άλλο κάνεις.

Για πείτε μου που μιλάτε για ιδιωτικότητα. Πόσοι από σας πλήρωσαν τη meta και δεν έκαναν αποδοχή για διαμερισμό των δεδομένων;

Γιατί τότε φαίνεται σε ποιον νοιάζει. Δεν ήρθε ένας άνθρωπος στο μαγαζί και να είπε να πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hellghan είπε

Όταν όμως χρησιμοποιείς ένα προϊόν όπου η πληρωμή του γίνεται με διαμερισμό των δεδομένων σου για σκοπό διαφήμισης και θες και να μην πληρώνεις συνδρομή αλλά και να μη βλέπεις και τις διαφημίσεις τότε κάτι άλλο κάνεις.

Για πείτε μου που μιλάτε για ιδιωτικότητα. Πόσοι από σας πλήρωσαν τη meta και δεν έκαναν αποδοχή για διαμερισμό των δεδομένων;

Φυσικά υπάρχει το δικαίωμα της ιδιωτικότητας.

Όπως υπάρχει και η επιλογή του χρήστη.Οι χρήστες έχουν την επιλογή να αποφασίσουν αν θα συμφωνήσουν να διαμοιραστούν τα δεδομένα τους για διαφημίσεις ή όχι. Εάν κάποιος επιλέγει να χρησιμοποιήσει ένα προϊόν που προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες με αντάλλαγμα τη χρήση των δεδομένων του, τότε γνωρίζει οτι το προϊόν είναι ΑΥΤΟΣ.

Εξαρτάται από τις προτιμήσεις και τις αξίες κάθε χρήστη για να αποφασίσει ποιο μοντέλο χρήσης υπηρεσιών του ταιριάζει καλύτερα.

Προσωπικά απέχω απο αυτές τις πλατφόρμες.

Η προστασία της ιδιωτικότητας κατά τη χρήση των κοινωνικών μέσων μπορεί να πετυχαίνεται με πρακτικές από μέρους του χρήστη όπως..

Ρυθμίσεις Ιδιωτικότητας, Περιορισμός Πληροφοριών, Συχνός Έλεγχος των Εφαρμογών, Προσοχή στις Ετικέτες και τις Ετικέτες Τοποθεσίας, και άλλα..

Η ιδιωτικότητα στα κοινωνικά μέσα είναι μια διαδικασία που απαιτεί συνεχή επιτήρηση και προσαρμογή από μέρους του χρήστη. Το να λες όμως "δεν έχω τίποτα να κρύψω" είναι άλλο επίπεδο..

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tuxpower είπε

Φυσικά υπάρχει το δικαίωμα της ιδιωτικότητας.

Όπως υπάρχει και η επιλογή του χρήστη.Οι χρήστες έχουν την επιλογή να αποφασίσουν αν θα συμφωνήσουν να διαμοιραστούν τα δεδομένα τους για διαφημίσεις ή όχι. Εάν κάποιος επιλέγει να χρησιμοποιήσει ένα προϊόν που προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες με αντάλλαγμα τη χρήση των δεδομένων του, τότε γνωρίζει οτι το προϊόν είναι ΑΥΤΟΣ.

Εξαρτάται από τις προτιμήσεις και τις αξίες κάθε χρήστη για να αποφασίσει ποιο μοντέλο χρήσης υπηρεσιών του ταιριάζει καλύτερα.

Προσωπικά απέχω απο αυτές τις πλατφόρμες.

Η προστασία της ιδιωτικότητας κατά τη χρήση των κοινωνικών μέσων μπορεί να πετυχαίνεται με πρακτικές από μέρους του χρήστη όπως..

Ρυθμίσεις Ιδιωτικότητας, Περιορισμός Πληροφοριών, Συχνός Έλεγχος των Εφαρμογών, Προσοχή στις Ετικέτες και τις Ετικέτες Τοποθεσίας, και άλλα..

Η ιδιωτικότητα στα κοινωνικά μέσα είναι μια διαδικασία που απαιτεί συνεχή επιτήρηση και προσαρμογή από μέρους του χρήστη. Το να λες όμως "δεν έχω τίποτα να κρύψω" είναι άλλο επίπεδο..

 

 

Τώρα συμφωνούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hellghan είπε

Τώρα συμφωνούμε

Το θέμα είναι να του δίνεται η επιλογή του αν θέλει να είναι το προϊόν ή ο πελάτης. Η Google δεν δίνει τέτοιες επιλογές. Πχ στο youtube δε σου δίνει την επιλογή να πληρώσεις και να ην συγκεντρώσει προσωπικά σου δεδομένα. Μόνο το αν θα βλέπεις ή όχι διαφημίσεις.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tlykog είπε

Το θέμα είναι να του δίνεται η επιλογή του αν θέλει να είναι το προϊόν ή ο πελάτης. Η Google δεν δίνει τέτοιες επιλογές.

Ναι, γιατί οι υπηρεσίες της google είναι να είναι ο προϊόν ο πελάτης. ΤΟ βασικό εισόδημα της είναι από διαφημίσεις.

Αυτό δεν αλλάζει στα μάτια του κόσμου. Βλέπεις τι γίνεται με τα adblock και το YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, hellghan είπε

Ναι, μας βολεύει. Τώρα αν θεωρείς ότι μπορεί να με κάνει η google να αγοράσω κάτι που δε θέλω ή να μου πει ποιόν να ψηφίσω τότε το πρόβλημα το έχω εγώ

Αν η Google ή οποιαδήποτε big tech μπορεί να επηρεάζει τι ψηφίζεις προφανώς το πρόβλημα δεν είναι δικό σου και είναι και άξιο απορίας πως το πιστεύεις αυτό. Άλλο τα παπούτσια, άλλο η ψήφος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Αν η Google ή οποιαδήποτε big tech μπορεί να επηρεάζει τι ψηφίζεις προφανώς το πρόβλημα δεν είναι δικό σου και είναι και άξιο απορίας πως το πιστεύεις αυτό. Άλλο τα παπούτσια, άλλο η ψήφος.

Προφανώς, και είναι δικό μου. Η απάντηση πάει στο σχόλιο που έκανε ένας για τις "αγορές" που δε θέλαμε να κάνουμε και κάναμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, hellghan είπε

Προφανώς, και είναι δικό μου. Η απάντηση πάει στο σχόλιο που έκανε ένας για τις "αγορές" που δε θέλαμε να κάνουμε και κάναμε

Έγραψες " να μου πει ποιόν να ψηφίσω," οπότε, όχι, το να χειραγωγεί/επηρεάζει την ψήφο σου μια εταιρία δεν είναι προσωπικό σου θέμα. 

Δεν επηρεάζει μόνο εσένα, οι συνέπειες δεν σε αφορούν σε προσωπικό επίπεδο, το καταλαβαίνεις αυτό, ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeaLion είπε

Έγραψες " να μου πει ποιόν να ψηφίσω," οπότε, όχι, το να χειραγωγεί/επηρεάζει την ψήφο σου μια εταιρία δεν είναι προσωπικό σου θέμα. 

Δεν επηρεάζει μόνο εσένα, οι συνέπειες δεν σε αφορούν σε προσωπικό επίπεδο, το καταλαβαίνεις αυτό, ε;

Προφανώς, αλλά μπορώ να μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου και όχι για τους άλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, hellghan είπε

Προφανώς, αλλά μπορώ να μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου και όχι για τους άλλους

Δεν μπορείς να διαλεχθείς για θέματα που μπορεί να αφορούν και άλλους σε μια κοινωνία; Μόνο για τον εαυτό σου;

Δεν σου ζητά κανείς να πεις τι ψηφίζεις, ή να το δικαιολογήσεις, μιλάμε για κάτι πιο γενικό που αφορά το σύνολο. Είναι αρκετά κοντόφθαλμο να περιμένεις να είμαστε όλοι οκ με τον καπιταλισμό της παρακολούθησης επειδή μπορεί να μας κάνει πετυχημένες προτάσεις για gadgets ή ρούχα. Οι ίδιες πρακτικές, όπως λες κι εσύ, μπορούν να χρησιμοποιούνται και με πιο δόλιο τρόπο, και έχει ήδη γίνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφιερωμένο σε όσους αμφισβητούσαν όταν λέγαμε ότι μας παρακολουθεί παράνομα. Άραγε τώρα αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο να κατασκοπεύει την ομιλία;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αν θέλεις την ιδιωτικότητά σου ΔΕΝ θα συνδεθείς με το λογαρισμό σου στο youtube. Αν δεν το κάνεις, τότε μπορείς να δεις όσα βίντεο θέλεις χωρίς πρόβλημα και χωρίς διαφημίσεις (με τα σωστά adblocks). Με Brave δε βλέπω ούτε μία διαφήμιση και δε με έχει μπλοκάρει ποτέ. Δεν έχω δει καθυστερήσεις στη φόρτωση.

Υπάρχουν πολλές σελίδες που αν έχεις adblock δε σε αφήνουν να δεις περιεχόμενο χωρίς να το απενεργοποιήσεις.

Πάνω στη Chromium έχουν χτιστεί ένα σωρό browsers που σέβονται την ιδιωτικότητά σου περισσότερο από τον Chrome. Βασικά ΚΑΘΕ browser τη σέβεται περισσότερο από τον Chrome.

Δεν είναι λογικό. Δε θα έπρεπε να καθυστερούν τόσο οι σελίδες μόνο και μόνο επειδή δεν έχεις chromium-based browser, αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση. Αυτό που κάνει η Google είναι φουστιά, αλλά δεν περίμενα και κάτι καλύτερο από αυτή... Όλα σκάνδαλα και δικαστήρια είναι τα τελευταία χρόνια... 

Αν θέλω την ιδιωτικότητα μου δε χρησιμοποιώ καν αυτές τις υπηρεσίες και πάω π.χ στο odysee βέβαια εκεί δεν υπάρχει ούτε το μισό περιέχομενο απο το youtube ,επίσης στην εκδοχή αυτού του τρόπου χρήσης( δίχως account) θα έπρεπε κάποιος να κατσει να φτιάξει σελιδοδείκτες για κάθε ενότητα στο youtube μόνο, ξέχωρα τους προσωπικούς ειδάλλως δε γίνεται να θυμάται κανείς κάθε ενα βιντεο που βλέπει κ ίσως θέλει να το καναδεί κάποια αλλη στιγμή.

Ναι ισχύει οτι υπάρχουν σελίδες που μπλοκάρουν adblockers.

Και ο Brave είχε σκάνδαλο με τα affiliate links τα οποία διόρθωσε για να έρχεται τωρα να κάνει εγκατάσταση χωρις τη συγκατάθεση μου ακόμα κ εν μέσω update VPN κι αυτο ως service δε μπορει να γίνει uninstall ουτε κ opt out κατα τη πρώτη εγκατάσταση ,παρά μόνο disable . οπότε κατα τη ταπεινή μου άποψη θα έλεγα πως κάθε περιηγητής την σέβεται λιγο περισσότερο απο τον Chrome.

Κ τέλος αφου μιλάμε για επιλογές ναι θα μπορούσε για παράδειγμα ο Brave κ ο κάθε Brave να προσφέρει την επιλογή αναλογα με το τι χρήστης είναι κάποιος να μην κάνει εγκατάσταση τέτοιου τυπου υπηρέσιες στο παρασκήνιο. Γιατί και το τι εγκαθίσταται στο σύστημα μας μέσα στην ιδιωτικότητα είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...