Προς το περιεχόμενο

Οι ΗΠΑ φέρεται να σταμάτησαν τις αποστολές μηχανημάτων κατασκευής τσιπ της ASML στην Κίνα εβδομάδες πριν από την απαγόρευση


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, thanosAIAS said:

Δεν το συζητώ!!! ΤΟ ΝΙΩΘΟΥΜΕ στην καθημερινότητά μας!!! Τι εφορία Θεέ μου!!! Τι πλούτος, τι χλιδή!!!!

3 φορές ΠΑΝΩ το βρεφικό γάλα στην Ελλάδα απ'ότι στο Βέλγιο!!!

Με τις υγείες μας!!!

 

Όσο για τα νούμερα δε θα τα σχολιάσω ΚΑΝ...BBC...ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ!

Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΗΝ ΟΥΚΡΑΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ΣΤΗ HUAWEI ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΓΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΘΕΤΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ.ΓΡ!!1!! 

16 minutes ago, safridia said:

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΜΕ ΤΑ ΜΠΑΛΕΤΑ

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΜΕ ΤΑ ΜΠΑΛΕΤΑ!!! ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΕΔΩ!!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Όσο δεν μπορείς να πεις "Σι γαμ*****" σε μια κεντρική πλατεία του Πεκίνου, τότε ναι, η ΕΕ & οι ΗΠΑ θα συνεχίσουν να αποτελούν παράδεισο...

Καλά, για τόλμα να σηκώσεις παλαιστινιακή σημαία σε καμμιά πλατεία ή να μιλήσεις υπέρ και έλα μετά να μας πείς για ελευθερίες στον παράδεισο της ΕΕ & ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μερικοί ζουν δεν άλλο πλανήτη..

Η δημοκρατία της δύσης κρατάει όσο δεν απειλείται από κάτι άλλο. 

Τα έχουμε δει στην Λατινική Αμερική όπου οι πολίτες κρατών ψήφισαν άλλα πολιτικά συστήματα κυρίως αριστερά και οι ΗΠΑ κάναν τα πάντα να τα ανατρέψουν. Με ποιο δικαίωμα πας σε μια ξένη χώρα που έχει κάνει μια επιλογή και ρίχνεις βόμβες, κατασκευάζεις χούντες για να περάσει το δικό σου.

Στο Ιράκ όπου κατασκεύαζαν στοιχεία για όπλα μαζικής καταστροφής αλλά τελικά έγινε ένα λαθακι και δεν βρήκαν τίποτα ενώ είχαν ισοπεδώσει τα πάντα. και δεκάδες ακόμα τέτοια παραδείγματα.

Βέβαια αν τα κάνει αυτά κάποιος εκτός της δύσης, είναι ο supervillain.

 Δεν έχει να κάνει τόσο με απολυταρχία η δημοκρατία αλλά με το οικονομικό συστημα μιας και ο λόγος που γίνονται αυτά είναι το χρημα. Τα συμφέροντα των πιο οικονομικα ισχυρών θίγονται αν δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν φυσικούς πόρους των διπλανών χώρων και έτσι θα πιέσουν την κυβέρνηση των ΗΠΑ να αλλάξουν την κατάσταση προς ώφελος τους. Το ίδιο κάνει και ΕΕ..

Θα κάνουν τα πάντα και δεν τους νοιάζει αν καταστραφούν ολόκληρες χώρες. 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fast8 είπε

Καλά κρασιά. Τι κάνεις Γιάννη, κουκιά σπέρνω. 

Στο έχουν πει και άλλοι θα στο πω και εγώ. Ειναι αδύνατο να μιλήσει κάποιος μαζί σου. Αλλα λέμε, άλλα καταλαβαίνεις, άλλα γράφεις, καμία επαφή. Πρέπει να είσαι απο αυτούς που στην έκθεση δεν διαβάζανε καν τι τους ζητούσανε και αρχίσανε να γράφουν αυτά που θέλανε οι ίδιοι να πουν. Πετάς και ένα τσιτάτο του στυλ "καλή και κακή δημοκρατία υπάρχει, καλός απολυταρχισμός όχι…" και τα ξεπλένεις όλα.

Δεν μιλάμε για πολιτικά συστήματα, αλλά για τεχνολογική πρόοδο και γεωπολιτική. Σαφέστατα είμαι θαυμαστής των Κινέζων ως κουλτούρας και ως ανθρώπων, όχι της κυβέρνησης. Τι είναι να μην θαυμάζεις; Οτι εντυπωσιακό έχει χτιστεί απο άποψη μηχανολογική ή υποδομών τα τελευταία χρόνια έχει γίνει εκεί στην ανατολική Ασία. Είμαι αρκετά εξοικιωμένος γιατί αντί να καταναλώνω τις τελευταίες αηδίες του Hollywood, τα τελευταία χρόνια παρακολουθώ Ασιατικό κινηματογράφο , νέα, ειδήσεις. Οι εικόνες που έχουν ακόμα οι περισσότεροι απο την Κινα είναι απο τις ταινίες του Bruce Lee με τους φτωχούς αγράμματους χωρικούς που επιβιώνουν με ένα μπολ ρύζι. Καμία σχέση. Οι άνθρωποι ξαφνιάζονται βλέποντας την τεχνολογική πρόοδο που συμβαίνει στην κίνα γιατί πιστεύανε ότι οι κινέζοι είναι απλοί ανόητοι εργάτες γραμμής παραγωγής. Δεν καταλαβαίνουν πως περισσότερο απο μισό δις Κινέζοι ζουν καλύτερα απο ότι οι Ευρωπαίοι, είναι περισσότερο μορφωμένοι και σιγά σιγά ακολουθουν και οι υπόλοιποι. Δύσκολα θα κρατήσουμε την πρωτοπορεία ως δύση.

Αυτά τα λέω γιατί ως κοινωνία πρέπει να βρούμε τι κάνουν σωστά και να τα αντιγράψουμε. Αν το πολιτικό σύστημα δεν μας κάνει, που δεν μας κάνει, να το αφήσουμε στην άκρη και να πάρουμε όλα τα άλλα τα θετικά. Οι κορώνες του στυλ αυτοί είναι φασίστες, αυτοί είναι απολυταρχικοί, οπότε ότι κάνουν είναι λάθος είναι στην καλύτερη φτωχός τρόπος να βλέπεις τα πράματα.

Γεωπολιτικά απο την άλλη, ένας λαός τις τελευταίες δεκαετίες έχει ξοδέψει κυριολεκτικά δεκάδες τρις, υποδουλώνοντας, σκοτώνοντας, αλλάζοντας καθεστώτα, όλα απο δημοκρατία και φιλανθρωπία. Δεν είναι η Κινα, είναι η Αμερική.

Βρε μάτια μου αν εγώ είμαι εκτός θέμα τι να πεις και εσύ που για να δικαιολογήσεις την επιλογή σου βρίσκεις λόγους που για οποιοδήποτε έθνος ισχύουν… δεν είπε κανένας για τους κινέζους πολίτες τίποτα, εάν είναι δυνατών!!!! Και εγώ θαυμάζω τους κινέζους, απλά δεν θέλω να αντιγράψω τον σημερινό τρόπο ζωής του… 

Κατηγορείς ότι ξέρω τους κινέζους από ταινίες του Hollywood ενώ και εσύ παραδέχεσαι ότι καταναλώνεις παρόμοιο περιεχόμενο μόνο που είναι κινεζικό και μάλιστα λογοκριμένο!!! Βρε πήγαινε ένα στενό μετά την κόκκινη πλατεία και δες που αφοδεύουν οι άνθρωποι… πήγαινε και δες την ποιότητα ζωής τους, την φτώχεια, την ανισότητα, τις ώρες δουλειάς που αντιστοιχούν στον κάθε πολίτη, την ελευθερία λόγου και όλα αυτά τα αυτονόητα που θεωρείς ότι εσύ έχεις ενώ ο κινεζικός λαός δυστηχώς όχι…

Οπότε πριν πεις το οτιδήποτε για τους κινέζους που θα ήταν προσβλητικό, βρες μερικούς και ρωτά τους, στο λέω γιατί προσωπικά γνωρίζω καμιά ντουζίνα και κανένας τους δεν θέλει να επιστρέψει εκεί…

42 λεπτά πριν, dpolal είπε

Καλά, για τόλμα να σηκώσεις παλαιστινιακή σημαία σε καμμιά πλατεία ή να μιλήσεις υπέρ και έλα μετά να μας πείς για ελευθερίες στον παράδεισο της ΕΕ & ΗΠΑ.

Μια χαρά είδαμε παλεστινιακές σημαίες στο πρωτοχρονιάτικο της ΕΡΤ, όπως και σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες… 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mamak1989 είπε

ανηκουμεν στην δυση και αμα σου κανει κανα ντου η τουρκια τοτε ζητα βοηθεια απο τους συμμαχους σου να δουμε τι γελια θα πεσουν 

υ.γ. οι αμερικανοι,βρετανοι δωσανε το οκ για εισβολη στην κυπρο και οι σοβιετικοι ενω το ηξεραν(οπως και η χουντα) δεν εκαναν τιποτα

τα συμφεροντα  κανουν κουμαντο το χρημα και το κερδος που μπορει να εχουν μερικοι και να ξερεις εαν γινοτανε πολεμος ελλαδας-τουρκιας θα ειχανε βαλει ολοι χερακι απο αμερικη,βρετανια,γερμανια,ρωσια και κινα ο καθενας για τα δικα του συμφεροντα οπως οταν θα γινοτανε ο πολεμος να κυρηξει πολεμο και η κινα π.χ. στην ταιβαν ή η ρωσια να μπει και αλλου 

και το μονο αφηγημα που εχει απομεινει ειναι η δυση και ο σεβασμος της στο διεθνες δικαιο που μονο για ανεκδοτο  κανει 

Δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις πιστεύεις δλδ ότι υπάρχει διεθνές δίκαιο στην Κίνα η γενικότερα ανθρώπινα δικαιώματα. Γιατί μπλέκεται 500 άσχετα πράγματα μίλησα πολύ συγκεκριμένα.

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Καλά, για τόλμα να σηκώσεις παλαιστινιακή σημαία σε καμμιά πλατεία ή να μιλήσεις υπέρ και έλα μετά να μας πείς για ελευθερίες στον παράδεισο της ΕΕ & ΗΠΑ.

Σε άλλη χώρα ζω τι φάση ; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατηγορούμε την Κίνα ως εχθρό, όμως ο εχθρός είναι εντός των δικών μας πυλών. Να θυμίσω ότι η Κίνα μέχρι πριν μερικές δεκαετίες, την μόνη τεχνολογία που είχε, προέρχονταν από την ΕΣΣΔ, κι αυτή ήταν δευτερο-τριτο-κλασάτη και τελείως ακίνδυνη. Ήταν η απληστία της ελεύθερης αγοράς της Δύσης και η αέναη αναζήτηση του κέρδους, που αποφάσισε να ρήξη το κόστος παραγωγής και έστησε εκεί γραμμές παραγωγής ανοίγοντάς τους τα μάτια. Ο κόσμος βέβαια, βλακωδώς, χαίρετε που αγοράζει φθηνά προϊόντα. Ο λογαριασμός όμως θα έρθει στο τέλος, με την μορφή ανεργίας και την απώλειας εθνικής κυριαρχίας.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μια χαρά είδαμε παλεστινιακές σημαίες στο πρωτοχρονιάτικο της ΕΡΤ, όπως και σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες… 

Ναί αμέ, ότι πείς.

Ελλάδα
https://hellasjournal.com/2023/11/sinelifthi-o-palestinios-pou-ipsose-tin-simea-tis-palestinis-sto-sintagma-se-stilo-fotismou-dipla-stin-elliniki-video/

Αμέρικα
https://www.militaire.gr/makarthismos-se-panepistimia-ton-ipa-gia-tin-sfagi-sti-gaza-leonidas-vatikiotis/

20 λεπτά πριν, farcry33 είπε

 

Σε άλλη χώρα ζω τι φάση ; 

https://hellasjournal.com/2023/11/sinelifthi-o-palestinios-pou-ipsose-tin-simea-tis-palestinis-sto-sintagma-se-stilo-fotismou-dipla-stin-elliniki-video/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, dpolal είπε

ξανά θυμίζω, πήγαινε ανέβασε Αμερικανική σημαία στην κόκκινη πλατιά και έλα μετά να μου πεις ότι απλά σε συνέλαβαν…

τώρα για το δεύτερο link η μαγική πρόταση είναι η “Ρωτάει η Ελίζ Στεφανίκ, ρεπουμπλικανή βουλευτής της Νέας Υόρκης”  βλέπεις που πάλι βγαίνει στην επιφάνεια ο τραμπισμός και δεν καμία σχέση το ότι είναι στην Αμερική…

πραγματικά τώρα θα μιλάμε ή θα αυτοαναιρούμαστε??? Το αναφέρω γιατί είναι περίεργο να αναφερόμαστε ως αρνητικό παράδειγμα κάτι που κάνουν άνθρωποι που υποστηρίζουν απολυταρχικές νοοτροπίες σε δημοκρατικές κοινωνίες για να υποστηρίξουμε απολυταρχικά καθεστώντα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οπότε πριν πεις το οτιδήποτε για τους κινέζους που θα ήταν προσβλητικό, βρες μερικούς και ρωτά τους, στο λέω γιατί προσωπικά γνωρίζω καμιά ντουζίνα και κανένας τους δεν θέλει να επιστρέψει εκεί…

Τα άλλα τα αφήνω εκτός γιατί είναι ασήμαντα. 

Ποτέ δεν φοβάμαι μην προσβάλω κάποιον, αυτός ο κίνδυνος πάντα υπάρχει όταν ψάχνεις την αλήθεια και την ουσία. Εχω γνωρίσει και εγώ προσωπικά Κινέζους και άλλους Ασιάτες. Λογικά όσοι έχουν εγκατασταθεί εδώ δεν θέλουν να γυρίσουν, οι περαστικοί προτιμούν την πατρίδα τους. Ο κάθε ένας έχει τις εμπειρίες του και τις γνώμες του. Αλλοι είναι ευχαριστημένοι και άλλοι δυσαρεστημένοι και γκρινιάζουν. Μερικοί μάλιστα απλά γκρινιάζουν γιατί νομίζουν ότι γίνονται αρεστοί και φιλικοι προς τους δυτικούς με το να απαρνηθουν την "κακή" πατρίδα τους. Και το 20% να είναι δυσαρεστημενοι είναι μειοψηφία και ας είναι αυτό 300εκ. Εδώ ξέρω πολλούς Αμερικανούς που στάζουν φαρμάκι για την πατρίδα τους και όσοι έχουν φύγει δεν θέλουν να γυρίσουν, κινέζους δεν θα εύρισκες;

Δεν καταλαβαίνω ακόμα πιο είναι το θέμα σου. Που πιστεύουμε ότι η Κινα θα περάσει την Δύση; Θα το κάνει ανεξάρτητα απο το πως αισθάνεσαι. Αν αισθάνεσαι ότι αυτό είναι αδικία πάλι δεν είναι το θέμα μας. Αυτή η στείρα λογική, δεν μου αρέσουν πολιτικά, οπότε θα χάσουν τον αγώνα για την πρωτοκαθεδρία, δεν οδηγεί πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, fast8 είπε

Δεν καταλαβαίνω ακόμα πιο είναι το θέμα σου. Που πιστεύουμε ότι η Κινα θα περάσει την Δύση; Θα το κάνει ανεξάρτητα απο το πως αισθάνεσαι. Αν αισθάνεσαι ότι αυτό είναι αδικία πάλι δεν είναι το θέμα μας. Αυτή η στείρα λογική, δεν μου αρέσουν πολιτικά, οπότε θα χάσουν τον αγώνα για την πρωτοκαθεδρία, δεν οδηγεί πουθενά.

Το θέμα είναι ότι πριν 100 χρόνια ίσως κάποιοι σαν τον AtiX και τον fast8, συζητούσαν για το εαν η Γερμανία ξεπερνούσε την Αμερική, την Αγγλία ή την Γαλλία…

βάζω στοίχημα τα ίδια επιχειρήματα, ένθεν κακείθεν, θα διατυπωνόντουσαν και σίγουρα κάποιος θα είπε:

18 λεπτά πριν, fast8 είπε

Τα άλλα τα αφήνω εκτός γιατί είναι ασήμαντα.

Εννοώντας το παρακάτω κείμενο:

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Βρε μάτια μου αν εγώ είμαι εκτός θέμα τι να πεις και εσύ που για να δικαιολογήσεις την επιλογή σου βρίσκεις λόγους που για οποιοδήποτε έθνος ισχύουν… δεν είπε κανένας για τους κινέζους πολίτες τίποτα, εάν είναι δυνατών!!!! Και εγώ θαυμάζω τους κινέζους, απλά δεν θέλω να αντιγράψω τον σημερινό τρόπο ζωής του… 

Κατηγορείς ότι ξέρω τους κινέζους από ταινίες του Hollywood ενώ και εσύ παραδέχεσαι ότι καταναλώνεις παρόμοιο περιεχόμενο μόνο που είναι κινεζικό και μάλιστα λογοκριμένο!!! Βρε πήγαινε ένα στενό μετά την κόκκινη πλατεία και δες που αφοδεύουν οι άνθρωποι… πήγαινε και δες την ποιότητα ζωής τους, την φτώχεια, την ανισότητα, τις ώρες δουλειάς που αντιστοιχούν στον κάθε πολίτη, την ελευθερία λόγου και όλα αυτά τα αυτονόητα που θεωρείς ότι εσύ έχεις ενώ ο κινεζικός λαός δυστηχώς όχι…

Ναι ρε φίλε μου, η ελευθερία, σίγουρα είναι ασήμαντη…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Καλά, για τόλμα να σηκώσεις παλαιστινιακή σημαία σε καμμιά πλατεία ή να μιλήσεις υπέρ και έλα μετά να μας πείς για ελευθερίες στον παράδεισο της ΕΕ & ΗΠΑ.

πλάκα κάνεις έτσι?

2023-10-14T205400Z_272111307_RC2JS3A13NK

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το θέμα είναι ότι πριν 100 χρόνια ίσως κάποιοι σαν τον AtiX και τον fast8, συζητούσαν για το εαν η Γερμανία ξεπερνούσε την Αμερική, την Αγγλία ή την Γαλλία…

βάζω στοίχημα τα ίδια επιχειρήματα, ένθεν κακείθεν, θα διατυπωνόντουσαν και σίγουρα κάποιος θα είπε:

Εννοώντας το παρακάτω κείμενο:

Ναι ρε φίλε μου, η ελευθερία, σίγουρα είναι ασήμαντη…

Μένω άφωνος. Η ικανότητα σου για διάλογο είναι ανύπαρκτη.

Είναι ασήμαντα γιατί είναι ανοησίες και εκτός συζήτησης. H ικανότητα να πηδάς απο το ένα θέμα στο άλλο και να δίνεις απαντήσεις σε ερωτήσεις που δεν σου έχουν κάνει είναι απίστευτη. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fast8 είπε

Μένω άφωνος. Η ικανότητα σου για διάλογο είναι ανύπαρκτη.

Είναι ασήμαντα γιατί είναι ανοησίες και εκτός συζήτησης. H ικανότητα να πηδάς απο το ένα θέμα στο άλλο και να δίνεις απαντήσεις σε ερωτήσεις που δεν σου έχουν κάνει είναι απίστευτη. 

 

🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2024 στις 2:40 ΜΜ, farcry33 είπε

Εντωμεταξύ εδώ μέσα οι κάποιοι από εσάς είστε Κινέζοι η κάνετε τους κινέζους γιατί εμείς σαν Ελλάδα ανήκουμε στο δυτικό μπλοκ reminder 🔔  

Εν τω μεταξύ η Κίνα είναι στην πρώτη δεκάδα των ξένων επενδυτών στην Ελλάδα οπότε δυτικό ξε-δυτικό μπλοκ, when money talks bullshit walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2024 στις 12:48 ΜΜ, alcemist είπε

Ήδη ανακοινώθηκαν περιορισμοί στην εξαγωγή σπάνιων γαιών από την Κίνα, όπου έχουν μονοπώλιο.

Τώρα;

Δεν είναι τυχαίο ότι όποιος και να είναι ο επόμενος πρόεδρος της usa το σλόγκαν είναι "drill baby drill". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...