Προς το περιεχόμενο

Ριζική ανανέωση για τη σειρά φορητών υπολογιστών XPS της Dell


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Dinos1973 said:

Μακράν το καλύτερο business laptop!

Στην πραγματικότητα είναι premium consumer σειρά, όχι επαγγελματική. Για επαγγελματικά υπάρχει η σειρά vostro και για ακόμα καλύτερα η precision

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Titos301 είπε

Που ειναι το κακο δεν καταλαβα

Το κακά για μένα είναι 2

Πρώτον, πλέον δεν μπορείς να τα πατήσεις χωρίς να βλέπεις τι πατάς και δεύτερο στα macbooks τουλάχιστον κάθε πρόγραμμα έχει διαφορετικά "πλήκτρα"  ανάλογα του ποιό είναι ενεργό και έτσι υπάρχει καθυστέρηση μέχρι να αλλάξει η μπάρα, άρα πάλι πρέπει να βλέπεις τι πατάς.

 

Έχω macbook και thinkpad, πέρα του ότι το πληκτρολόγιο του thinkpad για μένα πατάει κάθε άλλο, στο thinkpad ποτέ δε χρειάζεται να βλέπω τι πατάω γιατί τα πλήκτρα είναι φυσικά. Σε δουλειές που χρειάζεσαι τα function keys συνεχώς όπως προγραμματισμό πχ (εγώ, φαντάζομαι και photoshop κλπ τα χρειάζονται) είναι πολύ κακό να πρέπει συνεχώς να βλέπεις τι πατάς. Χάνεις υπερβολικό χρόνο.

Επεξ/σία από woopsi
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mike299 said:

Στην πραγματικότητα είναι premium consumer σειρά, όχι επαγγελματική. Για επαγγελματικά υπάρχει η σειρά vostro και για ακόμα καλύτερα η precision

Τα Vostro δεν έχουν την διάρκεια σε μπαταρία που έχουν τα xps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγραφή του μήλου αλλά παλι χωρίς νόημα.. Με τιμές σαν του μήλου δεν πας στο κάτι σαν το μήλο αλλα στο μήλο το ίδιο. 

Αδικαιολογητα ακριβά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, mike299 said:

Στην πραγματικότητα είναι premium consumer σειρά, όχι επαγγελματική. Για επαγγελματικά υπάρχει η σειρά vostro και για ακόμα καλύτερα η precision

Τα vostro είναι entry level τα precision  premium mobile workstation. Στην μέση υπάρχουν τα latitude που ειναι η στάνταρ επαγγελματική σειρά.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Μακράν το καλύτερο business laptop!

Μάλλον δεν έτυχε να πιάσεις στα χέρια σου ThinkPad X1 series...

5 ώρες πριν, mike299 είπε

Στην πραγματικότητα είναι premium consumer σειρά, όχι επαγγελματική. Για επαγγελματικά υπάρχει η σειρά vostro και για ακόμα καλύτερα η precision

 

High End consumer σειρά είναι, απλά λόγω εμφάνισης και βάρους, τα προτιμούν ορισμένοι έναντι των Latitude (όχι Vostro) για business, ή έναντι των Precision αν δε φτάνει μέχρι εκεί το budget.

6 ώρες πριν, doubleh είπε

Ε όχι κ καλά business laptops. Αποτυγχάνουν στα βασικά πχ πληκτρολόγιο, trackpad, θύρες, αποδοση (λογω κακου συστηματος ψυξης), παλιότερα θέση κάμερας. Το ότι μοιάζουν κ ακολουθούν την apple αφορά το θεαθήναι όχι το business.

Όσο για τους ryzen, έχω T14 Gen3 με i7 και L14 με ryzen 7 pro. Απόδοση και διάρκεια μπαταρίας μέρα με νύχτα. Ο Ryzen πατάει κάτω χαλαρά τη μαλάκια της Intel.

Μεγάλη αλήθεια περί XPS (συν η παλαιότερα ελεεινή θέση της κάμερας και του αισθητήρα).

Συγκριτικό σε Ryzen με ThinkPad δεν έχω κάνει. Σίγουρα όμως U σειρες της Intel είναι για τα μπάζα οπότε το ελάχιστο που θα κοιτούσα θα ήταν Intel P (αν όχι H ή HX).

Επεξ/σία από panoulix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Μακράν το καλύτερο business laptop!

Μακράν οτι χειρότερο κυκλοφορεί, καίει  GPU για πλάκα, καταστροφικό σύστημα ψύξης σε συνδυασμό με 4k οθόνη. Δεν ανήκει καν στην κατηγορία  business.

Αν θέλεις σοβαρό business laptop προτίμησε Latitude σειρά 9xxx ή 7xxx ή σε Lenovo σειρά Τxxx ή σε Fujitsu Lifebook.

Όλα τα υπόλοιπα ειναι ΣΚΟΥ - ΠΙ - ΔΙΑ :)

4 ώρες πριν, gakost είπε

Τα vostro είναι entry level τα precision  premium mobile workstation. Στην μέση υπάρχουν τα latitude που ειναι η στάνταρ επαγγελματική σειρά.

Έτσι ειναι, όμως ακόμα και τα Latitude και τα Precision χωρίζονται σε ποιοτικές κατηγορίες, π.χ τα Latitude / Precision σειρές 3xxx και 5xxx είναι πολύ κατώτερα των 7xxx και 9xxx, και πολύ φθηνότερα προφανώς.

 

Όπως και τα L και Ε της Lenovo που είναι δεύτερα, καμία σχέση με τα Τ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, panoulix said:

Μάλλον δεν έτυχε να πιάσεις στα χέρια σου ThinkPad X1 series...

 

High End consumer σειρά είναι, απλά λόγω εμφάνισης και βάρους, τα προτιμούν ορισμένοι έναντι των Latitude (όχι Vostro) για business, ή έναντι των Precision αν δε φτάνει μέχρι εκεί το budget.

Μεγάλη αλήθεια περί XPS (συν η παλαιότερα ελεεινή θέση της κάμερας και του αισθητήρα).

Συγκριτικό σε Ryzen με ThinkPad δεν έχω κάνει. Σίγουρα όμως U σειρες της Intel είναι για τα μπάζα οπότε το ελάχιστο που θα κοιτούσα θα ήταν Intel P (αν όχι H ή HX).

δεν είναι συγκρίσιμη η χρεωκοπημένη IBM νυν Κινεζια Lenovo με την DELL!

Τα έχεις μπερδεμένα, έχω 3 μοντέλα XPS 13 από το 17, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, για business δεν ειναι τα 4Κ διοτι μειωνουν την διαρκεια τις μπαταριας!

44 minutes ago, Geo-nar said:

Μακράν οτι χειρότερο κυκλοφορεί, καίει  GPU για πλάκα, καταστροφικό σύστημα ψύξης σε συνδυασμό με 4k οθόνη. Δεν ανήκει καν στην κατηγορία  business.

Αν θέλεις σοβαρό business laptop προτίμησε Latitude σειρά 9xxx ή 7xxx ή σε Lenovo σειρά Τxxx ή σε Fujitsu Lifebook.

Όλα τα υπόλοιπα ειναι ΣΚΟΥ - ΠΙ - ΔΙΑ :)

Έτσι ειναι, όμως ακόμα και τα Latitude και τα Precision χωρίζονται σε ποιοτικές κατηγορίες, π.χ τα Latitude / Precision σειρές 3xxx και 5xxx είναι πολύ κατώτερα των 7xxx και 9xxx, και πολύ φθηνότερα προφανώς.

 

Όπως και τα L και Ε της Lenovo που είναι δεύτερα, καμία σχέση με τα Τ.

Τα έχεις μπερδεμένα, έχω 3 μοντέλα XPS 13 από το 17, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, για business δεν ειναι τα 4Κ διοτι μειωνουν την διαρκεια τις μπαταριας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο αστείο να σου λένε "αγοράζω dell πχ γιατί έχει γαμάτο πληκτρολόγιο, την καλύτερη οθόνη, διάρκεια μπαταρίας κλπ" και το έχεις με external kb συνδεδεμένο σε monitors και 24/7 στη πρίζα. Πλέον το θεωρώ χαζό να αγοράζεις τέτοια laptop και το 95% της χρήσης είναι όπως έγραψα. Δηλαδή για ένα 5% που μπορεί να σου χρειαστεί η διάρκεια της μπαταρίας θα πας σε ένα πανάκριβο λαπτοπ. Οκ.

16 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

δεν είναι συγκρίσιμη η χρεωκοπημένη IBM νυν Κινεζια Lenovo με την DELL!

Τα έχεις μπερδεμένα, έχω 3 μοντέλα XPS 13 από το 17, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, για business δεν ειναι τα 4Κ διοτι μειωνουν την διαρκεια τις μπαταριας!

Τα έχεις μπερδεμένα, έχω 3 μοντέλα XPS 13 από το 17, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, για business δεν ειναι τα 4Κ διοτι μειωνουν την διαρκεια τις μπαταριας!

Αν η χρήση είναι browsing ή κάνα notepad. Τότε δεν θα δεις αυτά τα προβλήματα με τις θερμοκρασίες και το κακό σύστημα ψύξης.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, atypicalcoder said:

Πόσο αστείο να σου λένε "αγοράζω dell πχ γιατί έχει γαμάτο πληκτρολόγιο, την καλύτερη οθόνη, διάρκεια μπαταρίας κλπ" και το έχεις με external kb συνδεδεμένο σε monitors και 24/7 στη πρίζα. Πλέον το θεωρώ χαζό να αγοράζεις τέτοια laptop και το 95% της χρήσης είναι όπως έγραψα. Δηλαδή για ένα 5% που μπορεί να σου χρειαστεί η διάρκεια της μπαταρίας θα πας σε ένα πανάκριβο λαπτοπ. Οκ.

Αν η χρήση είναι browsing ή κάνα notepad. Τότε δεν θα δεις αυτά τα προβλήματα με τις θερμοκρασίες και το κακό σύστημα ψύξης.

δεν έχουμε μάτια μου εξωτερικά μόνιτορ στα αεροπλάνα όταν κάνω 10ωρα ταξίδια η στα business lounge η στα ξενοδοχεια......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

δεν έχουμε μάτια μου εξωτερικά μόνιτορ στα αεροπλάνα όταν κάνω 10ωρα ταξίδια η στα business lounge η στα ξενοδοχεια......

Α γειά σου. Το 5% που λέμε.

Το point μου είναι ότι ο κόσμος αγοράζει brand και κάνει την χρήση που έγραψα πιο πάνω. Έτσι δεν βλέπει ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα laptops από τα xps για την χρήση τους, και πιο φθηνά. Αλλά ναι. Αν δεν έχει το dell logo δεν λέει. Και μετά σου λένε πχ "τα lenovo είναι μάπα".

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, atypicalcoder said:

Α γειά σου. Το 5% που λέμε.

Το point μου είναι ότι ο κόσμος αγοράζει brand και κάνει την χρήση που έγραψα πιο πάνω. Έτσι δεν βλέπει ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα laptops από τα xps για την χρήση τους, και πιο φθηνά. Αλλά ναι. Αν δεν έχει το dell logo δεν λέει. Και μετά σου λένε πχ "τα lenovo είναι μάπα".

εάν το συμπέρασμα σου είναι τι γίνετε στην Ελλάδα, μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι η Ελλάδα δεν είναι καν αξία σχολιασμού σε αυτό τον τομέα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

δεν είναι συγκρίσιμη η χρεωκοπημένη IBM νυν Κινεζια Lenovo με την DELL!

Τα έχεις μπερδεμένα, έχω 3 μοντέλα XPS 13 από το 17, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, για business δεν ειναι τα 4Κ διοτι μειωνουν την διαρκεια τις μπαταριας!

Τα έχεις μπερδεμένα, έχω 3 μοντέλα XPS 13 από το 17, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, για business δεν ειναι τα 4Κ διοτι μειωνουν την διαρκεια τις μπαταριας!

Δεν συζητάμε τα γεγονότα φίλε μου, το ότι έτυχε σε εσένα να μην βγάλουν πρόβλημα δεν σημαίνει οτι είναι αξιόπιστα μηχανήματα.

Δες στο ebay, με το τσουβάλι τα πουλάνε, ολα με καμένες μητρικές.

Επίσης τα XPS ΔΕΝ είναι business, μη καίγεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...