Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 5700X3D και Ryzen 5000GT series. Η AMD ανακοίνωσε νέους επεξεργαστές… AM4


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, techon1 είπε

Βρίζαμε Intel αλλά αυτοί το φτάσανε στο άλλο άκρο!

Για καλό όμως του καταναλωτή, σκέψου να μην χρειάζεται να αγοράζεις μητρική και να αναβαθμίσεις για τόσα χρόνια, τρομερή επένδυση για όσους πήραν ακόμα και το ταπεινό b350 αλλά και τρομερός σεβασμός της amd στον καταναλωτή που τα λεφτά του έπιασαν τόπο και υποστηρίζει 7+ χρόνια μετά την ίδια πλατφόρμα. Μακάρι να έκανε και η intel το ίδιο που το socket 1200 έφυγε τόσο γρήγορα και αν κάποιος που αγόρασε το 2021 θέλει να αναβαθμίσει θέλει πλατφόρμα νέα  και με το 1700 μας δουλεύουν έβγαλε την 14 γενιά που είναι ίδια με την 13 όπως έχω πει και παλιότερα η 14 γενιά θα μπορούσε να ήταν ένα καλύτερο cpu stepping  της 13ης και τέλος. 

Μπράβο στην AMD !

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

AMD έχω, αλλά μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα ρεαλιστικά. Απαντάω σε αντιστοιχία με το δικό σου κείμενο.

Η κίνηση αυτή διατηρεί στην αγορά ένα παλιό socket και παράλληλα διατηρεί υψηλά τις τιμές στο καινούριο, τόσο σε μητρικές, όσο και σε επεξεργαστές. Γι αυτόν και για μερικούς ακόμα λόγους το έκανε αυτό η AMD και να είσαι σίγουρος ότι ούτε ένας από αυτούς τους λόγους δεν αφορούσε τον καταναλωτή. Πολυεθνική δισεκατομμυρίων είναι και αυτή όπως και η Intel. Δεν υπάρχουν "καλοί" και "κακοί" εδώ. Μόνο κέρδος.

Η Intel επί αρκετά χρόνια κρατούσε στην αγορά "high end" μοντέλα με 4 πυρήνες, γιατί δεν είχε κανένα λόγο να βγάλει με παραπάνω. Δεν υπήρχε ανταγωνισμός. Ακόμα και η AMD με τους "8πύρηνους" Buldozer έχανε με διαφορά από του 4πύρηνους της Intel. Και οι δύο φταίνε εκεί.

Η AMD έλεγε ότι πουλούσε "8πύρηνους", το οποίο ήταν ξεκάθαρα ψέμα. Κάθε πυρήνας περιέχει μία μονάδα σταθερής υποδιαστολής και μία κινητής. Ο "8πύρηνος" Buldozer είχε 4 block, που το καθένα περιείχε 2 μονάδες σταθερής και μόνο μία κινητής. Άρα δεν ήταν 8πύρηνος. Η intel το εκμεταλλεύονταν επειδή δεν υπήρχε ανταγωνισμός και μάζευε χρήματα και ο καταναλωτής έχανε μέσα από αυτό.

Το ίδιο κάνει και η Intel. Δεν πετάει επεξεργαστές που δεν τα καταφέρνουν να γίνουν High end. To ίδιο και η Nvidia. Δεν το κάνουν από καλοσύνη ή από ευαισθησία για το περιβάλλον, το κάνουν επειδή δε θέλουν να χάνουν χρήματα.

Ανάλογα τις απαιτήσεις του χρήστη μπορεί να αντέξει ακόμα το ΑΜ4. Απλά να θυμήσω ότι ένας απλός 7600Χ, η κατώτερη κατηγορία επεξεργαστή για ΑΜ5, βρίσκεται ανάμεσα από 5800Χ και 5900Χ και στα παιχνίδια αποδίδει καλύτερα και από τους 2...

H 4090 κάνει άνετα bottleneck με 5800X3D στα 1440p. Αν πας πιο κάτω πχ 1080p τα πράγματα γίνονται χειρότερα.

https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/1fN1ci/3/graphic-card-intense-tasks/2560x1440/

Έχει bottleneck. Το θέμα είναι ότι για μία πληθώρα χρηστών η ΑΜ4 είναι μία πολύ καλή επιλογή. Ειδικά αν σκεφτεί κάποιος ότι και για την Intel, αυτή την περίοδο, η 14ΧΧΧ σειρά δεν έχει μέλλον.

Είμαι μια χαρά ευχαριστημένος με τον 7900Χ που έχω, αλλά δεν παίρνω μέρος σε στρατόπεδα. Η AMD, ιστορικά, έχει κάνει και αυτή λάθη και έχει εφαρμόσει τακτικές Intel, αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Σημασία έχει ότι σήμερα προσφέρει αξιόλογες λύσεις. Μακάρι, μελλοντικα, να μπουν και άλλοι παίχτες στο παιχνίδι και να υπάρξει πραγματικός ανταγωνισμός... Ίσως γίνει με τους arm.

Μια χαρά είναι για κάθε δουλειά. Έχω 7900Χ και δεν έχω κανένα παράπονο. Είχα και 7600Χ, ο οποίος ήταν αξιοπρεπέστατος.

Φίλε για τους bulldozer θα σου πω μόνο γιατί τα λέγαμε και πριν 10 χρόνια είναι 8 πύρινοι πάει και τελείωσε αυτό μην το κουράζουμε ....το πρόβλημα τους ήταν ότι μοιράζονταν μια fpu ανά 2 cores και ήταν σε modules που έχαναν επιδώσεις λόγο  επικοινωνίας. Ήταν παλιά αρχιτεκτονική της amd όχι τόσο χάλια όσο την παρουσιάζεις, τα πήγαινε πολύ καλά σε multi thread απαιτήσεις, έκανε πολύ καλό overclock και ήταν πολύ φθηνότερα από τα intel της εποχής αλλά και σαφώς αργότερα σε 3d εφαρμογές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο 5700x3d πέσει σε λίγους μήνες κάτω από 200 θα πουλήσει σαν ζεστό 🍞. Λογικά σε 1440p και πάνω θα σηκώνει κάρτες επιπέδου 4080. Αναμένουμε τα reviews όταν κυκλοφορήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, SkaL- είπε

Φίλε για τους bulldozer θα σου πω μόνο γιατί τα λέγαμε και πριν 10 χρόνια είναι 8 πύρινοι πάει και τελείωσε αυτό μην το κουράζουμε ....το πρόβλημα τους ήταν ότι μοιράζονταν μια fpu ανά 2 cores και ήταν σε modules που έχαναν επιδώσεις λόγο  επικοινωνίας. Ήταν παλιά αρχιτεκτονική της amd όχι τόσο χάλια όσο την παρουσιάζεις, τα πήγαινε πολύ καλά σε multi thread απαιτήσεις, έκανε πολύ καλό overclock και ήταν πολύ φθηνότερα από τα intel της εποχής αλλά και σαφώς αργότερα σε 3d εφαρμογές. 

Φίλε μου, ποιοι τα λέγατε και γιατί; Η AMD καταδικάστηκε  παραδέχτηκε έμμεσα και πλήρωσε για το λάθος της 12.1εκ. και εσείς ακόμα επιμένετε;

https://www.anandtech.com/show/14804/amd-settlement

Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ ήταν 8πύρηνοι. Ήταν επεξεργαστές 4 blocks που διαφημίστηκαν ως 8πύρηνοι. Λανθασμένα. Επειδή έτυχε να πάρω τον FX8150 σου γράφω ξεκάθαρα ότι οι επιδόσεις του ήταν αισθητά χειρότερες από τον 4770Κ (που αγόρασα μετά) και στα παιχνίδια ήταν χαοτικές. Δεν ήταν τόσο ότι ο FX ήταν χάλια, όσο ότι οι προγραμματιστές της εποχής δε καθόντουσαν να βελτιστοποιήσουν τις εφαρμογές τους για ένα μικρο ποσοστό που είχε FX επεξεργαστές με περίεργη αρχιτεκτονική. Ειδικά τα παιχνίδια... άστο...

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Από την στιγμή που είχε 8 Integer πυρήνες , το να λέει ότι πουλάει 8-πυρηνο επεξεργαστή τεχνικά είναι σωστό.

Μάλλον ξέρεις καλύτερα από το δικαστήριο που τους καταδίκασε... Η ίδια η AMD το παραδέχτηκε έμμεσα.

Κάνεις λάθος πάντως, από όποια πλευρά και αν το δεις.

https://www.anandtech.com/show/14804/amd-settlement

Η κινητή υποδιαστολή χρησιμοποιείται κυρίως σε επιστημονικές εφαρμογές, γραφικά υπολογιστών και σε περιπτώσεις όπου οι αριθμοί μπορεί να κυμαίνονται σε μεγάλες τάξεις μεγέθους. Δηλαδή σε ένα σωρό εφαρμογές. Δεν είναι ότι η χρήση τους είναι προαιρετική. Σου δίνουν τη δυνατότητα να υπολογιζείς με μεγάλα μεγέθη, ενώ χάνουν σε ακρίβεια σε σχέση με της σταθερής υποδιαστολής. Επεξεργαστής που δεν έχει στο πυρήνα του μονάδα κινητής υποδιαστολής ΔΕΝ είναι επεξεργαστής....

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι on-line calculators για bottleneck δεν είναι και πολύ της προκοπής γιατί υπερβάλλουν. Καλύτερα είναι να δεις reviews του hardaware που θέλεις να πάρεις για να καταλάβεις τι χρειάζεσαι και φυσικά η cpu και η gpu είναι αλληλένδετες μεταξύ τους και με την ανάλυση και τα frames που θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αυτοί οι on-line calculators για bottleneck δεν είναι και πολύ της προκοπής γιατί υπερβάλλουν. Καλύτερα είναι να δεις reviews του hardaware που θέλεις να πάρεις για να καταλάβεις τι χρειάζεσαι και φυσικά η cpu και η gpu είναι αλληλένδετες μεταξύ τους και με την ανάλυση και τα frames που θέλεις.

Έχω δει και αρκετά βίντεο στο youtube που καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα. Απλά αν αρχίσω να παραθέτω θα φτιάξω σεντόνια και θέλω να το διατηρήσω απλό.

Αν έχεις χρήματα για 4090 δεν τη βάζεις με 5800x3d. Βάζεις ένα 7800x3d και είσαι μια χαρά.

Δες και εδώ:

https://www.techpowerup.com/review/rtx-4090-53-games-core-i9-13900k-vs-ryzen-7-5800x3d/2.html

αν δεν ήταν bottleneck δε θα είχαν τόσο μεγάλες διαφορές με τον 13900Κ σε 1440p ανάλυση. Απ' ότι έχω καταλάβει η καλύτερη gpu για τον επεξεργαστή αυτό είναι η 3080 ή 4070.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Tlykog said:

Μάλλον ξέρεις καλύτερα από το δικαστήριο που τους καταδίκασε...

Κάνεις λάθος πάντως, από όποια πλευρά και αν το δεις.

https://www.anandtech.com/show/14804/amd-settlement

 

AMD has given an official comment on the result:

"AMD is pleased to have reached a settlement of this lawsuit. While we believe the allegations are without merit, we also believe that eliminating the distraction and settling the litigation is in our best interest."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

AMD has given an official comment on the result:

"AMD is pleased to have reached a settlement of this lawsuit. While we believe the allegations are without merit, we also believe that eliminating the distraction and settling the litigation is in our best interest."

Πλήρωσε, αποζημίωσε και δεν ξαναέβγαλε ΠΟΤΕ ξανά αυτή την αρχιτεκτονική γιατί είχε δίκιο...

Μάλιστα... 

Φυσικά και δε θα έβγαιναν να ζητήσουν "συγνώμη", γιατί θα αναγκαζόντουσαν να πληρώσουν ακόμα περισσότερα και αυτό θα ήταν καταστροφικό για την εταιρεία. 

Από τη στιγμή που προτίμησαν να πληρώσουν αυτόματα είναι παραδοχή της ενοχής.

Εκτός αυτού οπαδική συζήτηση δε μπορώ να κάνω. Με κουράζει. Αν έχεις κάποιο σοβαρό επιχείρημα γράψε μου. 

Παρόλα αυτά για να είμαι 100% σωστός να ανακαλέσω το "καταδικάστηκε" και θα το αντικαταστήσω με το "παραδέχτηκε έμμεσα".

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Έχω δει και αρκετά βίντεο στο youtube που καταλήγουν στο ίδιο συμπέρασμα. Απλά αν αρχίσω να παραθέτω θα φτιάξω σεντόνια και θέλω να το διατηρήσω απλό.

Αν έχεις χρήματα για 4090 δεν τη βάζεις με 5800x3d. Βάζεις ένα 7800x3d και είσαι μια χαρά.

Δες και εδώ:

https://www.techpowerup.com/review/rtx-4090-53-games-core-i9-13900k-vs-ryzen-7-5800x3d/2.html

αν δεν ήταν bottleneck δε θα είχαν τόσο μεγάλες διαφορές με τον 13900Κ σε 1440p ανάλυση.

Σαφώς και αν έχεις λεφτά για μια 4090 θα πάρεις και cpu επιπέδου 7800x3d. Η συντριπτική πλειοψηφία όμως των pc gamer παίζουν με κάρτες επιπέδου 4070 και κάτω οπότε έχει και μικρότερες απαιτήσεις σε cpu. Επίσης ρόλο παίζει και το ποσοστό του bottleneck. Διαφορές των 6% σε 1080p, 5% σε 1440p και 1% σε 4k είναι ελάχιστες και για μένα ανάξιες σχολιασμού. Αν ήταν γύρω στο 10% το συζητάμε. Αλλά θα μου πεις για να πήρε κάποιος κάρτα των 2000 ευρώ τον ενδιαφέρει το top of the top, ε εκεί πάω πάσο αλλά θεωρώ πως δεν αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε, εντελώς super enthusiast φάση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Tlykog said:

Πλήρωσε, αποζημίωσε και δεν ξαναέβγαλε ΠΟΤΕ ξανά αυτή την αρχιτεκτονική γιατί είχε δίκιο...

Μάλιστα... 

Φυσικά και δε θα έβγαιναν να ζητήσουν "συγνώμη", γιατί θα αναγκαζόντουσαν να πληρώσουν ακόμα περισσότερα και αυτό θα ήταν καταστροφικό για την εταιρεία. 

Από τη στιγμή που προτίμησαν να πληρώσουν αυτόματα είναι παραδοχή της ενοχής.

Εκτός αυτού οπαδική συζήτηση δε μπορώ να κάνω. Με κουράζει. Αν έχεις κάποιο σοβαρό επιχείρημα γράψε μου. 

Φίλε, το Settlement ΔΕΝ είναι ούτε καταδίκη που έγραψες πριν ούτε παραδοχή ενοχής. Και οι δυο πλευρες τα βρήκαν στην μέση, αλλιώς και εγώ μπορώ να σου πω ότι η άλλη πλευρά αφού κατέληξε σε συμφωνία, παραδέχτηκε ότι ήταν λάθος.

Επαναλαμβάνω, ο Buldozer είχε 8 Integer πυρήνες που τεχνικά τον κάνει 8-πυρηνο. Όσο και να κολλάς στα 4 FP Units , αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι στο τεχνικό κομμάτι είχε 8 Integers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, music_lover είπε

Σαφώς και αν έχεις λεφτά για μια 4090 θα πάρεις και cpu επιπέδου 7800x3d. Η συντριπτική πλειοψηφία όμως των pc gamer παίζουν με κάρτες επιπέδου 4070 και κάτω οπότε έχει και μικρότερες απαιτήσεις σε cpu. Επίσης ρόλο παίζει και το ποσοστό του bottleneck. Διαφορές των 6% σε 1080p, 5% σε 1440p και 1% σε 4k είναι ελάχιστες και για μένα ανάξιες σχολιασμού. Αν ήταν γύρω στο 10% το συζητάμε. Αλλά θα μου πεις για να πήρε κάποιος κάρτα των 2000 ευρώ τον ενδιαφέρει το top of the top, ε εκεί πάω πάσο αλλά θεωρώ πως δεν αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε, εντελώς super enthusiast φάση..

Να σου πω. Όταν κάποιος δίνει 2000€ για gpu θα τη βάλει παρέα με 5800x3d; Εννοείται πως έχει χρήματα αφού πήγε σε τέτοια gpu.

Δεν είπα ότι ο 5800X3d δεν είναι ένα πολύ καλός gaming επεξεργαστής. Μια χαρά είναι. Απλά δεν είναι ο σωστός για 4090. Αν κάποιος πάει για 4090 σημαίνει ότι έχει εμμονή με τις επιδόσεις, άρα και το 5-10% τον ενδιαφέρει.

26 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Φίλε, το Settlement ΔΕΝ είναι ούτε καταδίκη που έγραψες πριν ούτε παραδοχή ενοχής. Και οι δυο πλευρες τα βρήκαν στην μέση, αλλιώς και εγώ μπορώ να σου πω ότι η άλλη πλευρά αφού κατέληξε σε συμφωνία, παραδέχτηκε ότι ήταν λάθος.

Επαναλαμβάνω, ο Buldozer είχε 8 Integer πυρήνες που τεχνικά τον κάνει 8-πυρηνο. Όσο και να κολλάς στα 4 FP Units , αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι στο τεχνικό κομμάτι είχε 8 Integers.

Όταν εσύ έχεις κάπου δίκιο θα πλήρωνες για να μην προχωρήσει η δίκη; Δεν δουλεύουν έτσι οι εταιρείες. Αν είχαν δίκιο θα το προχωρούσαν για να μη τους μείνει η ρετσινιά... Τώρα φοβήθηκαν τα χειρότερα.

Η άλλη πλευρά δεν παραδέχτηκε ότι ήταν λάθος, απλά ικανοποιήθηκε. Οι περισσότεροι δικηγόροι γνωρίζουν ότι σε μαζικές αγωγές τα ποσά αποζημίωσης είναι μικρά ανά άτομο. Εκτός αυτού πλήρωσαν ο καθένας από 200-250€ και δεν πήραν έναν επεξεργαστή που δεν δούλευε, αλλά έναν επεξεργαστή που τους κορόιδεψαν και τους είπαν ότι είναι 8πύρηνος. Άρα και η αποζημίωση δε θα μπορούσε να πάει και πολύ περισσότερο. Η AMD το έκανε για να γλυτώσει το ρεζιλίκι, αν το θέμα έπαιρνε και άλλες διαστάσεις.

Επειδή είχα πάρει τον FX8150 θα σου πω ότι ήταν όντως κατώτερος των επιδόσεων. Ειδικά σε παιχνίδια... για κλάματα. Μόνο για εφαρμογές που υποστήριζαν πολλούς πυρήνες ήταν ικανοποιητικός, αν και πάλι έχανε σε σχέση με έναν 4πύρηνο 4770Κ της ίδιας εποχής. Με Nvidia 770 gtx, που είχα τότε, σύστημά μου είχε cpu bottleneck.

Με καμία λογική ένας σύγχρονος επεξεργαστής γενικής χρήσης δεν θεωρείται 8 πύρηνος μόνο και μόνο επειδή έχει 8 integer.... Για το θεό δηλαδή...

Δεν ξέρω που το διάβασες, αλλά οι υπολογισμοί με αριθμούς κινητής υποδιαστολής χρησιμοποιούνται σε ένα σωρό επιστημονικές εφαρμογές, παιχνίδια και γενικότερα όπου υπάρχουν υπολογισμοί με μεγάλους αριθμούς. Χάνουν σε ακρίβεια σε σχέση με της σταθερής υποδιαστολής, οι οποίοι χρησιμοποιούνται κυρίως σε χρηματοοικονομικές εφαρμογές. Ένας πυρήνας χωρίς μονάδα fp είναι "ανάπηρος" και όχι, δεν είναι ολοκληρωμένος πυρήνας. Οι αριθμοί κινητής υποδιαστολής είναι εξίσου σημαντικοί για ένα σύστημα γενικής χρήσης, όσο και οι σταθερής υποδιαστολής.

Αν κοιτάξεις την αρχιτεκτονική του, είχε 4 blocks που το καθένα περιείχε 2 integer και 1 fp. Ακόμα και η φυσική του μορφή δεν δείχνει 8 πύρηνο. Εκτός αυτού οι 4πύρηνοι της εποχής από Intel μεριά ήταν καλύτεροι σε επιδόσεις και σε αρκετές περιπτώσεις ακόμα και ο Phenom 1090T τον κέρδιζε... Οι επιδόσεις του ήταν απογοητευτικές ακριβώς γιατί ΔΕΝ ήταν 8πύρηνος.

Ακόμα και μεγαλοστέλεχος της AMD παραδέχτηκε ότι οι Buldozer ήταν αποτυχία...

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Arkin said:

Θα είναι μια τίμια αναβάθμιση καθαρά για gaming για όσους είμαστε με 5700x όταν πέσει στα 200 ο 5700x3d. Για παραπάνω ούτε λόγος εννοείται υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές. Και στα 200 μόνο αν έχουμε ήδη am4 διαφορετικά ο 7600 είναι μονόδρομος. 

Από 5700 σε 5700x3d θεωρείται τίμια αναβάθμιση, όταν πέσει κάτω από 200€;

Για πόσο ποσοστό αύξησης επιδόσεων στα παιχνίδια μιλάνε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, seithan είπε

Από 5700 σε 5700x3d θεωρείται τίμια αναβάθμιση, όταν πέσει κάτω από 200€;

Για πόσο ποσοστό αύξησης επιδόσεων στα παιχνίδια μιλάνε; 

Δεν θα εχει ενα 20% πανω ο 3d απο τον 5700x? Δινεις 130 τον 5700x και πας με 70 ευρω στον 3d. Οταν και αν πεσει εκει γιατι οπως φαινεται θα ερθει στα 250 που ειναι πανακριβος. Και στα 200 ο 7600 αξιζει περισσοτερο αλλα για οσους εχουν am4 και δεν θελουν να αναβαθμισουν σε νεα ειναι καλη επιλογη για 200 ευρω και κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...