Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 5700X3D και Ryzen 5000GT series. Η AMD ανακοίνωσε νέους επεξεργαστές… AM4


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 minutes ago, Arkin said:

Δεν θα εχει ενα 20% πανω ο 3d απο τον 5700x? Δινεις 130 τον 5700x και πας με 70 ευρω στον 3d. Οταν και αν πεσει εκει γιατι οπως φαινεται θα ερθει στα 250 που ειναι πανακριβος. Και στα 200 ο 7600 αξιζει περισσοτερο αλλα για οσους εχουν am4 και δεν θελουν να αναβαθμισουν σε νεα ειναι καλη επιλογη για 200 ευρω και κατω.

Δεν ξέρω ρε συ, 20% ούτε από γενιά σε γενιά δεν βλέπεις, για κανένα λόγο. 

Θα έλεγα ότι είναι καλή λύση για κάποιον που αναβαθμίζει στην 5χχχ απο παλαιότερη γενιά. 

Εξάλλου, εαν φτάσει ο επεξεργαστής να κοστίζει τιμή χώμα, λογικά θα έχει πολύ χαμηλές επιδόσεις σε οτιδήποτε νέο κυκλοφορεί. Επιπρόσθετα τα ρολόγια του είναι πάτος. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν θα εχει ενα 20% πανω ο 3d απο τον 5700x? Δινεις 130 τον 5700x και πας με 70 ευρω στον 3d. Οταν και αν πεσει εκει γιατι οπως φαινεται θα ερθει στα 250 που ειναι πανακριβος. Και στα 200 ο 7600 αξιζει περισσοτερο αλλα για οσους εχουν am4 και δεν θελουν να αναβαθμισουν σε νεα ειναι καλη επιλογη για 200 ευρω και κατω.

Ο 5700Χ μπορεί να έχει αρκετά λιγότερη cache από τον x3d αλλά έχει και αρκετά μεγαλύτερο boost clock (4.6 vs 4.1).  Κι επειδή βλέπω πως ο 5700Χ που έχω εδώ και λίγο καιρό πιάνει μέχρι και 4.6 (σε στοκ τον έχω) με esports 33 cooler  , αναρωτιέμαι τι θα γίνεται σε παιχνίδια που δεν είναι cache sensitive. Επίσης ο απλός σηκώνει και overclock ενώ ο x3d όχι. Λογικά το upgrade αξίζει αν παίζει κάποιος παιχνίδια που εκμεταλλεύονται την επιπλέον cache, αν δεν παίζεις όμως τέτοια παιχνίδια δε νομίζω πως αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα έκανε ( κάνει) αυτά η ιντελ έτρωγε τρελό κράξιμο , τώρα δε τρέχει τίποτα . Όχι βέβαια ότι κάνει άσχημα η amd , στη τελική αν επενδύσεις σε μια CPU στα 180-240 ευρώ για 6-8 χρόνια είσαι καλυμμένος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν θα εχει ενα 20% πανω ο 3d απο τον 5700x? Δινεις 130 τον 5700x και πας με 70 ευρω στον 3d. Οταν και αν πεσει εκει γιατι οπως φαινεται θα ερθει στα 250 που ειναι πανακριβος. Και στα 200 ο 7600 αξιζει περισσοτερο αλλα για οσους εχουν am4 και δεν θελουν να αναβαθμισουν σε νεα ειναι καλη επιλογη για 200 ευρω και κατω.

Ο 5800x3d σε 1080p gaming είναι 15% ταχύτερος, κατά μέσο όρο , από τον 5800x. Σε 1440p και 4k οι διαφορές μικραίνουν πολύ. Οπότε δεν νομίζω ο 5700x3d με αρκετά χαμηλότερα ρολόγια να έχει πολύ μεγάλη διαφορά από 5700x στο gaming. Θεωρώ ότι θα αξίζει η αναβάθμιση από παλιότερες γενιές ,  ryzen 3xxx και σίγουρα 2xxx/1xxx και εφόσον το gaming είναι βασική ανάγκη του χρήστη 

Επεξ/σία από Γιάννης V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία έχω δύο συστήματα με AM4 (5800X και 5900X) και δύο με AM5 (7600X και 7700X), όλα tweaked μέχρι θανάτου.

Προσωπικά δεν βρίσκω νόημα στην ύπαρξη του 5700X3D. Είναι σχεδόν ίδιος με τον 5800X3D με βάση την εικόνα που παραθέτω. Λίγο χαμηλότερα ρολόγια και λίγο πιο φτηνός. Αν είναι να πας σε X3D πάρε τον 5800X3D να τελειώνεις και είσαι ακόμα σε AM4. Θα την κάνεις που θα την κάνεις την αναβάθμιση, κάντην καλά, άλλωστε η διαφορά στην τιμή είναι αστεία σχετικά.

Όπως είπε ο @Tlykog, αν ταιρίαξεις 5800X3D με 4090, μάλλον κάτι λάθος κάνεις. Οποιοσδήποτε AM4 επεξεργαστής κρατάει πίσω την 4090, εδώ την κρατάει ο 7800X3D και ο 14900K, θα ταιρίαξεις AM4 cpu - έστω και δυνατό - με αυτή την κάρτα; Τρώει τρελό bottleneck από το CPU η κάρτα.

Οκ, ο 5600X3D ήταν ουσιαστικά "κομμένοι" 5800X3D, η ύπαρξη όμως του 5700X3D δεν βρίσκω πραγματικά κανένα νόημα. Τουλάχιστον ας βγάζανε έναν 5900X3D ή έναν 5950X3D. Το ίδιο πράγμα (5700X3D) ελάχιστα διαφορετικό, μικρό το νόημα ύπαρξης.

Ας περιμένουμε και τα reviews βέβαια να δούμε.

image.png.c097b60d5af9a03fe9e05fa58b09b500.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολούμαστε με την 4090, μια κάρτα που κοστίζει 2000€ και ενδιαφέρει το 1% των PC gamer's παγκοσμίως. Αν στην τελική θέλεις τόσο καλή GPU και έχεις τα λεφτά να την πάρεις, φρόντισε να έχεις αλλά πόσα για την ανάλογη CPU.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, music_lover είπε

Σαφώς και αν έχεις λεφτά για μια 4090 θα πάρεις και cpu επιπέδου 7800x3d. Η συντριπτική πλειοψηφία όμως των pc gamer παίζουν με κάρτες επιπέδου 4070 και κάτω οπότε έχει και μικρότερες απαιτήσεις σε cpu. Επίσης ρόλο παίζει και το ποσοστό του bottleneck. Διαφορές των 6% σε 1080p, 5% σε 1440p και 1% σε 4k είναι ελάχιστες και για μένα ανάξιες σχολιασμού. Αν ήταν γύρω στο 10% το συζητάμε. Αλλά θα μου πεις για να πήρε κάποιος κάρτα των 2000 ευρώ τον ενδιαφέρει το top of the top, ε εκεί πάω πάσο αλλά θεωρώ πως δεν αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε, εντελώς super enthusiast φάση..

Εμπειρικά θα πω, ότι το να αποφύγεις εντελώς το φαινόμενο συμφόρηση σε έναν υπολογιστή είναι αδύνατον. Πάντα κάποιο από τα απαρτία θα καθηστερει. Τώρα το 3% και 8% είναι να είχαμε Ν α λέγαμε, που κάποιος είπε κάτι στο γιου τιουμπ. :)

2 ώρες πριν, seithan είπε

Από 5700 σε 5700x3d θεωρείται τίμια αναβάθμιση, όταν πέσει κάτω από 200€;

Για πόσο ποσοστό αύξησης επιδόσεων στα παιχνίδια μιλάνε; 

Από τα 120 καρέ στα 130..... Αν εχεις λευτα για πέταμα, καλή φάση :) φιλικά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ, πάντως η φτωχή μου άποψη μένετε στο γεγονός ότι απ' αυτή την κίνηση της η AMD, φαίνεται να θέλει να υποστηρίξει περαιτέρω την AM4 πλατφόρμα. Ως επί τον πλείστον, δεν γνωρίζω το πώς θα συμπεριφερθεί η AM5 για τα επόμενα χρόνια!

-Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Seliakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Tlykog είπε

Θα έχει την ίδια υποστήριξη και για εμάς που πήραμε ΑΜ5;...

Σιγουρα , ηδη για 31 Ιανουαριου θα βγαλει καποια APU 

 

Επεξ/σία από wonderbgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tlykog είπε

Φίλε μου, ποιοι τα λέγατε και γιατί; Η AMD καταδικάστηκε  παραδέχτηκε έμμεσα και πλήρωσε για το λάθος της 12.1εκ. και εσείς ακόμα επιμένετε;

https://www.anandtech.com/show/14804/amd-settlement

Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ ήταν 8πύρηνοι. Ήταν επεξεργαστές 4 blocks που διαφημίστηκαν ως 8πύρηνοι. Λανθασμένα. Επειδή έτυχε να πάρω τον FX8150 σου γράφω ξεκάθαρα ότι οι επιδόσεις του ήταν αισθητά χειρότερες από τον 4770Κ (που αγόρασα μετά) και στα παιχνίδια ήταν χαοτικές. Δεν ήταν τόσο ότι ο FX ήταν χάλια, όσο ότι οι προγραμματιστές της εποχής δε καθόντουσαν να βελτιστοποιήσουν τις εφαρμογές τους για ένα μικρο ποσοστό που είχε FX επεξεργαστές με περίεργη αρχιτεκτονική. Ειδικά τα παιχνίδια... άστο...

 

Φίλε μου τα έλεγα εγώ και πολλοί άλλοι σε διάφορα φόρουμ που ασχολούνται με το hardware,  τα λέγαμε και εδώ στο insomnia, παρεμπιπτόντως μια που είχες 1-2 cpu εκείνης της εποχής είχα σχεδόν όλες τις cpu που έβγαλε τότε η amd και η intel , 7-8 cpus από εκείνη την εποχή τους benchara  https://hwbot.org/user/skal_/#Hardware_Library

Αυτό που έχω να πω ότι είναι για εσένα και μερικούς ακόμα μπορεί να είναι 4 core με 8 thread και για μια πολιτεία στην Αμερική για εμένα και για πολλούς άλλους από την στιγμή που έχει 8 physical cores και που μοιράζονται 4 fpus είναι 8 core. 

Αυτό το άρθρο τα λέει αρκετά καλά https://www.techpowerup.com/251758/bulldozer-core-count-debate-comes-back-to-haunt-amd και τα σχόλια από κάτω μοιάζουν με την κουβέντα μας.

Χαίρομαι για το καλό κλίμα της κουβέντας μας και ας μην συμφωνούμε σε όλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SkaL- είπε

Φίλε μου τα έλεγα εγώ και πολλοί άλλοι σε διάφορα φόρουμ που ασχολούνται με το hardware,  τα λέγαμε και εδώ στο insomnia, παρεμπιπτόντως μια που είχες 1-2 cpu εκείνης της εποχής είχα σχεδόν όλες τις cpu που έβγαλε τότε η amd και η intel , 7-8 cpus από εκείνη την εποχή τους benchara  https://hwbot.org/user/skal_/#Hardware_Library

Αυτό που έχω να πω ότι είναι για εσένα και μερικούς ακόμα μπορεί να είναι 4 core με 8 thread και για μια πολιτεία στην Αμερική για εμένα και για πολλούς άλλους από την στιγμή που έχει 8 physical cores και που μοιράζονται 4 fpus είναι 8 core. 

Αυτό το άρθρο τα λέει αρκετά καλά https://www.techpowerup.com/251758/bulldozer-core-count-debate-comes-back-to-haunt-amd και τα σχόλια από κάτω μοιάζουν με την κουβέντα μας.

Χαίρομαι για το καλό κλίμα της κουβέντας μας και ας μην συμφωνούμε σε όλα :)

Εδώ και χρόνια οι εφαρμογές χρησιμοποιούν αριθμούς κινητής υποδιαστολής και οι μονάδες fp είναι εξίσου σημαντικές με τις integer. Οι κατασκευαστές cpus για desktop (και η AMD μέσα σε αυτούς) παραδοσιακά όρισαν έναν πυρήνα ως μία ανεξάρτητη μονάδα επεξεργασίας που μεταξύ άλλων περιέχει μία μονάδα integer και μία fp. Η AMD αποφάσισε κατ' εξαίρεση να δημιουργήσει μία νέα σχεδίαση, η οποία ήταν καινοτόμα για την εποχή. 

Με το παραδοσιακό ορισμό του πυρήνα ο επεξεργαστής της ΔΕΝ ήταν 8πύρηνος. Ακόμα και από τεχνικής πλευράς δεν ήταν, αφού συμπεριφέρονταν σαν 8 πύρηνος σε πράξεις ακεραίων και 4πύρηνος σε πράξεις κινητής υποδιαστολής, δηλαδή δεκαδικούς και μεγάλους αριθμούς.

Το δικαστήριο και οι ενάγοντες το γνώριζαν αυτό. Γι αυτό και η AMD συμβιβάστηκε. Δεν είναι το ίδιο με αυτό που γράφεις περί  4 core με 8 threads.

Το προβλημα ήταν ότι η AMD δεν ενημέρωσε σωστά τους καταναλωτές και αντί αυτού ΄άρχισε να διαφημίζει ότι ο Buldozer "είναι ο πρώτος 8πύρηνος επεξεργαστής στον κόσμο". Το οποίο ήταν λάθος από κάθε πλευρά. Ούτε 8πύρηνος ήταν, ούτε ο πρώτος ήταν.

Επειδή τον πούλησα και πήγα σε 4770Κ έκανα αρκετά benchmark και εγώ ανάμεσα στους 2 και η διαφορά ήταν μεγάλη. Βέβαια το ίδιο και η διαφορά στην τιμή τους... Αλλά το θέμα παραμένει: είχαν προβλήματα και δεν συμπεριφέρονταν καν σαν 8πύρηνοι. Ακόμα και ο 1090Τ, της ίδιας εταιρείας, τους ξεπερνούσε σε αρκετές περιπτώσεις...

Πάντα προτιμώ συζητήσεις με επιχειρήματα. Δεν τσακώνομαι και δεν είμαι υπέρ ή κατά κάποιας εταιρείας. Για την ακρίβεια αυτή τη στιγμή σου γράφω από το βασικό μου μηχάνημα, που είναι ένα AMD 7900Χ.:)

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...