Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 5700X3D και Ryzen 5000GT series. Η AMD ανακοίνωσε νέους επεξεργαστές… AM4


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, music_lover είπε

Μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που αναφέρεις γιατί η 4090 έχει μόλις 2% μέσο όρο διαφορά μεταξύ pcie x16 4.0 και pcie x16 3.0 οπότε είναι το πιο πιθανόν οι πιο αδύναμες κάρτες να μην έχουν καθόλου διαφορά:

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-4090-pci-express-performance-scaling-with-core-i9-13900k/28.html

Και με τον i9 13900k παρακαλώ..αυτό δείχνει ότι το bandwith είναι αρκετό στην έκδοση 3.0 και υπέραρκετο στην έκδοση 4.0 ακόμη και για τις πιο δυνατές gpu. Aν τα νούμερα αυτά ισχύουν τότε ακόμη και να έρθουν οι νέες gpu με pcie x16 5.0 είναι αμφίβολο ότι θα εκμεταλλευτούν - έχουν ανάγκη το αυξημένο bandwith του νέου προτύπου.

H 6500xt μπορει να βγηκε το 2022 αλλα ηταν X4.
Σε pci-e 3.0 ηταν για κλαματα και σε pci-e 4.0  ηταν λιγο χειροτερη απο τη 1060 6gb του 2016.
Bγηκε τοτε που οι τιμες ηταν στο θεο λογο mining και οποιος τη πηρε την εβαλε αγγελια ή την εστειλε απο το παραθυρο.

Screenshot_26.jpg

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και εδω ωραιοτατα μπουκαλακια με 5950x 7900xt και 5900x 4070Ti

 

Screenshot_15.jpg

Screenshot_25.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

 

Ωραια τα λες για το ποτε βγηκαν δεν μας λες παλι το ποτε αγοραστηκαν...
Οταν το B450 ειχε 60€ το 2019 ποιος εβαλε x570 ,σε τι cpu και για ποιο λογο;
Ουτε αυτοι με τους 3900x δεν μπηκαν στη διαδικασια να παρουν x570 , στη καλυτερη πηραν ενα Asus Strix Β450 αντι να παρουν τα MSI VDH που ηταν φθηνα και αξιοπρεπη.
Ακομα και το 2021 ο κοσμος αγοραζε Β450.
Τα λιγοστα Χ570 που πουληθηκαν ηταν τοτε με τους 5800x3d οταν πλεον ειχαν 140€ που και παλι δεν αντιπροσωπευαν την πλειοψηφια.

Αυτα παλι τα Bottleneck carculators ειναι οτι ναναι.
Τι μετρανε σε ποιο game;
Raster;
DLSS/FSR;
DLSS 3;
Ray Tracing;
Πανε με βαση το Doom Eternal των 400FPS η με βαση το CP2077,Alan Wake 2, Avatar κτλ;
Aκομα και ο 5800x3d πλεον ριχνει μπουκαλι σε Games με RT Ultra.
To μονο που το σωζει καποιες φορες ειναι το DLSS 3 .

Τώρα γράφεις απλά για να γράψεις.

Ακόμα  και με PCI-e 3.0 μια χαρά παίζουν όλες οι 4ΧΧΧ σειρά. Η 4070ti μια χαρά παίζει με 5900Χ. Οπότε όποιος πήρε μητρική το 2017 μπορεί ακόμα και σήμερα να φτιάξει ένα αξιοπρεπές σύστημα.

Όσο ανεβάζεις αναλύσεις και λεπτομέρειες/τεχνολογίες γραφικών επιβαρύνεις την gpu. Αυτό είναι γνωστό.

Αυτά που γράφεις στο δεύτερο μέρος είναι λάθος. Όλα. Το site σου περιγράφει ακριβώς πώς βρίσκει το αποτέλεσμα. Εξηγεί ακόμα και τα βασικά.

 

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

H 6500xt μπορει να βγηκε το 2022 αλλα ηταν X4.
Σε pci-e 3.0 ηταν για κλαματα και σε pci-e 4.0  ηταν λιγο χειροτερη απο τη 1060 6gb του 2016.
Bγηκε τοτε που οι τιμες ηταν στο θεο λογο mining και οποιος τη πηρε την εβαλε αγγελια ή την εστειλε απο το παραθυρο.

Screenshot_26.jpg

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και εδω ωραιοτατα μπουκαλακια με 5950x 7900xt και 5900x 4070Ti

 

Screenshot_15.jpg

Screenshot_25.jpg

:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Ότι ναι... Δεν ξέρεις καν να ξεχωρίσεις πότε έχεις gpu bottleneck. Όταν έχουμε υψηλή χρήση gpu και χαμηλή χρήση cpu ΔΕΝ έχεις cpu bottleneck.

Για την ακρίβεια έχεις GPU bottleneck και στις 2 φωτογραφίες που παράθεσες.

Αυτό με την 6500XT δεν το σχολιάζω... Το πρόβλημα είναι στη συγκεκριμένη κάρτα και μόνο, λόγω χαμηλής RAM και λίγων pci lanes εξαρχής. Δεν φταίει η pci e θύρα. Γι αυτό και μόνο αυτή έχει αυτό το θέμα. Στις υπόλοιπες gpu η διαφορά είναι 1-3%. Η κάρτα αυτή δεν έπρεπε καν να υπάρχει. Ποιος να την πάρει και γιατί; Ακόμα και αν έχεις PCIe 4.0.

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Τώρα γράφεις απλά για να γράψεις.

Ακόμα  και με PCI-e 3.0 μια χαρά παίζουν όλες οι 4ΧΧΧ σειρά. Η 4070ti μια χαρά παίζει με 5900Χ. Οπότε όποιος πήρε μητρική το 2017 μπορεί ακόμα και σήμερα να φτιάξει ένα αξιοπρεπές σύστημα.

Όσο ανεβάζεις αναλύσεις και λεπτομέρειες/τεχνολογίες γραφικών επιβαρύνεις την gpu. Αυτό είναι γνωστό.

Αυτά που γράφεις στο δεύτερο μέρος είναι λάθος. Όλα. Το site σου περιγράφει ακριβώς πώς βρίσκει το αποτέλεσμα. Εξηγεί ακόμα και τα βασικά.

 

Αφου σου δειχνω τον 5950x με 7900xt σε 2Κ Max Settings Ray Tracing να εχει Gpu Usage 90%
και τον 5900x με 4070Ti σε 2Κ Max Settings Ray Tracing να εχει 95% Gpu usage.
Αν θα κανεις μια βολτα και στα RTX 4000/Rx 7000 θα δεις ατομα που εχουν Ryzen 5000 με 4070,4070Ti, 7800xt και για να καλυψουν το bottleneck βαζουν DLSS 3.0 η mods .
Αλλο η αναλυση και τα High Settings και αλλο το Ray Tracing.
Eκει προφανως γινονται περισσοτεροι υπολογισμοι και ο επεξεργαστης δεν προλαβαινει να ακολουθησει τη Gpu.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αφου σου δειχνω τον 5950x με 7900xt σε 2Κ Max Settings Ray Tracing να εχει Gpu Usage 90%
και τον 5900x με 4070Ti σε 2Κ Max Settings Ray Tracing να εχει 95% Gpu usage.
Αν θα κανεις μια βολτα και στα RTX 4000/Rx 7000 θα δεις ατομα που εχουν Ryzen 5000 με 4070,4070Ti, 7800xt και για να καλυψουν το bottleneck βαζουν DLSS 3.0 .

Άρα η gpu δουλεύει στο φουλ των δυνατοτήτων της και η cpu, χαλαρά, στο 50%-60%. Άρα η cpu δεν ζορίζεται. Δεν δημιουργεί bottleneck. Δεν καθυστερεί, δηλαδή, την gpu. To ακριβώς ανάποδο θα συνέβαινε σε cpu bottleneck: η cpu θα ήταν στο 90-100% και η cpu στο 60%.

Το DLSS υπάρχει για να καλύπτει πολλά πράγματα καλύπτει και gpu bottleneck, γιατί ουσιαστικά χαμηλώνει ανάλυση και μετά κάνει upscale σε υψηλότερη ανάλυση. 

Όμως εδώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ακόμα και χωρίς DLSS ο 5900Χ τα πάει μια χαρά με 4070.

Τέλος, εδώ θα δεις ένα άλλο άρθρο όπου δοκιμάζουν μία 3080 σε PCIe 3.0. Κανένα πρόβλημα και σου παραθέτω και σοβαρό site, όχι κάποιο της σειράς:

https://www.techspot.com/review/2104-pcie4-vs-pcie3-gpu-performance/

Επειδή έχω στο σύστημά μου την 3080, αυτό που σου γράφω αυτή τη στιγμή, να σου πω ότι παίζει τα πάντα σε 2Κ με όλα τέρμα. Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Αν είχα μηχάνημα του 2019 με 5900Χ και 3080 θα ήμουν ικανοποιημένος με την επιλογή μου.

Να σου πω και το άλλο: από το 1996, που πήρα το πρώτο μου PC, μέχρι σήμερα έχω αλλάξει 13 συστήματα. Από αυτά μόνο τα 3 (μαζί με αυτό που έχω τώρα) ήταν AMD. Όλα τα άλλα Intel. Μια χαρά ικανοποιημένος είμαι από την Intel. Από την AMD δε μου άρεσε καθόλου ο FX 8150. Πεταμένα λεφτά πραγματικά... Από την Intel έμεινα από όλα ικανοποιημένος εκτός από τον από τον P4 Prescott στα 3.0GHz που είχα, ο οποίος ήταν οκ, αλλά ψήνονταν...

Δεν είμαι fan κανενός. Απλά θέλω να βλέπω τα πράγματα όπως είναι. 

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αφου σου δειχνω τον 5950x με 7900xt σε 2Κ Max Settings Ray Tracing να εχει Gpu Usage 90%
και τον 5900x με 4070Ti σε 2Κ Max Settings Ray Tracing να εχει 95% Gpu usage.
Αν θα κανεις μια βολτα και στα RTX 4000/Rx 7000 θα δεις ατομα που εχουν Ryzen 5000 με 4070,4070Ti, 7800xt και για να καλυψουν το bottleneck βαζουν DLSS 3.0 η mods .
Αλλο η αναλυση και τα High Settings και αλλο το Ray Tracing.
Eκει προφανως γινονται περισσοτεροι υπολογισμοι και ο επεξεργαστης δεν προλαβαινει να ακολουθησει τη Gpu.

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Άρα η gpu δουλεύει στο φουλ των δυνατοτήτων της και η cpu, χαλαρά, στο 50%-60%. Άρα η cpu δεν ζορίζεται. Δεν δημιουργεί bottleneck. Δεν καθυστερεί, δηλαδή, την gpu. To ακριβώς ανάποδο θα συνέβαινε σε cpu bottleneck: η cpu θα ήταν στο 90-100% και η cpu στο 60%.

Η Gpu καθεται στο 90% και περιμενει το CPU που δεν τη προλαβαινει να τελειωσει .
Ενα πιο γρηγορο CPU θα αναγκαζε τη GPU να δουλευει μονιμα στο 99% αντι να καθεται στο 90% και στο 95% και να το περιμενει.
Aν φτασεις στο σημειο το cpu να ειναι 100% και η Gpu ειναι 60% τοτε ειναι για πεταμα ουτε καν για πουλημα.

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Επειδή έχω στο σύστημά μου την 3080, αυτό που σου γράφω αυτή τη στιγμή, να σου πω ότι παίζει τα πάντα σε 2Κ με όλα τέρμα. Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Αν είχα μηχάνημα του 2019 με 5900Χ και 3080 θα ήμουν ικανοποιημένος με την επιλογή μου.

 

Screenshot_7.jpg

Screenshot_14.jpg

Screenshot_18.jpg

Screenshot_24.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Η Gpu καθεται στο 90% και περιμενει το CPU που δεν τη προλαβαινει να τελειωσει .
Ενα πιο γρηγορο CPU θα αναγκαζε τη GPU να δουλευει μονιμα στο 99% αντι να καθεται στο 90% και στο 95% και να το περιμενει.
Aν φτασεις στο σημειο το cpu να ειναι 100% και η Gpu ειναι 60% τοτε ειναι για πεταμα ουτε καν για πουλημα.

 

Screenshot_7.jpg

Screenshot_14.jpg

Screenshot_18.jpg

Screenshot_24.jpg

Όχι. Λάθος. Ανάλογα το παιχνίδι η gpu μπορεί να μην είναι στο 99%.

Όλη η υπόλοιπη θεωρία είναι δική σου ερμηνεία και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα. 

Καμία σχέση. Δηλαδή η GPU είναί στο 90% γιατί η CPU είναι "χαλαρή" στο 60%; Που τα βρίσκεις αυτά; Λάθος. Διάβασέ τα καλύτερα από εδώ:

https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/1uf1ci/3/graphic-card-intense-tasks/2560x1440/

στην ενότητα UTILIZATION SCENARIOS.

Αν το cpu ήταν μόνιμα στο 100% θα σήμαινε ότι το gpu είναι σε μόνιμο bottleneck.

Bottleneck σε cpu είναι όταν η χρήση του cpu είναι μεγαλύτερη από αυτή του gpu.

Αν δεν διαβάσεις σωστά και να ανακαλέσεις δε θα συνεχίσω αυτή τη συζήτηση. Δεν έχει νόημα γιατί είτε δε θέλεις να μάθεις, ειτε δε θέλεις να το παραδεχτείς.

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Όχι. Λάθος. Ανάλογα το παιχνίδι η gpu μπορεί να μην είναι στο 99%.

Όλη η υπόλοιπη θεωρία είναι δική σου ερμηνεία και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα. 

Καμία σχέση. Δηλαδή η GPU είναί στο 90% γιατί η CPU είναι "χαλαρή" στο 60%; Που τα βρίσκεις αυτά; Λάθος. Διάβασέ τα καλύτερα από εδώ:

https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/1uf1ci/3/graphic-card-intense-tasks/2560x1440/

στην ενότητα UTILIZATION SCENARIOS.

 

Aν η 4070Ti με τον 5900x βγαζει 100FPS και εχεις Cpu usage 40% Gpu Usage 90%, με ενα πιο γρηγορο CPU θα εχεις 110FPS με CPU Usage 25% και Gpu Usage 99%.
Για να εχεις κατω απο 99% usage και να ειναι φυσιολογικο θα πρεπει να τρεχεις κατι παρα πολυ ελαφρυ πχ κανενα Lineage 2 που η GPU το εχει για πλακα και καθεται παρεα με το Cpu.
Σε βαρια παιχνιδια λοιπον οπως το Alan Wake 2 και το Cyberpunk 2077 οχι απλα δεν καθεται αλλα ζηταει και παραπανω.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aν η 4070Ti με τον 5900x βγαζει 100FPS και εχεις Cpu usage 40% Gpu Usage 90%, με ενα πιο γρηγορο CPU θα εχεις 110FPS με CPU Usage 25% και Gpu Usage 99%.
Για να εχεις κατω απο 99% usage και να ειναι φυσιολογικο θα πρεπει να τρεχεις κατι παρα πολυ ελαφρυ που η GPU το εχει για πλακα και καθεται παρεα με το Cpu.
Σε βαρια παιχνιδια λοιπον οπως το Alan Wake 2 και το Cyberpunk 2077 οχι απλα δεν καθεται αλλα ζηταει και παραπανω.

Δεν διαβάζω καν τι γράφεις. Είναι λάθος.

Αν δεν διαβάσεις σωστά τί είναι bottleneck και να ανακαλέσεις δε θα συνεχίσω αυτή τη συζήτηση. Δεν έχει νόημα γιατί είτε δε θέλεις να μάθεις, ειτε δε θέλεις να το παραδεχτείς.

Άρα η συζήτηση δεν πάει πουθενά. Εδώ έχεις ξεκάθαρα άδικο και δεν το διαπραγματεύομαι.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν διαβάζω καν τι γράφεις. Είναι λάθος.

Αν δεν διαβάσεις σωστά και να ανακαλέσεις δε θα συνεχίσω αυτή τη συζήτηση. Δεν έχει νόημα γιατί είτε δε θέλεις να μάθεις, ειτε δε θέλεις να το παραδεχτείς.

Άρα η συζήτηση δεν πάει πουθενά. Εδώ έχεις ξεκάθαρα άδικο και δεν το διαπραγματεύομαι.

Μα οταν η 4070Ti δεν ειναι ικανη να τρεξει Cyberpunk 2077 σε 2Κ Max Settings Ray Tracing Ultra ειναι δυνατον να καθεται στο 90% Usage και να το θεωρεις φυσιολογικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μα οταν η 4070Ti δεν ειναι ικανη να τρεξει Cyberpunk 2077 σε 2Κ Max Settings Ray Tracing Ultra ειναι δυνατον να καθεται στο 90% Usage και να το θεωρεις φυσιολογικο;

image.png.11698d4c8d4d6d0b62a7c4d177c03b3f.png

Άρα εδώ έχω καρα bottleneck... 78%... Άχρηστος ο 14700Κ...

Εδώ ομοίως:

image.png.1a5d0f2ab9a7e5a441f77e0c41b28ae1.png 

Πηγή: 

Ανακάλεσε παρακαλώ.

Αν στο επόμενο post δεν ανακαλέσεις, τότε σταματάω εδώ.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tlykog είπε

image.png.11698d4c8d4d6d0b62a7c4d177c03b3f.png

Άρα εδώ έχω καρα bottleneck... 78%... Άχρηστος ο 14700Κ...

Εδώ ομοίως:

image.png.1a5d0f2ab9a7e5a441f77e0c41b28ae1.png 

Πηγή: 

 

1) Μου δειχνεις τεστ σε 1080p που ειναι πιο ελαφρυ για τη Gpu απο το 1440p.
2) Moυ δειχνεις 4090 που ειναι 2-3 φορες πιο γρηγορη απο 4070Ti και τα εχει για πλακα.
3) Μου δειχνεις Raster και οχι Ray Tracing που ζοριζει το CPU και τη Gpu.

O 12700k με 4070Ti σε Path Tracing που ειναι ακομα χειροτερο μια χαρα τη παει 99% στο ιδιο game και στην ιδια αναλυση.
 

Screenshot_28.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

1) Μου δειχνεις τεστ σε 1080p που ειναι πιο ελαφρυ για τη Gpu απο το 1440p.
2) Moυ δειχνεις 4090 που ειναι 2-3 φορες πιο γρηγορη απο 4070Ti και τα εχει για πλακα.
3) Μου δειχνεις Raster και οχι Ray Tracing που ζοριζει το CPU και τη Gpu.

O 12700k με 4070Ti σε Path Tracing που ειναι ακομα χειροτερο μια χαρα τη παει 99% στο ιδιο game και στην ιδια αναλυση.
 

Screenshot_28.jpg

image.png.620f1635ac5ffc4fdadd24735d1f52d2.png

Παιχνίδι βαρύ. 2Κ ανάλυση 4070 και 13700Κ. Στο απόσπασμα παίζει από 92 μέχρι 99% συνέχεια. Συμφωνά με τη δική σου λογική για τα σκουπίδια ο 13700Κ...

Πηγή:

Τελευταία φορά: ανακάλεσε. Έχεις λάθος και είμαι 10000000% σίγουρος. Δεν το διαπραγματεύομαι.

image.png

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ δεν θες να καταλαβεις...
Μoυ δειχνεις ενα screenshot που παλι δεν ειναι 1440p Max Settings Ray Tracing.
To Screenshot δειχνει 500+ FPS ειναι στην αλλαγη του μενου αυτο τι δηλωνει ΟΤΙ Η ΚΑΡΤΑ ΔΕΝ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ αρα δεν εχει λογο να ειναι στο 99%.
Αντιθετως οταν τρεχεις 1440p Μax Settings Ray Tracing Ultra στο Cp 2077 με 4070Ti με το ζορι εχεις 45 FPS.
Aυτο τι σημαινει ;
Oτι η καρτα παλευει με οτι μπορει να αναπεξελθει.
Εκει λοιπον οταν η καρτα ζοριζεται και βγαζει 45 FPS ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να καθεται σαν να ειναι ανετη.
Εκει θα δουλεψει στο 99% και αν δεν εχει τον καταταλληλο επεξεργαστη να τη προλαβει αντι να ειναι 99% θα ειναι στο 90% και θα τον περιμενει.

Screenshot_14.jpg

Screenshot_7.jpg

 

Kαι εδω ανετη και χαλαρη σε 1080p γιατι το εχει ευκολα.
 

Screenshot_14.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ρε συ δεν θες να καταλαβεις...
Μoυ δειχνεις ενα screenshot που παλι δεν ειναι 1440p Max Settings Ray Tracing.
To Screenshot δειχνει 500+ FPS ειναι στην αλλαγη του μενου αυτο τι δηλωνει ΟΤΙ Η ΚΑΡΤΑ ΔΕΝ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ αρα δεν εχει λογο να ειναι στο 99%.
Αντιθετως οταν τρεχεις 1440p Μax Settings Ray Tracing Ultra στο Cp 2077 με 4070Ti με το ζορι εχεις 45 FPS.
Aυτο τι σημαινει ;
Oτι η καρτα παλευει με οτι μπορει να αναπεξελθει.
Εκει λοιπον οταν η καρτα ζοριζεται και βγαζει 45 FPS ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να καθεται σαν να ειναι ανετη.
Εκει θα δουλεψει στο 99% και αν δεν εχει τον καταταλληλο επεξεργαστη να τη προλαβει αντι να ειναι 99% θα ειναι στο 90% και θα τον περιμενει.

Screenshot_14.jpg

Screenshot_7.jpg

 

Kαι εδω ανετη και χαλαρη σε 1080p γιατι το εχει ευκολα.
 

Screenshot_14.jpg

Ότι να ναι και πάλι...

Τα έχεις κάνει αχταρμά. Επειδή βάζεις το παιχνίδι στα ultra και φτάνεις την κάρτα στα όριά της αυτό, για τη δική σου λογική σημαίνει ότι δεν έχεις cpu bottleneck....

Πραγματικά δική σου θεωρία 100%.:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Εντάξει. Παραιτούμαι. Εσύ πίστευε ότι αυτό είναι gpu bottleneck. Είναι λάθος, αλλά είναι δικαίωμά σου να το πιστεύεις. Καλό βράδυ.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ότι να ναι και πάλι...

Πραγματικά δική σου θεωρία 100%.:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Εντάξει. Παραιτούμαι. Εσύ πίστευε ότι αυτό είναι gpu bottleneck. Είναι λάθος, αλλά είναι δικαίωμά σου να το πιστεύεις. Καλό βράδυ.

Aφου νομιζεις οτι εγω λεω οτι ναναι ρωτα καποιον αλλον που θεωρεις οτι ξερει καλυτερα.
Πες του οτι παιζεις CP 2077 1440p ΜΑΧ SETTINGS Ray Tracing Psycho και βγαζεις 30FPS με το GPU usage 90% και το CPU usage 60% να δεις τι θα σου πει :P
 

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...