Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 5700X3D και Ryzen 5000GT series. Η AMD ανακοίνωσε νέους επεξεργαστές… AM4


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aφου νομιζεις οτι εγω λεω οτι ναναι ρωτα καποιον αλλον που θεωρεις οτι ξερει καλυτερα.
Πες του οτι παιζεις CP 2077 1440p ΜΑΧ SETTINGS Ray Tracing Psycho και βγαζεις 30FPS με το GPU usage 90% και το CPU usage 60% να δεις τι θα σου πει :P
 

 

 

image.png.f7ef0a80cde57aa205f1949879b82ecc.png

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tlykog είπε

 

image.png.f7ef0a80cde57aa205f1949879b82ecc.png

 

To Βοttleneck δεν ειναι Ναι η Οχι.
Μπορει να εχεις λιγο ,μπορει να εχεις πολυ, μπορει να εχεις Full Bottleneck.
Για αυτο σου λεει οτι αν δεν κολλαει και παιζει κανονικα τοτε δεν εχεις.
Ελα ομως που στα 30 FPS θα κολλαει και για να εχεις smooth εμπειρια θες 60+ :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To Βοttleneck δεν ειναι Ναι η Οχι.
Μπορει να εχεις λιγο ,μπορει να εχεις πολυ, μπορει να εχεις Full Bottleneck.
Για αυτο σου λεει οτι αν δεν κολλαει και παιζει κανονικα τοτε δεν εχεις.
Ελα ομως που στα 30 FPS θα κολλαει και για να εχεις smooth εμπειρια θες 60+ :P

Logic has left the chat...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Logic has left the chat...

Οποτε για να καταληξουμε για εσενα Bottleneck ειναι μονο οταν το Cpu ειναι 100% και το Gpu 60%.
Aν το Gpu ειναι 90% και το CPU 60% δεν ειναι Bottleneck;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οποτε για να καταληξουμε για εσενα Bottleneck ειναι μονο οταν το Cpu ειναι 100% και το Gpu 60%.
Aν το Gpu ειναι 90% και το CPU 60% δεν ειναι Bottleneck;

Δώσε μου το βίντεο που έβγαλες το screenshot. Άστο το βρήκα. Θα το δω όλο και θα σου πω που κάνεις λάθος.

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ουτε αυτο δεχεσαι;
 

 

Screenshot_15.jpg

Κανάλι με 412 ακόλουθους;!!!!!!!!!!!!!!!!

Όχι, δεν το δέχομαι. Στον 7900Χ αλλάζουν πολλά πράγματα και όχι μόνο ο επεξεργαστής σε σχέση με τον 5900Χ.

Εσύ αυτό το δέχεσαι:

https://www.pcworld.com/article/1955495/pc-bottlenecks-cpu-or-cpu-limiting-gaming-performance.html

Σε ένα παιχνίδι δεν είναι απαραίτητο να τρέχει πάντα με 99%. Μπορεί να κυμαίνεται από 95% τον περισσότερο χρόνο, μπορεί λίγο κάτω στιγμιαία, μπορεί λίγο πιο πάνω. Μπορεί και 99%. Όλα αυτά είναι φυσιολογικά. Είδα ένα μεγάλο κομμάτι του βίντεο και το 99% του gaming χρόνου (δεν μετράει όταν πατάς παύση ή πας στα options) τρέχει από 95-100%. Για να καταλήξουμε, και να στο απλοποιήσω όσο γίνεται θα βγάλω και το cpu από την εξίσωση. Αυτό που γράφει παρακάτω δέχομαι.

≥ 95 percent: GPU limit = The graphics card limits the performance
< 95 percent: CPU limit = The processor limits the performance

If your graphics card is utilized between 95 and 100 percent, the processor is strong enough and supplies the GPU sufficiently. If the GPU is used 80 percent or less, that means you’re hitting a strong CPU bottleneck.

Πρακτικά το παιχνίδι δεν έχει bottleneck. Μια χαρά είναι. Όποιος τον αγόρασε θα μπορέσει να βάλει μια 4070ti και να έχει υψηλή εμπειρία gaming σε μητρική του 2017 με επεξεργαστή του 2020. Μπορείς να μου βρεις έναν intel με παρόμοια χαρακτηριστικά που να αποδίδει το ίδιο;

Σου εχω κάνει πολλές φορές αυτή την ερώτηση και την αποφεύγεις συστηματικά...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Κανάλι με 412 ακόλουθους;!!!!!!!!!!!!!!!!

Όχι, δεν το δέχομαι.

Εσύ αυτό το δέχεσαι:

https://www.pcworld.com/article/1955495/pc-bottlenecks-cpu-or-cpu-limiting-gaming-performance.html

Σε ένα παιχνίδι δεν είναι απαραίτητο να τρέχει πάντα με 99%. Μπορεί να κυμαίνεται από 95% τον περισσότερο χρόνο, μπορεί λίγο κάτω στιγμιαία, μπορεί λίγο πιο πάνω. Μπορεί και 99%. Όλα αυτά είναι φυσιολογικά. Είδα ένα μεγάλο κομμάτι του βίντεο και το 99% του gaming χρόνου (δεν μετράει όταν πατάς παύση ή πας στα options) τρέχει από 95-100%. Για να καταλήξουμε, και να στο απλοποιήσω όσο γίνεται θα βγάλω και το cpu από την εξίσωση. Αυτό που γράφει παρακάτω δέχομαι.

≥ 95 percent: GPU limit = The graphics card limits the performance
< 95 percent: CPU limit = The processor limits the performance

If your graphics card is utilized between 95 and 100 percent, the processor is strong enough and supplies the GPU sufficiently. If the GPU is used 80 percent or less, that means you’re hitting a strong CPU bottleneck.

Πρακτικά το παιχνίδι δεν έχει bottleneck. Μια χαρά είναι.

To παιχνιδι δεν τρεχει στο 99% οταν η GPU το εχει ανετα δηλαδη οταν τρεχεις ενα game με χαμηλες απαιτησεις, οταν το τρεχεις με χαμηλα settings, οταν το τρεχεις σε χαμηλοτερη αναλυση ή οταν το τρεχεις χωρις Ray Tracing.
Aν δηλαδη τρεξεις το Lineage 2 σε 4070Ti πολυ πιθανον να εχεις Gpu usage 80% οχι γιατι δεν μπορει αλλα γιατι το εχει ανετα.
Αν τρεξεις ενα βαρυ παιχνιδι σε 1440p, με ολα δεξια μαζι με Ray Tracing τοτε οι περισσοτερες GPU θα ζοριστουν.
Εκει λοιπον στα ζορια που βγαζεις λιγα FPS με το ζορι η Gpu θα ειναι κολλημενη στο 99% δεν θα παει στο 90% και στο 80% σαν το Lineage 2.
O μονος λογος για να παει κατω απο 99% ειναι να τη καθυστερει ο επεξεργαστης και να τον περιμενει ενω κανονικα και οι 2 θα επρεπε να βαρανε "υπερωριες".
Για να λυθει προσωρινα το προβλημα αν το game εχει DLSS 3 βαζεις DLSS 3 αν δεν εχει ,θα παιζεις με λιγοτερα FPS απο οσα θα μπορουσες με εναν πιο γρηγορο επεξεργαστη.
Δεν ειναι αναγκη να μη σου παιζει καθολου ουτε να κολλαει απλα θα εχεις λιγοτερα FPS.
Ρωτα τον Arkin που εχει 4070Ti με Ryzen 5000 αν εχει μπουκαλι σε 1440p Ray Tracing και πως τον εσωσε το DLSS 3.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To παιχνιδι δεν τρεχει στο 99% οταν η GPU το εχει ανετα δηλαδη οταν τρεχεις ενα game με χαμηλες απαιτησεις, οταν το τρεχεις με χαμηλα settings, οταν το τρεχεις σε χαμηλοτερη αναλυση ή οταν το τρεχεις χωρις Ray Tracing.
Aν δηλαδη τρεξεις το Lineage 2 σε 4070Ti πολυ πιθανον να εχεις Gpu usage 80% οχι γιατι δεν μπορει αλλα γιατι το εχει ανετα.
Αν τρεξεις ενα βαρυ παιχνιδι σε μεγαλη αναλυση, με ολα δεξια μαζι με Ray Tracing τοτε οι περισσοτερες GPU θα ζοριστουν.
Εκει λοιπον στα ζορια που βγαζεις λιγα FPS με το ζορι η Gpu θα ειναι κολλημενη στο 99% δεν θα παει στο 90% και στο 80% σαν το Lineage 2.
O μονος λογος για να παει κατω απο 99% ειναι να τη καθυστερει ο επεξεργαστης και να τον περιμενει ενω κανονικα και οι 2 θα επρεπε να βαρανε "υπερωριες".
Για να λυθει προσωρινα το προβλημα αν το game εχει DLSS 3 βαζεις DLSS 3 αν δεν εχει ,θα παιζεις με λιγοτερα FPS απο οσα θα μπορουσες με εναν πιο γρηγορο επεξεργαστη.
Δεν ειναι αναγκη να μη σου παιζει καθολου ουτε να κολλαει απλα θα εχεις λιγοτερα FPS.
Ρωτα τον Arkin που εχει 4070Ti με Ryzen 5000 αν εχει μπουκαλι σε 1440p Ray Tracing και πως τον εσωσε το DLSS 3.

Ένα παιχνίδι δεν έχει τις ίδιες απαιτήσεις σε gpu σε όλο το χρόνο παιχνιδιού. Πχ κοιτάς στο π;aτωμα και ανεβαίνουν τα fps ή σε μία σκηνή δείχνει έρημο χωρίς ανθρώπους στην άλλη πολλή με κίνηση και εκρήξεις ή στη μία σκηνή πόλη με 4 αυτοκίνητα στη οθόνη στην άλλη μαζεύονται περισσότερα κτλ

Η 4070ti είναι μια πολύ δυνατή κάρτα για 2Κ, ακόμα και στο Cyberpunk 2077.

To pcworld γράφει μεγαλύτερο ή ίσο του 95%, τα υπόλοιπα είναι στο μυαλό σου.

Αυτό που μου γράφεις στο τέλος είναι σωστό, αλλά η ερμηνεία είναι λάθος. Το DLSS κάνει render τα γραφικά σε χαμηλότερη ανάλυση και μετά upscale. Αυτό γίνεται όλο από τη gpu. Δε συμμετέχει η cpu. Τα fps ανεβαίνουν και λογικό, αφού χαμηλώνει την ανάλυση επεξεργασίας, και η χρήση της gpu αυξάνεται γιατί κάνει και επιπλέον διεργασία.

Για ακόμα μία φορά δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα, παρόλο που απάντησα σε κάθε ερώτηση που μου έθεσες:

Όποιος αγόρασε τον 5900Χ θα μπορέσει να βάλει μια 4070ti και να έχει υψηλή εμπειρία gaming σε μητρική του 2017 με επεξεργαστή του 2020. Μπορείς να μου βρεις έναν intel με παρόμοια χαρακτηριστικά που να αποδίδει το ίδιο;

Για να δούμε, θα απαντήσεις αυτή τη φορά;...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ένα παιχνίδι δεν έχει τις ίδιες απαιτήσεις σε gpu σε όλο το χρόνο παιχνιδιού. Πχ κοιτάς στο π;aτωμα και ανεβαίνουν τα fps ή σε μία σκηνή δείχνει έρημο χωρίς ανθρώπους στην άλλη πολλή με κίνηση και εκρήξεις ή στη μία σκηνή πόλη με 4 αυτοκίνητα στη οθόνη στην άλλη μαζεύονται περισσότερα κτλ

Η 4070ti είναι μια πολύ δυνατή κάρτα για 2Κ, ακόμα και στο Cyberpunk 2077.

To pcworld γράφει μεγαλύτερο ή ίσο του 95%, τα υπόλοιπα είναι στο μυαλό σου.

Αυτό που μου γράφεις στο τέλος είναι σωστό, αλλά η ερμηνεία είναι λάθος. Το DLSS κάνει render τα γραφικά σε χαμηλότερη ανάλυση και μετά upscale. Αυτό γίνεται όλο από τη gpu. Δε συμμετέχει η cpu. Τα fps ανεβαίνουν και λογικό είναι και η χρήση της gpu αυξάνεται γιατί κάνει και επιπλέον διεργασία.

Για ακόμα μία φορά δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα, παρόλο που απάντησα σε κάθε ερώτηση που μου έθεσες:

Όποιος αγόρασε τον 5900Χ θα μπορέσει να βάλει μια 4070ti και να έχει υψηλή εμπειρία gaming σε μητρική του 2017 με επεξεργαστή του 2020. Μπορείς να μου βρεις έναν intel με παρόμοια χαρακτηριστικά που να αποδίδει το ίδιο;

Για να δούμε, θα απαντήσεις αυτή τη φορά;...

Eχεις καταλαβει τι ειναι το 95% σε 1440p Max Settings Ray Tracing Ultra ;
Ειναι σαν να βρισκεις τριχες καθε μερα στο μαξιλαρι σου και να βλεπεις στο καθρεφτη οτι εχεις αραιωση στο κεφαλι.
Δεν εισαι γλομπος (100% cpu) αλλα σιγουρα δεν εισαι και μαλλιας (99% GPU).
Εσυ λοιπον δεχεσαι οτι για να ειναι καποιος καραφλας πρεπει να εχει 0 τριχες (100% cpu) και εγω σου λεω οτι οταν εχει αραιωση (90% gpu) ξεκινανε τα βασανα :P

Oι μητρικες δεν παιζουν games , o επεξεργαστης και η Gpu παιζουν.
Το 2021 λοιπον οποιος αγορασε 12700κ με 380€ σε σχεση με τον 5800x στα 450€ και τον 5900x στα 520€ παιζει ακομα και σημερα χωρις μπουκαλι με 4080 οταν οι αλλοι 2 βλεπουν μπουκαλι με 4070/4070Τi.
Aκομα και αυτος με τον 12600κ παιζει καλυτερα που εδωσε 290€.
Δηλαδη με τα υπολοιπα 230€ πηρε τσαμπα μητρικη και ram και χεστηκε αν κρατησε τη παλια του.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eχεις καταλαβει τι ειναι το 95% σε 1440p Max Settings Ray Tracing Ultra ;
Ειναι σαν να βρισκεις τριχες καθε μερα στο μαξιλαρι σου και να βλεπεις στο καθρεφτη οτι εχεις αραιωση στο κεφαλι.
Δεν εισαι γλομπος (100% cpu) αλλα σιγουρα δεν εισαι και μαλλιας (99% GPU).
Εσυ λοιπον δεχεσαι οτι για να ειναι καποιος καραφλας πρεπει να εχει 0 τριχες (100% cpu) και εγω σου λεω οτι οταν εχει αραιωση (90% gpu) ξεκινανε τα βασανα :P

Oι μητρικες δεν παιζουν games , o επεξεργαστης και η Gpu παιζουν.
Το 2021 λοιπον οποιος αγορασε 12700κ με 380€ σε σχεση με τον 5800x στα 450€ και τον 5900x στα 520€ παιζει ακομα και σημερα χωρις μπουκαλι με 4080 οταν οι αλλοι 2 βλεπουν μπουκαλι με 4070/4070Τi.
Aκομα και αυτος με τον 12600κ παιζει καλυτερα που εδωσε 290€.
Δηλαδη με τα υπολοιπα 230€ πηρε τσαμπα μητρικη και ram και χεστηκε αν κρατησε τη παλια του.

Μόλις τράβηξα screenshot από το δικό μου. Όλα στο full (max settings, ray tracing ultra, dlss OFF) τρέχει στα 40fps και η χρήση gpu πάει και στο 97%. Έχω bottleneck με τον 7900Χ στην 3080;

image.png.fa6d33df39b30ccb7fe51950e8576b64.png

Τελείωνε την ιστορία.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Μόλις τράβηξα screenshot από το δικό μου. Όλα στο full (max settings, ray tracing ultra) τρέχει στα 40fps και η χρήση gpu πάει και στο 97%. Έχω bottleneck με τον 7900Χ στην 3080;

image.png.fa6d33df39b30ccb7fe51950e8576b64.png

Τελείωνε την ιστορία.

98% βλεπω και λογικα αυτο παιζει 98-99 καμια σχεση με το 90%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

98% βλεπω και λογικα αυτο παιζει 98-99 καμια σχεση με το 90%.

Βλέπω και 97 στιγμιαία, αλλά δεν προλαβαίνω να τραβήξω screenshot και κάθομαι ακίνητος.

Σε  κάθε περίπτωση ΔΕΝ ισχύουν τα περί 99% μόνιμα που γράφεις. Είναι λάθος. Άρα και η λογική σου λάθος.

Σύμφωνα με τη λογική σου έπρεπε να έχω 99% καρφωτά, αφού σίγουρα ο 7900Χ δεν κάνει bottleneck και η gpu ζορίζεται πολύ. Αλλά, όπως βλέπεις δεν ισχύει. Σε προκαλώ να το κάνεις και στο δικό σου μηχάνημα. Το ίδιο θα δεις. Αποκλείεται να έχεις 99% καρφωτά.

Ανάλογα με τις ρυθμίσεις και το ζόρι της gpu είναι φυσιολογικό να δεις και 90% πχ με μια 4090 ή με μία 4070ti, οι οποίες είναι "κτήνη" για 2Κ gaming. 

Εκτός αυτού δεν είμαι από αυτούς που θα ζορίζουν 100% την κάρτα συνέχεια. Βάζω dlss και 75hz με Vsync και βλέπω νούμερα 80-90% gpu usage στο Cyberpunk 2077.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Βλέπω και 97 στιγμιαία, αλλά δεν προλαβαίνω να τραβήξω screenshot και κάθομαι ακίνητος.

Σε  κάθε περίπτωση ΔΕΝ ισχύουν τα περί 99% μόνιμα που γράφεις. Είναι λάθος. Άρα και η λογική σου λάθος.

Σύμφωνα με τη λογική σου έπρεπε να έχω 99% καρφωτά, αφού σίγουρα ο 7900Χ δεν κάνει bottleneck και η gpu ζορίζεται πολύ. Αλλά, όπως βλέπεις δεν ισχύει. Σε προκαλώ να το κάνεις και στο δικό σου μηχάνημα. Το ίδιο θα δεις.

Ανάλογα με τις ρυθμίσεις και το ζόρι της gpu είναι φυσιολογικό να δεις και 90% πχ με μια 4090 ή με μία 4070ti, οι οποίες είναι "κτήνη" για 2Κ gaming. 

Mα δεν μιλαμε για στιγμιαια αλλα για το μεγαλυτερο μερος του παιχνιδιου.
Το να παει στιγμιαια απο 99 σε 97 η να πας στα μενου και να γυρισεις για 1 δευτερολεπτο στα 80 δεν εχει καμια σχεση με Bottleneck.
Σου εδειξα ολοκληρο βιντεο με τον 5800x3d που μονιμως δεν επιανε ουτε τα 90 .
Μετα σου εδειξα δοκιμη 5900x με 7900x.
Aν δεν ειχε μπουκαλι θα ειχαν τα ιδια FPS με μια αποκληση 1% οπως στο Fornite DX12 που ειναι μονο 2%.
Ο Arkin δεν εχει κανενα λογο να πει ψεματα, εχει πει οτι εχει Bottleneck με 4070Ti και Ryzen 5000 και προσωρινα παιζει με DLSS 3 οπου μπορει μεχρι να βγουν οι Arrow Lake.
Screenshot_5.jpg

Screenshot_15.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Mα δεν μιλαμε για στιγμιαια αλλα για το μεγαλυτερο μερος του παιχνιδιου.
Το να παει στιγμιαια απο 99 σε 97 η να πας στα μενου και να γυρισεις για 1 δευτερολεπτο στα 80 δεν εχει καμια σχεση με Bottleneck.
Σου εδειξα ολοκληρο βιντεο με τον 5800x3d που μονιμως δεν επιανε ουτε τα 90 .
Μετα σου εδειξα δοκιμη 5900x με 7900x.
Aν δεν ειχε μπουκαλι θα ειχαν τα ιδια FPS με μια αποκληση 1% οπως στο Fornite DX12 που ειναι μονο 2%.
Ο Arkin δεν εχει κανενα λογο να πει ψεματα, εχει πει οτι εχει Bottleneck με 4070Ti και Ryzen 5000 και προσωρινα παιζει με DLSS 3 οπου μπορει μεχρι να βγουν οι Arrow Lake.
 

Screenshot_15.jpg

Δεν έγραψες κάτι τέτοιο, συνέχεια έλεγες. Εκτός αυτού συνέχεια αλλάζει από 97-99%. Λες να έχω bottleneck από cpu; :-D:-D:-D:-D

Τώρα πας το θέμα πάλι αλλού. Άρα απλά δε θέλεις να παραδεχτείς το λάθος και η πηγή σου είναι αναξιόπιστη. Σου έφερα το pcworld και το έκανες γαργάρα... Σε ρωτάω, για ακόμη μία φορά:

Όποιος αγόρασε τον 5900Χ θα μπορέσει να βάλει μια 4070ti και να έχει υψηλή εμπειρία gaming σε μητρική του 2017 με επεξεργαστή του 2020. Μπορείς να μου βρεις έναν intel με παρόμοια χαρακτηριστικά που να αποδίδει το ίδιο;

 

59 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

To παιχνιδι δεν τρεχει στο 99% οταν η GPU το εχει ανετα δηλαδη οταν τρεχεις ενα game με χαμηλες απαιτησεις, οταν το τρεχεις με χαμηλα settings, οταν το τρεχεις σε χαμηλοτερη αναλυση ή οταν το τρεχεις χωρις Ray Tracing.
Aν δηλαδη τρεξεις το Lineage 2 σε 4070Ti πολυ πιθανον να εχεις Gpu usage 80% οχι γιατι δεν μπορει αλλα γιατι το εχει ανετα.

Εγώ έτρεξα παιχνίδι με υψηλές απαιτήσεις, όλα στο full, σε υψηλή ανάλυση, με RAY tracing και με την κάρτα να ζορίζεται εμφανώς (40fps). Άρα πρέπει να βλέπω 99% καρφωτά. Αυτό έγραψες.

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Για να εχεις κατω απο 99% usage και να ειναι φυσιολογικο θα πρεπει να τρεχεις κατι παρα πολυ ελαφρυ πχ κανενα Lineage 2 που η GPU το εχει για πλακα και καθεται παρεα με το Cpu.

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...