Προς το περιεχόμενο

Σκούπα/σφουγγαρίστρα ρομπότ με AI παρουσίασε η Samsung στη CES


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Α μάλιστα. Τώρα την χαρτογράφηση του χώρου την λένε AI ε? ρεεεε δεν τρώμε σανόοοο σταματήστε ποια με το "ΑΙ".

ΥΓ: Το έχω legit απορία. Ποιος έχει τέτοιο ρομποτάκι, δεδομένου ότι σε ένα σπίτι υπάρχουν πολλά εμπόδια, έπιπλα, πεταμένες παντόφλες :D κι αλλα.

Η δική μου σκούπα είναι ήδη 3 χρόνων. Σκουπίζει κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, patatasc είπε

Η δική μου σκούπα είναι ήδη 3 χρόνων. Σκουπίζει κάθε μέρα.

Καλή φάση μου φάνηκαν αυτές οι σκούπες αλλά μόλις είδα τιμή (200ε για μια μέτρια) είπα άστο. Επίσης είναι και πολύ αργές. Όντως κάνει 1+ ώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Α μάλιστα. Τώρα την χαρτογράφηση του χώρου την λένε AI ε? ρεεεε δεν τρώμε σανόοοο σταματήστε ποια με το "ΑΙ".

ΥΓ: Το έχω legit απορία. Ποιος έχει τέτοιο ρομποτάκι, δεδομένου ότι σε ένα σπίτι υπάρχουν πολλά εμπόδια, έπιπλα, πεταμένες παντόφλες :D κι αλλα.

Χοντρικα:

Κάνει για χώρους χωρίς πολλά εμπόδια. Εαν υπάρχουν παντού καρέκλες, πόδια, τραπεζάκια, κλπ δεν έχει χώρο να κινηθεί. Δες μια από κοντά. Δεν είναι και μικροσκοπική. Οπότε οπτικά και μόνος σου μπορείς να υπολογίσεις εάν θα υπάρχει χώρος κίνησης και μανούβρας ανάλογα με την διάταξη του σπιτιού σου και τα αντικείμενα που έχεις στο πάτωμα. Στο δικό μου δεν παίζει να μπορεί να περάσει σε περισσότερο από το 40% της επιφάνειας και ίσως είπα και πολύ εκτός κι αν πριν το σκούπισμα ανεβασω καρεκλες κλπ πάνω σε καναπέδες.

Επίσης κάτω από καναπέδες και κρεβάτια θέλει και μια ελάχιστη απόσταση (διαφέρει ανά μοντέλο). Στους δικούς μου δεν περνάει.

Σε χάλια πάλι κάνει δουλίτσα καλή σε ότι έχει στρωτό και χαμηλο πελμα όπως πχ οι μοκέτες. Σε κρόσσια δεν παίζει και θα την καταστρέψει κι ολας.

Σε ελεύθερο δάπεδο ότι υλικού είναι το καλύτερο της. Άρα καλοκαιράκι παίζει μπάλα καλά.

Όση ώρα και να κάνει για εμένα δεν έχει σημασία. Αφού δεν ασχολείσαι εσύ. Οι νέες μαθαινουν τον χώρο σε κάθε πέρασμα και βελτιστοποιουν τον χάρτη τους οπότε σκουπιζουν γρηγορότερα την επόμενη φορά (εάν δεν τα έχεις αλλάξει).

Μπορεί να σου λύσει τα χέρια μπορεί και να είναι πεταμένα λεφτά. Ανάλογα τον χώρο σου. Μόνο εσύ ξέρεις.

Εγω πχ είναι μόνο για καλοκαίρι στο δικό μου. Χειμώνα πιο γρήγορα βάζω σκούπα χειρός.

16 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, atypicalcoder said:

Καλή φάση μου φάνηκαν αυτές οι σκούπες αλλά μόλις είδα τιμή (200ε για μια μέτρια) είπα άστο. Επίσης είναι και πολύ αργές. Όντως κάνει 1+ ώρα?

Αναλόγως πόσα τμ είναι το σπίτι, τι χαλιά έχεις και τι εμπόδια θα πρέπει να αποφεύγει. Από την άλλη και 1.5 ώρα να κάνει, που το πρόβλημα? Δεν σκουπίζεις εσύ. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Thruba είπε

Κάτι σε σιδερώστρα ΑΙ αν βγει, που να του ρίχνεις τα ρούχα πατσαβούρια και να στα βγάζει του κουτιού, έτσι μάλιστα...

Είχα δει στον Κωτσόβολο μια συσκευή σαν φορητή ντουλάπα, έπαιρνε περίπου έξι κρεμαστές, κρεμάς τα ρούχα και τα σιδερωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xiaomi mop p.

Κάνει παπάδες στο σκούπισμα......

Κυριολεκτικά αποθηκεύει εμπόδια κτλ και τα αποφεύγει.

Απλά μαζεύουμε καλώδια και μικροαντικείμενα......

Καθαρίζει και συγκεκριμένο δωμάτιο μόνο αν θες.....

Απλά θέλει στην αρχή 3-4 φορες πληρη χαρτογραφιση.....

ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΗ!!!!!

IMG_20240114_151332.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, Thresh said:

Ειδικά αν έχεις κατοικίδιο, από τις καλύτερες αγορές που μπορείς να κάνεις.

Όντως 😄

 

depositphotos_391578692-stock-photo-funny-cat-sitting-robot-vacuum.jpg

19 hours ago, Thresh said:

 

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Καλή φάση μου φάνηκαν αυτές οι σκούπες αλλά μόλις είδα τιμή (200ε για μια μέτρια) είπα άστο. Επίσης είναι και πολύ αργές. Όντως κάνει 1+ ώρα?

Ναι κάνει περίπου 1 ώρα για όλο το σπίτι. Κάπου 140 τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Τώρα αλήθεια . Κανένα καλό μοντέλο από αυτά που κυκλοφορούν; Βαρέθηκα τα reviews και για σκούπες. 

Το Xiaomi mop p που αναφέρθηκε είναι παλιό και πολλαπλά τεσταρισμενο. Έχει κι άλλα ανάλογα.

16 ώρες πριν, alexioannou είπε

Xiaomi mop p.

Κάνει παπάδες στο σκούπισμα......

Κυριολεκτικά αποθηκεύει εμπόδια κτλ και τα αποφεύγει.

Απλά μαζεύουμε καλώδια και μικροαντικείμενα......

Καθαρίζει και συγκεκριμένο δωμάτιο μόνο αν θες.....

Απλά θέλει στην αρχή 3-4 φορες πληρη χαρτογραφιση.....

ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΗ!!!!!

IMG_20240114_151332.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dreame L10 Pro. Την είχα πάρει 300 από banggood πριν χρόνια έχει lidar η σκούπα δεν παίζετε πραγματικά. Μην βλέπετε τις πολύ φθηνές ούτε τις πανάκριβες του 1000αρικου. Με 3 κατοστάρικα θα κάνετε τη δουλειά σας εξαιρετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2024 στις 11:54 ΜΜ, Thruba είπε

Κάτι σε σιδερώστρα ΑΙ αν βγει, που να του ρίχνεις τα ρούχα πατσαβούρια και να στα βγάζει του κουτιού, έτσι μάλιστα...

Εδώ είσαι μπρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, satsok2 είπε

Τώρα αλήθεια . Κανένα καλό μοντέλο από αυτά που κυκλοφορούν; Βαρέθηκα τα reviews και για σκούπες. 

Δεν ξέρω τι κυκλοφορεί τώρα αλλά με roborock s5 max αγορασμένη πριν καμία διετία στα 370€ αν θυμάμαι καλά, είμαι πολύ ευχαριστημένος. 
Δεν έχω αγγίξει κανονική σκούπα από τότε. Αλλά όπως είπαν οι συνάδελφοι πρέπει απλά να κόψεις συνήθειες τύπου πεταμένα καλώδια και κάλτσες από δω και από κει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...