Προς το περιεχόμενο

Διασύνδεση SoftPos με ταμειακή


techPro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποια εφαρμογή POS η οποία υποστηρίζει διασύνδεση με ταμειακές μηχανές;

Εφόσον η διασύνδεση θα γίνει εντός του έτους υποχρεωτική, υπάρχει κάποια εφαρμογή που έχει ανακοινώσει ότι θα προχωρήσει σε αναβάθμιση ώστε η διασύνδεση να είναι εφικτή;

Με τη Worldline για παράδειγμα που επικοινώνησα, μου είπαν πως προς το παρόν δεν υποστηρίζεται διασύνδεση, ούτε υπάρχει ακόμη κάποιο χρονοδιάγραμμα για να γίνει σχετική αναβάθμιση.

Με αυτά τα δεδομένα αξίζει κανείς να ψάξει λύσεις SoftPOS ή θα αναγκαστεί σύντομα να μεταβεί σε συσκευή λόγω αδυναμίας διασύνδεσης των εφαρμογών με τις ταμειακές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, Finn said:

Viva wallet απ' ότι αναφέρουν στη σελίδα τους υποστηρίζει διασύνδεση με ταμειακή.

Μπορεί να τοποθετηθεί το POS σε κινητό υπαλλήλου ή μόνο στον ιδιοκτήτη της επιχείρησης και του λογαριασμού Viva;

Επίσης αν μπορείς δώσε ένα link στη σελίδα που το αναφέρει.

Επεξ/σία από techPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, techPro said:

Μπορεί να τοποθετηθεί το POS σε κινητό υπαλλήλου ή μόνο στον ιδιοκτήτη της επιχείρησης και του λογαριασμού Viva;

Επίσης αν μπορείς δώσε ένα link στη σελίδα που το αναφέρει.

https://help.vivawallet.com/el/articles/8513705-ποια-viva-com-τερματικά-υποστηρίζουν-τη-διασύνδεση-με-τις-ταμειακές-μηχανές

Φυσικά και μπορεί να εγκατασταθεί, login με τα στοιχεία της επιχείρησης σου κάνεις. Το θες όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Finn said:

https://help.vivawallet.com/el/articles/8513705-ποια-viva-com-τερματικά-υποστηρίζουν-τη-διασύνδεση-με-τις-ταμειακές-μηχανές

Φυσικά και μπορεί να εγκατασταθεί, login με τα στοιχεία της επιχείρησης σου κάνεις. Το θες όμως;

Πρόκειται για ατομική επιχείρηση, η οποία δεν είναι δική μου. Ρωτάω εκ μέρους τρίτου.

Η Wordline υποστηρίζει διαφορετικό POS για κάθε υπάλληλο:

Quote

Πόσα Smart POS μπορώ να αποκτήσω;
Όσα χρειάζεστε. Μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή Smart POS σε όσα κινητά θέλετε, ανάλογα με τις ανάγκες της επιχείρησής σας.

Για παράδειγμα, εάν είστε ιδιοκτήτης καφετέριας με 3 σερβιτόρους που δέχονται ταυτόχρονα πληρωμές στην ίδια βάρδια, χρειάζεστε 3 Smart POS.

Εάν στην καφετέρια 1 σερβιτόρος δέχεται πληρωμές σε κάθε βάρδια, χρειάζεστε 1 Smart POS.

Απ' ότι κατάλαβα η Viva δεν υποστηρίζει κάτι αντίστοιχο.

Εναλλακτικά φαντάζομαι θα μπορεί να κάνει login στην εφαρμογή POS ο ιδιοκτήτης χωρίς να γνωρίζει ο υπάλληλος του κωδικούς ώστε να μπορεί να έχει πρόσβαση στο λογαριασμό πέρα από το τερματικό του POS

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, techPro said:

Πρόκειται για ατομική επιχείρηση, η οποία δεν είναι δική μου. Ρωτάω εκ μέρους τρίτου.

Η Wordline υποστηρίζει διαφορετικό POS για κάθε υπάλληλο:

Απ' ότι κατάλαβα η Viva δεν υποστηρίζει κάτι αντίστοιχο.

Εναλλακτικά φαντάζομαι θα μπορεί να κάνει login στην εφαρμογή POS ο ιδιοκτήτης χωρίς να γνωρίζει ο υπάλληλος του κωδικούς ώστε να μπορεί να έχει πρόσβαση στο λογαριασμό πέρα από το τερματικό του POS

 

 

Εγώ έχω σε 3 κινητά την εφαρμογή και δέχομαι πληρωμές και από τα τρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Finn said:

Εγώ έχω σε 3 κινητά την εφαρμογή και δέχομαι πληρωμές και από τα τρία. 

Με τι κωδικούς συνδέεται κανείς; Με τους ίδιους και έχει πρόσβαση σε όλο τον λογαριασμό, π.χ. μπορεί να στέλνει εμβάσματα;

Αν και απ' ότι βλέπω μάλλον και η Viva έχει κάτι αντίστοιχο με τη Wordline:

 

Quote

 

Περισσότερα τερματικά

Μπορείς να έχεις περισσότερα από ένα τερματικά χωρίς επιπλέον έξοδα καθώς κάθε υπάλληλος μπορεί να κατεβάσει το viva.com | Terminal στο κινητό του εντελώς δωρεάν και να αυξήσεις τις πωλήσεις σου.

https://www.viva.com/el-gr/business

 

 
Επεξ/σία από techPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, techPro said:

Με τι κωδικούς συνδέεται κανείς; Με τους ίδιους και έχει πρόσβαση σε όλο τον λογαριασμό, π.χ. μπορεί να στέλνει εμβάσματα;

Αν και απ' ότι βλέπω μάλλον και η Viva έχει κάτι αντίστοιχο με τη Wordline:

 

 

Πρόκειται για 2 διακριτές εφαρμογές. Η μία είναι το softPOS και η δεύτερη διαχειρίζεται τον λογαριασμό. Τη δεύτερη δε την εγκαθιστάς στα τερματικά των υπαλλήλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Finn said:

Πρόκειται για 2 διακριτές εφαρμογές. Η μία είναι το softPOS και η δεύτερη διαχειρίζεται τον λογαριασμό. Τη δεύτερη δε την εγκαθιστάς στα τερματικά των υπαλλήλων

Ναι προφανώς. Αλλά φαντάζομαι ότι έχει και διαφορετικούς κωδικούς σύνδεσης, έτσι;

Επεξ/σία από techPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, techPro said:

Ναι προφανώς. Αλλά φαντάζομαι ότι έχει και διαφορετικούς κωδικούς σύνδεσης, έτσι;

Όχι άλλα δε γνωρίζω αν υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας χρήστη με περιορισμένες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Finn said:

Όχι άλλα δε γνωρίζω αν υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας χρήστη με περιορισμένες δυνατότητες.

Όποιος γνωρίζει τους κωδικούς μπορεί ανά πάσα στιγμή να έχει πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του λογαριασμού.

Από το κομμάτι που παρέθεσα φαντάζομαι όμως πως θα γίνεται να έχει ο καθένας το POS με ξεχωριστούς κωδικούς. Αν το γνωρίζει κάποιος ας το επιβεβαιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, techPro said:

Όποιος γνωρίζει τους κωδικούς μπορεί ανά πάσα στιγμή να έχει πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του λογαριασμού.

Από το κομμάτι που παρέθεσα φαντάζομαι όμως πως θα γίνεται να έχει ο καθένας το POS με ξεχωριστούς κωδικούς. Αν το γνωρίζει κάποιος ας το επιβεβαιώσει.

Στη σελίδα τους ξεκάθαρα λέει ότι μπορούν να δημιουργηθούν χρηστες με διακριτούς τόκους και περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, είδα μια αναφορά στην viva σε αυτό το νήμα, και επειδή αφορά σχετικό ζήτημα δεν άνοιξα καινούργιο θέμα. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι , θα το εκτιμούσα αν το έγραφε.

Έχω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα το οποίο δουλεύει κατά κύριο λόγο όπως όλα με e-pos(πληρωμή με κάρτα online). Παρότι δεν υπάρχει φυσικό κατάστημα είναι απαιτητό το να έχουμε και κανονικό pos πλέον, αν και δεν θα χρησιμοποιηθεί πολύ.

Μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος ότι αν χρησιμοποιούμε την εφαρμογή της viva με pos το κινητό θα είμαστε καλυμμένοι με την νομοθεσία περί pos και της διασύνδεσής τους με τις ταμειακές;

ΥΓ Έχω ρωτήσει σχετικά το λογιστικό γραφείο με το οποίο συνεργάζομαι και μου ανέφεραν ότι δεν υπάρχει λογικά κάποιο ζήτημα, διότι η viva προσφέρει κανονικά, αναγνωρισμένες τραπεζικές υπηρεσίες.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...