Προς το περιεχόμενο

Προσωπικός ιατρός, Άυλη συνταγογράφηση κτλ (saved αρχειο)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, poulinos είπε

τι να κουραστεις?και την πρωτη φορα και την δευτερη ειναι κυριολεκτικα δυο κλικ. καλως ή κακως επρεπε να γινει.δεν λες καλα που γινονται ολα Online και δεν σου λενε πηγαινε σε καμια ουρα να περιμενεις καμια ωρα για να δηλωσεις γιατρο? και δεν λες καλα που εχουν γινει πολλα πραγματα Online.

Συμφωνώ... είναι πανεύκολη η διαδικασία, το δύσκολο είναι αν θέλεις να επιλέξεις κάποιον συγκεκριμένο γιατρό που αν είναι γιατρός με μεγάλη ζήτηση δεν θα τον βρίσκεις διαθέσιμο, θα πρέπει να πετύχεις την μια, δυο φορες τον μήνα που το σύστημα κάνει διαγραφή θανόντων ασφαλισμένων και μπορει να ελευθερωθεί κάποια θέση.

Και για την ιστορία.... έκανα αλλαγή προσωπικού γιατρού πρόσφατα γιατι ο προηγούμενος γιατρός μου  αποδήμησε... μέχρι και σήμερα 3 μήνες που έχει πεθάνει, το σύστημα συνεχίζει να τον εμφανίζει διαθέσιμο για επιλογή....

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, teot said:

 

Και για την ιστορία.... έκανα αλλαγή προσωπικού γιατρού πρόσφατα γιατι ο προηγούμενος γιατρός μου  αποδήμησε... μέχρι και σήμερα 3 μήνες που έχει πεθάνει, το σύστημα συνεχίζει να τον εμφανίζει διαθέσιμο για επιλογή....

μην εισαι προκατειλημμένος και εσυ. δεν ειναι bug ειναι feature. εννοειται οτι συνεχιζει να υπαρχει και εννοειται οτι πληρωνεται κανονικα γιατι καποιος αλλος παιρνει τα λεφτα του.το συστημα ειναι μπροστα απλα εσυ και εγω δεν μπορουμε να το καταλαβουμε. ποιος εισαι εσυ τωρα που ηρθες να αμφισβητησεις το προγραμμα. :P

Off topic>οταν εκανες αλλαγη ιατρου σου εβγαλε να σωσεις Pdf οπως την πρωτη φορα που διαλεξες γιατρο?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, poulinos είπε

Off topic>οταν εκανες αλλαγη ιατρου σου εβγαλε να σωσεις Pdf οπως την πρωτη φορα που διαλεξες γιατρο?

Ναι.... μου έβγαλε  "Βεβαίωση Εγγραφής σε Προσωπικό Ιατρό" 

 

Spoiler

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-05-09 013854.png

 

 

Spoiler

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-05-09 020157.png

 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρέψτε μου να θέσω κάποια πράγματα στη σωστή τους βάση καθώς το θέμα είναι μέσα στο εργασιακό μου αντικείμενο. Ο προσωπικός γιατρός είναι ένας θεσμός που δημιουργήθηκε ώστε να υπάρχει ένα φιλτράρισμα των περιστατικών στην πρωτοβάθμια φροντίδα και να μην καταλήγουν όλοι στα επείγοντα των εφημερευόντων νοσοκομείων. Έως εκεί, η πρωτοβουλία κινείται στη σωστή κατεύθυνση (ώστε τα νοσοκομεία να αφιερωθούν στα πραγματικά σοβαρά περιστατικά). Από εκεί και πέρα αρχίζουν τα εκτρωματικά αντικίνητρα που η ανεκδιήγητη κυβέρνηση έθεσε προσπαθώντας να εκβιάσει ουσιαστικά τον κόσμο να συμμετάσχει - ως συνήθως με πρόστιμα και επιβαρύνσεις (που ευτυχώς δεν τόλμησε ως τώρα να εφαρμόσει). Το δοκίμασε στα εμβόλια όπου απειλούσε τους συνταξιούχους ότι θα τους κόψει τη σύνταξη, το προσπαθεί και εδώ...

Ένα σχόλιο επιπλέον στο θέμα γενικός γιατρός. Το γνωστικό αντικείμενο της ιατρικής είναι τεράστιο (κάθε ειδικότητα θα μπορούσε να συνιστά και ξεχωριστή επιστήμη). Με το δεδομένο αυτό ο γενικός γιατρός για προφανείς λόγους έχει υπόψη του ένα θραύσμα μόνο γνώσεων από την κάθε ειδικότητα. Η χρησιμότητα του γενικού γιατρού είναι κατά κύριο λόγο στην ύπαιθρο όπου δεν υπάρχουν διαθέσιμες ειδικότητες (π.χ. στα κέντρα υγείας). Στις μεγάλες πόλεις, ο γενικός γιατρός μπορεί να δώσει κατευθύνσεις παραπομπής αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποκαταστήσει τις λοιπές ειδικότητες (ούτε και τον παθολόγο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τη δευτερη παραγραφω αν και δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις ιατρικης, ειναι και δικη μου απορια γιατι υπαρχει ο ορισμος "γενικος ιατρος". Δειχνει προχειροτητα.

οσον αφορα τα μηχανογραφικα, και εγω ακομη περιμενω ποτε το παιδι μου δεν θα το βγαζει ως θηλυ-1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενική και οικογενειακή ιατρική είναι ειδικότητα 5ετούς εκπαίδευσης. Σε ένα σωστά στελεχωμένο πρωτοβάθμιο σύστημα υγείας ο γενικός γιατρός γνωρίζει τους ασθενείς του και μπορεί να αντιμετωπίσει συνηθισμένες παθήσεις (υπέρταση, διαβήτη, υποθυρεοειδισμό, ΧΑΠ, ασθμα, περιστασιακες λοιμώξεις κλπ) καθώς και να κάνει μικροχειρουργικές επεμβάσεις (πχ μικροαποστήματα, εισφρηση όνυχος).

Σε όλη την Ευρώπη είναι περιζήτητοι οι γενικοί γιατροί και έχουν πολύ καλές αμοιβές. Στο ελληνικό σύστημα που δε σχεδιάστηκε με βάση την πρωτοβάθμια υγεία οι γενικοί γιατροί περιορίζονται σε χωριά και τους καλούν συχνά να εφημερεύουν στα επείγοντα των γενικών νοσοκομείων. Όσοι παραιτούνται ανοίγουν ιατρεία και ασχολούνται με το αντικείμενο τους, συνταγογράφηση ενώ τώρα τελευταία όλο και περισσότεροι το γυρνούν στα αισθητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/05/2024 at 01:38, teot said:

Ναι.... μου έβγαλε  "Βεβαίωση Εγγραφής σε Προσωπικό Ιατρό" 

 

  Hide contents

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-05-09 013854.png

 

 

  Hide contents

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-05-09 020157.png

 

kai τελευταια ερωτηση.τι ονομα σου το εβγαλε το αρχειο? πως το ονομασε? πχ afm σου και κατι αλλο?

On 09/05/2024 at 14:04, thermaikos4 said:

συμφωνω με τη δευτερη παραγραφω αν και δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις ιατρικης, ειναι και δικη μου απορια γιατι υπαρχει ο ορισμος "γενικος ιατρος". Δειχνει προχειροτητα.

οσον αφορα τα μηχανογραφικα, και εγω ακομη περιμενω ποτε το παιδι μου δεν θα το βγαζει ως θηλυ-1.

δεν ειναι προχειροτητα.ειναι καλο να γινεται ενα πρωτο φιλτραρισμα. και γενικως πολλες φορες χανεται η εννοια του επειγοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, poulinos είπε

kai τελευταια ερωτηση.τι ονομα σου το εβγαλε το αρχειο? πως το ονομασε? πχ afm σου και κατι αλλο?

 

Δεν το θυμάμαι....  Τα εχω μετονομάσει τα pdf και το δικό μου και της συζύγου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, teot said:

Δεν το θυμάμαι....  Τα εχω μετονομάσει τα pdf και το δικό μου και της συζύγου

δεν πειραζει.αυτη ηταν και η αρχικη ερωτηση στο θεμα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...