Προς το περιεχόμενο

Το Spotify επιτίθεται στην "εξωφρενική" προμήθεια 27% της Apple για πληρωμές εκτός App Store


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, snot είπε

Νομίζω κακό παράδειγμα, εννοείται πως το μεγαλύτερο ποσοστό πάει στον τελικό αποδέκτη/καταναλωτή. Οι τιμές δεν θα έπεφταν 14% (όπως δεν θα ανέβαιναν 14% αν ο ΦΠΑ ανέβαινε από το 10% στο 24%) αλλά θα έπεφταν.

Στην Ισπανία που έγινε μείωση, όχι 14% βέβαια, δεν υπήρξε καμία μείωση για τον τελικο καταναλωτή…

το ίδιο παρατηρήθηκε και στην ελληνική αγορά όταν σε κάποια προϊόντα από 24% έριξαν το ΦΠΑ στο 13% ή στα νησιά που υποτίθεται έχουν μειωμένο ΦΠΑ…

39 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν το τικτοκ δεν εβγαινε, θα ειχε τις ιδιες χρεωσεις παντου. Ξεκαθαρα λογω apple fee ειναι σε αυτην την περιπτωση

Οι χρεωσεις σε υλικα ή αυλα αγαθα (οχι software ομως) ειναι αλλη ιστορια

Σορρυ αλλά δεν κατάλαβα τι θες να πεις… 🙂

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, snot said:

 

Νομίζω κακό παράδειγμα, εννοείται πως το μεγαλύτερο ποσοστό πάει στον τελικό αποδέκτη/καταναλωτή. Οι τιμές δεν θα έπεφταν 14% (όπως δεν θα ανέβαιναν 14% αν ο ΦΠΑ ανέβαινε από το 10% στο 24%) αλλά θα έπεφταν.

Ουτε καν.Ζουμε σε μια χωρα με τοσα λαμογια που μπορει και να ανεβαιναν.

Ξεμπροστιαστηκε η νοοτροπια αυτης της χωρας οταν εγινε η αλλαγη απο δραχμες σε ευρω και η τυροπιτα απο 100 δρχ εγινε σε μια νυχτα 1 ευρω (340 δρχ.)

Και δεν ανοιξε ρουθουνι,γιατι για να υπαρχουν λαμογια πρεπει να υπαρχουν και ηλιθιοι.Και ειναι το εθνικο μας προιον και οι 2 κατηγοριες.

Σορρυ για το οφτοπικ

Επεξ/σία από azuli
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, AtiX said:

Στην Ισπανία που έγινε μείωση, όχι 14% βέβαια, δεν υπήρξε καμία μείωση για τον τελικο καταναλωτή…

το ίδιο παρατηρήθηκε και στην ελληνική αγορά όταν σε κάποια προϊόντα από 24% έριξαν το ΦΠΑ στο 13% ή στα νησιά που υποτίθεται έχουν μειωμένο ΦΠΑ…

Σορρυ αλλά δεν κατάλαβα τι θες να πεις… 🙂

Δεν ξέρω τί έγινε στην Ισπανία αλλά στα νησιά οι τιμές ελάχιστα έχουν να κάνουν με τον ΦΠΑ

Σκέψου το ως εξής. Ας πούμε μια φωτογραφική κοστίζει 1000ευρω συν φπα. Εάν έπεφτε 14% ο ΦΠΑ και ο εξυπνακιας Έλληνας καταστηματάρχης κράταγε τις ίδιες τιμές τότε όλοι θα ψωνίζαμε από amazon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, snot said:

Η Apple έχει ανάγκη τα 3rd party και τα 3rd party την Apple. Αν αύριο αποφασίσουν όλοι ταυτόχρονα (και καλά θα κάνουν αν τους χρεώνει 30% λες και είναι συνέταιροι) να αποσύρουν τις εκδόσεις για ios δεν θα επηρέαζε δηλαδή την Apple;

Αν ΟΛΕΣ οι εταιρίες αποφάσιζαν ναι θα έχανε (για αρχή) και η Apple αλλά θα έχαναν και οι ίδιες οι εταιρίες.

Το ίδιο θα συνέβαινε αν όλοι οι τραγουδιστές έπαυαν να βάζουν τα τραγούδια τους στο spotify και επέλεγαν άλλες υπηρεσίες streaming.

Όλες μαζί οι εταιρίες ποτέ δεν θα κάνουν τέτοιο εμπάργκο, η δε Apple αν χρειαστεί θα κάνει όλα αυτές τις υπηρεσίες που θα φύγουν μόνη της, χτες κιόλας! Μη σου πω θα της έλυναν και τα χέρια αφού δεν θα είχε καν να τρώει μηνύσεις και περιορισμούς από την ΕΕ για κλειστό οικοσύστημα, αφού οι εταιρίες θα έφευγαν από μόνες τους.

Προσωπικά δεν έχω αγοράσει ενεργά τίποτα από την Apple γιατί δεν μου αρέσει καθόλου το οικοσύστημά της, ανήκει σε αυτές τις εταιρίες που θεωρεί ότι αυτό που σου πουλάει δεν στο πούλησε να γίνει δικό σου, αλλά στο δάνεισε και εξακολουθεί να της ανήκει, όπως φυσικά κάνουν και αρκετές άλλες εταιρίες.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά η Epic αποδεικνύεται ότι είναι ο νικητής στη διαμάχη τους.

Μας έχουν ζαλίσει όμως οι streaming πλατφόρμες...

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω καταλάβει απο το άρθρο:Αν κάποιος εγγραφεί στο spotify από το site του και πληρώνει απο εκεί , χρησιμοποιεί το app των windows και κάποια στιγμή στο μέλλον κατεβάσει κ χρησιμοποιήσει το app στο τηλέφωνο του, η Apple θα χρεώσει προμήθεια στο spotify ή αυτό ισχύει μόνο αν η εγγραφή και η πληρωμή γίνει μέσα απο το app του τηλεφώνου, ακόμα και αν γίνει με  ανακατευθυνση στο site? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, alet said:

Αυτό που δεν έχω καταλάβει απο το άρθρο:Αν κάποιος εγγραφεί στο spotify από το site του και πληρώνει απο εκεί , χρησιμοποιεί το app των windows και κάποια στιγμή στο μέλλον κατεβάσει κ χρησιμοποιήσει το app στο τηλέφωνο του, η Apple θα χρεώσει προμήθεια στο spotify ή αυτό ισχύει μόνο αν η εγγραφή και η πληρωμή γίνει μέσα απο το app του τηλεφώνου, ακόμα και αν γίνει με  ανακατευθυνση στο site? 

Αν πληρώσεις μέσω της iOS εφαρμογής ΧΩΡΙΣ να χρησιμοποιήσεις το σύστημα της Apple πληρώνεις φόρο Apple, το γιατί είναι γνωστό και απλό: "δικό μου το μαγαζάκι, χρεώνω ότι γουστάρω", δεν έχει κάποια μεγαλύτερη επεξήγηση. Αν εξαναγκαστεί να φερθεί λογικά από την ΕΕ μόνο θα γίνει κατι

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

προφανώς , αλλουνού είναι ?

Το να χρεώνει σε πληρωμή ενώ δεν έχει καν processing fees αφού δεν χρησιμοποιείται το σύστημα της απλά επειδή η εφαρμογή τρέχει σε iOS, ήτοι στεγνό "iOS tax" είναι ίσως από τα πιο γελοία που έχει κάνει η Apple

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hacker?pcs είπε

Αν πληρώσεις μέσω της iOS εφαρμογής ΧΩΡΙΣ να χρησιμοποιήσεις το σύστημα της Apple πληρώνεις φόρο Apple, το γιατί είναι γνωστό και απλό: "δικό μου το μαγαζάκι, χρεώνω ότι γουστάρω", δεν έχει κάποια μεγαλύτερη επεξήγηση. Αν εξαναγκαστεί να φερθεί λογικά από την ΕΕ μόνο θα γίνει κατι

Οπότε αυτό το fee υπάρχει μόνο για πληρωμή μέσω του app που φιλοξενείται στο Appstore . Οκ δεν μου φαίνεται τόσο παράλογο. Ας δώσει κίνητρο το Spotify μέσω π.χ μιας εκπτωσης 15% ας πούμε, ο κόσμος να μπαίνει στο site του να πληρώνει απο εκεί. Βέβαια δεν ξέρω αν διαφορετική τιμολόγηση επιτρέπεται από το όρους φιλοξενίας της εφαρμογής στο Appstore. Σε κάθε περίπτωση δεν βλέπω κάποιο όφελος για τον τελικό καταναλωτή αν υποθέσουμε οτι θα περάσει η θέση του Spotify 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Αν ΟΛΕΣ οι εταιρίες αποφάσιζαν ναι θα έχανε (για αρχή) και η Apple αλλά θα έχαναν και οι ίδιες οι εταιρίες.

Το ίδιο θα συνέβαινε αν όλοι οι τραγουδιστές έπαυαν να βάζουν τα τραγούδια τους στο spotify και επέλεγαν άλλες υπηρεσίες streaming.

Όλες μαζί οι εταιρίες ποτέ δεν θα κάνουν τέτοιο εμπάργκο, η δε Apple αν χρειαστεί θα κάνει όλα αυτές τις υπηρεσίες που θα φύγουν μόνη της, χτες κιόλας! Μη σου πω θα της έλυναν και τα χέρια αφού δεν θα είχε καν να τρώει μηνύσεις και περιορισμούς από την ΕΕ για κλειστό οικοσύστημα, αφού οι εταιρίες θα έφευγαν από μόνες τους.

Προσωπικά δεν έχω αγοράσει ενεργά τίποτα από την Apple γιατί δεν μου αρέσει καθόλου το οικοσύστημά της, ανήκει σε αυτές τις εταιρίες που θεωρεί ότι αυτό που σου πουλάει δεν στο πούλησε να γίνει δικό σου, αλλά στο δάνεισε και εξακολουθεί να της ανήκει, όπως φυσικά κάνουν και αρκετές άλλες εταιρίες.

"Αρκετές άλλες" = όλες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο Spotify είναι μια υπηρεσία που ακόμα δεν έχει κέρδη, οπότε προσπαθεί να μειώσει από τις απώλειες τρίτων (βλ. προμήθεια apple), δεν μου φαίνεται παράλογη η προσπάθειά της. To οικοσύστημα της Apple (και του Android) έχει δεσπόζουσα θέση στην αγορά και σε πολλές χώρες αυτό μπορεί να οδηγήσει σε νομικές διεκδικήσεις από αυτούς που θεωρούν ότι ζημιώνονται. 

image.png.2c1a00d7e9399833f3b952fe9554489d.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοτσομπολιό: Q4-2023 που μας πέρασε, ήταν το πρώτο τρίμηνο στην ιστορία του Spotify που είχε κέρδη. Κάνανε πάρτυ στα γραφεία. Δύο εβδομάδες μετά, μες στον Δεκεμβρη απέλυσαν το 17% του προσωπικού. Χριστουγεννιάτικα.

Επεξ/σία από drpaneas
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...