Προς το περιεχόμενο

Το Spotify επιτίθεται στην "εξωφρενική" προμήθεια 27% της Apple για πληρωμές εκτός App Store


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, AtiX said:

Μα μια τέτοια εξέλιξη, να φύγουν δηλαδη όλοι οι μεγάλοι παίκτες από το App Store της Apple, θα ήταν ευκαιρία και βούτυρο στο ψωμί της κάθε μικρής εταιρίας για να πάρει μερίδιο αγοράς…

Απάντησα στο ότι στην αρχή είπε "όλες" και μετά το άλλαξες σε "αρκετές", εκτός του ότι δεν θα φύγουν όλες μαζί, και αρκετές να έφευγαν η apple έχει το οικοσύστημα, έχει τα κινητά και τους υπολογιστές. Ο κόσμος που τα έχει αυτά δεν θα τα πετάξει να πάρει κάτι άλλο επειδή έφυγαν κάποιες εταιρίες.

Αν φύγουν όλες ναι θα δημιουργηθεί ένας χαμός για ένα χρονικό διάστημ και η Apple θα βάλει τους δικούς της να τα κάνουν όλα από την αρχή και θα είναι και δικά τους.

Εδώ κάθονται και ασχολούνται στην Αμερική με το αν έχεις γαλάζιο ή πράσινο συννεφάκι σε μία εφαρμογή μηνυμάτων! Λες και είμαστε στο mIRC της δεκαετίας του 90 και το πιο σημαντικό είναι τα εικονίδια και όχι το να μπορείς να μιλήσεις.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Το να χρεώνει σε πληρωμή ενώ δεν έχει καν processing fees αφού δεν χρησιμοποιείται το σύστημα της απλά επειδή η εφαρμογή τρέχει σε iOS, ήτοι στεγνό "iOS tax" είναι ίσως από τα πιο γελοία που έχει κάνει η Apple

Δεν είναι έτσι απλά. Ούτε η Apple έχει δίκιο ούτε η Spotify. Για αυτό και καλά από 30% το πήγε 27% αν η συναλλαγή γίνει εκτός Apple. Πονηριά αλλά το σκέφτηκαν.

  • Διαφημίζεται στο Store και μόνο με την ύπαρξη.
  • Υπάρχουν κόστη ελέγχου για ορθή λειτουργία από την Apple. Αν δεν είναι Secure ή δημιουργεί πρόβλημα αφαιρείται από το Store. Δες τι έγινε με το instagram που τους είπε η apple και διόρθωσαν το θέμα της υπερθέρμανσης σε 2 μέρες. Την δυσφήμιση την τρώει η Apple δικαίως ή όχι.
  • Χρησιμοποιεί τα API και Dev tools της Apple.
  • Στατιστικά 
  • και ίσως και αλλά που η δεν θυμάμαι τώρα ή δεν γνωρίζω 

 

6 ώρες πριν, killer76 είπε

Υπάρχουν κάποιοι (ίσως και εγώ) που μπορεί να φεύγαμε από το iphone για αυτό το λόγο. Δεν χρησιμοποιούμε όλοι το spotify απλά έχοντας στα αγαπημένα 100 τραγούδια και 4 άλμπουμ για να αλλάξουμε σε μια νύχτα προς apple music (που από ότι ακούω είναι καλύτερο). Και εξηγώ αναλυτικά. Έχω "επενδύσει" στην οργάνωση της μουσική μου σε δεκάδες λίστες με χιλιάδες τραγούδια. Λίστες ανα είδος, ανα χρονολογία, ανα mood. Λίστες μοιρασμένες με φίλους. Συνδρομή σε λογαριασμούς και λίστες άλλων κλπ. Οπότε δεν μου είναι ευκολο μια τέτοια αλλαγή. 

Επίσης το Spotify το θέωρω πιο "παίζει παντου". Σε οποιαδήποτε συσκευή και λειτουργικό. Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και στο Apple Music (Δεν το έχω ψάξει)

 

Υπάρχει ακόμα και σε android ή smart tv. Αν όμως έχεις μάθει και βολευτεί με κάτι δύσκολα αλλάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πολύ καλά τους κάνει.. Και λίγα ζήτησε.. Οι κύριοι θέλουν να χρησιμοποιούν τη δημοφιλία που τους προσφέρει το Apple Store, να θησαυρίζουν από τους δισεκατομμύρια πελάτες που η Apple κατάφερε να συγκεντρώσει στις συσκευές της, αλλά όταν έρθει η ώρα της πληρωμής να αφήνουν την Apple εκτός... ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ... 

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Tlykog said:

Θα την επηρέαζε, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τη λογική. Το κόστος της προμήθειας της Apple πάει στον τελικό καταναλωτή. Αν δεν το κάνει γιατί θέλει να οικονομισει σε βάρος του καταναλωτη, τότε γιατί το κάνει;

Αυτό που γράφεις ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις όπου, από μεριάς κράτους, υπάρχει σοβαρός έλεγχος για φαινόμενα αισχροκέρδιας. Δυστυχώς στην πράξη, σε πολλά κράτη (και στην Ελλάδα) αυτό δε γίνεται. Καλύτερα θα στα πει ο συνάδελφος, συμπατριώτης, οικονομολόγος και καθηγητής στο πανεπιστήμιο της Σιγκαπούρης:

Να και μία άλλη μελέτη που λέει ότι η αύξηση του φπα δεν αύξησε τις τιμές https://www.taxheaven.gr/news/29334/h-epidrash-twn-synexwn-allagwn-fpa-sta-eidh-pantopwleioy-trofima-th-dekaetia-2008-2017 Να θυμήσω επίσης τα ρεπορτάζ όταν αυξήθηκε ο ΦΠΑ που έλεγαν ότι το μεγαλύτερο μέρος το απορρόφησαν οι εταιρείες. Αφού δεν επηρεάζει τις τιμές ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω, δεν τον κάνουμε 48% να τελειώνουμε με τους φόρους;

Το ότι έχουμε καρτέλ στην Ελλάδα οκ δεν διαφωνώ αλλά όχι σε όλους τους κλάδους. Ας ρίξει τον ΦΠΑ να εκμεταλευτούμε την μείωση στους υπόλοιπους. Στην τελική αν φταίνε τα καρτέλ πάρε μέτρα να τα διαλύσεις

4 hours ago, Diavolos666 said:

Αν φύγουν όλες ναι θα δημιουργηθεί ένας χαμός για ένα χρονικό διάστημ και η Apple θα βάλει τους δικούς της να τα κάνουν όλα από την αρχή και θα είναι και δικά τους.

Εάν έχει η Apple την δυνατότητα να αναπτύξει ό,τι application κυκλοφορεί και να είναι και αντάξιο του ανταγωνισμού, χαζή είναι και δεν το κάνει; Γιατί δηλαδή αρκείται στο 30% ενώ μπορεί να πάρει το 100%; Ας τα βγάλει όλα μόνη της και ας μην επιτρέπει καθόλου τα 3rd party

Δεν λέω ότι παίζει να φύγουν όλοι από ios αλλά και η Apple έχει ανάγκη τα 3rd parties

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, snot είπε

Να και μία άλλη μελέτη που λέει ότι η αύξηση του φπα δεν αύξησε τις τιμές https://www.taxheaven.gr/news/29334/h-epidrash-twn-synexwn-allagwn-fpa-sta-eidh-pantopwleioy-trofima-th-dekaetia-2008-2017 Να θυμήσω επίσης τα ρεπορτάζ όταν αυξήθηκε ο ΦΠΑ που έλεγαν ότι το μεγαλύτερο μέρος το απορρόφησαν οι εταιρείες. Αφού δεν επηρεάζει τις τιμές ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω, δεν τον κάνουμε 48% να τελειώνουμε με τους φόρους;

Το ότι έχουμε καρτέλ στην Ελλάδα οκ δεν διαφωνώ αλλά όχι σε όλους τους κλάδους. Ας ρίξει τον ΦΠΑ να εκμεταλευτούμε την μείωση στους υπόλοιπους. Στην τελική αν φταίνε τα καρτέλ πάρε μέτρα να τα διαλύσεις

Πρέπει να καταλάβεις φίλε μου ότι αυτό που έγραψες δεν αναιρεί αυτό που έγραψα. Εγώ μίλησα για μείωση, εσύ μιλάς για αύξηση. Δεν δουλεύει έτσι. 

Στο βίντεο, που δεν είδες, σου απαντάει σε αυτά που γράφεις.

Δες το και μετά γράψε πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, korakios είπε

Ας βγάλει το app εκτός iOS , ή αν θέλει ας λανσάρει δικό της κινητό , ελεύθερη αγορά ....

Ελευθερη αγορα εκει που μας συμφερει, αλλιως να παρεμβει το κρατος αμεσα...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Spotify δίνει 0,3 σεντσ όταν το apple music δίνει 0,8 αλλά πάλι η apple είναι η κακή. Μόνο το Tidal πληρώνει τους μουσικούς καλύτερα, με 1,2 σεντσ.

 

Πηγή : https://virpp.com/hello/music-streaming-payouts-comparison-a-guide-for-musicians/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Tlykog said:

Πρέπει να καταλάβεις φίλε μου ότι αυτό που έγραψες δεν αναιρεί αυτό που έγραψα. Εγώ μίλησα για μείωση, εσύ μιλάς για αύξηση. Δεν δουλεύει έτσι. 

Στο βίντεο, που δεν είδες, σου απαντάει σε αυτά που γράφεις.

Δες το και μετά γράψε πάλι.

Μια χαρά κατάλαβα αυτό που θες να πεις. Αλλά όπως κυκλοφορούν έρευνες ότι η μείωση του φπα δεν ρίχνει τις τιμές έτσι κυκλοφορούν ότι η αύξηση δεν τις αυξάνει. Άρα τί; Οι τιμές δεν εξαρτώνται από τον ΦΠΑ; Αυτό μας λες;

Οι τιμές ανεβαίνουν. Αν ο ΦΠΑ πέσει θα ανέβουν λιγότερο, αν ανέβει θα ανέβουν περισσότερο. Ο μόνος λόγος που η κυβέρνηση δεν ρίχνει τον ΦΠΑ είναι γιατί θα δυσκολευτεί να βρει τα ίδια χρήματα αλλού. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Αν πέσει 14% σε μία μέρα, ναι θα πέσει η τιμή στη συντριπτική πλειοψηφία των προϊόντων έστω και λίγο γιατί από εκεί ξεκίνησε η συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, snot είπε

Μια χαρά κατάλαβα αυτό που θες να πεις. Αλλά όπως κυκλοφορούν έρευνες ότι η μείωση του φπα δεν ρίχνει τις τιμές έτσι κυκλοφορούν ότι η αύξηση δεν τις αυξάνει. Άρα τί; Οι τιμές δεν εξαρτώνται από τον ΦΠΑ; Αυτό μας λες;

Οι τιμές ανεβαίνουν. Αν ο ΦΠΑ πέσει θα ανέβουν λιγότερο, αν ανέβει θα ανέβουν περισσότερο. Ο μόνος λόγος που η κυβέρνηση δεν ρίχνει τον ΦΠΑ είναι γιατί θα δυσκολευτεί να βρει τα ίδια χρήματα αλλού. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Αν πέσει 14% σε μία μέρα, ναι θα πέσει η τιμή στη συντριπτική πλειοψηφία των προϊόντων έστω και λίγο γιατί από εκεί ξεκίνησε η συζήτηση.

Ξαναγράφω: δεν είδες το βίντεο. Αναφέρει για προϊόντα ελαστικής ζήτησης και προϊόντα ανελαστικής. Κοινώς εξαρτάται από τη φύση του προϊόντος. Δεν είναι άσπρο-μαύρο. 

Δεν τον ρίχνει όχι γιατί θα δυσκολευτεί να τα βρει αλλού, αλλά γιατί οι τιμές δεν θα πέσουν και θα εκτεθεί χειρότερα αποκαλύπτωντας την αδυναμία του κράτους να ελέγξει τα μονοπώλια.

Η ζήτηση και η προσφορά δεν είναι οι μόνες παράμετροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, snot said:

Εάν έχει η Apple την δυνατότητα να αναπτύξει ό,τι application κυκλοφορεί και να είναι και αντάξιο του ανταγωνισμού, χαζή είναι και δεν το κάνει; Γιατί δηλαδή αρκείται στο 30% ενώ μπορεί να πάρει το 100%; Ας τα βγάλει όλα μόνη της και ας μην επιτρέπει καθόλου τα 3rd party

Δεν λέω ότι παίζει να φύγουν όλοι από ios αλλά και η Apple έχει ανάγκη τα 3rd parties

...εάν η Apple απαγορέψει όλες τις εφαρμογές τρίτων θα φάει μήνυση για μονοπώλιο. Μπορεί να μην συμφωνούμε αλλά η νομοθεσία τέτοιες εταιρίες τις θεωρεί gatekeepers και θεωρεί πως δεν μπορεί να τους ανήκει το οικοσύστημά τους 100%.

Αυτό θα γινόταν τουλάχιστον στην ΕΕ όπου υπάρχουν τέτοιοι νόμοι για μεγάλες εταιρίες.

Αν φύγει το spotify από τα iPhone ζεστό βούτυρο στο ψωμί της Apple, η δική της μουσική εφαρμογή είναι ανώτερη του spotify απλά το spotify ήταν το πρώτο που δημιουργήθηκε, μεγάλωσε και αρκετός κόσμος έχει επενδύσει σε αυτό. Αν όμως το ίδιο αποκλείσει την δική του εφαρμογή στο 61% των χρηστών smartphone στην Αμερική τότε το πάνε για κλείσιμο. Οι χρήστες iPhone θα αναγκαστούν ή να μπαίνουν μέσω browser ή θα αρχίσουν να χρησιμοποιούν την εφαρμογή της Apple για streaming.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tlykog said:

Ξαναγράφω: δεν είδες το βίντεο.

Μήπως να ξαναδείς εσύ το βίντεο και να μας πεις που βασίζεται όταν λέει ότι στην Ελλάδα υπάρχουν καρτέλ;  Εκεί τα δημοσιεύματα που λένε ότι έπεσαν οι φόροι αλλά οι τιμές όχι τα πίστεψες. Τα άλλα που λένε ότι όταν ανέβηκαν οι φόροι αλλά οι τιμές όχι τα πιστεύεις και αυτά; και αν ναι πού καταλήγεις;

 

3 hours ago, Tlykog said:

Δεν τον ρίχνει όχι γιατί θα δυσκολευτεί να τα βρει αλλού, αλλά γιατί οι τιμές δεν θα πέσουν και θα εκτεθεί χειρότερα αποκαλύπτωντας την αδυναμία του κράτους να ελέγξει τα μονοπώλια.

Ο συμφορουμίτης εδώ έγραψε πριν ότι στην Ισπανία έριξαν τον ΦΠΑ αλλά οι τιμές τελικά δεν έπεσαν. Εκεί η κυβέρνηση δεν γνώριζε ότι υπάρχουν καρτέλ ή δεν την νοιάζει να δείξει αδυναμία;

 

2 hours ago, Diavolos666 said:

...εάν η Apple απαγορέψει όλες τις εφαρμογές τρίτων θα φάει μήνυση για μονοπώλιο.

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό; Να πετάξω μία μήνυση στην Nikon που δεν αφήνει να βάλω focus peaking;

 

2 hours ago, Diavolos666 said:

Αν φύγει το spotify από τα iPhone ζεστό βούτυρο στο ψωμί της Apple

Δεν διαφωνώ σε αυτό. Η αντίρρησή μου είναι στην υποθετική περίπτωση που θα φύγουν όλα τα 3rd party

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, snot είπε

Μήπως να ξαναδείς εσύ το βίντεο και να μας πεις που βασίζεται όταν λέει ότι στην Ελλάδα υπάρχουν καρτέλ;  Εκεί τα δημοσιεύματα που λένε ότι έπεσαν οι φόροι αλλά οι τιμές όχι τα πίστεψες. Τα άλλα που λένε ότι όταν ανέβηκαν οι φόροι αλλά οι τιμές όχι τα πιστεύεις και αυτά; και αν ναι πού καταλήγεις;

 

Ο συμφορουμίτης εδώ έγραψε πριν ότι στην Ισπανία έριξαν τον ΦΠΑ αλλά οι τιμές τελικά δεν έπεσαν. Εκεί η κυβέρνηση δεν γνώριζε ότι υπάρχουν καρτέλ ή δεν την νοιάζει να δείξει αδυναμία;

Φίλε μου λογιστής είμαι με δικό μου γραφείο. Αν θέλεις σε pm μπορώ να σου δώσω όλα τα στοιχεία μου. Καταλαβαίνω πολύ καλά τί λέει ο άνθρωπος. Εσύ δεν καταλαβαίνεις. Το να αγνοείς τον Κοσμά Μαρινάκη, που έφτιαξε το βίντεο είναι πραγματικά... ιεροσυλία. Δεν έχεις ιδέα... Δεν είναι θεός, αλλά είναι σοβαρός γνώστης.

Το "προνόμιο" των καρτέλ δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Tlykog said:

Φίλε μου λογιστής είμαι με δικό μου γραφείο. Αν θέλεις σε pm μπορώ να σου δώσω όλα τα στοιχεία μου. Καταλαβαίνω πολύ καλά τί λέει ο άνθρωπος. Εσύ δεν καταλαβαίνεις. Το να αγνοείς τον Κοσμά Μαρινάκη, που έφτιαξε το βίντεο είναι πραγματικά... ιεροσυλία. Δεν έχεις ιδέα... Δεν είναι θεός, αλλά είναι σοβαρός γνώστης.

Το "προνόμιο" των καρτέλ δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.

 

Ναι είναι πολύ δυσνόητο το βίντεο και αδυνατώ να το καταλάβω...

Δεν απάντησες στα ερωτήματά μου όμως, απάντησέ μου σε πμ αν θες να μην χαλάμε και το νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snot είπε

Ναι είναι πολύ δυσνόητο το βίντεο και αδυνατώ να το καταλάβω...

Δεν απάντησες στα ερωτήματά μου όμως, απάντησέ μου σε πμ αν θες να μην χαλάμε και το νήμα

Αν δεν γνωρίζεις βασικά οικονομικά μεγέθη ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι καταλαβαίνεις. Καταλαβαίνεις κάποια πράγματα, αλλά όχι όσα θέλει να σου πει. 

Τα ερωτήματά σου απαιτούν να σου μιλήσω γι αυτά τα βασικά οικονομικά μεγέθη, τα οποία δεν έχω την διάθεση και το χρόνο να σου δείξω. Μην το παίρνεις προσωπικά, δεν το γράφω για να σε σνομπάρω, αλλά δεν γίνεται. Είναι ολόκληρα κεφάλαια σε βιβλία οικονομικού αντικειμένου. Θα πρέπει να τα διαβάσεις μόνος σου ΠΡΙΝ σχηματίσεις άποψη για το θέμα. Αν δε μπορείς να το κάνεις, τότε μπορείς να έχεις γνώμη (αλίμονο, δημοκρατία έχουμε...), αλλά δε μπορείς να έχεις τεκμηριωμένη άποψη.

Η πιο σύντομη εκδοχή είναι να δεχτείς ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που λέει το βίντεο που σου παρέθεσα. Η επιλογή δική σου. Καλό βράδυ.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Tlykog said:

Αν δεν γνωρίζεις βασικά οικονομικά μεγέθη ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι καταλαβαίνεις. Καταλαβαίνεις κάποια πράγματα, αλλά όχι όσα θέλει να σου πει. 

Τα ερωτήματά σου απαιτούν να σου μιλήσω γι αυτά τα βασικά οικονομικά μεγέθη, τα οποία δεν έχω την διάθεση και το χρόνο να σου δείξω. Μην το παίρνεις προσωπικά, δεν το γράφω για να σε σνομπάρω, αλλά δεν γίνεται. Είναι ολόκληρα κεφάλαια σε βιβλία οικονομικού αντικειμένου. Θα πρέπει να τα διαβάσεις μόνος σου ΠΡΙΝ σχηματίσεις άποψη για το θέμα. Αν δε μπορείς να το κάνεις, τότε μπορείς να έχεις γνώμη (αλίμονο, δημοκρατία έχουμε...), αλλά δε μπορείς να έχεις τεκμηριωμένη άποψη.

Η πιο σύντομη εκδοχή είναι να δεχτείς ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που λέει το βίντεο που σου παρέθεσα. Η επιλογή δική σου. Καλό βράδυ.

Στο έγραψα και πριν είναι δυσνόητα πράγματα που αδυνατώ να καταλάβω. Δισδιάστατο διάγραμμα με δύο καμπύλες, θα έπρεπε να είχα τελειώσει λογιστική για να βγάλω άκρη

Τα ερωτήματα είναι απλά και μπορείς να απαντήσεις σε μία γραμμή. Όρεξη και χρόνο να το κάνεις δεν είχες αλλά είχες για να γράψεις 3ς παραγράφους

Καλή σου μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...