Προς το περιεχόμενο

Το Spotify επιτίθεται στην "εξωφρενική" προμήθεια 27% της Apple για πληρωμές εκτός App Store


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανενα προβλημα αν δεν τους αρεσει μπορουν αν χρησιμοποιουν δικους τους σερβερς και δικα τους συστηματα πληρωμων με οτι αυτο συνεπαγεται για την ευκολια του χρηστη

 

απο κει και περα το αππλ παυ ειναι της αππλ και αν θες να το χρησιμοποιησεις ρωτας την αππλ

απο που και ως που δικαστηριο θα αποφασισει αν θα χρησιμοποιεις τον σερβερ του αλλουνου τσαμπε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, snot είπε

Στο έγραψα και πριν είναι δυσνόητα πράγματα που αδυνατώ να καταλάβω. Δισδιάστατο διάγραμμα με δύο καμπύλες, θα έπρεπε να είχα τελειώσει λογιστική για να βγάλω άκρη

Τα ερωτήματα είναι απλά και μπορείς να απαντήσεις σε μία γραμμή. Όρεξη και χρόνο να το κάνεις δεν είχες αλλά είχες για να γράψεις 3ς παραγράφους

Καλή σου μέρα

Δεν μπορώ να απαντήσω σε μία γραμμή πράγματα που γεμίζουν εκατοντάδες σελίδες.

Όταν υπεραπλουστεύεις ένα θέμα, τότε, αναγκαστικά, παραβλέπεις σημαντικές λεπτομέρειες που έχουν ουσία. Κοινώς: χάνεται η ουσία.

Θα πρέπει να δεχτείς την ανάλυση και το αποτέλεσμα του βίντεο που σου παρέθεσα, λόγω έλλειψης γνώσης. Παρεπιπτόντως, το βίντεο προϋποθέτει γνώη που διδάσκεται στην ΄Γ λυκείου στο μάθημα της Οικονομίας και δεν ειναι πανεπιστημειακού επιπέδου. Δε μπορεί να παρουσιαστεί πιο σύντομα ή πιο απλά από ότι βλέπεις.

Και 13 παραγράφους να γράψω είναι πολύ λιγότερο και ευκολότερο, από το να σου εξηγήσω 100 σελίδες με το βασικά. 

Μη με παρεξηγείς. Τίποτα σοβαρό δε μπορεί να το διδαχτείς από forums. Θα πρέπει να ξέρεις κάποια βασικά πρώτα.

Τέλος, θελώ να σου πω (ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ..) ένα μεγάλο μπράβο για τη στάση σου. Ανήκεις σε μία μειοψηφία ανθρώπων που έχουν την ειλικρίνεια να παραδεχτούν δημόσια ότι δεν ξέρουν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, Tlykog said:

Δεν μπορώ να απαντήσω σε μία γραμμή πράγματα που γεμίζουν εκατοντάδες σελίδες.

Όταν υπεραπλουστεύεις ένα θέμα, τότε, αναγκαστικά, παραβλέπεις σημαντικές λεπτομέρειες που έχουν ουσία. Κοινώς: χάνεται η ουσία.

Θα πρέπει να δεχτείς την ανάλυση και το αποτέλεσμα του βίντεο που σου παρέθεσα, λόγω έλλειψης γνώσης. Παρεπιπτόντως, το βίντεο προϋποθέτει γνώη που διδάσκεται στην ΄Γ λυκείου στο μάθημα της Οικονομίας και δεν ειναι πανεπιστημειακού επιπέδου. Δε μπορεί να παρουσιαστεί πιο σύντομα ή πιο απλά από ότι βλέπεις.

Και 13 παραγράφους να γράψω είναι πολύ λιγότερο και ευκολότερο, από το να σου εξηγήσω 100 σελίδες με το βασικά. 

Μη με παρεξηγείς. Τίποτα σοβαρό δε μπορεί να το διδαχτείς από forums. Θα πρέπει να ξέρεις κάποια βασικά πρώτα.

Τέλος, θελώ να σου πω (ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ..) ένα μεγάλο μπράβο για τη στάση σου. Ανήκεις σε μία μειοψηφία ανθρώπων που έχουν την ειλικρίνεια να παραδεχτούν δημόσια ότι δεν ξέρουν κάτι.

Οκ δεν έχεις χρόνο δεκτό. Απάντησε μου μόνο εάν τα απλά οικονομικά μεγέθη και θεωρία στο πρώτο μέρος του βίντεο που πόσταρες παίζουν τελικά ρόλο στην διαμόρφωση της τιμής στα προϊόντα στην Ελλάδα. Πρακτικα, όχι θεωρητικά 

Ένα ναι ή ένα όχι, ελπίζω να έχεις χρόνο

Επεξ/σία από snot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/01/2024 at 20:56, korakios said:

Ας βγάλει το app εκτός iOS , ή αν θέλει ας λανσάρει δικό της κινητό , ελεύθερη αγορά ....

Για αυτό έρχεται (ή θα έπρεπε) η επιτροπή ανταγωνισμού και λέει στην εκάστοτε εταιρία τα όριά της.... Δεν είναι προς όφελος του καταναλωτή ή του ανταγωνισμού αυτοί οι εξυπνακισμοί

On 18/01/2024 at 21:04, Diavolos666 said:

Το spotify χρειάζεται την Apple πιο πολύ από ότι η Apple το spotify, άλλωστε το δεύτερο είναι απλώς μία πλατφόρμα ήχου (μουσική, podcast κτλ) ενώ η άλλη έχει ένα ολόκληρο οικοσύστημα από hardware και software.

Δηλαδή αν το spotify δεν υπήρχε στο οικοσύστημα της Apple, η ίδια η Apple δεν θα έχανε τίποτα, τι... δεν θα αγόραζε ο άλλος iPhone γιατί δεν θα έχει spotify app? Από την άλλη το spotify μόνο να χάσει έχει γιατί οι χρήστες κινητών είναι οι πελάτες της.

Και το spotify δεν παράγει κάτι, χρήματα βγάζει από την δουλειά εξολοκλήρου τρίτων, που η ίδια καρπώνεται στο έπακρο και το μόνο που παρέχει είναι μία υπηρεσία που άνετα κάνει και άλλη εταιρία και καλύτερα από το spotify.

Άλλωστε μην ξεχνάτε ότι και η Apple έχει τέτοια υπηρεσία μουσικής.

Τι θες να πεις με αυτό το post? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, snot είπε

Οκ δεν έχεις χρόνο δεκτό. Απάντησε μου μόνο εάν τα απλά οικονομικά μεγέθη και θεωρία στο πρώτο μέρος του βίντεο που πόσταρες παίζουν τελικά ρόλο στην διαμόρφωση της τιμής στα προϊόντα στην Ελλάδα. Πρακτικα, όχι θεωρητικά 

Ένα ναι ή ένα όχι, ελπίζω να έχεις χρόνο

Πρακτικά. Όλο το βίντεο αναφέρεται 100% στην Ελλάδα και κατά ένα σημαντικό ποσοστό σε αρκετές άλλες χώρες. Σου λέει πως πρέπει να δουλεύει (σε επίπεδο μεγάλων εταιρειών, όχι του μπακάλη της γειτονιάς...), πως αλλάζει και τελικά πως γίνεται στην πράξη. Με σωστή ερμηνεία του βίντεο πάντα... προφανώς, για να μπορέσει να το καταλάβει και κάποιος που δεν είναι στον χώρο, έχει απλοποιήσει κάποιες παραμέτρους, αλλά δεν έχει αλλάξει η ουσία.

Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι υπάρχει ένας τύπος, πχ στα σουπερ μάρκετς, κοιτάζει τιμές και ανεβάζει αυθαίρετα γιατί μπορεί... Η τιμολόγηση ΔΕΝ γίνεται έτσι στην πράξη.

Το βίντεο δεν χωρίζεται σε μέρη. Είναι 1 βίντεο, που ασχολείται με 1 θέμα. Αν δεις πχ το πρώτο ή τα πρώτα 2-3 λεπτά χάνεις την ουσία του βίντεο. Πρέπει να το δεις ολόκληρο ή το τελικό συμπέρασμα. Ότι άλλο είναι λάθος.

Ο Κοσμάς Μαρινάκης δεν είναι θεωρητικός. ΌΛΑ του τα βίντεο αναφέρονται σε πραγματικές συνθήκες.

Αν ασχοληθείς με τα οικονομικά αλλάζει ο τρόπος που βλέπεις τον κόσμο γενικότερα... Πολλά πράγματα είναι πολύ διαφορετικά και εξετάζονται πολύ διαφορετικά από αυτό που νομίζεις.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Tlykog said:

Πρακτικά. Όλο το βίντεο αναφέρεται 100% στην Ελλάδα και κατά ένα σημαντικό ποσοστό σε αρκετές άλλες χώρες. Σου λέει πως πρέπει να δουλεύει (σε επίπεδο μεγάλων εταιρειών, όχι του μπακάλη της γειτονιάς...), πως αλλάζει και τελικά πως γίνεται στην πράξη. Με σωστή ερμηνεία του βίντεο πάντα... προφανώς, για να μπορέσει να το καταλάβει και κάποιος που δεν είναι στον χώρο, έχει απλοποιήσει κάποιες παραμέτρους, αλλά δεν έχει αλλάξει η ουσία.

Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι υπάρχει ένας τύπος, πχ στα σουπερ μάρκετς, κοιτάζει τιμές και ανεβάζει αυθαίρετα γιατί μπορεί... Η τιμολόγηση ΔΕΝ γίνεται έτσι στην πράξη.

Το βίντεο δεν χωρίζεται σε μέρη. Είναι 1 βίντεο, που ασχολείται με 1 θέμα. Αν δεις πχ το πρώτο ή τα πρώτα 2-3 λεπτά χάνεις την ουσία του βίντεο. Πρέπει να το δεις ολόκληρο ή το τελικό συμπέρασμα. Ότι άλλο είναι λάθος.

Ο Κοσμάς Μαρινάκης δεν είναι θεωρητικός. ΌΛΑ του τα βίντεο αναφέρονται σε πραγματικές συνθήκες.

Αν ασχοληθείς με τα οικονομικά αλλάζει ο τρόπος που βλέπεις τον κόσμο γενικότερα... Πολλά πράγματα είναι πολύ διαφορετικά και εξετάζονται πολύ διαφορετικά από αυτό που νομίζεις.

Αγαπητέ νόμιζα πως δεν είχες χρόνο να μου εξηγήσεις κάτι. Παρεμπιπτόντως ποτέ δεν ζήτησα να μου εξηγήσεις τίποτα. Απλή ερώτηση είναι. Η θεωρία και τα βασικά μεγέθη οικονομικών που παρουσιάζει ο Μαρινάκης στο βίντεο επηρεάζει τελικά την τελική τιμή των προϊόντων στην Ελλάδα ναι ή όχι; Πρακτικά όχι θεωρητικά.

Γιατί δεν απαντάς; Ένα ναι ή ένα όχι είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimGer είπε

Για αυτό έρχεται (ή θα έπρεπε) η επιτροπή ανταγωνισμού και λέει στην εκάστοτε εταιρία τα όριά της.... Δεν είναι προς όφελος του καταναλωτή ή του ανταγωνισμού αυτοί οι εξυπνακισμοί

άρα πάμε σε χούντα και βάζουμε χέρι όπου γουστάρουμε ,αντί να υπάρχουν άλλες λύσεις "για το καλό του καταναλωτή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, snot είπε

Αγαπητέ νόμιζα πως δεν είχες χρόνο να μου εξηγήσεις κάτι. Παρεμπιπτόντως ποτέ δεν ζήτησα να μου εξηγήσεις τίποτα. Απλή ερώτηση είναι. Η θεωρία και τα βασικά μεγέθη οικονομικών που παρουσιάζει ο Μαρινάκης στο βίντεο επηρεάζει τελικά την τελική τιμή των προϊόντων στην Ελλάδα ναι ή όχι; Πρακτικά όχι θεωρητικά.

Γιατί δεν απαντάς; Ένα ναι ή ένα όχι είναι

Σου απάντησα σωστά. Όχι όπως θέλεις εσυ, αλλά όπως είναι το σωστό. Διαισθάνομαι ότι, κόντρα σε ανθρώπους που δεν τους φτάνεις ούτε στην παρανυχίδα του δάχτυλου του ποδιού τους (στις γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο τομέα, όπως ο Κοσμας Μαρινάκης), προσπαθείς να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο, ενώ έχεις παραδεχτεί (και το γράφω προς τιμήν σου) ότι δεν έχεις γνώση να καταλάβεις αυτό που λέει. Παρολα αυτά ξέρεις ότι είναι λάθος…

Αν θέλεις την απάντηση που θα σε βολέψει, δε θα την πάρεις. Είμαι υποχρεωμένος να σου δώσω τη σωστή. Η προηγούμενη απάντηση μου ήταν σαφέστατη. Δεν σου άρεσε; Δεν πειράζει. 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, Tlykog said:

Σου απάντησα σωστά. Όχι όπως θέλεις εσυ, αλλά όπως είναι το σωστό. Διαισθάνομαι ότι, κόντρα σε ανθρώπους που δεν τους φτάνεις ούτε στην παρανυχίδα του δάχτυλου του ποδιού τους (στις γνώσεις πάνω στο συγκεκριμένο τομέα, όπως ο Κοσμας Μαρινάκης), προσπαθείς να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο, ενώ έχεις παραδεχτεί (και το γράφω προς τιμήν σου) ότι δεν έχεις γνώση να καταλάβεις αυτό που λέει. Παρολα αυτά ξέρεις ότι είναι λάθος…

Αν θέλεις την απάντηση που θα σε βολέψει, δε θα την πάρεις. Είμαι υποχρεωμένος να σου δώσω τη σωστή. Η προηγούμενη απάντηση μου ήταν σαφέστατη. Δεν σου άρεσε; Δεν πειράζει. 

Αν και πολυάσχολος, που δεν έχεις χρόνο να μου εξηγήσεις τίποτα, έχεις γράψει 4 ποστ που εξηγούν πόσο γαμάτος είσαι και τί δουλειά κάνεις, και πόσο βλάκας είμαι που δεν συμφωνώ μαζί σου. Πόσο χαρισματικός είναι  ο Μαρινάκης και πόσο τίποτα εγώ επειδή δεν συμφωνώ μαζί του.
Εσύ λες πως απάντησες αλλά απάντηση δεν πήρα και ούτε πρόκειται να πάρω γιατί φάσκεις και αντιφάσκεις.
Από την μία λες πως δεν κατανοώ την θεωρία οπότε καλύτερα να συμφωνήσω μαζί σου και από την άλλη λες άσε τί λέει η θεωρία, στην Ελλάδα δεν πέφτουν οι τιμές γιατί υπάρχουν καρτέλ. Το κατάλαβα καλά τώρα;
Αν θες να το συνεχίσουμε απάντησε με σαφήνεια, η ερώτηση είναι απλούστατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, snot είπε

Αν και πολυάσχολος, που δεν έχεις χρόνο να μου εξηγήσεις τίποτα, έχεις γράψει 4 ποστ που εξηγούν πόσο γαμάτος είσαι και τί δουλειά κάνεις, και πόσο βλάκας είμαι που δεν συμφωνώ μαζί σου. Πόσο χαρισματικός είναι  ο Μαρινάκης και πόσο τίποτα εγώ επειδή δεν συμφωνώ μαζί του.
Εσύ λες πως απάντησες αλλά απάντηση δεν πήρα και ούτε πρόκειται να πάρω γιατί φάσκεις και αντιφάσκεις.
Από την μία λες πως δεν κατανοώ την θεωρία οπότε καλύτερα να συμφωνήσω μαζί σου και από την άλλη λες άσε τί λέει η θεωρία, στην Ελλάδα δεν πέφτουν οι τιμές γιατί υπάρχουν καρτέλ. Το κατάλαβα καλά τώρα;
Αν θες να το συνεχίσουμε απάντησε με σαφήνεια, η ερώτηση είναι απλούστατη

Όσα και να γράψω 100 σελίδες (και βάλε) βιβλίου δε φτάνω. 

Για να διαφωνείς με κάποιον πρέπει να ξέρεις που διαφωνείς. Όχι να διαφωνείς για να διαφωνήσεις. Πως μπορείς να διαφωνείς με κάποιον όταν δεν καταλαβαίνεις καν τι λέει; Δεν είναι θέμα ευφυΐας. Δε σε λέω βλάκα και δεν θεωρώ ότι είσαι. Απλά διαπραγματευεσαι ένα θέμα το οποίο δεν γνωρίζεις. Κρίνεις χωρίς να καταλαβαίνεις καν τί κρίνεις.

Το πρόβλημα συνοψίζεται ως εξής, λοιπόν: πες μου σε ποιο σημείο του βίντεο κάνει λάθος ο Μαρινακης και γιατί. Αν μπορείς να απαντήσεις σε αυτό, τότε συζητάμε. Αν όχι, τότε καταλαβαίνεις το πρόβλημα.

Απο τη δίκη μου πλευρά σου γράφω ότι η ανάλυση του είναι απλουστευμένη, αλλά σωστή.

Αν θέλεις μονολεκτική απάντηση, τότε στην ερώτηση που κανείς η απάντηση είναι ΟΧΙ.

Το οτι φάσκω και αντιφάσκω είναι σημάδι έλλειψης γνώσης από μέρους σου. Ήμουν ξεκάθαρος.

Αν θέλεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση να διαβάσεις και να κατανοήσεις οικονομικές έννοιες και μετά να έχεις άποψη.

Το ίδιο πράγμα κάνω και εγώ στην καθημερινότητα μου. Είμαι λογιστής, αν χρειαστώ νομικές συμβουλές παίρνω δικηγόρο και ρωτάω, δεν το παίζω δικηγόρος, παρόλο που καθημερινά αναγκάζομαι να διαβάζω ένα σωρό φορές νόμους, λόγω δουλειάς. Όταν μου λέει τη γνώμη του ο δικηγόρος δεν το παίζω έξυπνος, τον ακούω και σέβομαι την άποψη του. Αυτός ξέρει, όχι εγώ.

Τελος, έχεις δίκιο στο ότι τραβάει πολύ. Αν θέλεις δέξου αυτο που σου έγραψα και το τεκμηριώνει το βίντεο, αλλιώς πίστεψε αυτό που θέλεις. Δικαίωμα σου.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tlykog said:

Αν θέλεις μονολεκτική απάντηση, τότε στην ερώτηση που κανείς η απάντηση είναι ΟΧΙ.

Το ότι έγραψες 4-5 ποστ που να λένε για βασικές θεωρίες οικονομικών που έπρεπε και καλά να καταλάβω αλλά πρακτικά δεν επηρεάζουν την τελική τιμή των προϊόντων, οπότε και την συζήτησή μας το ξεπερνάω

2 hours ago, Tlykog said:

Το πρόβλημα συνοψίζεται ως εξής, λοιπόν: πες μου σε ποιο σημείο του βίντεο κάνει λάθος ο Μαρινακης και γιατί. Αν μπορείς να απαντήσεις σε αυτό, τότε συζητάμε. Αν όχι, τότε καταλαβαίνεις το πρόβλημα.

Το πρόβλημα με το βίντεο του Μαρινάκη είναι ότι ξεκινά με αποδεκτές οικονομικές θεωρίες και σιγά σιγά καταλήγει σε κάτι που εγώ αντιλαμβάνομαι ως εικασία. Ξεκινάει με μία σωστή ανάλυση που βασίζεται σε οικονομικές θεωρίες, όλα καλά μέχρι εδώ. Μετά λέει καλά όλα αυτά αλλά ξεχάστε τα δεν ισχύουν στην πράξη γιατί υπάρχουν τα καρτέλ, χμμμ οκ ας πούμε συμφωνώ. Στο τέλος πετάει ένα ότι ο λόγος που η κυβέρνηση δεν ρίχνει τον ΦΠΑ είναι να μην εκτεθεί που δεν μπορεί να ελέγξει τα καρτέλ. Όλα αυτά για να καταλήξει εκεί; Στο μυαλό τους είναι ή του το είπε ο Μητσοτάκης; Εάν ρωτήσεις 100 οι 99 θα σου πουν ότι δεν μπορεί τα ελέγξει. Φοβάται η κυβέρνση μην αλλάξει άποψη και ο 100ς δηλαδή; 

Στην τελική να δεχθώ ότι ο Μαρινάκης έχει 100% δίκιο σε όλα. Αν δεις το βίντεο λέει πως η μείωση της φορολογίας ρίχνει τις τιμές ελάχιστα ή και καθόλου. Για 10-14% μίλαγε; Γιατί αυτή ήταν η συζήτηση. Θα είχαμε 10-14% μείωση του ΦΠΑ και οι τιμές θα έμεναν ίδιες και εγώ τα βλέπω άσπρα ή μαύρα; Σοβαρά τώρα;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, snot said:

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό; Να πετάξω μία μήνυση στην Nikon που δεν αφήνει να βάλω focus peaking;

Να ένα από τα πολλά άρθρα εδώ μέσα για το τι κάνει η ΕΕ για να ανοίξει η Apple την εταιρία της σε τρίτους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το κάνει όπως η Google να τελειώνουμε. Έτσι κι αλλιώς ακόμα και αυτοί που έχουν Android κυρίως, αν όχι αποκλειστικά, Google pay χρησιμοποιούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Diavolos666 said:

Να ένα από τα πολλά άρθρα εδώ μέσα για το τι κάνει η ΕΕ για να ανοίξει η Apple την εταιρία της σε τρίτους.

Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι η ΕΕ έχει πιέσει και έχει αναγκάσει την apple να επιτρέψει συγκεκριμένα apps, τα έχω διαβάσει τα άρθρα. Εννοείται πως θα συνεχίσει να το κάνει. Εγώ έγραψα για την θεωρητική περίπτωση του να μην επιτρέπει καθόλου τα 3rd party η apple. Όλες οι εφαρμογές να είναι της apple και προεγκατεστημένες, να μην υπάρχει καθόλου app store. Εκεί είσαι σίγουρος ότι υπάρχει νομοθεσία που να την αναγκάσει να δεκτεί 3ους; 
Τόσα feature phone υπάρχουν που δεν μπορείς να εγκαταστήσεις τίποτα, κανείς δεν τα κυνήγησε και οι νόμοι υποτίθεται πως ισχύουν για όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...