Προς το περιεχόμενο

Το Spotify επιτίθεται στην "εξωφρενική" προμήθεια 27% της Apple για πληρωμές εκτός App Store


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, snot said:

Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι η ΕΕ έχει πιέσει και έχει αναγκάσει την apple να επιτρέψει συγκεκριμένα apps, τα έχω διαβάσει τα άρθρα. Εννοείται πως θα συνεχίσει να το κάνει. Εγώ έγραψα για την θεωρητική περίπτωση του να μην επιτρέπει καθόλου τα 3rd party η apple. Όλες οι εφαρμογές να είναι της apple και προεγκατεστημένες, να μην υπάρχει καθόλου app store. Εκεί είσαι σίγουρος ότι υπάρχει νομοθεσία που να την αναγκάσει να δεκτεί 3ους; 
Τόσα feature phone υπάρχουν που δεν μπορείς να εγκαταστήσεις τίποτα, κανείς δεν τα κυνήγησε και οι νόμοι υποτίθεται πως ισχύουν για όλους

Ούτε ξέρω πως λειτουργούν αυτοί οι νόμοι και δεν συμφωνώ πάντα. Αν αναφέρεσαι στα απλά κινητά που δεν είναι καν smartphone εκεί δεν μπαίνει καμία εφαρμογή ούτως ή άλλως, βάζουν βασικές εφαρμογές και δεν μπορείς ούτε να πληρώσεις με εκείνο, ούτε δακτυλικό αποτύπωμα έχουν ούτε τίποτα.

Εγώ διαφωνώ με την ΕΕ που προσπαθεί να κάνει κουμάντο στο οικοσύστημα. Συμφωνώ μόνο με την υποχρέωση στο usb πρότυπο καθώς και στο δικαίωμα της επισκευής της συσκευής από τρίτους, όπως και το να μπορείς να αλλάζεις μπαταρία όποτε θέλεις χωρίς να γίνεται pairing όπως κάνει η apple. Αυτά όχι γιατί με αφορά, εγώ προϊόν της Apple δεν θα αγοράσω ποτέ, απλά είναι θέμα ρύπων ηλεκτρονικών συσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 hours ago, Diavolos666 said:

Ούτε ξέρω πως λειτουργούν αυτοί οι νόμοι και δεν συμφωνώ πάντα. Αν αναφέρεσαι στα απλά κινητά που δεν είναι καν smartphone εκεί δεν μπαίνει καμία εφαρμογή ούτως ή άλλως, βάζουν βασικές εφαρμογές και δεν μπορείς ούτε να πληρώσεις με εκείνο, ούτε δακτυλικό αποτύπωμα έχουν ούτε τίποτα.

Όπως το βλέπω εγώ το πρόβλημα δεν είναι αν η συσκευή είναι απλή ή όχι. Το πρόβλημα είναι ότι από την στιγμή που η Apple δέχεται 3rd party apps που θέλει να έχει, οι νόμοι της ΕΕ την αναγκάζουν να δεχτεί και 3rd party apps που η Apple δεν θέλει να έχει

image.jpeg.8ac15cb1e8ab24bb8a4729c7eb6b0b39.jpeg

Έτσι και αλλιώς το σενάριο είναι υποθετικό. Το θέμα είναι ότι η Apple θέλει τα 3rd party apps, αν δεν τα ήθελε δεν θα έδινε τα tools και το appstore σε 3ους. Και όταν λέμε θέλει εννοούμε ότι την συμφέρει

@Tlykog Ένα τελευταίο και δεν επανέρχομαι, γιατί σήμερα πρόσεξα αυτό που γράφεις

19 hours ago, Tlykog said:

Για να διαφωνείς με κάποιον πρέπει να ξέρεις που διαφωνείς. Όχι να διαφωνείς για να διαφωνήσεις. Πως μπορείς να διαφωνείς με κάποιον όταν δεν καταλαβαίνεις καν τι λέει; Δεν είναι θέμα ευφυΐας. Δε σε λέω βλάκα και δεν θεωρώ ότι είσαι. Απλά διαπραγματευεσαι ένα θέμα το οποίο δεν γνωρίζεις. Κρίνεις χωρίς να καταλαβαίνεις καν τί κρίνεις.

Αγαπητέ δεν είναι έτσι τα πράγματα. Με ζάλισες με το βιντεάκι που και καλά δεν καταλάβαινα για να περάσεις την άποψή σου. Δες λες τα διαγράμματα ελαστικής και ανελαστικής ζήτησης. Ωραία τα είδα και τα κατάλαβα. Ε,και; Ο ίδιος ο Μαρινάκης σου λέει μετά ότι δεν ισχύουν στην πράξη. Όπως το βλέπω εγώ εσύ δεν κατάλαβες το βίντεο και πρέπει να το ξαναδείς.

Υιοθέτησες μία άποψη που νόμιζες ότι στηρίζεται σε επιστήμη. Στην πράξη τα συμπεράσματα που βγάζει ο Μαρινάκης τα στηρίζει σε δημοσιογραφικά δημοσιεύματα, κοινώς σκουπίδια. Ξαναδές το βίντεο.

Τον βασικό λόγο που η κυβέρνηση δεν ρίχνει τον φπα τον έγραψαν από κάτω σε comment και ο ίδιος ο Μαρινάκης δεν διαφώνησε

 

greek.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, snot είπε

Όπως το βλέπω εγώ το πρόβλημα δεν είναι αν η συσκευή είναι απλή ή όχι. Το πρόβλημα είναι ότι από την στιγμή που η Apple δέχεται 3rd party apps που θέλει να έχει, οι νόμοι της ΕΕ την αναγκάζουν να δεχτεί και 3rd party apps που η Apple δεν θέλει να έχει

image.jpeg.8ac15cb1e8ab24bb8a4729c7eb6b0b39.jpeg

Έτσι και αλλιώς το σενάριο είναι υποθετικό. Το θέμα είναι ότι η Apple θέλει τα 3rd party apps, αν δεν τα ήθελε δεν θα έδινε τα tools και το appstore σε 3ους. Και όταν λέμε θέλει εννοούμε ότι την συμφέρει

@Tlykog Ένα τελευταίο και δεν επανέρχομαι, γιατί σήμερα πρόσεξα αυτό που γράφεις

Αγαπητέ δεν είναι έτσι τα πράγματα. Με ζάλισες με το βιντεάκι που και καλά δεν καταλάβαινα για να περάσεις την άποψή σου. Δες λες τα διαγράμματα ελαστικής και ανελαστικής ζήτησης. Ωραία τα είδα και τα κατάλαβα. Ε,και; Ο ίδιος ο Μαρινάκης σου λέει μετά ότι δεν ισχύουν στην πράξη. Όπως το βλέπω εγώ εσύ δεν κατάλαβες το βίντεο και πρέπει να το ξαναδείς.

Υιοθέτησες μία άποψη που νόμιζες ότι στηρίζεται σε επιστήμη. Στην πράξη τα συμπεράσματα που βγάζει ο Μαρινάκης τα στηρίζει σε δημοσιογραφικά δημοσιεύματα, κοινώς σκουπίδια. Ξαναδές το βίντεο.

Τον βασικό λόγο που η κυβέρνηση δεν ρίχνει τον φπα τον έγραψαν από κάτω σε comment και ο ίδιος ο Μαρινάκης δεν διαφώνησε

 

greek.jpg

Ευτυχώς αυτά που γράφεις μπορούν να τα διαβάσουν και άνθρωποι που ξέρουν.

Ειναι απίστευτο το γεγονός ότι σε όλη την παράγραφο δεν έχεις ούτε ένα σωστό…

Το καλύτερο που μπορώ να κάνω στην περίπτωση σου είναι να σε αφήσω στην άγνοια σου. Πίστευε ότι σε βολεύει. Γι αυτό το λόγο και δεν συνέχισα τη συζήτηση. Το σταματάω εδώ.

20 ώρες πριν, snot είπε

Το ότι έγραψες 4-5 ποστ που να λένε για βασικές θεωρίες οικονομικών που έπρεπε και καλά να καταλάβω αλλά πρακτικά δεν επηρεάζουν την τελική τιμή των προϊόντων, οπότε και την συζήτησή μας το ξεπερνάω

Το πρόβλημα με το βίντεο του Μαρινάκη είναι ότι ξεκινά με αποδεκτές οικονομικές θεωρίες και σιγά σιγά καταλήγει σε κάτι που εγώ αντιλαμβάνομαι ως εικασία. Ξεκινάει με μία σωστή ανάλυση που βασίζεται σε οικονομικές θεωρίες, όλα καλά μέχρι εδώ. Μετά λέει καλά όλα αυτά αλλά ξεχάστε τα δεν ισχύουν στην πράξη γιατί υπάρχουν τα καρτέλ, χμμμ οκ ας πούμε συμφωνώ. Στο τέλος πετάει ένα ότι ο λόγος που η κυβέρνηση δεν ρίχνει τον ΦΠΑ είναι να μην εκτεθεί που δεν μπορεί να ελέγξει τα καρτέλ. Όλα αυτά για να καταλήξει εκεί; Στο μυαλό τους είναι ή του το είπε ο Μητσοτάκης; Εάν ρωτήσεις 100 οι 99 θα σου πουν ότι δεν μπορεί τα ελέγξει. Φοβάται η κυβέρνση μην αλλάξει άποψη και ο 100ς δηλαδή; 

Στην τελική να δεχθώ ότι ο Μαρινάκης έχει 100% δίκιο σε όλα. Αν δεις το βίντεο λέει πως η μείωση της φορολογίας ρίχνει τις τιμές ελάχιστα ή και καθόλου. Για 10-14% μίλαγε; Γιατί αυτή ήταν η συζήτηση. Θα είχαμε 10-14% μείωση του ΦΠΑ και οι τιμές θα έμεναν ίδιες και εγώ τα βλέπω άσπρα ή μαύρα; Σοβαρά τώρα;
 

Όχι σε όλα. Ούτε ένα σωστό. Αλλά σε αφήνω στην πλάνη σου. Δεν γράφω άλλο. Μιλάω μόνο με όσους ακούν και είναι διατεθειμένοι να ακούσουν και να αναθεωρήσουν απόψεις. Ειδικά όταν δεν έχουν γνώσεις για το θέμα. Αλλιώς είναι χάσιμο χρόνου.

Τελευταιο ποστ από εμένα.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tlykog said:

Ευτυχώς αυτά που γράφεις μπορούν να τα διαβάσουν και άνθρωποι που ξέρουν.

Ειναι απίστευτο το γεγονός ότι σε όλη την παράγραφο δεν έχεις ούτε ένα σωστό…

Το καλύτερο που μπορώ να κάνω στην περίπτωση σου είναι να σε αφήσω στην άγνοια σου. Πίστευε ότι σε βολεύει. Γι αυτό το λόγο και δεν συνέχισα τη συζήτηση. Το σταματάω εδώ.

Όχι σε όλα. Ούτε ένα σωστό. Αλλά σε αφήνω στην πλάνη σου. Δεν γράφω άλλο. Μιλάω μόνο με όσους ακούν και είναι διατεθειμένοι να ακούσουν και να αναθεωρήσουν απόψεις. Ειδικά όταν δεν έχουν γνώσεις για το θέμα. Αλλιώς είναι χάσιμο χρόνου.

Τελευταιο ποστ από εμένα.

Ναι σταμάτα όταν ξεμείνεις απο επιχειρήματα. Θα στο γράψω με απλά λόγια για να το καταλάβεις. Έχεις μία άποψη που προσπαθείς να την στηρίξεις με επιχείρηματα που ναι μεν στέκουν αλλά οδηγούν στο αντίθετο από αυτό που πιστέυεις.

Έχεις καταλήξει στο ότι αν πέσει ο ΦΠΑ δεν θα πέσουν οι τιμές και χρησιμοποιείς ως επιχείρημα αποδεκτές οικονομικές θεωρίες που όμως καταλήγουν στο ότι αν έπεφτε ο ΦΠΑ θα έπεφταν και οι τιμές. Δεν με πιστεύεις; Ξαναδές το βίντεο που πόσταρες

Αποφάσισε λοιπόν αν είσαι άνθρωπος των επιστημών, όπως λες ότι είσαι, και φέρε μου μία ευρέως αποδεκτή οικονομική θεωρία που να λέει ότι όταν πέσει ο ΦΠΑ οι τελικές τιμές μένουν ίδιες. Δεν χρειάζεται να μου εξηγήσεις τίποτα, στείλε μου 1 λινκ και θα βγάλω άκρη μόνος μου, μέχρι τότε:

Τελική προϊόντος = ΦΠΑ +...........

Δεν είναι το τελευταίο ποστ από εμένα και θα ζητήσω και συγγνώμη αν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/01/2024 at 12:20, korakios said:

άρα πάμε σε χούντα και βάζουμε χέρι όπου γουστάρουμε ,αντί να υπάρχουν άλλες λύσεις "για το καλό του καταναλωτή"

Χούντα είναι η όποια επιτροπή ανταγωνισμού για να υπάρχει ανταγωνισμός?

Αν εννοείς ότι δεν αφήνεις ανεξέλεγκτη την αγορά, τότε ναι. Προφανώς. Οι ελεγκτικού μηχανισμοί υπάρχουν, (ή θα έπρεπε) για να ελέγχεται η αγορά. Δεν ξέρω αν σου είναι νέο αυτό...

On 19/01/2024 at 08:39, Samael said:

Ας κάνει η Spotify 20% έκπτωση στη συνδρομή μέσω sideloading(που έρχεται λίαν συντόμως), και το πάρτι θα ξεκινήσει ;) 
Εκεί δε θα έχει κανένα νταβατζιλίκι απο την Apple, όλα τα έσοδα τσέπη, τα περιθώρια κέρδους καλύτερα.

Πάντως μπορεί να κάνει ό,τι κάνει και το prime και λογικά και το netflix που απλά σε πετάει στην σελίδα του.... Έτσι δεν χρειάζονται γα****κα. Αλλιώς να χρεώνει παραπάνω του συνδρομητές που χρησιμοποιούν το in-app σε apple και android

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimGer είπε

Χούντα είναι η όποια επιτροπή ανταγωνισμού για να υπάρχει ανταγωνισμός?

Αν εννοείς ότι δεν αφήνεις ανεξέλεγκτη την αγορά, τότε ναι. Προφανώς. Οι ελεγκτικού μηχανισμοί υπάρχουν, (ή θα έπρεπε) για να ελέγχεται η αγορά. Δεν ξέρω αν σου είναι νέο αυτό...

νέο δε μου είναι , χούντα είναι , βάζω χέρι στο γλυκό και ελέγχω την αγορά

αν ήθελαν ας ξεκινούσαν μια opensourced σε software/hardware υλοποίηση με όλες τις απαραίτητες εφαρμογές (email,banking κτλ) και να αφήναν apple/google να κάνουν ότι δικαιωματικά θέλουν , αλλά προτιμούν οι άχρηστοι τεμπέληδες να εισπράττουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/01/2024 at 19:05, korakios said:

νέο δε μου είναι , χούντα είναι , βάζω χέρι στο γλυκό και ελέγχω την αγορά

αν ήθελαν ας ξεκινούσαν μια opensourced σε software/hardware υλοποίηση με όλες τις απαραίτητες εφαρμογές (email,banking κτλ) και να αφήναν apple/google να κάνουν ότι δικαιωματικά θέλουν , αλλά προτιμούν οι άχρηστοι τεμπέληδες να εισπράττουν

Γενικά μια επίσκεψη σε βιβλίο ιστορίας και κανένα λεξικό θα σου εξηγήσει τι είναι χούντα. Ίσως και επανάληψη του δημοτικού να το κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, JimGer είπε

Γενικά μια επίσκεψη σε βιβλίο ιστορίας και κανένα λεξικό θα σου εξηγήσει τι είναι χούντα. Ίσως και επανάληψη του δημοτικού να το κάνει

την πέταξες την εξυπνάδα σου , δεν κρατιόσουν , ότι δεν καταλάβαινες να ρωτάς πρώτα παρά να τα πετάς έτσι απότομα

με το χούντα εννοώ "αποφασίζουμε και διατάσσουμε" να βάζουμε χέρι στο προϊόν και υπηρεσίες που ήδη ήταν νόμιμες και όχι κάτι άλλο ....προφανώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, korakios said:

την πέταξες την εξυπνάδα σου , δεν κρατιόσουν , ότι δεν καταλάβαινες να ρωτάς πρώτα παρά να τα πετάς έτσι απότομα

με το χούντα εννοώ "αποφασίζουμε και διατάσσουμε" να βάζουμε χέρι στο προϊόν και υπηρεσίες που ήδη ήταν νόμιμες και όχι κάτι άλλο ....προφανώς

Καταλαβαίνεις ότι το συνεχίζεις έτσι?

Αποφασίζουμε και διατάσσουμε είναι και οι νόμοι και το οποιοδήποτε θεσμικό όργανο που τους εφαρμόζει...
Κατ' εμέ ευτυχώς δεν έχουμε ακόμα ανεξέλεγκτη (λέμε τώρα) ελεύθερη αγορά. Οι επιτροπές ανταγωνισμού κλπ κλπ έχουν αυτή ακριβώς την ιδιότητα. Το γεγονός ότι δεν τα υποστηρίζεις δεν λέει πουθενά ότι αυτό είναι χούντα. Και προφανώς και οι όποιοι νόμοι κλπ ΠΡΕΠΕΙ να αλλάζουν όταν πχ γίνεται κάτι που δεν εξυπηρετεί το ευρύτερο συμφέρον. Δυστυχώς για εμένα οι παρεμβάσεις είναι λίγες (και δυστυχώς για εσένα είναι πολλές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, korakios said:

καταλαβαίνεις τι γράφεις και τι διαβάζεις ? δε νομίζω ...

Μια χαρά καταλαβαίνω. Λες "νέο δε μου είναι , χούντα είναι , βάζω χέρι στο γλυκό και ελέγχω την αγορά"

Το ότι εσύ δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις είναι δικό σου θέμα. Τα κράτη και οι θεσμοί τους υπάρχουν (και) για να ελέγχουν την αγορά. Με λίγα λόγια υπάρχουν κανόνες (πλαίσια) της αγοράς. 'Αντε λοιπόν όπως είπα πριν στο λεξικό για το τι σημαίνει κάθε λέξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JimGer είπε

Μια χαρά καταλαβαίνω. Λες "νέο δε μου είναι , χούντα είναι , βάζω χέρι στο γλυκό και ελέγχω την αγορά"

Το ότι εσύ δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις είναι δικό σου θέμα. Τα κράτη και οι θεσμοί τους υπάρχουν (και) για να ελέγχουν την αγορά. Με λίγα λόγια υπάρχουν κανόνες (πλαίσια) της αγοράς. 'Αντε λοιπόν όπως είπα πριν στο λεξικό για το τι σημαίνει κάθε λέξη

καλύτερα να μην απαντάς για πράγματα που δεν καταλαβαίνεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...