Προς το περιεχόμενο

Η Samsung εξετάζει την κυκλοφορία μιας lite έκδοσης του Galaxy Z Fold


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί περίμεναν να πέσουν οι τιμές ήδη έχουμε 5 6 χρόνια με τα fold παραμένουν όμως πανάκριβα. Θέλουμε ακόμα δρόμο για να γίνουν mainstream αν γίνουν ποτέ δηλαδή και ακόμα δεν έχουν λύσει τις παιδικές τους ασθένειες. Το lite έχει νόημα μεχρι 600 ευρώ ώστε να μπορέσει να το πάρει ο πολύς κόσμος γιατί αν έχει 1000αρικο πάλι σε πολύ λίγους θα πάει και αφού δίνεις τόσα καλύτερα να πας στο κανονικό μεγάλο μοντέλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

Πολλοί περίμεναν να πέσουν οι τιμές ήδη έχουμε 5 6 χρόνια με τα fold παραμένουν όμως πανάκριβα. Θέλουμε ακόμα δρόμο για να γίνουν mainstream αν γίνουν ποτέ δηλαδή και ακόμα δεν έχουν λύσει τις παιδικές τους ασθένειες. Το lite έχει νόημα μεχρι 600 ευρώ ώστε να μπορέσει να το πάρει ο πολύς κόσμος γιατί αν έχει 1000αρικο πάλι σε πολύ λίγους θα πάει και αφού δίνεις τόσα καλύτερα να πας στο κανονικό μεγάλο μοντέλο. 

600€ δεν κανανε οι light εκδόσεις νόρμαλ ναυαρχίδων. 1000€ για fold οταν s24 ultra  ξεκινα 1500 ειναι ηδη φθηνό . Θα είναι παντα ακριβές αυτες οι συσκευες.  Τα Xiaomi, Huawei, oneplus, Google fold κανουν σχεδόν 2πλασια τιμη απ το Samsung fold. Ψαχτε το να δείτε οτι είναι ετσι ,ποσο ποιο κάτω να το παει. Ίσως σε 10 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σχεση με τα fold των ανταγωνιστων, της σαμσουνγκ είναι ηδη ligh έκδοση.  Πολυ ποιο χοντρό με μικρότερη μπαταρία, με το χώρισμα στη μεση να φαίνεται ποιο πολύ απο ολα τα άλλα,  στη μιση τιμη (εστω σε Σκρουτζομαγαζα ή για την ακρίβεια BestPriceμαγαζα).. Απλα με καλύτερο software.  Εκει υπερέχει πανηγυρίκα.

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, oldnew είπε

Καταρχήν δεν διαβάζεις σωστα. Το αντίθετο εννοώ οτι δεν χωράει το πενακι. Ο φίλος παραπάνω θέλει πενακι μεσα. Εγω απλα λεω οτι μακάρι να γινόταν αλλα δεν είναιπροτεραιότητα.  Στα υπόλοιπα που γράφεις προφανώς δεν ασχολείσαι με fold.  Κοιτα Xiaomi, Huawei fold κλπ. Ειναι ολα ποιο λεπτά και με μεγαλύτερη μπαταρία και ελαφροτερα (εστω λιγο). Αρα ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ οσο εσυ θεωρείς οτι δεν γίνεται. Και στο μέλλον νομοτελικα θα γίνουν ακομα περισσότερο.  Το point  σε αυτα που έγραψα παραπάνω ειναι οτι εκει επείγει η βελτίωση και οχι σε κάμερες και πενακια. Τώρα αν μπορούν να βελτιώσουν ΚΑΙ αυτα, καλοδεχουμενο. Επίσης το πλαστικό που το κοροϊδεύεις δε θα με χαλαγε καθόλου προσωπικά αν γίνει σωστα ,Premium look και μειωθεί το βάρος. Ειναι το ποιο ανθεκτικό γι αυτό το κατάργησανε.. (κυρίως). Αλλα το μάρκετινγκ θελει ΒΑΦΗ απο τιτάνιο (το έχεις διαβάσει αλήθεια πουθενά οτι ειναι μια απλη επίστρωση τυπου βαφης ,χιλιοστό του χιλιοστού) επειδή το έβαλε η apple. Στα τεστ που γινανε στα iPhone  γρατσουνιουνται ευκολότερα απ το αλουμινίο, και χαλάνε και ευκολότερα.  Ποιος τα έχει ψάξει αλήθεια αυτα?

Αφου αυτα τα 2 που αναφερεις ειναι μεγαλυτερα σε διαστασεις, γι' αυτο "χωρεσανε" και μεγαλυτερες μπαταριες. Επισης δε γινεται να βαλεις πλαστικο σε τετοιες κατασκευες, το πλαστικο δεν ειναι στιβαρο να κρατησει το μηχανισμο και τη λειτουργια του μεντεσε. Ασε τη γκρινια αυτων που θα τους παρουσιασεις μια συσκευη απο πλαστικο ως premium. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, tsosmi7 said:

Αφου αυτα τα 2 που αναφερεις ειναι μεγαλυτερα σε διαστασεις, γι' αυτο "χωρεσανε" και μεγαλυτερες μπαταριες. Επισης δε γινεται να βαλεις πλαστικο σε τετοιες κατασκευες, το πλαστικο δεν ειναι στιβαρο να κρατησει το μηχανισμο και τη λειτουργια του μεντεσε. Ασε τη γκρινια αυτων που θα τους παρουσιασεις μια συσκευη απο πλαστικο ως premium. 

Οκ ειναι ελαφρώς μεγαλυτερα στη μια διάσταση.  Πχ το Huawei ειναι 5 χιλιοστά μεγαλύτερο στη μια διάσταση, και ποιο λεπτο με μεγαλύτερη μπαταρία και ΕΛΑΦΡΥΤΡΕΡΟ παρόλα αυτα.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=12418&idPhone2=12186

Και το βρίσκεις 2209ε στην Ελλάδα.  Υπερδιπλάσιο σε τιμή απ το fold5.  Ειναι ποιο μπροστά κατασκευαστηκά απ τη σαμσουνγκ  ,η γενική εικόνα δεν αλλαζει και το ξέρει η σαμσουνγκ.  Απλα πουλάει καθε χρόνο με ελάχιστες βελτιώσεις γιατι μπορει, ωστε να πουλάει το ίδιο προϊόν περίπου 10 χρόνια. 

Κανένας δεν εχει την παραμικρή αμφιβολία οτι θα δεις τα επόμενα χρόνια σαμσουνγκ fold βελτιωμένο στα παντα. Και θα δεις ότι μια χαρα μπορεί να το κανει η σαμσουνγκ όταν θελει.

Για το πλαστικο, ξαναγυρναμε στο μάρκετινγκ.  Αφου ταισαν τον κοσμο 10 χρόνια στην ανωτέρωτητα κάποιων υλικων, γυαλί κλπ ,που το 99% δεν τα βλέπει ποτέ αφου είναι μέσα σε μια θηκη ,τώρα πως να γυρίσουν σε πλαστικό.. 

Εχω ενα Ggalaxy s10 lite που μονο light δεν ηταν οταν βγηκε (snapdragon 855, ,πολυ ποιο γρήγορο απο τη μη light έκδοση). Στην πλατη εχει glastic κάπως ετσι το ελεγε (πλαστικο απομίμηση γυαλιου). Το εχω 3 χρόνια, τα περισσότερα χωρίς θηκη ,εχει φαει τις τούμπες του αιωνα ειναι πρακτικά σαν καινούριο. Ολα τα υπόλοιπα αλουμινία γυαλια κλπ εχουν σπάσει, ράγισει ολα ,γρατσουνιές κλπ. Στην Αμερική εχει βγει ανάλυση που λέει το 30% των κερδών της σαμσουνγκ ειναι απο τέτοιες επισκευες. Το γυαλί αποδείχθηκε χρυσαφί γι αυτην. Το τιτάνιο δεν το σχολιάζω καν.

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτοχος Fold 3 και iphone 13 pro , για 2 χρόνια φέτος...

ακόμη δεν έχω βγάλει την ζελατίνη της Samsung... ούτε από την εξωτερική ούτε από την εσωτερική οθόνη.
Κανένα πρόβλημα σε καμμία οθόνη.

Απορώ με ποια λογική βγάζεις την ζελατίνα της Samsung από fold 5 και δεν βάζεις άλλο tempered glass.... εκτός αν λες μούφες... απλά για να κράξεις.
Σε κάθε περίπτωση η συσκευή απευθύνεται σε High end users...

Για Xiaomi δεν γνωρίζω δεν είχα ποτέ και ούτε πρόκειται μέχρι να μας ενημερώσουν για το SAR των συσκευών τους...

Τα Fold είναι απίστευτα τηλέφωνα μόνο αν τα χρειάζεσαι... αλλιώς πας σε ultra.
Δεν είναι παιχνιδομηχανές ούτε φτιάχτηκαν για να βγάζουν τις καλύτερες φώτο.
Ακριβά ; ίσως αλλά δεν κουβαλάς laptop αν σε ενδιαφέρει το MultiTasking...
 

19 ώρες πριν, NorgeMan είπε

Αν δεν βρουν τρόπο να μη γρατζουνιεται η οθονη με το παραμικρό, δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσει. Μιλάω λόγω εμπειρίας 

υπάρχει τρόπος και λέγεται tempered glass

Επεξ/σία από o_shaolin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, oldnew είπε

Κανείς δεν πάει στο fold, γι αυτα που αναφέρεις. Πας κυρίως για τη μεγάλη οθόνη που μπαίνει σε τσεπάκι. Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό δεν ασχολείσαι με fold. Η κάμερα του είναι εξαιρετικοτατη για το 90%, τώρα αμα θες την απόλυτως καλύτερη κάμερα δεν πας σε fold. Το πενάκι μακάρι να έμπαινε. Ίσως κάποτε. Αυτα που κυρίως εχει ανάγκη το fold, είναι : ποιο λεπτό, ποιο ελαφρύ (γιατί τωρα αμα σου πέσει με το βάρος που έχει παίζεται τη θα μείνει), μεγαλύτερη μπαταρία, εγγυηση οτι δε θα χαλάσει σε 2 χρόνια. Και όταν λεμε εγγύηση εννοούμε πραγματικη εγγύηση και οχι αυτό που κάνει η σάμσουγκ να προσπαθεί να βγάλει οτι φταις εσυ.

Κατά τα υπόλοιπα για εμενα φαντάζει ηδη η φθηνότερη συσκευή. Οταν ενα νορμάλ κινητο που περα απ την καλύτερη κάμερα δεν έχει πραγματικά να σου προσφέρει διαφορετική εμπειρία χρήσης, όπως το s24 ultra κανει 1500€ και το fold 5 1080 στο bestPrice, τοτε είναι με διαφορά το φθηνότερο για αυτά που προσφέρει. Ακομα και με το s23 ultra να συγκρίνεις που το βρίσκεις 820€, παλι φαντάζει φτηνό το fold 5. Είναι βέβαιο ότι όσοι πάρουν Fold, κάποιοι δε θα ξανα γυρίσουν σε νορμάλ κινητό, και καποιοι δεν θα ξαναπάρουν fold. Προσωπικά αν βγάλει 2 χρόνια τουλάχιστον, ουτε που θα σκεφτώ να επιστρέψω σε νορμάλ κινητό και τσάμπα να μου το δώσεις. Τώρα αμα χαλάσει στο 6μηνο, οκ δεν εχει κανείς να πετάει 1000ρικα καθε 6 μηνες. 

Το έχεις δουλέψει ποτέ?

Έχεις αγγίξει την οθόνη του η οποία ακόμα και στο πέντε έχει άθλια αίσθηση φθηνού πλαστικού και την τσάκα η οποία σου σπάει τα νεύρα?

Η συσκευή αυτή έχει ακόμα πάρα πολύ δουλειά για να χαρακτηριστεί ως ασφαλής από πλευράς αξιοπιστίας...

Άσε που λόγο aspect ratio η οθόνη πρακτικά έχει το ίδιο ορατό πλαίσιο σε βίντεο σε youtube και ταινίες... Το έβαλα δίπλα στο s23 ultra μου και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο... Έκαναν φτερά οι 7,6 ίντσες...

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oldnew είπε

Οκ ειναι ελαφρώς μεγαλυτερα στη μια διάσταση.  Πχ το Huawei ειναι 5 χιλιοστά μεγαλύτερο στη μια διάσταση, και ποιο λεπτο με μεγαλύτερη μπαταρία και ΕΛΑΦΡΥΤΡΕΡΟ παρόλα αυτα.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=12418&idPhone2=12186

Και το βρίσκεις 2209ε στην Ελλάδα.  Υπερδιπλάσιο σε τιμή απ το fold5.  Ειναι ποιο μπροστά κατασκευαστηκά απ τη σαμσουνγκ  ,η γενική εικόνα δεν αλλαζει και το ξέρει η σαμσουνγκ.  Απλα πουλάει καθε χρόνο με ελάχιστες βελτιώσεις γιατι μπορει, ωστε να πουλάει το ίδιο προϊόν περίπου 10 χρόνια. 

Κανένας δεν εχει την παραμικρή αμφιβολία οτι θα δεις τα επόμενα χρόνια σαμσουνγκ fold βελτιωμένο στα παντα. Και θα δεις ότι μια χαρα μπορεί να το κανει η σαμσουνγκ όταν θελει.

Για το πλαστικο, ξαναγυρναμε στο μάρκετινγκ.  Αφου ταισαν τον κοσμο 10 χρόνια στην ανωτέρωτητα κάποιων υλικων, γυαλί κλπ ,που το 99% δεν τα βλέπει ποτέ αφου είναι μέσα σε μια θηκη ,τώρα πως να γυρίσουν σε πλαστικό.. 

Εχω ενα Ggalaxy s10 lite που μονο light δεν ηταν οταν βγηκε (snapdragon 855, ,πολυ ποιο γρήγορο απο τη μη light έκδοση). Στην πλατη εχει glastic κάπως ετσι το ελεγε (πλαστικο απομίμηση γυαλιου). Το εχω 3 χρόνια, τα περισσότερα χωρίς θηκη ,εχει φαει τις τούμπες του αιωνα ειναι πρακτικά σαν καινούριο. Ολα τα υπόλοιπα αλουμινία γυαλια κλπ εχουν σπάσει, ράγισει ολα ,γρατσουνιές κλπ. Στην Αμερική εχει βγει ανάλυση που λέει το 30% των κερδών της σαμσουνγκ ειναι απο τέτοιες επισκευες. Το γυαλί αποδείχθηκε χρυσαφί γι αυτην. Το τιτάνιο δεν το σχολιάζω καν.

Πως πηγαινεις απο το ενα θεμα στο αλλο... Λεγαμε για σασι και πλαισιο μεταλλο ή πλαστικο, πηγες στα backglass. To S10 lite παρολαυτα ειχε σασι απο μεταλλο.

Κι ομως το μεταλλο εχει μεγαλυτερες ανοχες στη μηχανικη καταπόνηση. Υπαρχουν παρα πολλες πλαστικες συσκευες της Samsung που στραβωνουν, μόνιμα. Και προκαλουν ζημιες εσωτερικα. Δεν ειναι μονο θεμα εμφανισης το μεταλλο.

Εχω δει ολα τα fold εσωτερικα και ειναι πολυ ποιοτικα, για τα Huawei και Xiaomi δεν εχω αποψη, αλλα απο αλλες κινεζικες μαρκες που εχω δει, δεν εχω την καλυτερη γνωμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, kostasfalcon said:

Το έχεις δουλέψει ποτέ?

Έχεις αγγίξει την οθόνη του η οποία ακόμα και στο πέντε έχει άθλια αίσθηση φθηνού πλαστικού και την τσάκα η οποία σου σπάει τα νεύρα?

Η συσκευή αυτή έχει ακόμα πάρα πολύ δουλειά για να χαρακτηριστεί ως ασφαλής από πλευράς αξιοπιστίας...

Άσε που λόγο aspect ratio η οθόνη πρακτικά έχει το ίδιο ορατό πλαίσιο σε βίντεο σε youtube και ταινίες... Το έβαλα δίπλα στο s23 ultra μου και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο... Έκαναν φτερά οι 7,6 ίντσες...

Διαβάζεις καθόλου τι γράφω? Το εχω 3-4 μηνες.  Διαβαζω απο ολους για τη χάλια αισθηση πλαστικου στην οθονη και απορω πως τα γράφετε.  Πραγματικά απορώ αν είναι δικη σας εμπειρια ή απλα το διαβάσατε καπου. Μια χαρα ειναι η αίσθηση αφής.  Καμια διαφορά δε βρίσκω απο γυαλί, και εχουν περάσει 10 ναυαρχιδες απ τα χέρια μου. Τουλάχιστον στο 5 ,στα προηγούμενα δε γνωρίζω. Βέβαια οταν το είχα δοκιμάσει στο παπλικ και ειχε του κόσμου της δαχτυλιές πανω ετσι μου ειχε φανεί και εμενα. Η τσακα ναι, μακαρι να βελτιωθει αλλα για εμένα δεν ειναι game changer. Σε σχεση με απλο κινητό το μέγεθος της οθόνης, εστω με την τσακα ,είναι απλα απίστευτο. Αυτα πιστευω τα λενε οσοι το δουλεύουν 5 λεπτά.  Αυτοι που το αγοράζουν σε αλλα εστιάζουν.  Η οθόνη ειναι πολυ αντανακλαστικη. Καθρεφτιζονται τα παντα. Αυτο ειναι ενοχλητικοτερπ απο την τσακα. Αυτό οτι λογω aspect ratio  πρακτικά εχει το ίδιο μέγεθος με s23 ultra, για τον άσχετο μπορει. Κατι π@π@ρες youtubers της πλακας τα λενε. Στα κατάλληλα χέρια δεν είναι ετσι. Ακομα και στο youtube  το γυρνάς landscape και είναι αρκετα μεγαλύτερη η οθόνη του, ενω συχνά ζουμάρεις και βλέπεις full screen.  Βολευει και ετσι. Αν δεις πως εχω ρυθμίσει τις εφαρμογές βίντεο,  στην πράξη δεν ισχύει .Και δεν είναι παντού ετσι. Την οθόνη δεν την παίρνεις μονο για το βίντεο.  Σε ίντερνετ, παιχνίδια, εφαρμογές κλπ δεν ισχύει καθόλου. Η οθόνη του αν και το aspect ratio  δεν ενδείκνυται για βίντεο,  και παλι ειναι αλλου, καμια σχεση η εμπειρία χρήσης απο νορμάλ κινητό.  Οταν το χρησιμοποιείς καθημερινά, γελάς με αυτα που σχολιάζεις τωρα εσυ και νόμιζεις οτι ξέρεις. Μερικα τα ελεγα και εγω πριν το παρω.

Ψαξε παλια post μου, 10 χρόνια πριν που ελεγα οτι σε κάμποσα χρόνια ολοι θα κυκλοφορουν με 6+ ίντσες οθόνη και γέλαγανε ολοι με αυτα που εγραφα. Το 95% εγραφε τοτε οτι δεν γίνονται αυτα ,ειναι αβολα. Κοίτα τώρα τι ισχύει.  Τωρα σου λεω σε 10 χρόνια το 70% θα εχει fold. Και με το συγκεκριμένο aspec ratio. Γέλα ,αλλα κρατα το καπου και ξανα κοιτα το σε 10 χρόνια. 

Απο αξιόπιστια κανείς δεν ξερει τι παίζει. Ξέρουμε οτι τα προηγούμενα δεν είχαν μεγάλη.  Το τελευταίο και αυτα που έρχονται κανεις δεν ξερει.  Ισχύει οτι και για τα ομόλογα οι προηγούμενες αποδώσεις δεν καθορίζουν τις νεες.

Τωρα μιλάτε με εναν power user που ξερει να αξιοποιεί στο έπακρο μεγάλες οθόνες.  Εχω φτιάξει μεχρι θεμα / ui windows 11 για το fold 5 και το δινω δωρεάν στο xda για όποιον έχει τις γνώσεις να το εφαρμόσει γιατι ειναι πολυ περισσότερο απο ενα απλο θέμα. 

Ριχτε μια ματιά στο βίντεο μου εδω:

Δεν γίνονται αυτα σε νόρμαλ  κινητά. 

https://youtube.com/shorts/Pq18lYvWMeE?si=sVVJ0qZRrGtaJDaN

 

Οι υπόλοιποι καμαρώστε τη βαφη απο τιτάνιο που απο πανω είναι βαμενη με απλη βαφη.

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Διαβάζεις καθόλου τι γράφω? Το εχω 3-4 μηνες.  Διαβαζω απο ολους για τη χάλια αισθηση πλαστικου στην οθονη και απορω πως τα γράφετε.  Πραγματικά απορώ αν είναι δικη σας εμπειρια ή απλα το διαβάσατε καπου. Μια χαρα ειναι η αίσθηση αφής.  Καμια διαφορά δε βρίσκω απο γυαλί, και εχουν περάσει 10 ναυαρχιδες απ τα χέρια μου. Τουλάχιστον στο 5 ,στα προηγούμενα δε γνωρίζω. Βέβαια οταν το είχα δοκιμάσει στο παπλικ και ειχε του κόσμου της δαχτυλιές πανω ετσι μου ειχε φανεί και εμενα. Η τσακα ναι, μακαρι να βελτιωθει αλλα για εμένα δεν ειναι game changer. Σε σχεση με απλο κινητό το μέγεθος της οθόνης, εστω με την τσακα ,είναι απλα απίστευτο. Αυτα πιστευω τα λενε οσοι το δουλεύουν 5 λεπτά.  Αυτοι που το αγοράζουν σε αλλα εστιάζουν.  Η οθόνη ειναι πολυ αντανακλαστικη. Καθρεφτιζονται τα παντα. Αυτο ειναι ενοχλητικοτερπ απο την τσακα. Αυτό οτι λογω aspect ratio  πρακτικά εχει το ίδιο μέγεθος με s23 ultra, για τον άσχετο μπορει. Κατι π@π@ρες youtubers της πλακας τα λενε. Στα κατάλληλα χέρια δεν είναι ετσι. Ακομα και στο youtube  το γυρνάς landscape και είναι αρκετα μεγαλύτερη η οθόνη του, ενω συχνά ζουμάρεις και βλέπεις full screen.  Βολευει και ετσι. Αν δεις πως εχω ρυθμίσει τις εφαρμογές βίντεο,  στην πράξη δεν ισχύει .Και δεν είναι παντού ετσι. Την οθόνη δεν την παίρνεις μονο για το βίντεο.  Σε ίντερνετ, παιχνίδια, εφαρμογές κλπ δεν ισχύει καθόλου. Η οθόνη του αν και το aspect ratio  δεν ενδείκνυται για βίντεο,  και παλι ειναι αλλου, καμια σχεση η εμπειρία χρήσης απο νορμάλ κινητό.  Οταν το χρησιμοποιείς καθημερινά, γελάς με αυτα που σχολιάζεις τωρα εσυ και νόμιζεις οτι ξέρεις. Μερικα τα ελεγα και εγω πριν το παρω.

Ψαξε παλια post μου, 10 χρόνια πριν που ελεγα οτι σε κάμποσα χρόνια ολοι θα κυκλοφορουν με 6+ ίντσες οθόνη και γέλαγανε ολοι με αυτα που εγραφα. Το 95% εγραφε τοτε οτι δεν γίνονται αυτα ,ειναι αβολα. Κοίτα τώρα τι ισχύει.  Τωρα σου λεω σε 10 χρόνια το 70% θα εχει fold. Και με το συγκεκριμένο aspec ratio. Γέλα ,αλλα κρατα το καπου και ξανα κοιτα το σε 10 χρόνια. 

Απο αξιόπιστια κανείς δεν ξερει τι παίζει. Ξέρουμε οτι τα προηγούμενα δεν είχαν μεγάλη.  Το τελευταίο και αυτα που έρχονται κανεις δεν ξερει.  Ισχύει οτι και για τα ομόλογα οι προηγούμενες αποδώσεις δεν καθορίζουν τις νεες.

Τωρα μιλάτε με εναν power user που ξερει να αξιοποιεί στο έπακρο μεγάλες οθόνες.  Εχω φτιάξει μεχρι θεμα / ui windows 11 για το fold 5 και το δινω δωρεάν στο xda για όποιον έχει τις γνώσεις να το εφαρμόσει γιατι ειναι πολυ περισσότερο απο ενα απλο θέμα. 

Ριχτε μια ματιά στο βίντεο μου εδω:

Δεν γίνονται αυτα σε νόρμαλ  κινητά. 

https://youtube.com/shorts/Pq18lYvWMeE?si=sVVJ0qZRrGtaJDaN

 

Οι υπόλοιποι καμαρώστε τη βαφη απο τιτάνιο που απο πανω είναι βαμενη με απλη βαφη.

Πολύ καλο το ui σου. Πρεπει να εριξες πολλη δουλεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, kastorakos84 said:

Μάλλον χρειάζονται περισσότερους beta users...

Εμείς που αγοράζουμε φολντ, είμαστε οντως λίγο beta testers. Εγω γράφω την αλήθεια, δεν εκθειάζω κατάστασεις. Είναι το μοναδικό κινητο με μεγάλα περιθώρια βελτίωσης. Οι υπόλοιπες νορμάλ ναυαρχίδες έχουν χτυπήσει τοιχο στην εξέλιξη τους εδω και καιρό και απλα κάνουν λίφτινγκ ή αλλάζουν κατι για την αλλαγή. 

Τοσα χρόνια που η σαμσουνγκ ειχε κυρτή οθόνη, διάβαζες στα φόρουμ, οκ ακριβό μεν αλλά premium επειδή έχει κυρτή οθόνη. Φέτος που τη αλλάξε, διαβάζεις, επιτέλους έβαλε νορμάλ οθόνη. Λες και ηταν γενική απαίτηση. Δεν μπορεί να συμβαίνουν ταυτόχρονα και τα 2.

3 hours ago, chrsiou said:

Πολύ καλο το ui σου. Πρεπει να εριξες πολλη δουλεια

Αρκετή, περισσότερο για να μάθω να κάνω πράγματα που δεν ήξερα, πάρα για τη δουλειά αυτή καθαυτή, αλλά για να καταλάβεις τη δύναμη του Fold, ολη η δουλειά (που ειναι πολλες δουλειες ταυτόχρονα, απο επεξεργασία γραφικών, βελτίωση ανάλυσης των γραφικών μεσω ΑΙ, προγραμματισμός scriptακια κλπ tasker, διάβασμα ωρες xda για να βρω πως θα κάνω διάφορα, αλλα και σε discord του total launcher), ολα γίνανε πάνω στο fold, χωρις χρήση pc καθόλου. Αυτό επιτάχυνε τα πράγματα χ10. Φτιάχνω πράγματα χρόνια, 1η φορα που δεν χρησιμοποιησα pc καθόλου. Μέχρι και ο developer του total launcher, έκανε μερικές αλλαγές στον κώδικα του Launcher του ώστε να μπορώ να κάνω καποια πράγματα με τον launcher του που δεν γινότανε. Διάβαζε και αυτος το discord και βοηθήσε όπως και άλλοι με ιδέες. Υπήρχε και αλλο θεμα windows 11 για τον συγκεκριμένο launcher ( βασικα με κανέναν αλλο δεν γίνεται), αλλα το δικο μου ειναι πολυ ποιο εξελιγμένο και προσθέτει και δυνατότητες στο ui, δεν ειναι απλά launcher. Τα περισσότερα γραφικά απλα τα έκανα screenshot πάνω στην οθονη του fold, απο windows 11 launcher του playstore που εγκατέστησα πρωτα (οι οποίοι είναι άθλιοι όμως, μονο εμφάνιση έχουν) , και τα επεξεργαστηκα μεσω ΑΙ προγράμματων που βελτιώνουν την ανάλυση προκειμένου να τα κάνω καλύτερα, μιας και δεν ειμαι γραφίστας. Ετσι αν και ουσιαστικά άσχετος σε αυτό το κομμάτι, βγήκανε επαγγελματικα. 

Το έχω φτιάξει και για ταμπλετες. Εκει ειναι ποιο χρήσιμο. Και είναι απλα 1 σελίδα ενος νορμάλ launcher κατα τα υπόλοιπα. Οι υπόλοιπες σελίδες μπορεί να ειναι οπως θες. Αυτό δεν υπάρχει πουθενά. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, tsosmi7 said:

Το θελεις πιο λεπτο, με πενακι μεσα και με μεγαλυτερη μπαταρια, μαλιστα...

Πως θα μεγαλωσει η μπαταρια αν μικραινεις το χωρο βαζοντας το πενακι μεσα και κανοντας το πιο λεπτο? 

Πιο ελαφρυ πως? Απο πλαστικο να το φτιαξουν? 

Οταν οι συσκευες αυτες πεφτουν βγαζουν βλαβη σε οθονη  ή/και μεντεσε, να μη σας πεφτουν να μη σας τα βγαζει εκτος εγγυησης η Samsung. 

 

10 hours ago, oldnew said:

Καταρχήν δεν διαβάζεις σωστα. Το αντίθετο εννοώ οτι δεν χωράει το πενακι. Ο φίλος παραπάνω θέλει πενακι μεσα. Εγω απλα λεω οτι μακάρι να γινόταν αλλα δεν είναιπροτεραιότητα.  Στα υπόλοιπα που γράφεις προφανώς δεν ασχολείσαι με fold.  Κοιτα Xiaomi, Huawei fold κλπ. Ειναι ολα ποιο λεπτά και με μεγαλύτερη μπαταρία και ελαφροτερα (εστω λιγο). Αρα ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ οσο εσυ θεωρείς οτι δεν γίνεται. Και στο μέλλον νομοτελικα θα γίνουν ακομα περισσότερο.  Το point  σε αυτα που έγραψα παραπάνω ειναι οτι εκει επείγει η βελτίωση και οχι σε κάμερες και πενακια. Τώρα αν μπορούν να βελτιώσουν ΚΑΙ αυτα, καλοδεχουμενο. Επίσης το πλαστικό που το κοροϊδεύεις δε θα με χαλαγε καθόλου προσωπικά αν γίνει σωστα ,Premium look και μειωθεί το βάρος. Ειναι το ποιο ανθεκτικό γι αυτό το κατάργησανε.. (κυρίως). Αλλα το μάρκετινγκ θελει ΒΑΦΗ απο τιτάνιο (το έχεις διαβάσει αλήθεια πουθενά οτι ειναι μια απλη επίστρωση τυπου βαφης ,χιλιοστό του χιλιοστού) επειδή το έβαλε η apple. Στα τεστ που γινανε στα iPhone  γρατσουνιουνται ευκολότερα απ το αλουμινίο, και χαλάνε και ευκολότερα.  Ποιος τα έχει ψάξει αλήθεια αυτα?

Για το μεγεθος να πω οτι δεν με ενοχλει το παχος του, ας το αφησουν οπως ειναι, αλλα θα μπορουσαν να το κανουν ισως πιο φαρδυ για να χωραει το πενακι. Σημερα μου ηρθε το s24 ultra και ειδα οτι ειναι πιο κοντο και πιο φαρδυ απο το s23 ultra. Και δεν με χαλασε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...