Προς το περιεχόμενο

Η Samsung εξετάζει την κυκλοφορία μιας lite έκδοσης του Galaxy Z Fold


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, oldnew είπε

Εμείς που αγοράζουμε φολντ, είμαστε οντως λίγο beta testers. Εγω γράφω την αλήθεια, δεν εκθειάζω κατάστασεις. Είναι το μοναδικό κινητο με μεγάλα περιθώρια βελτίωσης. Οι υπόλοιπες νορμάλ ναυαρχίδες έχουν χτυπήσει τοιχο στην εξέλιξη τους εδω και καιρό και απλα κάνουν λίφτινγκ ή αλλάζουν κατι για την αλλαγή. 

Τοσα χρόνια που η σαμσουνγκ ειχε κυρτή οθόνη, διάβαζες στα φόρουμ, οκ ακριβό μεν αλλά premium επειδή έχει κυρτή οθόνη. Φέτος που τη αλλάξε, διαβάζεις, επιτέλους έβαλε νορμάλ οθόνη. Λες και ηταν γενική απαίτηση. Δεν μπορεί να συμβαίνουν ταυτόχρονα και τα 2.

Αρκετή, περισσότερο για να μάθω να κάνω πράγματα που δεν ήξερα, πάρα για τη δουλειά αυτή καθαυτή, αλλά για να καταλάβεις τη δύναμη του Fold, ολη η δουλειά (που ειναι πολλες δουλειες ταυτόχρονα, απο επεξεργασία γραφικών, βελτίωση ανάλυσης των γραφικών μεσω ΑΙ, προγραμματισμός scriptακια κλπ tasker, διάβασμα ωρες xda για να βρω πως θα κάνω διάφορα, αλλα και σε discord του total launcher), ολα γίνανε πάνω στο fold, χωρις χρήση pc καθόλου. Αυτό επιτάχυνε τα πράγματα χ10. Φτιάχνω πράγματα χρόνια, 1η φορα που δεν χρησιμοποιησα pc καθόλου. Μέχρι και ο developer του total launcher, έκανε μερικές αλλαγές στον κώδικα του Launcher του ώστε να μπορώ να κάνω καποια πράγματα με τον launcher του που δεν γινότανε. Διάβαζε και αυτος το discord και βοηθήσε όπως και άλλοι με ιδέες. Υπήρχε και αλλο θεμα windows 11 για τον συγκεκριμένο launcher ( βασικα με κανέναν αλλο δεν γίνεται), αλλα το δικο μου ειναι πολυ ποιο εξελιγμένο και προσθέτει και δυνατότητες στο ui, δεν ειναι απλά launcher. Τα περισσότερα γραφικά απλα τα έκανα screenshot πάνω στην οθονη του fold, απο windows 11 launcher του playstore που εγκατέστησα πρωτα (οι οποίοι είναι άθλιοι όμως, μονο εμφάνιση έχουν) , και τα επεξεργαστηκα μεσω ΑΙ προγράμματων που βελτιώνουν την ανάλυση προκειμένου να τα κάνω καλύτερα, μιας και δεν ειμαι γραφίστας. Ετσι αν και ουσιαστικά άσχετος σε αυτό το κομμάτι, βγήκανε επαγγελματικα. 

Το έχω φτιάξει και για ταμπλετες. Εκει ειναι ποιο χρήσιμο. Και είναι απλα 1 σελίδα ενος νορμάλ launcher κατα τα υπόλοιπα. Οι υπόλοιπες σελίδες μπορεί να ειναι οπως θες. Αυτό δεν υπάρχει πουθενά. 

Τι λες τωρα; Χωρις να χρησιμοποιησεις καθολου pc; Μπραβο σου! 

Ιδεα για το επομενο σταδιο αν θελησεις ν ασχοληθεις κι αλλο: Το win11 ui με καποιο τροπο να τρεχει και win εφαρμογες

Επεξ/σία από chrsiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, chrsiou said:

 

Ιδεα για το επομενο σταδιο αν θελησεις ν ασχοληθεις κι αλλο: Το win11 ui με καποιο τροπο να τρεχει και win εφαρμογες

Εδω εχω ενα μικρό βιντεακι οπου κανω ακριβώς αυτο με τον εξομοιωτή exager. Τρέχω microsoft office για  pc. Επίσης χρησιμοποιώ κάποιες εφαρμογές windows με αυτον τον εξομοιωτή για να κατεβάζω VIdeosnaps κλπ για emulators χωρις να ανοιξω pc. Για μικρές εφαρμογές windows καλο είναι.  Έχουν βγει καλύτερα τώρα όμως.  Κάποια στιγμή θα τα τεσταρω να δω ποσο καλύτερα είναι. 

https://youtu.be/u9B5F37nIro?si=WNmHN6Cp9aEshyGd

Το τελευταίο μου πρότζεκτ, ασχετο με το εδω θέμα,  είναι μια καμπίνα arcade για android.  Τα VIdeosnaps κλπ τα κατέβασα στο galaxy tab s8 ultra  με εφαρμογή windows  μεσω exager.  Για κατι τετοια ειναι χρησιμο.

Η καμπίνα εχει ενα galaxy tab s6 pro το οποίο βγαίνει και ειναι νορμάλ ταμπλέτα.  Έγινε με κόστος 25ε, όσο κανει ο μοχλός με τα κουμπιά δηλαδη και σπιτικά υλικα. Να καταλάβεις χρησιμοποιησα ενα τενεκε απο λαδι για να παρω τον τσιγκο, καλώδια κοκκινα για διακόσμηση αριστερα δεξια ,ξυλο απο ενα πεταμενο συρταρι. Και κυρίως σαν software το Titanius launcher που ειναι παντελώς άγνωστο, αλλα το βρηκα καταπληκτικο και στο μελλον θα το ακουτε ολο και περισσότερο.  Λιγο φαντασία θελει και εχω αρκετή..

:)

Να ενα βιντεο της καμπίνας:

https://youtu.be/Z77yi3ZoFGU?si=Q05RBE7nkd9dUX4E

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, oldnew είπε

Εδω εχω ενα μικρό βιντεακι οπου κανω ακριβώς αυτο με τον εξομοιωτή exager. Τρέχω microsoft office για  pc. Επίσης χρησιμοποιώ κάποιες εφαρμογές windows με αυτον τον εξομοιωτή για να κατεβάζω VIdeosnaps κλπ για emulators χωρις να ανοιξω pc. Για μικρές εφαρμογές windows καλο είναι.  Έχουν βγει καλύτερα τώρα όμως.  Κάποια στιγμή θα τα τεσταρω να δω ποσο καλύτερα είναι. 

https://youtu.be/u9B5F37nIro?si=WNmHN6Cp9aEshyGd

Το τελευταίο μου πρότζεκτ, ασχετο με το εδω θέμα,  είναι μια καμπίνα arcade για android.  Τα VIdeosnaps κλπ τα κατέβασα στο galaxy tab s8 ultra  με εφαρμογή windows  μεσω exager.  Για κατι τετοια ειναι χρησιμο.

Η καμπίνα εχει ενα galaxy tab s6 pro το οποίο βγαίνει και ειναι νορμάλ ταμπλέτα.  Έγινε με κόστος 25ε, όσο κανει ο μοχλός με τα κουμπιά δηλαδη και σπιτικά υλικα. Να καταλάβεις χρησιμοποιησα ενα τενεκε απο λαδι για να παρω τον τσιγκο, καλώδια κοκκινα για διακόσμηση αριστερα δεξια ,ξυλο απο ενα πεταμενο συρταρι. Και κυρίως σαν software το Titanius launcher που ειναι παντελώς άγνωστο, αλλα το βρηκα καταπληκτικο και στο μελλον θα το ακουτε ολο και περισσότερο.  Λιγο φαντασία θελει και εχω αρκετή..

:)

Να ενα βιντεο της καμπίνας:

https://youtu.be/Z77yi3ZoFGU?si=Q05RBE7nkd9dUX4E

ωραίος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/1/2024 στις 4:59 ΜΜ, oldnew είπε

Διαβάζεις καθόλου τι γράφω? Το εχω 3-4 μηνες.  Διαβαζω απο ολους για τη χάλια αισθηση πλαστικου στην οθονη και απορω πως τα γράφετε.  Πραγματικά απορώ αν είναι δικη σας εμπειρια ή απλα το διαβάσατε καπου. Μια χαρα ειναι η αίσθηση αφής.  Καμια διαφορά δε βρίσκω απο γυαλί, και εχουν περάσει 10 ναυαρχιδες απ τα χέρια μου. Τουλάχιστον στο 5 ,στα προηγούμενα δε γνωρίζω. Βέβαια οταν το είχα δοκιμάσει στο παπλικ και ειχε του κόσμου της δαχτυλιές πανω ετσι μου ειχε φανεί και εμενα. Η τσακα ναι, μακαρι να βελτιωθει αλλα για εμένα δεν ειναι game changer. Σε σχεση με απλο κινητό το μέγεθος της οθόνης, εστω με την τσακα ,είναι απλα απίστευτο. Αυτα πιστευω τα λενε οσοι το δουλεύουν 5 λεπτά.  Αυτοι που το αγοράζουν σε αλλα εστιάζουν.  Η οθόνη ειναι πολυ αντανακλαστικη. Καθρεφτιζονται τα παντα. Αυτο ειναι ενοχλητικοτερπ απο την τσακα. Αυτό οτι λογω aspect ratio  πρακτικά εχει το ίδιο μέγεθος με s23 ultra, για τον άσχετο μπορει. Κατι π@π@ρες youtubers της πλακας τα λενε. Στα κατάλληλα χέρια δεν είναι ετσι. Ακομα και στο youtube  το γυρνάς landscape και είναι αρκετα μεγαλύτερη η οθόνη του, ενω συχνά ζουμάρεις και βλέπεις full screen.  Βολευει και ετσι. Αν δεις πως εχω ρυθμίσει τις εφαρμογές βίντεο,  στην πράξη δεν ισχύει .Και δεν είναι παντού ετσι. Την οθόνη δεν την παίρνεις μονο για το βίντεο.  Σε ίντερνετ, παιχνίδια, εφαρμογές κλπ δεν ισχύει καθόλου. Η οθόνη του αν και το aspect ratio  δεν ενδείκνυται για βίντεο,  και παλι ειναι αλλου, καμια σχεση η εμπειρία χρήσης απο νορμάλ κινητό.  Οταν το χρησιμοποιείς καθημερινά, γελάς με αυτα που σχολιάζεις τωρα εσυ και νόμιζεις οτι ξέρεις. Μερικα τα ελεγα και εγω πριν το παρω.

Ψαξε παλια post μου, 10 χρόνια πριν που ελεγα οτι σε κάμποσα χρόνια ολοι θα κυκλοφορουν με 6+ ίντσες οθόνη και γέλαγανε ολοι με αυτα που εγραφα. Το 95% εγραφε τοτε οτι δεν γίνονται αυτα ,ειναι αβολα. Κοίτα τώρα τι ισχύει.  Τωρα σου λεω σε 10 χρόνια το 70% θα εχει fold. Και με το συγκεκριμένο aspec ratio. Γέλα ,αλλα κρατα το καπου και ξανα κοιτα το σε 10 χρόνια. 

Απο αξιόπιστια κανείς δεν ξερει τι παίζει. Ξέρουμε οτι τα προηγούμενα δεν είχαν μεγάλη.  Το τελευταίο και αυτα που έρχονται κανεις δεν ξερει.  Ισχύει οτι και για τα ομόλογα οι προηγούμενες αποδώσεις δεν καθορίζουν τις νεες.

Τωρα μιλάτε με εναν power user που ξερει να αξιοποιεί στο έπακρο μεγάλες οθόνες.  Εχω φτιάξει μεχρι θεμα / ui windows 11 για το fold 5 και το δινω δωρεάν στο xda για όποιον έχει τις γνώσεις να το εφαρμόσει γιατι ειναι πολυ περισσότερο απο ενα απλο θέμα. 

Ριχτε μια ματιά στο βίντεο μου εδω:

Δεν γίνονται αυτα σε νόρμαλ  κινητά. 

https://youtube.com/shorts/Pq18lYvWMeE?si=sVVJ0qZRrGtaJDaN

 

Οι υπόλοιποι καμαρώστε τη βαφη απο τιτάνιο που απο πανω είναι βαμενη με απλη βαφη.

Να τα πάρουμε με συντομία...

Ό,τι και να μου πεις η οθόνη έχει αίσθηση φτηνού πλαστικού... Και αυτό δεν το λέω μόνο εγώ.

Η τσάκα είναι εξαιρετικά ενοχλητική και όσο το δούλεψα το δάχτυλο μου σκονταφτε - μαγκωνε  συνέχεια εκεί πανω.

Έχει χειρότερο smoothness από το s23 ultra...

Όσον αφορά το βίντεο... Εάν κάνεις ζουμ τα έχεις χάσει όλα! Και ναι σε landscape είναι σχεδόν το ίδιο ορατό πλαίσιο με  ένα s23 ultra!

Στο μόνο που υπερέχει είναι στο internet browsing από πλευράς ωφέλιμου της οθόνης αλλά δυστυχώς χάνει  στο ρολάρισμα.

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε λοιπόν.

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, kostasfalcon said:

Να τα πάρουμε με συντομία...

Ό,τι και να μου πεις η οθόνη έχει αίσθηση φτηνού πλαστικού... Και αυτό δεν το λέω μόνο εγώ.

Η τσάκα είναι εξαιρετικά ενοχλητική και όσο το δούλεψα το δάχτυλο μου σκονταφτε - μαγκωνε  συνέχεια εκεί πανω.

Έχει χειρότερο smoothness από το s23 ultra...

Όσον αφορά το βίντεο... Εάν κάνεις ζουμ τα έχεις χάσει όλα! Και ναι σε landscape είναι σχεδόν το ίδιο ορατό πλαίσιο με  ένα s23 ultra!

Στο μόνο που υπερέχει είναι στο internet browsing από πλευράς ωφέλιμου της οθόνης αλλά δυστυχώς χάνει  στο ρολάρισμα.

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε λοιπόν.

Διαφωνούμε, αλλα καταλαβαίνω γιατί, επειδή πάνω κάτω ετσι πιστεύα και εγω ότι ειναι τα πράγματα πριν το πάρω. Ολα γούστα είναι τελικά, δε σου λέω ότι έχεις αδικο 100%, και παίζει ρολο πως θα χρησιμοποιησεις αυτή την οθόνη. Μπορεί να το πάρεις και να διαπιστώσεις ότι για σενα είναι όπως τα λες, και να το δώσεις στη βδομάδα. 

Ειδικά για την οθονη και την αίσθηση πλαστικου της, όντως είναι το ποιο συνηθισμένο που διαβάζεις. Πολλοί απο αυτους που το γράφουν εντωμεταξυ, έχουν στα κινητά τους πλαστική μεμβράνη.. Δεν είναι λίγο άκυρο να εστιάζει κανείς σε αυτό ως σημαντικό? Οποιαδήποτε μεμβράνη εχει πολύ χειρότερη αφη, απο οτι εχει η μεμβράνη του fold που θυμίζει γυαλί. Ισως αίσθηση πλαστικου να εννουν ότι αν πιέσεις δυνατά πατιέται. Προσωπικά ούτε αυτό με ενοχλεί. Οσοι το έχουν απ την άλλη, δεν διαβάζεις κανέναν να έχει θέμα με την αφη. Προσωπικά δεν εχω το παραμικρο θέμα με την αφη. Γλυστραει σαν γυαλί, δεν με ενδιαφέρει καμία βελτίωση σε αυτό. 

Πολυ ποιο σημαντικό μειον ότι οπως έγραψα και παραπανω, αντανακλά τα πάντα. Και επίσης είναι μαγνήτης δαχτυλιων, θελει καθαρισμα συχνά. Αν ειχε γυαλί θα ηταν καλύτερα σε αυτό, αν εννοούν αυτό οκ. Αλλα στην αφη δεν βλέπω την παραμικρή διαφορά προσωπικά, ξανα λέω. 

Σε κάποια σημεία επιμένω έντονα ότι κάνεις λάθος και απλα είσαι επηρεασμένος απο τα ρεβιου, ή επειδή το είδες 5 λεπτά. Δεν χάνεις τα πάντα κάνοντας ζούμ. Δεν κάνεις ζουμ 100% πάντα, αλλά κάποιες φορές ακόμα και αυτό βοηθάει πολύ σε κάτι youtube κλπ. Μονο σε αυτό το τηλέφωνο μπορεις να το κάνεις αποδοτικά και αυτο. Βλέπω καναλια τηλεοπτικα χάνοντας ενα κλικ αριστερά δεξιά, εχεις μικρές μαύρες μπάρες και πολύ μεγαλύτερο κομμάτι βίντεο. Ναι δεν ειναι για όλους, το είπαμε. Και στα νορμάλ κινητά οταν βλέπεις βιντεο κανείς παρόμοια πράγματα, χάνεις κομμάτι αλλα το συνηθίσατε αυτό πλεον και δεν το θεωρήτε σημαντικό. Και πάντα σε landscape mode. Το κινητο ξεγελάει, μοιάζει με τετράγωνο αλλα δεν είναι, είναι ορθογώνιο, όπως κάθε κινητό απλα λιγότερο. Γι αυτό και δεν έχει την παραμικρή ασυμβατότητα σε εφαρμογές. Δεν υπάρχει εφαρμογή που δεν βλέπεις full screen όταν εισαι σε portrait mode, και ας ειναι και αρχαία εφαρμογή. 

Στα υπόλοιπα εννοείται μακάρι να βελτιωθεί στα παντα και στην τσάκα και παντού, θα γίνει κλασσεις καλύτερο. Οποίος δεν καίγεται περιμένει τότε να αγοράσει.Και εγω κρατήθηκα δεν πήρα τα προηγούμενα, αγόρασα οταν έκρινα ότι είναι ώριμο για εμενα. Και όπως είναι αυτή τη στιγμή όμως ειναι απίστευτο, για όσους χρειάζονται μεγάλη οθονη. Εχω να δω διαφορά αγοράζοντας κινητό, απ τον καιρό του νωε. Δεν έβλεπα διαφορά ούτε ανάμεσα σε ναυαρχίδες και midrange και το εγραφα κιόλας. Ειχα κόψει τις ναυαρχίδες θεωρώντας τες πεταμένα λεφτά. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...