Προς το περιεχόμενο

Τεράστιες αλλαγές στο iPhone, με την Apple να υποστηρίζει το sideloading και τα εναλλακτικά app stores εξαιτίας της Ε.Ε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, AlexandrosGnL said:

Καιρός ήταν, χρησιμοποιώ iPhone αρκετά χρόνια και δεν νομίζω να κατεβάσω εφαρμογή εκτός App Store (επίσης οι συνδρομές βολεύουν επειδή είναι όλες μαζί στις ρυθμίσεις). Αλλά θα πρέπει να έχω τη δυνατότητα να κάνω ό,τι θέλω στο κινητό μου 

Οταν έρθει εκέινη η στιγμή όμως που θα κατεβάσεις κάτι και θα είναι επιβλαβες στo iphone σου μην πάς σε κανένα κάταστημα Apple και πείς ξαφνικά δεν πάει όσο γρήγορα πήγαινε και το πήρα πριν ένα μήνα και τι είναι αυτά εγώ εδωσα 2000€... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα σχόλια των περισσότερων αποδεικνύουν ότι οι περισσότεροι (στην Ελλάδα έστω) παίρνουν iPhone μόνο για μόστρα του brand name χωρίς να ξέρουν βασικές διάφορες ασφαλείας μεταξύ του iOS και του android. Χρησιμοποιώ κ τα δυο λογισμικά (προσωπικά χωρίς 3rd party εφαρμογές) αρκετά χρόνια.Δε λέω πως κ στο android αν προσέχεις δε θα είσαι ασφαλής ή ότι δεν έχει ωριμάσει αρκετά το android,ωστόσο στο iOS εκτός από την απλότητα κ αμεσότητα του κάνω κάτι μπαμ έχω κ την ασφάλεια ενός κλειστού οικοσυστήματος.Γιατι πρέπει η ΕΕ να μου το αλλάξει αυτό;Όπως έγινε με τη θύρα type-c. Κλάιν,μια χαρά έκανα τις δουλειές μου με τη lightning.Ο επαγγελματίας Που κάνει βαριές δουλειές κ χρειάζεται type c παίρνει iPad Pro,δε περιμένει το iPhone να έχει type c.Αυτο είναι το iOS κ το iPhone,ένα κλειστό οικοσύστημα που όσοι το παίρνουμε το θελουμε έτσι κ δε το παίρνουμε απλά για να έχουμε ένα brand name στα χέρια μας.Κ θα γίνει μαλακια κ στο iMessage.Μια χαρά δε μιλάμε μεταξύ μας,κ άμα θελουμε να μιλήσουμε με android στέλνουμε vibes messenger what’s app.Γιατι πρέπει να αλλάξει η apple αυτό που είναι;Για εμένα θα έπρεπε η εταιρία να μη πουλάει πλέον στην Ευρώπη,αλλά το χρήμα θα πέσει κατά πολύ.Δυστυχως την apple λένε κομπλεξική αλλά οι υπόλοιποι είναι κομπλεξικοί κ πάνε να την αλλάξουν επειδή πουλάει ακόμα κ το σκατο της στο βυτιοφόρο.κ καλά κάνει…

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πω πωωωωω γέμισε ο τόπος με advanced χρήστες τηλεφώνων που τόσα χρόνια αισθανόταν φυλακισμένοι και καταπιεσμένοι! 😛 

Ο σωστός ο χρήστης iPhone (ο ορθόδοξος) δεν θα ασχοληθεί με το θέμα, μιας και αν ήθελε να μετατρέψει τη συσκευή του σε σκουπίδι θα είχε αγοράσει android! Περιμένω τώρα να βλέπω στο μέλλον κριτικές για την κακή υποστήριξη από την apple, σε περιπτώσεις που ένας χρήστης (με διδακτορικό) μετατρέψει τη συσκευή του σε «ζόμπι» και ταυτόχρονα θα ζητάει και τα ρέστα επειδή δεν θα λειτουργούν όλα όπως πρέπει… :) 

Θα ήθελα πολύ να κάνω λάθος και όλο αυτό να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα, αλλά έχω πάψει να πιστεύω σε νεράιδες και μάγους! 

Αυτό που το android= σκουπίδι πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. επίσης, ως τεχνικός οι iphone users δε χρειάζεται να έχουν αυτή τη λειτουργία για κάνουν το κινητό ζόμπι.

Το 90% των iphone users δε θυμάται icloud. Που πρακτικά με ξεχασμένο apple id είναι ζόμπι το τηλέφωνο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, billdanos said:

Πω πωωωωω γέμισε ο τόπος με advanced χρήστες τηλεφώνων που τόσα χρόνια αισθανόταν φυλακισμένοι και καταπιεσμένοι! 😛 

Ο σωστός ο χρήστης iPhone (ο ορθόδοξος) δεν θα ασχοληθεί με το θέμα, μιας και αν ήθελε να μετατρέψει τη συσκευή του σε σκουπίδι θα είχε αγοράσει android! Περιμένω τώρα να βλέπω στο μέλλον κριτικές για την κακή υποστήριξη από την apple, σε περιπτώσεις που ένας χρήστης (με διδακτορικό) μετατρέψει τη συσκευή του σε «ζόμπι» και ταυτόχρονα θα ζητάει και τα ρέστα επειδή δεν θα λειτουργούν όλα όπως πρέπει… :) 

Θα ήθελα πολύ να κάνω λάθος και όλο αυτό να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα, αλλά έχω πάψει να πιστεύω σε νεράιδες και μάγους! 

Ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johnzach είπε

Χαχαχαχαχαχαχα λέει ο άλλος κανένας iphonακιας δεν το ζήτησε. Λογικό ρε φίλε. Αλλιώς δεν θα ήταν iphonaκιας to begin with. Τι φαντασία να έχει κάποιος που παίρνει το πιο ικανό hardware στον κόσμο για να μπαίνει ινσταγκραμ και να βλέπει γιουτουμπ με διαφημίσεις. Χωρις πολλά πολλά, τα πιο σημαντικά από τα άπειρα καλά που μπορεί να φέρουν αυτοί οι κανονισμοί. 

1) emulators να παίξεις το αγαπημένο σου rom hack. 

2) devilution να παίξεις diablo. +πολλά άλλα παλιά pc game ports. 

3) Premium Spotify, YouTube music, tidal και γενικά cracked εφαρμογες οποία θες και όποτε την θες. 

4) stremio and kodi με real debrid για σειρές και ταινίες (παρτε εσείς nova/cosmote/disney/Netflix/prime 😂

5) tachiyomi για comics/manga και zlib για βιβλία. 

6) browser με support ublock origin, το μοναδικό effective adblocker. 

Αυτά και με actual file management support (να περνας με ένα απλό drag and drop οτι αρχείο γουστάρεις) και πήρα iphone αύριο γτ μου αρέσουν οι αποδώσεις στο βίντεο, οι επεξεργαστές και το design... αλλά αν δεν σου ανήκει η συσκευή να κάνεις ότι θες τι νόημα έχει. 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι επειδή παίρνω iPhone θέλω να τα έχω κ αυτά;παίρνω ένα android μεταχειρισμένο με 50-100€ κ κάνω τη δουλειά μου για χρόνια αν ήθελα τέτοια πράγματα.ωστοσο οι περισσότεροι τα έχουν αυτά κ δεν έχουν καν vpn. Άρα η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος ίσως να μπορεί να τους βρει κ να πέσουν πρόστιμα.Επισης αφού οι περισσότεροι θέλετε τέτοια στα κινητά σας γιατί παίρνετε iPhone?αφου τα iPhone δε τα επιτρέπουν αυτά.γιατι θέλετε να αλλάξει κάποιος κάτι σε κάτι κακό κ όχι εσείς να αλλάξετε τις επιλογές σας; Γιατί απλά θέλετε να δείχνετε ότι έχετε μήλο στα χέρια σας…

Λογικο…

  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, KRITH είπε

Δεν υπάρχει χρήστης που χρησιμοποεί Apple ως επαγγελματικό εργαλείο να αλλάξει 

Τα iphone μια χαρά χρησιμοποιούνται ως εταιρικά τηλέφωνα, τα mac οκ μάλλον ελάχιστοι

Αλλά όπου υπάρχει το μαρούλι έχουν iphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, polaki είπε

Glomex κόβουν; Αν όχι, τί συζητάμε… 

Δεν ξερω καν τι ειναι το glomex... ιδιο browser εχω και στ iphone και στο samsung...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
38 λεπτά πριν, hellghan είπε

Αυτό που το android= σκουπίδι πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. επίσης, ως τεχνικός οι iphone users δε χρειάζεται να έχουν αυτή τη λειτουργία για κάνουν το κινητό ζόμπι.

Το Android δεν είναι σκουπίδι σαν λειτουργικό, γίνεται σκουπίδι με τον καιρό από τα ίδια τα σκουπίδια που κατεβάζουν οι χρήστες από όπου βρουν! Σε αυτό αναφέρομαι και αυτό "φοβάμαι" και για το iOS. Προσωπικά δεν θα ασχοληθώ ποτέ με κάτι τέτοιο, αλλά θα βαρεθώ με το να προσπαθώ μετά να εξηγώ στους άλλους γιατί εχουν θέματα με τις συσκευές τους. 

Σαν φιλοσοφία δεν είναι κάτι κακό αυτό που έγινε, απλά έχει πάρα πολλές παραμέτρους και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν θα βοηθήσει τους χρήστες... 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, johnzach said:

Χαχαχαχαχαχαχα λέει ο άλλος κανένας iphonακιας δεν το ζήτησε. Λογικό ρε φίλε. Αλλιώς δεν θα ήταν iphonaκιας to begin with. Τι φαντασία να έχει κάποιος που παίρνει το πιο ικανό hardware στον κόσμο για να μπαίνει ινσταγκραμ και να βλέπει γιουτουμπ με διαφημίσεις. Χωρις πολλά πολλά, τα πιο σημαντικά από τα άπειρα καλά που μπορεί να φέρουν αυτοί οι κανονισμοί. 

1) emulators να παίξεις το αγαπημένο σου rom hack. 

2) devilution να παίξεις diablo. +πολλά άλλα παλιά pc game ports. 

3) Premium Spotify, YouTube music, tidal και γενικά cracked εφαρμογες οποία θες και όποτε την θες. 

4) stremio and kodi με real debrid για σειρές και ταινίες (παρτε εσείς nova/cosmote/disney/Netflix/prime 😂

5) tachiyomi για comics/manga και zlib για βιβλία. 

6) browser με support ublock origin, το μοναδικό effective adblocker. 

Αυτά και με actual file management support (να περνας με ένα απλό drag and drop οτι αρχείο γουστάρεις) και πήρα iphone αύριο γτ μου αρέσουν οι αποδώσεις στο βίντεο, οι επεξεργαστές και το design... αλλά αν δεν σου ανήκει η συσκευή να κάνεις ότι θες τι νόημα έχει. 

Αν κατάλαβα καλα, οπως θα εφαρμόσει το sideloading η apple, τίποτε απο αυτα δε θα δεις. Ουσιαστικά για να κανεις sideloading θα πρέπει να να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ στην apple ωστε να φτιάξεις εναλλακτικο store. Στη συνέχεια οι εφαρμογές που θα πωλούνται μεσω αυτού του store θα εξακολουθούν να απαιτούν την έγκριση της apple. Οπότε :

-Ποιος θα πληρώσει να φτιάξει store ωστε να πουλάει το δωρεάν retroarch? 

-Ακομα και αν συμβει αυτό και βρεθεί μια μητέρα Τερέζα που θα δεχτεί να πληρώσει στην apple για να διανέμει το δωρεάν retroarch, ποιος μας λέει ότι θα το επιτρέψει η apple, και δε θα επικαλείστε ότι οτιδήποτε, θεμα ασφαλείας κλπ? 

Εμενα ολη η ιστορία μου δείχνει προσπάθεια να παραμείνει θεοκλειστο το store και να αποφύγει τις κυρώσεις της ΕΕ, και ταυτόχρονα να κάνει στην ουσία ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ (παλι θα πληρώνουνε αλλα λιγότερο), στις μεγάλες εταιρίες που την έχουν πάει στα δικαστήρια τοσα χρόνια. 

Μιλάω τελείως εγκυκλοπαιδικα καθώς, όπως είπε και ενας χρήστης iphone, εμείς κλειστό το γουστάρουμε, εσείς τι πρόβλημα έχετε, παρτε android. Σύμφωνω με αυτό, και καρφί δε μου καίγεται προσωπικά τι θα κανει η apple, αφου οι χρήστες της έτσι έχουν μαθει. Είναι κατα κανόνα άσχετοι με την τεχνολογία (δεν είναι κακό να εισαι άσχετος, κακό ειναι να νομίζεις ότι είσαι σχετικός ενω δεν εισαι), φαίνεται απ τις απαντήσεις τούς και τις φοβίες τους περί του sideloading, που αν δεν το επιτρέψεις ο ίδιος, δεν υπάρχει για σενα και δε θα επρεπε να σε απασχολεί καν. Αλλα η πλύση εγκεφάλου που έχει κάνει η apple τόσα χρόνια για να κονομαει δεν διορθώνεται. Ξανα λεω, και καρφί δε μου καίγεται, εγκυκλοπαιδικα κρίνω την κίνηση της apple και μονο. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, billdanos said:

Το Android δεν είναι σκουπίδι σαν λειτουργικό, γίνεται σκουπίδι με τον καιρό από τα ίδια τα σκουπίδια που κατεβάζουν οι χρήστες από όπου βρουν! Σε αυτό αναφέρομαι και αυτό "φοβάμαι" και για το iOS. Προσωπικά δεν θα ασχοληθώ ποτέ με κάτι τέτοιο, αλλά θα βαρεθώ με το να προσπαθώ μετά να εξηγώ στους άλλους γιατί εχουν θέματα με τις συσκευές τους. 

Σαν φιλοσοφία δεν είναι κάτι κακό αυτό που έγινε, απλά έχει πάρα πολλές παραμέτρους και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν θα βοηθήσει τους χρήστες... 

Τι ακριβώς φοβάσαι; Να έχει την ευχέρεια ένας χρήστης να χαλάσει το κινητό του; Οι περισσότεροι χρήστες ούτως ή άλλως δεν ξέρουν καν για τι πράγμα μιλάμε. Οι advanced users είναι λίγοι. Η μεγαλύτερη μερίδα ανθρώπων είναι τόσο απλοί χρήστες που κυριολεκτικά δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. 

 

Για τους απλούς χρήστες ίσα ίσα θα κερδίσουν πράγματα όπως το RCS (θα έχουν και αυτήν την επιλογή), όπως την εφαρμογή της AthenaCard ώστε να μπορούν να γεμίσουν την κάρτα μεταφορών στην Αθήνα κλπ (γιατί θα ανοίξει το api του nfc προς τρίτους) κλπ κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το Android δεν είναι σκουπίδι σαν λειτουργικό, γίνεται σκουπίδι με τον καιρό από τα ίδια τα σκουπίδια που κατεβάζουν οι χρήστες από όπου βρουν! Σε αυτό αναφέρομαι και αυτό "φοβάμαι" και για το iOS. Προσωπικά δεν θα ασχοληθώ ποτέ με κάτι τέτοιο, αλλά θα βαρεθώ με το να προσπαθώ μετά να εξηγώ στους άλλους γιατί εχουν θέματα με τις συσκευές τους. 

Σαν φιλοσοφία δεν είναι κάτι κακό αυτό που έγινε, απλά έχει πάρα πολλές παραμέτρους και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν θα βοηθήσει τους χρήστες... 

Αυτό σου εξηγώ. Και τα 2 λειτουργικά με τέτοια χρήση σκουπίδια γίνονται. Δε μαζεύει ο καθένας σκουπίδια γιατί το κατεβάζουν από αλλού. Οι περισσότεροι ανίδεοι από το Store κατεβάζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...