Προς το περιεχόμενο

Τεράστιες αλλαγές στο iPhone, με την Apple να υποστηρίζει το sideloading και τα εναλλακτικά app stores εξαιτίας της Ε.Ε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντ μεταξύ ο Jobs δεν ήθελε ούτε καλά καλά Apple store στο πρώτο iPhone, παρά μόνο  προεγκατεστημένες εφαρμογές από την apple.

Λέτε να καριεται την Ευρώπη τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θελουν ολοι αυτες τις αλλαγες για να κατεβασουν σπασμενα apps.
Εγω θελω τη δυνατοτητα να διαγραψω το τραγικο Photos και να  εχω browser που δεν ειναι απλα safari με αλλο περιτυλιγμα. Μπορω?

ps. Τα universal gestures μου λειπουν στο iphone. Πραγαματικα δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος σε καθε app η λειτουργια του back button πχ να ειναι διαφορετικη.

Επεξ/σία από soconium
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Ποσώς μ' ενδιαφέρει αν θα πάρει προμήθεια η Apple. Δε κερδίζω μαζί της. Μ' ενδιαφέρει όμως ότι θα εξαναγκαστώ έμμεσα να χρησιμοποιήσω 3rd party stores, ακόμα και αν δε θέλω. Και με ενδιαφέρει, ακριβώς διότι στα 3rd party store δεν έχει η Apple έλεγχο στο τι μπαίνει σε κάθε εφαρμογή. 

Ουτε η ίδια η Apple έχει έλεγχο. Οι περισσότερες εφαρμογές επικοινωνούν με servers εκτός των οικοσυστημάτων και ο χρήστης με χαρά πατάει αποδοχή όλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είναι καλά το side loading και τα update που βγάζουν συνέχεια στο iOS 

σε λίγο με βλέπω επιδόσεις 14 Pro Max στο 13 Pro Max μου….

Εντωμεταξύ 8 σελίδες… περίμενα παραπάνω κράξιμο από τους Androακτιδες…

 

IMG_1485.png

IMG_1486.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2024 στις 6:07 ΜΜ, cat1967 είπε

Εγώ λέω να μαζευτείτε να κάνετε αγωγή στην ΕΕ γιατί χάλασε τη βλαχογκλαμουρια των iphone ενώ υπάρχουν ακόμη 354 δόσεις στον Κωτσόβολο. 

Και όλοι τους έχουν iphones... Samsung κτλ με δόσεις πουθενά... Αυτοί που παίρνουν Android κινητά πάντα μετρητά ή κάρτα χρεωστική... Το φυσάνε το παραδάκι όσοι πάνε για android κινητά...

Άρα ανακεφαλαιώνω όσα διάβασα:

1) Όσοι έχουν android έχουν τα χρήματα να τα πάρουν. Στα iphones βάζουν δόσεις και μετά δεν έχουν για κάρτα.

2) Στα iphones είναι πρόβατα οι πελάτες, παρόλο που στα Android πουλάς τα δεδομένα σου και ουσιαστικά σε χρησιμοποιούν σαν προϊόν. Εκεί είσαι "ψαγμένος". Για την Apple είσαι πελάτης, για τη Google χρήστης. Πελάτης είναι αυτός που πληρώνει.

3) Τα iphones των 1500€ τα παίρνουν για να κάνουν μούρη και είναι, κατά βάση, ψώνια, τα android ίδιας αξίας είναι για "ψαγμένους"...

4) Το να έχεις επιλογή να κατεβάζεις στο iphone σου ιούς, spyware, malware και σπασμένα προγράμματα είναι πρόοδος και ελευθερία...

5) Το ότι κάποιοι δημιουργοί εφαρμογών δε θα πληρώσουν προμήθεια 27% στην Apple σημαίνει ότι θα χαμηλώσουν τιμές... (Κούνια που σας κούναγε...)

6) Κάποιοι πιστεύουν ότι το να υπάρξουν προγράμματα "σπασμένα" σε Apple δε θα έχει επηρροή στην ποιότητά τους, αφού θα μειωθούν τα έσοδα των εταιρειών παραγωγής τους και κατά συνέπεια το ενδιαφέρον τους για τη βελτιστοποίηση της εφαρμογής και αυτό δεν αφορά όλους τους χρήστες της Apple...

7) Κάποιοι από αυτούς που κατηγορούν τους άλλους ότι αγοράζουν iphones με δόσεις, αλλά δεν έχουν για κάρτα, επιμένουν στην υπάρξη του sideloading, ώστε να αγοράσουν iphones και να μην αγοράσουν τις εφαρμογές που θέλουν να χρησιμοποιήσουν. Δηλαδή μπορούν να πληρώσουν 1000€ για τη συσκευή, αλλά όχι 5€ για να πάρουν μία εφαρμογή που χρησιμοποιούν και απολαμβάνουν...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, TrialKid είπε

Να είναι καλά το side loading και τα update που βγάζουν συνέχεια στο iOS 

σε λίγο με βλέπω επιδόσεις 14 Pro Max στο 13 Pro Max μου….

Εντωμεταξύ 8 σελίδες… περίμενα παραπάνω κράξιμο από τους Androακτιδες…

 

IMG_1485.png

IMG_1486.png

Νομίζω πέρασαν κάποια λεφτά από τότε που το φόρτισες και πρέπει να το ξαναβάλεις για φόρτιση.

... στο μεταξύ το δικό μου ταπεινό Android έχει χάσει μόνο 5% σε 6~ ώρες χαλαρής χρήσης. Απολαμβάνοντας προφανώς 120hz και εμπειρία στο μάτι που δεν έχει να ζηλέψει καμία ναυαρχίδα. Αλλά ρε γμτο το benchoπρόγραμμα δεν πιάνει τέτοια νούμερα που δείχνεις και είμαι πολύ στεναχωρημένος.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Haldol said:

Μ' ενδιαφέρει όμως ότι θα εξαναγκαστώ έμμεσα να χρησιμοποιήσω 3rd party stores, ακόμα και αν δε θέλω.

Τα παράπονα σου στην Apple, να κατεβάσει τις προμήθειες του store, για να συνεχίζουν να έχουν οι devs, της εφαρμογές τους μέσα. Και αν δεν γουστάρεις, να μην τις χρησιμοποιείς η να πας σε android. Οπως πολύ σωστα έλεγαν τόσα μέλη εδω μέσα, εναλλακτικές υπάρχουν ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, atypicalcoder said:

Νομίζω πέρασαν κάποια λεφτά από τότε που το φόρτισες και πρέπει να το ξαναβάλεις για φόρτιση.

... στο μεταξύ το δικό μου ταπεινό Android έχει χάσει μόνο 5% σε 6~ ώρες χαλαρής χρήσης. Απολαμβάνοντας προφανώς 120hz και εμπειρία στο μάτι που δεν έχει να ζηλέψει καμία ναυαρχίδα. Αλλά ρε γμτο το benchoπρόγραμμα δεν πιάνει τέτοια νούμερα που δείχνεις και είμαι πολύ στεναχωρημένος.

Εγώ για τηλέφωνα το έχω φίλε και να διαβάζω εδώ στο insomnia αυτά τα Versus 

μια φορά την μέρα το φορτίσω ή κάθε 1.5 μέρα  

δεν έχω αυτά τα social που διαφημίζουν, πρέπει να έχεις χσμηλο IQ για να είσαι γραμμένος σε αυτά. 
τωρα για τα Hz τι να σου πω, το δικό μου μάτι είναι πολύ αργό και δεν καταλαβαίνω την διαφορά… 

παιχνίδια δεν παίζω… 

αστα μου χαρισανε 1.500€ τηλέφωνο και εγώ παίρνω μόνο τηλέφωνα στους άλλος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/1/2024 στις 11:24 ΜΜ, leonidas_fs είπε

Μππρεί κάποιος που ξέρει να μας πει γιατί πρακτικά να το κάνει αυτό κάποιος χρήστης (και σε Android/iOS); ΤΙ θα κερδίσω με αυτό;

 

Στις 14/11/2023 στις 2:21 ΜΜ, nikosgnr είπε
  • Browsers που μπορείς να εκμεταλευτείς πλήρως τα Extensions με WebExtension και χωρίς WebKit (ο λατρεμένος FF).
  • Emulators
  • Cloud Gaming(?)
  • Τροποποιημένες εκδόσεις των YT, Reddit (ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΟ APOLLO)
  • ebook Stores
  • Streaming Apps όπως Kodi & Stremio.
  • Αν και προσωπικά δεν με απασχολεί, Torrent Clients.

 

Γενικά θα έλεγα να κρατάει ο κόσμος μικρό καλάθι. Δεν θα γίνει όπως το φανταζόμαστε οι περισσότεροι. Θα γίνει με τους όρους της Apple.

 

Επεξ/σία από nikosgnr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, filip123go said:

Τα παράπονα σου στην Apple, να κατεβάσει τις προμήθειες του store, για να συνεχίζουν να έχουν οι devs, της εφαρμογές τους μέσα. Και αν δεν γουστάρεις, να μην τις χρησιμοποιείς η να πας σε android. Οπως πολύ σωστα έλεγαν τόσα μέλη εδω μέσα, εναλλακτικές υπάρχουν ;) 

Οι προμήθεις σε App Store και Play Store είναι ίδιες. Όχι κοντινές, αλλά ίδιες. Συγκεκριμένα, και στις δύο πλατφόρμες είναι 15% για έως 1Μ revenue, και 30% από 'κει κι έπειτα. Δεν έχει να κάνει με τις προμήθειες το ζήτημα. 

Και η "λύση" δεν είναι να πάει κάποιος σε Android (που ΉΔΗ έχει το πρόβλημα που δημιουργεί η ΕΕ και στο App Store), αλλά όπως γράφεις, να υπάρχουν εναλλακτικές. Το να γίνουν όλες οι πλατφόρμες τα ίδια σκ@τά (ό,τι κι αν σημαίνει το «σκ@τά» για τον καθένα) δε προσφέρει κάτι στο χρήστη. Θα πρέπει όσοι εκτιμούν το iOS γι' αυτό που είναι να μπορούν να το έχουν, και όσοι εκτιμούν το Android γι' αυτό που είναι, επίσης να μπορούν να το έχουν . Αυτό σημαίνουν οι επιλογές, όχι το «θα 'χετε όλοι το ίδιο με το ζόρι, γιατί έτσι».

59 minutes ago, Volga said:

Ουτε η ίδια η Apple έχει έλεγχο. Οι περισσότερες εφαρμογές επικοινωνούν με servers εκτός των οικοσυστημάτων και ο χρήστης με χαρά πατάει αποδοχή όλων.

Ναι, το "accept", "accept", "οκ" χωρίς καν να δούμε τι λέει, είναι δεδομένο. Εκεί δε μπορεί να κάνει κάτι η Apple / Google, μιλάμε για PEBKAC (αν και δεν έχουμε πληκτρολόγιο! :P).  Αλλά στο App Store υπάρχει πολύ μεγάλος έλεγχος των εφαρμογών, και ως προς το τι άδειες ζητάνε από το χρήστη, και ως προς το που συνδέονται (και γιατί), και οτιδήποτε άλλο φαντάζεσαι. Αυτό είναι καθαρά λόγω πολιτικής (π.χ. η Google κάνει πολύ πιο βασικούς / υποτυπώδεις ελέγχους). Σε τρίτο store όμως δεν υπάρχει καν η δυνατότητα να γίνει ο οποιοσδήποτε έλεγχος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Haldol είπε

Οι προμήθεις σε App Store και Play Store είναι ίδιες. Όχι κοντινές, αλλά ίδιες. Συγκεκριμένα, και στις δύο πλατφόρμες είναι 15% για έως 1Μ revenue, και 30% από 'κει κι έπειτα. Δεν έχει να κάνει με τις προμήθειες το ζήτημα. 

Και η "λύση" δεν είναι να πάει κάποιος σε Android (που ΉΔΗ έχει το πρόβλημα που δημιουργεί η ΕΕ και στο App Store), αλλά όπως γράφεις, να υπάρχουν εναλλακτικές. Το να γίνουν όλες οι πλατφόρμες τα ίδια σκ@τά (ό,τι κι αν σημαίνει το «σκ@τά» για τον καθένα) δε προσφέρει κάτι στο χρήστη. Θα πρέπει όσοι εκτιμούν το iOS γι' αυτό που είναι να μπορούν να το έχουν, και όσοι εκτιμούν το Android γι' αυτό που είναι, επίσης να μπορούν να το έχουν . Αυτό σημαίνουν οι επιλογές, όχι το «θα 'χετε όλοι το ίδιο με το ζόρι, γιατί έτσι».

Ναι, το "accept", "accept", "οκ" χωρίς καν να δούμε τι λέει, είναι δεδομένο. Εκεί δε μπορεί να κάνει κάτι η Apple / Google, μιλάμε για PEBKAC (αν και δεν έχουμε πληκτρολόγιο! :P).  Αλλά στο App Store υπάρχει πολύ μεγάλος έλεγχος των εφαρμογών, και ως προς το τι άδειες ζητάνε από το χρήστη, και ως προς το που συνδέονται (και γιατί), και οτιδήποτε άλλο φαντάζεσαι. Αυτό είναι καθαρά λόγω πολιτικής (π.χ. η Google κάνει πολύ πιο βασικούς / υποτυπώδεις ελέγχους). Σε τρίτο store όμως δεν υπάρχει καν η δυνατότητα να γίνει ο οποιοσδήποτε έλεγχος. 

Το γνωρίζω απόλυτα γιατί δουλεύω σε εταιρία που δημιουργεί περιεχόμενο. Εννοείται πως οι εφαρμογές είναι πιο κλειστές στο οικοσύστημα της Apple. Όχι όμως στα δεδομένα. Αν εσύ ως χρήστης πεις ότι δίνω τα δεδομένα μου χρησιμοποιώντας τις λειτουργίες της εφαρμογής, τα δίνεις.

Σε κάθε περίπτωση όμως δεν καταλαβαίνω τον ντόρο που γίνεται και από τη μια και από την άλλη πλευρά. Μια επιλογή είναι.

Σίγουρα βέβαια οι μεγάλες εταιρίες θα φέρουν τα store τους εκεί. Πχ ποιος ο λόγος η Google να πληρώνει εξτρά δικαιώματα για κάθε μια εφαρμογή που έχει στο οικοσύστημα της apple Και να μην πάει να φέρει... μια iOS έκδοση του Playstore?
Ομοίως και η Microsoft αλλά και αντίστροφα η Apple σε Android αν θέλει. Εγώ μόνο θετικά το βλέπω αυτό (με ότι δικλείδες προσθέσει η apple) Πάλι θετικά το βλέπω. Αναγκαστικά σε βάθος χρόνου θα πέσουν οι τιμές διότι αν αύριο το iOS Playstore της Google δηλώσει 10% για το κόστος έκδοσης εφαρμογών, θα αναγκαστεί και η Apple να κατεβεί. Και για να προλάβω ειρωνείες από κάποιους, όχι δεν εννοώ ότι θα πέσουν οι τιμές στον τελικό χρήστη, αλλά ότι ο Χ Ψ μόνος developer θα ανασάνει κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε ότι δεν μας επηρεάζει. Γράφω μερικές απορίες.

Αναφορά σε κείμενο

Όταν θα φτιαχτούν πχ 5 App Store  και αρχίζουν να προσελκύουν εφαρμογές, εγώ θα πρέπει να ψάχνω σε 5 app stores την εφαρμογή μου επειδή είναι exclusive σε κάποιο; 

Πιστεύετε ότι θα αγοράζω με 30% έκπτωση ή κυρίως θα αλλάξει ποιος παίρνει τα λεφτά;

Τι θα γίνει με εφαρμογές που έχω κατεβάσει ήδη και αλλάζουν AppStore;
Θα πρέπει να τις ξανά κατεβάσω; Θα αλλάξω update source με ή χωρίς ειδοποίηση; Αν κάνω αγορά θα αλλάξει ενδεχόμενος και ο τρόπος πληρωμής;

Ποσό πιο εύκολο θα είναι να διακινούνται ιοί που θα στοχεύουν και συσκευές που δεν έχουν βάλει την σχετική εφαρμογή;
Θα πρέπει να ελέγχει η Apple τις εφαρμογές και να τρέχει να βουλώνει αυτές τις τρύπες χωρίς να αποζημιώνεται; Και αν ναι αυτό το νέο έξοδο που θα μετακυλιστεί;

Τι θα κερδίσω; Emulators, stream apps, torrent που αν τα χρειαζόμουν θα παρέμενα στο Android όπως παρέμενα όσο δεν έβαζε usb c;
Γιατί αν θέλω να χρησιμοποιήσω πχ kodi θέλω το κινητό για αυτό;
Πόσοι πιστεύετε είναι χρήστες Android που βάζουν εφαρμογές με sideloading ή από τρίτα stores;


Το κινητό για κάποιους  είναι η νούμερο  1 συσκευή που δεν θέλει να μπει τίποτα τρίτο. Έχουμε e-banking, smart home, είναι το κέντρο του ecosystem ακόμα κι αν δεν είναι το hub, Mail, calendar , notes κτλ.
Δεν είμαστε όλοι ακόμα στην φάση  να παίζουμε με custom rom , σπασμένα apps, root και 1 εκατομμύριο χαζό εφαρμογές που δεν μας χρειάζονται και μετά σέρνεται το κινητό. Αν θέλαμε κάτι τέτοιο δεν θα περνάμε iPhone.

Τέλος, κανείς δεν μας ανάγκασε να πάρουμε iPhone. Όσοι θέλουν τέτοιες δυνατότητες καλά κάνουν και παίρνουν Android.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, billdanos είπε

Πω πωωωωω γέμισε ο τόπος με advanced χρήστες τηλεφώνων που τόσα χρόνια αισθανόταν φυλακισμένοι και καταπιεσμένοι! 😛 

Ο σωστός ο χρήστης iPhone (ο ορθόδοξος) δεν θα ασχοληθεί με το θέμα, μιας και αν ήθελε να μετατρέψει τη συσκευή του σε σκουπίδι θα είχε αγοράσει android! Περιμένω τώρα να βλέπω στο μέλλον κριτικές για την κακή υποστήριξη από την apple, σε περιπτώσεις που ένας χρήστης (με διδακτορικό) μετατρέψει τη συσκευή του σε «ζόμπι» και ταυτόχρονα θα ζητάει και τα ρέστα επειδή δεν θα λειτουργούν όλα όπως πρέπει… :) 

Θα ήθελα πολύ να κάνω λάθος και όλο αυτό να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα, αλλά έχω πάψει να πιστεύω σε νεράιδες και μάγους! 

υπαρχει παντα και η περιπτωση καποιος να ηθελε μηλο λογο των θετικων που εχει αλλα η απαγορευση των εφαρμογων εκτος store να ειναι απ ευθειας "κοκκινη καρτα". προφανως μιλαω για τον εαυτο μου, αλλα δε νομιζω πως ειμαι ο μοναδικος που θεωρει πως αν δεν εχεις ορισμενες εφαρμογες και add-ons η εμπειρια ειναι απλα τραγικη. firefox + ublock origin και youtube (music) revanced ειναι απλα απαραιτητα για εμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, SeaLion said:

Μπορείς ήδη να βάλεις emulators στο iOS.

Πέραν του θέματος επιλογής του χρήστη -αν θα το κάνει ή όχι- κι επειδή πολύ συζητιέται ως τάχα μου προσόν, θα ήθελα να ξέρω αν όντως τα χρησιμοποιεί κάποιος σε κινητό πέρα από το να τα σετάρει και να παίξει 2-3 φορές ή μέχρι να παραδεχτεί πόσο άκυρο user experience είναι. Δηλαδή τα σπασμένα apps που λένε κάποιοι, οκ, πιο πολύ νόημα έχουν.

 

Πράξη, και οχι θεωρία. Πριν κανα 2-3 μερες το έφτιαξα (με απλα υλικά σπιτιού, ενα τενεκε απο λαδι για τη λαμαρίνα, και ενα πεταμένο συρτάρι για το ξυλο. Ενα απλο black&decker και κατσαβίδια. Συν αυτοκόλλητο καρμπόν που ειχα) . Καμπίνα arcade. Μεσα εχει ενα android galaxy tab s6 pro (snapdragon 855). Μερικές 1000αδες games. Αν θες του βαζεις και πχ ολα τα παιχνίδια του playstation 2 και τα τρέχεις σε 2πλασιασες+ αναλύσεις, μοιάζουν σαν γραφικά playstation 4, και ειδικά στις 10.6 ιντσες που ειναι. 

Κόστος 25ε, οσο κανει ο μοχλός και τα κουμπιά. Και φυσικά βγάζεις την ταμπλέτα και την χρησιμοποιεις νορμάλ. Αντε καντο αυτό σε ios. Ειχα. Απλα δε γίνεται.. Χρησιμοποιω και frontended τα οποία απλα δεν μπαίνουν σε ios. Αλλα είπαμε, χωρίς καμιά διάθεση να προσβάλω τους ios χρήστες, ειναι εντελώς απλοί χρηστές που θέλουν να πατάνε ενα εικονίδιο και να τρέχει ενα fb, Instagram, και κανα games της πλάκας, γιατί χωρίς μοχλο δεν παίζεις. Και αυτο ειναι σεβαστό. Αυτά που περιγράφω εγω είναι επιστημονικη φαντασία για εναν χρήστη ios. Και θα μπορούσα να γράψω ολόκληρη εγκυκλοπαιδια τι παραπάνω μπορείς να κάνεις. 

Απ την αλλη, και οι χρήστες android το 90% τα ιδια απλά πράγματα κανει. Απλα αυτοι που κάνουν παραπάνω πράγματα αναγκαστικά πάνε σε Android. Είναι ενα πολύ ανωτέρο λειτουργικό αυτή τη στιγμή που μπορείς κυριολεκτικά να κάνεις τα πάντα. 

 

Επεξ/σία από oldnew
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...