Προς το περιεχόμενο

Το X μπλοκάρει τις αναζητήσεις για την Taylor Swift...μετά τη δημοσίευση πορνογραφικού περιεχομένου που δημιουργήθηκε από AI


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Glikos είπε

Δεν είμαι όμως εγώ στην θέση της συν ότι είμαι ένας κοινός θνητός οπότε τέτοια σενάρια του στυλ τι, πως, αν κλπ είναι αβάσιμα και υποθετικά.

Θα σου απαντήσω όμως λέγοντας ότι θα έκανα hi5 στον εαυτό μου καταρχάς (thank you στερεότυπα) και θα αναρωτιόμουν μήπως η συμπεριφορά/πράξεις μου, έδωσαν αφορμή για κάτι τέτοιο. (βλέπε την κάθε 304 να πετάει βυζ0κώλι στα social και να το χαρακτηρίζει τέχνη. Εκεί κάνουν μόκο όμως). Επίσης θα το έπαιρνα χιουμοριστικά διότι στην τελική χέστηκε ο κόσμος για τον/την κάθε άγνωστο/celebrity. Σε λίγο θα μας πείτε ότι δακρύσατε κιόλας 😅 (1st world problem ε?). 

Τόσες παρόμοιες περιπτώσεις έχουν συμβεί και στο παρελθόν, εκεί γιατί δεν χρίζουν ισάξιας αντιμετώπισης? Αλλά βλέπεις εκτός του ότι δεν υπάρχει σωστό regulation στα social μόνο στην αγαπημένη κορασίδα της Αμερικής υπάρχει τόση φασαρία. Η οποία σαν cash cow φέρνει $ με τη σέσουλα οπότε υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια ίσως είναι και πολιτικό το ζήτημα διότι η εν λόγω κορασίδα είναι και influencer/supporter συγκεκιμένων τάσεων/ιδεολογιών οπότε άλλος ένας λόγος να κινητοποιηθούν υπέρ της.

Αυτά εν ολίγοις. 😊

Εχει μεγαλη διαφορα οταν η Taylor Swift και καθε swift εκει εξω, με την δικη τους συγκαταθεση, δικη τους θεληση φτιαχνουν το μουσικο τους βιντεοκλιπ οπου φορανε μονο τα εσωρουχα τους η δεν ξερω και γω οτι αλλο θελουν οι ΙΔΙΕΣ, με το να παρει καποιος χωρις την αδεια τους το προσωπο να το κολλησει σε βιντεο πορνο.

 

Ο καθενας εχει δικαιωμα να προωθησει οπως θελει το δικο του περιεχομενο, τον εαυτο τους και την εικονα τους. Ειναι δικο τους. Αυτοι διαλεγουν πως θελουν να πραξουν.

Δεν εχει δικαιωμα ομως ο καθε καμμενος να χρησιμοποιησει το υλικο αυτο/ή προσωπο χωρις την αδεια τους.

 

Οσο για αυτο εδω που ανεφερες: "και θα αναρωτιόμουν μήπως η συμπεριφορά/πράξεις μου, έδωσαν αφορμή για κάτι τέτοιο."

Απλα τραγικο σχολιο. Τι παει να πει η συμπεριφορα και πραξεις δινουν αφορμη? Δεν δινουν δικαιωμα σε κανεναν να πραξει εις βαρος δικο σου, εις βαρος οποιοδηποτε αλλου ατομου, εις βαρος της Taylor κτλπ.

Δηλαδη μια αν βγει εξω φορωντας αποκαλυπτικα ρουχα να δωσει εμφαση... στο βυζι και κωλο οπως αναφερεις, δινει αφορμη να τις επιτεθουν ειτε λεκτικα ειτε σωματικα? Δινει αφορμη να πραξουν εις βαρος της?

Τα χεις μπερδεψει λιγο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βάζω στοίχημα ότι τα λες αυτά επειδή είναι γυναίκα…

Μπα. Και άντρας να ήταν τα ίδια θα έλεγα. Βέβαια αν ήταν άνδρας θα έβλεπες πως δεν νοιαζόταν κανείς. Αν θες να με βάλεις σε στερεοτυπικά κουτάκια όμως feel free, ελευθερία λόγου έχουμε (?). Κυρίως στάθηκα όμως στο υπερβολικό focus της συγκεκριμένης celebrity, όχι στο περιστατικό καθεαυτού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, nosfer said:

Πάει η ελευθερία του λόγου.

Απο ποτε έχεις το δικαίωμα να ανεβάζεις ψεύτικες, σεξουαλικου περιεχομένου φωτογραφίες ενός άλλου ανθρώπου; Είσαι με τα καλά σου; 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, corr8 είπε

Εχει μεγαλη διαφορα οταν η Taylor Swift και καθε swift εκει εξω, με την δικη τους συγκαταθεση, δικη τους θεληση φτιαχνουν το μουσικο τους βιντεοκλιπ οπου φορανε μονο τα εσωρουχα τους η δεν ξερω και γω οτι αλλο θελουν οι ΙΔΙΕΣ, με το να παρει καποιος χωρις την αδεια τους το προσωπο να το κολλησει σε βιντεο πορνο.

 

Ο καθενας εχει δικαιωμα να προωθησει οπως θελει το δικο του περιεχομενο, τον εαυτο τους και την εικονα τους. Ειναι δικο τους. Αυτοι διαλεγουν πως θελουν να πραξουν.

Δεν εχει δικαιωμα ομως ο καθε καμμενος να χρησιμοποιησει το υλικο αυτο/ή προσωπο χωρις την αδεια τους.

Και εγώ από την άλλη έχω κάθε δικαίωμα να πω την γνώμη μου και να κάνω την κριτική μου για το κάθε ξέκωλο και μη. Επίσης, δεν ξέρουμε με σιγουριά κατά πόσο πορνό ή χιουμοριστικό (βλέπε φωτό με τον Κέρμιτ) είναι το συγκεκριμένο περιστατικό διότι δεν το έχουμε δει (τουλάχιστον όχι ακόμα) και επιπλέον δεν ανέφερα ότι είναι ηθικά σωστό να γίνει κάτι τέτοιο. Όπως είπα πριν, στάθηκα κυρίως στο γεγονός ότι έχει δοθεί υπερβολική προσοχή στο πρόσωπο της και αν ήταν κάποια άλλη δεν θα είχε την ίδια αντιμετώπιση καθώς και στο ανελλιπές φιλτράρισμα των social media.

 

36 λεπτά πριν, corr8 είπε

Οσο για αυτο εδω που ανεφερες: "και θα αναρωτιόμουν μήπως η συμπεριφορά/πράξεις μου, έδωσαν αφορμή για κάτι τέτοιο."

Απλα τραγικο σχολιο. Τι παει να πει η συμπεριφορα και πραξεις δινουν αφορμη? Δεν δινουν δικαιωμα σε κανεναν να πραξει εις βαρος δικο σου, εις βαρος οποιοδηποτε αλλου ατομου, εις βαρος της Taylor κτλπ.

Δηλαδη μια αν βγει εξω φορωντας αποκαλυπτικα ρουχα να δωσει εμφαση... στο βυζι και κωλο οπως αναφερεις, δινει αφορμη να τις επιτεθουν ειτε λεκτικα ειτε σωματικα? Δινει αφορμη να πραξουν εις βαρος της?

Τα χεις μπερδεψει λιγο.

Καθόλου τραγικό, ίσα ίσα ρεαλιστικό είναι. Όταν βλέπεις τα social/videos/κλπ το κάθε σούργελο infulencer και μη να ντύνεται/φέρεται έτσι προκλητικά (βλέπε Sam Smith, Cardi B κλπ) έχω πάλι κάθε δικαίωμα να κρίνω και να εκφέρω την άποψη μου. Τέτοια πρότυπα και συμπεριφορές πολλές φορές κατ'εμέ περνάνε λάθος μηνύματα. Για να μην πω για το cringe και την έλλειψη ταλέντου.

Δεν ανέφερα πουθενά για επίθεση, βία και ότι άλλο πιστεύεις. Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο για να εκφέρεις μια αντίθετη γνώμη ή την δυσαρέσκεια σου. Είναι τραγικός ο συσχετισμός σου. Μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει φίλτατε.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Δεν πάει έτσι...

Καταρχάς για αυτούς που αναρωτιούνται για την Swift. Κανένας πόνος δεν μας έπιασε για κανέναν συγκεκριμένα. Στην τελική η τύπισσα (η οποία αλά αποτελεί την αφορμή της κουβέντας) διαθέτει στρατό από δικηγόρους και όχι μόνο, που θα πράξουν τα δέοντα. Το πρόβλημα όμως μας αφορά όλους λίγο ή πολύ και θα το βρούμε μπροστά μας, είτε αυτό είτε κάποιο παράγωγο του. Και δεν αφορά μόνο γυναίκες αλλά και άνδρες και το λέω σοβαρά.

Να διευκρινήσουμε καταρχάς όσον αφορά (και) την ελευθερία του λόγου, ότι υπόκειται σε περιορισμούς, οπως άλλωστε και όλα τα πράγματα σε αυτόν τον κόσμο. Η ελευθερία η δική σου τελειώνει εκεί που αρχίζει του άλλου. Κοινώς, είσαι ελεύθερος να λες και να πράττεις ό,τι γουστάρεις, αρκει να μην βλάπτεις τους άλλους. Προφανώς είναι πολύ γενικό και υπεραπλουστευμένο αυτό και υπάρχουν και κάποιες ας το πούμε εξαιρέσεις και υποπεριπτώσεις, αλλά η γενική ιδέα είναι πάνω-κάτω αυτή.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύεις ότι όταν βάζεις τη φάτσα της στο σώμα ενός άλλου να κάνει ό,τι κάνει και να το δημοσιεύει σε φόρουμ ανώνυμα δεν είναι αδίκημα επειδή δεν είναι ειδησεογραφικό site και δεν προσπαθεί να με πείσει ότι είναι αυτή; Καταρχάς κάτι μου λέει ότι στην περιγραφή κάπου θα γράφει το όνομα της και αν δεν το λέει εκεί θα είναι στα σχόλια. Όλα καλά λοιπόν; Η ίδια η φάτσα δεν αποτελεί προιον ταυτοπροσωπίας, πρέπει να υπάρχει και η υπογραφή της κάπου ή το δακτυλικό της αποτύπωμα; Όταν χρησμοποιείς τη φάτσα της δεν προσπαθείς επομένως εμμέσως πλην σαφώς να με πείσεις ότι μπορεί να είναι αυτή; Αν όχι γιατί τη βάζεις, για αισθητικούς λόγους; Όρια εννοείται μπορούμε και πρέπει να βάζουμε όχι μόνο εδώ, αλλά παντού και για τα πάντα.

 

Εχει να κανει με το κοντεξτ. Φωτομονταζ υπαρχει εδω κοντα κι εναν αιωνα. Αλλες φορες για σκοπιμοτητες πολιτικες πχ Σταλιν χωρις Τροτσκυ ή ΧΙλαρυ διπλα σε Μπιν Λαντεν, κι αλλες πιο ψυχαγωγικες πχ με Λενον και Τσε Γκεβαρα ή Αηνσταην να καβαλα αμεριμνος ποδηλατο μπροστα απο ατομικη εκρηξη. Αλλες απλα κακοβουλες οπως την Μεριλυν Μονρο και λοιπες διασημες σε προστυχες περιπτυξεις (ειτε απο αρρωστημενη εμμονη προς αυτην ειτε απλα να ωφεληθει πουλωντας αντιγραφα σε φαν τοτε, απο clickbait click τωρα.
Πολυ πριν το ai, θυμαμαι να κυκλοφορουν συχνα χυδαιες φωτοσοπιες με διασημες οι οποιες πεφτουν στο κενο απο αποψη εξαπατησης του κοινου. 
Η διαφορα ειναι ειναι οτι αντι να ξοδεψει καποιος 30 λεπτα να φτιαξει την Σαρον Στοουν ή την Σκαρλετ Γιοχανσον να συμμετεχει σε οργιο τωρα χρειαζονται 30 δευτερολεπτα.
Διπλα το προβλημα ηταν οτι εαν καποιος ηθελε να βλαψει την δημοσια εικονα καποιου δεν ειχε να διαθεσει 30 λεπτα;
Fake news και φωτοσοπιες υπηρχαν και θα υπαρχουν. Απλα καντε αναζητηση στο image google χωρις φιλτρο. Δεν υπαρχει διασημη που να μην εχει μονταριστει ρεαλιστικα* σε προστυχες περιπτυξεις. Ρεαλιστικα οχι ολες, καποιες ειναι στο paint, αλλα πολλες σε επιπεδο που αμα δεν ηταν διασημη θα νομιζεις οτι ειναι πραγματικη. Απλα πονηρευεσαι γιατι λες ειναι δυνατον να ποζαρει σε οργιο η Shakira και να εχει υλικο μονο ενα μπλογκ της συμφορας και να μην το λενε στις ειδησεις; κοινη λογικη.
Ακομα και η ιδια η Taylor Swift 10 χρονια τωρα πεφτει "θυμα" αυτης της καταστασης. Τι αλλαξε ξαφνικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Glikos είπε

Και εγώ από την άλλη έχω κάθε δικαίωμα να πω την γνώμη μου και να κάνω την κριτική μου για το κάθε ξέκωλο και μη. Επίσης, δεν ξέρουμε με σιγουριά κατά πόσο πορνό ή χιουμοριστικό (βλέπε φωτό με τον Κέρμιτ) είναι το συγκεκριμένο περιστατικό διότι δεν το έχουμε δει (τουλάχιστον όχι ακόμα) και επιπλέον δεν ανέφερα ότι είναι ηθικά σωστό να γίνει κάτι τέτοιο. Όπως είπα πριν, στάθηκα κυρίως στο γεγονός ότι έχει δοθεί υπερβολική προσοχή στο πρόσωπο της και αν ήταν κάποια άλλη δεν θα είχε την ίδια αντιμετώπιση καθώς και στο ανελλιπές φιλτράρισμα των social media.

 

Καθόλου τραγικό, ίσα ίσα ρεαλιστικό είναι. Όταν βλέπεις τα social/videos/κλπ το κάθε σούργελο infulencer και μη να ντύνεται/φέρεται έτσι προκλητικά (βλέπε Sam Smith, Cardi B κλπ) έχω πάλι κάθε δικαίωμα να κρίνω και να εκφέρω την άποψη μου. Τέτοια πρότυπα και συμεριφορές πολλές φορές περνάνε λάθος μηνύματα. Για να μην πω για το cringe και την έλλειψη ταλέντου.

Δεν ανέφερα πουθενά για επίθεση, βία και ότι άλλο πιστεύεις. Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο για να εκφέρεις μια αντίθετη γνώμη ή την δυσαρέσκεια σου. Είναι τραγικός ο συσχετισμός σου. Μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει φίλτατε.

Εχεις δικαιωμα να εκφερεις τη γνωμη σου, αλλα το δικαιωμα σου τελειωνει εκει. Ολοι εχουμε γνωμες και εκφερουμε την αποψη μας για το καθε τι. Ως εκει ομως.

Το περιστατικο με την Τ ηταν ξεκαθαρα η δημιουργια πορνογραφικου περιεχομενου. Το εαν ειναι "χιουμοριστικο" (δεν ειναι ποτε χιουμοριστικο το να δημιουργει καποιος πορνογραφικο υλικο με εκθεση και προσβολη προσωπου αλλου ατομου) το ξερουμε ηδη.

Εχει δωθει προσοχη γιατι ειναι δημοσιο προσωπο ναι. Οπως επισης θα δωθει προσοχη και στα μελλοντικα περιστατικα που θα αρχισουν να δημιουργουνται με απλους ανθρωπους στην κοινωνια με πρωτα θυματα νεα κοριτσια καθως και ανηλικα κοριτσια στα σχολεια. Αυτα θα ειναι τα πρωτα θυματα.

 

Οι influencers και rappers (ο θεος να την κανει rapper) Cardi B κτλπ επειδη ντυνονται αποκαλυπτικα δεν σημαινει οτι δινουν αυτοματα καποιο δικαιωμα στον καθενα να χρησιμοποιησει το περιεχομενο τους και/ή το προσωπο τους για δημιουργια και διαδοση πορνογραφικου περιεχομενου εις βαρος τους.

Θα συμφωνησω οτι φυσικα ολοι εχουμε δικαιωμα να εχουμε τη ΓΝΩΜΗ μας για αυτους. Θεωρω οτι ειναι trash το περιεχομενο τους ναι, νομιζω οτι δεν προσφερουν κατι χρησιμο γενικοτερα στην κοινωνια ή στον Α και Β και Γ ξερω γω.

Αλλα ως εκει. Θα πω την αποψη μου πως τους θεωρω εντελως αχρηστους και θα τους αγνοησω να παω παρακατω. Αυτο θα κανεις και εσυ φυσικα.

 

Ομως δεν εχει κανενας δικαιωμα να πραξει ΠΕΡΑ απο το να εχουν απλα μια αποψη. Δεν εχει κανενας δικαιωμα να χρησιμοποιησει ειτε παρανομα το υλικο τους, ειτε το προσωπο τους για δημιουργια πορνογραφικου υλικου.

Και οχι......... δεν δινουν καμια απολυτως "αφορμη" στο να πραξει καποιος ετσι. Ειναι παρανομο, ανηθικο και δυσφημιση.

Ο συσχετισμος δεν ηταν καθολου ασχετος που εκανα. Συγκεκριμενα αναφερθηκα στη λανθασμενη πεποιθηση που εχεις πως εαν καποιος, εσυ, εγω, ο διπλα "προκαλουμε" και "δινουμε αφορμη" με το να βαλουμε πχ μια σκετη πετσετα κ να βγουμε εξω ή να τραβηξουμε ενα βιντεο οπου φαινομαστε τραγικοτατοι (ναι θα ειμαστε τραγικοι) με τα εσωρουχα, πως θα εχει ετσι δικαιωμα καποιος να χρησιμοποιησει το προσωπο μας για μας βαλει σε πορνογραφικο περιεχομενο επειδη.. "προκαλεσαμε" την ευαισθητη καρδουλα του που ειδε λιγο δερματακι παραπανω?

Ε οχι ρε συ, αυτο θελω να εξηγησω. Ναι εσυ και γω μπορουμε να πουμε οτι καποιος/καποια δειχνει trash, ντυνεται αθλια, ντυνεται προκλητικα, αλλα ως ΕΚΕΙ.

Δεν εχουμε δικαιωμα να πραξουμε εις βαρος τους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Glikos είπε

Καθόλου τραγικό, ίσα ίσα ρεαλιστικό είναι. Όταν βλέπεις τα social/videos/κλπ το κάθε σούργελο infulencer και μη να ντύνεται/φέρεται έτσι προκλητικά (βλέπε Sam Smith, Cardi B κλπ) έχω πάλι κάθε δικαίωμα να κρίνω και να εκφέρω την άποψη μου. Τέτοια πρότυπα και συμπεριφορές πολλές φορές κατ'εμέ περνάνε λάθος μηνύματα. Για να μην πω για το cringe και την έλλειψη ταλέντου.

 

image.jpeg.854e0d700be4d8cb2864d0bdf9eea532.jpeg

 

φαντάσου το τώρα σε μια πραγματική φωτογραφία και σε ενα video σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, corr8 είπε

Ο συσχετισμος δεν ηταν καθολου ασχετος που εκανα. Συγκεκριμενα αναφερθηκα στη λανθασμενη πεποιθηση που εχεις πως εαν καποιος, εσυ, εγω, ο διπλα "προκαλουμε" και "δινουμε αφορμη" με το να βαλουμε πχ μια σκετη πετσετα κ να βγουμε εξω ή να τραβηξουμε ενα βιντεο οπου φαινομαστε τραγικοτατοι (ναι θα ειμαστε τραγικοι) με τα εσωρουχα, πως θα εχει ετσι δικαιωμα καποιος να χρησιμοποιησει το προσωπο μας για μας βαλει σε πορνογραφικο περιεχομενο επειδη.. "προκαλεσαμε" την ευαισθητη καρδουλα του που ειδε λιγο δερματακι παραπανω?

Ε οχι ρε συ, αυτο θελω να εξηγησω. Ναι εσυ και γω μπορουμε να πουμε οτι καποιος/καποια δειχνει trash, ντυνεται αθλια, ντυνεται προκλητικα, αλλα ως ΕΚΕΙ.

Δεν εχουμε δικαιωμα να πραξουμε εις βαρος τους.

Φίλτατε ήμουν σαφής, δεν είπα ότι αν κάποιος ντύνεται προκλητικά ή φέρεται με έναν χ ψ τρόπο τότε πρέπει να του κάνουμε deepfake/AI p0rn υλικό, να ασκήσουμε βία κλπ. Η κριτική μου αφορούσε την σκηνικής τους παρουσία/συμπεριφορά τους μπροστά στην κάμερα. Επίσης υπάρχουν διάσημοι που έχουν βγάλει με δική τους πρωτοβουλία τσοντοβίντεο και αν κάποιος κάνει ένα deepfake με αυτούς τότε θα πει κανείς ότι πήγαιναν γυρεύοντας. Δεν ξέρω που θα καταλήξει το όλο θέμα με το deepfake/AI αλλά ελπίζω να υπάρξει σωστό regulation σε κάθε τομέα.

23 λεπτά πριν, AtiX είπε

image.jpeg.854e0d700be4d8cb2864d0bdf9eea532.jpeg

 

φαντάσου το τώρα σε μια πραγματική φωτογραφία και σε ενα video σου...

Χαχαχαχα! Εκτιμώ τον χρόνο που αφιέρωσες για την φωτό. 😅

Προσωπικά η αντίδραση μου είναι χιουμοριστική, όμως δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα ηθικά σωστό ούτε επικροτώ τέτοιες συμπεριφορές. Όπως και να'χει δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά την συγκεκριμένη είδηση, ειδικά από ένα τεχνολογικό φόρουμ οπότε το αντιμετωπίζω ανάλογα, με χιούμορ.

Υ.Γ. Nice tits.

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...