Προς το περιεχόμενο

H βιομηχανία του gaming στρέφεται στο συνδρομητικό μοντέλο. Θα ακολουθήσουν οι χρήστες;


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν υπάρχει καμιά υπόγεια υποκίνηση νημάτων, τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα και αναμενόμενα χρόοοοοονια τώρα. Όλες οι εταιρείες ήταν συνεπείς στο πλάνο τους.

Είπε πριν ο @logistoulis ότι «Nintendo says hi» ή κάτι τέτοιο τέλοσπαντων. Η Ν έχει επιδείξει συνέπεια στην τιμολόγηση των τίτλων που κυκλοφορεί: κρατάει τις τιμές υψηλές για καιρό μετά το launch και όταν κάνει εκπτώσεις στο store της είναι σε πολύ συγκεκριμένο ποσοστό (30% περίπου). Αυτό το γεγονός με τη σειρά του έχει ως αποτέλεσμα να μην εκφυλίζονται και οι τιμές στην 2nd-hand αγορά και το physical μέσο που έχεις στα χέρια σου να μην χάνει μεγάλο μέρος της αξίας του, ακόμα κι αν το έχεις αγοράσει full price.

Από την άλλη και οι MS/Sony έχουν επιδείξει συνέπεια στην τιμολόγηση των τίτλων που κυκλοφορούν. Αγοράζεις έναν ΑΑΑ τίτλο στο launch, σκας ένα 70άρι και παίζει να τον βάλουν σε έκπτωση έξι μήνες μετά στο 50% της αρχικής τιμής. Το αποτέλεσμα είναι να έχεις ένα εντελώς απαξιωμένο δισκάκι στα χέρια σου και όταν θα θες να το πουλήσεις σαν μεταχειρισμένο δεν θα αξίζει ούτε για σουβέρ. 

Όταν ακολουθείται εδώ και χρόνια το σχέδιο απαξίας της αξίας των physical ΑΑΑ games και οι περισσότεροι το επικροτούν κιόλας γιατί «βρίσκουν φθηνά games», ε ναι, το επόμενο στάδιο είναι να επικροτήσουν και τα συνδρομητικά μοντέλα, δεν υπάρχει κάτι περίεργο εδώ.

Είσαι κλασσικά σε φάση άρνησης μέχρι να το δεις μπροστά σου.

Το έχουμε ξαναδεί το έργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, zygorito είπε

Τα ίδια. Ο μόνος λόγος που χαζοπαίζω και θα συνεχίσω να χαζοπαίζω κανα m+ για τα επόμενα χρόνια είναι επειδή μ αρέσει να τυπώνω gold στην αρχη του expansion. Πχ αυτό τώρα έβγαλα σε 12 απογεύματα τον πρωτο μήνα 40εκ στο gold rush με τα profs του 0.01% οπότε και μόνο το balance θα τραβήξει 7 χρόνια + δεν εχει κανα game της προκοπής η blizzard (πήρα diablo iv το βαρέθηκα) να τα ξοδέψω σ άλλο λολ.

Warframe? Το δοκίμασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκομαι σε αυτους που απεχθανομαι το συνδρομητικο μοντελο δεν λεω ομως οχι στο ψηφιακο μοντελο και την ευκολια που μου δινει. 

Απεχθανομαι καθε ειδους multiplayer εδω και 15 χρονια μιας και καποτε λιωναμε lineage και counterstrike το τελευταιο κυριως σε lan 10-20 ατομα γινονταν χαμος και το απολαμβαναμε στα internet cafe. 

Αγαπω το single player καθε ειδους απο ΑΑΑ μεχρι μικρα indie παιχνιδια που κρυβουν μεγαλες συγκινησεις για τις λιγες ωρες που εχουν. 

Εχω δωσει αρκετα χιλιαρικα σε παιχνιδια τα τελευταια χρονια και χαιρομαι που ακομα μπορω να παιζω και να τερματιζω 30-40-50 παιχνιδια το χρονο αναλογα το χρονο που εχω οχι ολα ΑΑΑ κυριως indie αλλα το καθενα ειναι ενα ταξιδι απο μονο του. 

Οι νεοτερες γενιες που πετανε λεφτα σε skins κτλ microtransactions θα ειναι αυτοι που θα πανε μπροστα το συνδρομητικο μοντελο.

Εγω και πολλοι αλλοι στο forum προ 1995 γενιας μεγαλωσαμε με NES/SNES/N64/PS1 και τοτε δεν ειχαμε πολλα παιχνιδια. Ειχαμε 3-4 κυριως στα πρωτα που πληρωναν 90 χιλιαδες δραχμες οι πατεραδες μας μετα με το PS1 και τα τσιπακια γεμισε παιχνιδια καθε σπιτι και δεν αγοραζαν αυθεντικα. 

Οσο μεγαλωνουμε δεν μπορουμε παντα να ακολουθησουμε τι νορμα των νεων γενεων ειναι λογικο. Πιστευω οτι η ρομαντικοτητα της δικιας μας η και των πιο παλιων γενεων εχει χαθει προ πολλου. Προσπαθουμε καποιοι να την κρατησουμε για τον εαυτο μας κυριως εγω ακομα ακουω rock metal διαμαντια του <1990 μιας και τα σημερινα τραγουδια ειναι μια αηδια και μιση. Απλα δεν ειμαι εγω που θα παω μπροστα την βιομηχανια αλλα τα εκατομμυρια 15 χρονων που θα παιξουν καθε σκουπιδι στο playstore καθε σκουπιδι online στον υπολογιστη και στις κονσολες και θα ακουσουν καθε σκουπιδο trap και θα δουν καθε τραγικη ταινια με μηδεν πλοκη και συναισθημα. 

Οποτε για μενα ο καθενας δεν χρειαζεται να ακολουθησει τη νορμα της εποχης μπορει να κανει αυτο που αγαπαει και τον γεμιζει για οσο ζει. Δεν χρειαζεται να πεσει κανεις στις παγιδες καθε εποχης οι οποιες αγαπανε να πεφτουν οι νεωτερες γενιες. 

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον πατο τους να χτυπανε δεν προκοιτε να παρουν μια απο μενα

αλλα ετσι κιαλλιος δεν στοχευουν εμενα για το συνδρομιτικο μοντελο τους

τις μαζες στοχευουν με τις κονσολες τα αρενοπαιχνιδα και και τα fastfood games που ετοιμαζουν

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ίσως και να τρολάρει για να "κόψει" αντιδράσεις.

Εν ολίγης αμφισβητώ τα λεγόμενα του @Malthador όμως δεν έγγραψα τα επιχειρήματά μου γιατί τα αμφισβητώ. Συγνώμη για την προχειροδουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα προς τα εκεί οδεύουν, δεν ξέρω βέβαια αν στο τέλος θα μας αφ.....ουν γιατί η ιδιοκτησία θα πάει περίπατο!

Κάποια στιγμή θα βάλουν και συνδρομή στα βασικά αγαθά πχ θα "νοικιάζεις" ένα κιλό φέτα και θα πληρώνεις με δόσεις σε....βιοκαύσιμο 😁

Επεξ/σία από Brainkill4r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, MetaTech είπε

Θα δοθεί μάχη, ο desktop gamer δεν θα υποκύψει εύκολα - τα subscriptions θα είναι προσιτά μόνον εφόσον υπάρχει o αντισταθμιστικός παράγοντας της ιδιοκτησίας των παιχνιδιών. εαν φύγει αυτό και μείνουν μόνοι τους στην αγορά, οι πάροχοι θα αυξήσουν τις τιμές τόσο όσο μπορεί να αντέξει αυτός που θέλει να παίζει. 

Όσοι ζείτε στο εξωτερικό και παραγγέλνετε πίτσα, πόσες φορές καταφέρατε να ικανοποιηθήτε στο 100% από τις επιλογές που σας δίνει η πιτσαρία ή από τα deals εν συναρτήσει με τα πόσα υλικά μπορείτε να βάλετε και την τελική τιμή; Η πίτσα που θέλετε θα κοστίζει όσο ενα μικρό κινητό τηλέφωνο :)

To ίδιο θα μας κάνουν και με τα subscriptions, το νου σας :)

Ο desktop gamer παίζει steam χρόνια τώρα. Όχι απλώς έχει υποκύψει αλλά γουστάρει κιόλας. Από την άλλη οι κονσολάκηδες playstation θα είναι δύσκολο να υποκύψουν. Ιδιαιτέρως οι collectors. Προσωπικά, εγώ σαν collector απλώς δεν θα ξανά ψωνίσω game που δεν θέλω να παίξω σαν τρελός.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, makridis είπε

Ο desktop gamer παίζει steam χρόνια τώρα. Όχι απλώς έχει υποκύψει αλλά γουστάρει κιόλας. Από την άλλη οι κονσολάκηδες playstation θα είναι δύσκολο να υποκύψουν. Ιδιαιτέρως οι collectors. Προσωπικά, εγώ σαν collector απλώς δεν θα ξανά ψωνίσω game που δεν θέλω να παίξω σαν τρελός.

Ακριβώς γιατί η μαγεία των collectors editions είναι καθαρά θεματική , δεν αγοράζεις ένα παιχνίδι για να παίξεις και να διασκεδάσεις απλά αλλά για να ζήσεις την εμπειρία στο σύμπαν του!

Επεξ/σία από Brainkill4r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, pirmen56 said:

Ίσως και να τρολάρει για να "κόψει" αντιδράσεις.

Α σόρι, τώρα το είδα αυτό.

Έχω Game Pass Ultimate, PSN+ Deluxe και Nintendo Switch Online.

Επιπλέον έχω συνδρομή σε Netflix, Disney+, Prime, YouTube Premium και HBO (μέσω του Vodafone TV).

Οπότε μάλλον δεν τρολλάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

...Εγω και πολλοι αλλοι στο forum προ 1995 γενιας μεγαλωσαμε με NES/SNES/N64/PS1 και τοτε δεν ειχαμε πολλα παιχνιδια. Ειχαμε 3-4 κυριως στα πρωτα που πληρωναν 90 χιλιαδες δραχμες οι πατεραδες μας μετα με το PS1 και τα τσιπακια γεμισε παιχνιδια καθε σπιτι και δεν αγοραζαν αυθεντικα...

Όχι ρε συ, πανάκριβα ήταν όντως αλλά όχι και 90 χιλιάρικα το κάθε παιχνίδι. Κοντά στα 30 χιλιάρικα κόστιζαν οι καινούργιοι τίτλοι τότε. Σε ευρώ δηλαδή κοντά στα 90 και άμα λάβουμε υπόψη τον πληθωρισμό, αντιστοιχούν σε περίπου 155 σημερινά Ευρώ το κάθε παιχνίδι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bayern96 είπε

Όχι ρε συ, πανάκριβα ήταν όντως αλλά όχι και 90 χιλιάρικα το κάθε παιχνίδι. Κοντά στα 30 χιλιάρικα κόστιζαν οι καινούργιοι τίτλοι τότε. Σε ευρώ δηλαδή κοντά στα 90 και άμα λάβουμε υπόψη τον πληθωρισμό, αντιστοιχούν σε περίπου 155 σημερινά Ευρώ το κάθε παιχνίδι.

 

Ωχχ καλα που με διορθωσες φιλε μου 30 χιλιαδες δραχμες 90 ευρω δηλαδη θυμαμαι ειχε παρει ο μπαμπας μου το robocop 3 και το smurfs 30 χιλιαδες το καθενα τα ειχαμε λιωσει το robocop ποτε δεν καταφερα να το τερματισω τοτε ειμασταν και μικρα ηταν και πολυ δυσκολο και τα στρουμφακια καμια 50αρια φορες το ειχαμε λιωσει στο SNES. Μετα N64 και λιωσιμο pokemon stadium 1/2 και mario 64 τι ωραια χρονια και παραλληλα παιζαμε και ολη μερα εξω με τα παιδια βρισκαμε χρονο για ολα. Ηταν πανακριβα τοτε τα παιχνιδια εγιναν φθηνα αργοτερα με το PS1 και τα τσιπακια που ολοι επερναν με 5 ευρω καθε παιχνιδι και επαιζαν. Αλλα χρονια πιο ανεμελα πιο αθωα παντου εξω παιδια ποδηλατα κρυφτο ποδοσφαιρο σε καθε γειτονια ενας χαμος περνουσαμε τελεια. Σημερα δεν παιζουν πια τα παιδια ουτε καλαντα να γυρισουν ουτε τιποτα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NickTG είπε

Η αρχική σου ερώτηση πάντως ήταν για το μέσο χρήστη του Insomnia. 

Δεν έχουμε στατιστικές για αυτόν. 

Διαφωνώ, θα δεις πρόσφατες ειδήσεις σχετικά με την άνοδο και κυριαρχία του digital purchase. Εκεί φαίνεται τι θέλει ο μέσος χρήστης φίλε μου. 

Καλώς ή κακώς εκεί πάει/πήγε το πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Malthador said:

Α σόρι, τώρα το είδα αυτό.

Έχω Game Pass Ultimate, PSN+ Deluxe και Nintendo Switch Online.

Επιπλέον έχω συνδρομή σε Netflix, Disney+, Prime, YouTube Premium και HBO (μέσω του Vodafone TV).

Οπότε μάλλον δεν τρολλάρω.

Περαστικά, ελπίζω να νιώσεις καλύτερα σύντομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2024 στις 11:01 ΜΜ, oldnew είπε

Arcade, και πάλι arcade.. Τα κατεβάζεις τσαμπα, είναι 1000αδες, πολλά είναι διαμαντακια. Η ανάλυση και τα hz δεν είναι το παν. Το gameplay είναι το ν1. Τα παιχνίδια που παίζετε τωρα σε 10 χρόνια δε θα τα ξέρει κανείς. Θα παίζουν παρόμοια με ακόμα καλύτερη ανάλυση, ποιο πολλά hz, κλπ. Το τετρις θα παίζεται και σε 100 χρόνια. Ασε που παίζεις ακόμα και playstation 2 σε αναλύσεις 4κ που δίνουν διαφοροι emulators, ακομα και σε ταμπλετες android. 

Για πες μερικά διαμάντια να τα τσεκάρουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...