Προς το περιεχόμενο

Οι Qualcomm και Samsung επεκτείνουν την πολυετή συμφωνία τους για τη χρήση επεξεργαστών Snapdragon


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, floba είπε

Δεν μας νοιαζει στην Ελλαδα εχουμε τους σουπερ εξινος.Γτ 1600 ευρω για το ουλτρα με σναπ μεσα 1εκατομμυριο φορες μηλο σαυτα τα λεφτα..

Μην το λες το S24 είναι εξαιρετικό. Φυσικά η τιμή είναι αντίστοιχη  όταν έβαλε 7 χρόνια updates, τιτάνιο (έστω και χειρότερης ποιοτητας), έφτιαξε το βίντεο και έκοψε την βλακεία με το 10x telephoto. Για εμένα ο μόνος λόγος ενάντια είναι η Google αλλά είναι προσωπική επιλογή.

Τώρα αν μιλάμε αντικειμενικά ούτε το ένα ούτε το άλλο αξίζουν την τιμή αυτή αλλά έτσι είναι σε αυτή την κατηγορία…

σς. Κάτοχος iPhone….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Giorgos17589 said:

Δεν ειναι το θεμα αμα κολλαει... Που σε ναυαρχιδα... Δεν νομιζω να ειναι κατι που συμβαινει.. Αλλα θα σου πω τη δικη μου εμπειρια με exynos απο s9+, 10+,21ultra...ζεστενοταν ολα πολυυυυ γρηγορα.. Πχ ανοιγες την καμερα για πάνω απο 2-3 λεπτα σερι ν βγαζεις φωτογραφίες κ εβραζαν τα τηλεφωνα.. Ειδικα το 21 ultra π ειχε κ μεταλικο camera bump φοβομουν μην τα τιναξει... Και αυτο συνεπαγεται μετα στην καταναλωση.. Οση ωρα ειναι ζεστό.. Οτι καταναλωνει παραπανω μπαταρια μέχρι ν κρυωσει... Επισης ζεστενοταν και τα 3 ακομα κ σε ενα απλο reboot... Αυτα τα θεματα δεν τα εχω αντιμετωπισει ποτε με τηλέφωνο που να εχει μεσα snapdragon η kirin( ειχα κ p30 pro ενα εξαμηνο) 

Δεν ξέρω τι να πω φίλε.. στο s21 το έχω παθει όντως αυτό, αλλά μετά από  40 λεπτά που τράβαγα video σε 4k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giorgos17589 είπε

Δεν ειναι το θεμα αμα κολλαει... Που σε ναυαρχιδα... Δεν νομιζω να ειναι κατι που συμβαινει.. Αλλα θα σου πω τη δικη μου εμπειρια με exynos απο s9+, 10+,21ultra...ζεστενοταν ολα πολυυυυ γρηγορα.. Πχ ανοιγες την καμερα για πάνω απο 2-3 λεπτα σερι ν βγαζεις φωτογραφίες κ εβραζαν τα τηλεφωνα.. Ειδικα το 21 ultra π ειχε κ μεταλικο camera bump φοβομουν μην τα τιναξει... Και αυτο συνεπαγεται μετα στην καταναλωση.. Οση ωρα ειναι ζεστό.. Οτι καταναλωνει παραπανω μπαταρια μέχρι ν κρυωσει... Επισης ζεστενοταν και τα 3 ακομα κ σε ενα απλο reboot... Αυτα τα θεματα δεν τα εχω αντιμετωπισει ποτε με τηλέφωνο που να εχει μεσα snapdragon η kirin( ειχα κ p30 pro ενα εξαμηνο) 

Προφανώς είχες προβληματική συσκευή γιατί 3 χρόνια μετά ακόμα και βίντεο να τραβήξω για ώρα δεν ζεστενεται η συσκευή πόσο μάλλον να εκραγεί όπως περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dhm21911 είπε

Προφανώς είχες προβληματική συσκευή γιατί 3 χρόνια μετά ακόμα και βίντεο να τραβήξω για ώρα δεν ζεστενεται η συσκευή πόσο μάλλον να εκραγεί όπως περιγράφεις.

Μεταφορικα να εκραγει.. Θελω να πω οτι ζεστενοταν πολυ. Και επειδη οντως πιστευα πως εχει κατι η συσκευη την πηγα σε επισημο σερβις της samsung στο ηρακλειο συγκεκριμένα την αφησα 2 ημερες και μ επεστραφει λεγοντας οτι ολα ηταν αψογα εξαρχης... Και οτι ετσι ειναι το κινητο... Αρα.. Δεν ειχε κανενα προβλημα. Κ αλλος φιλος μ εχει την ιδια συσκευη αγορασμενη κανενα 5μηνο μετα απο εμενα και το χει ακομη και ειναι... Καρβουνι που λενε... 

8 ώρες πριν, filip123go είπε

Δεν ξέρω τι να πω φίλε.. στο s21 το έχω παθει όντως αυτό, αλλά μετά από  40 λεπτά που τράβαγα video σε 4k. 

Μαιο το πηρα.. Ζεστη εκανε.. Αλλα τοσο γρηγορη ανκδος θερμοκρασίας... Στο 3-4 λεπτό συνεχόμενες φωτογραφιες... Με τρομαξε.. Το πηγα στο επίσημο σερβις της σαμσουνγκ και το αφησα δυο μερες και οταν το πηρα μ ειπαν οτι δεν ειχε κανενα θεμα και ολα ηταν αψογα... Ε το πουλησα ενα 10ημερο μετα και πηρα oneplus.. Το οποιο δεν ειχε σε καμια περιπτωση την συμπεριφορα αυτη που ειχε το s21 ultra οσον αφορα τις θερμοκρασίες 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Georgios Pappas είπε

Μολις αγόρασα s23 plus μεταχειρισμένο για 520 ευρώ. Το s24 plus αν και έχει 12gb ram δεν το παίρνω λόγο Exynos. δεν ξαναμπαίνω σε αυτό το τριπάκι Samsung όχι. Ωραία τα Android αλλά σε αυτό το θέμα κερδίζει η Apple που όλα τα κινήτά της έχουνε τα ίδια τσιπακια και έχουνε και υποστήριξη λογισμικού για 6 plus χρόννια, στο τέλος θα μας κάνουμε να πάμε εκεί.

Παίζει να είναι η μοναδική δυστυχώς φορά που δεν είναι σωστό αυτό, έγινε τεράστια πρόοδος στα exynos με την τελευταία γενιά και είναι πλέον εφάμιλλη με τον τελευταίο snapdragon. Και δίνει πια πολυετή υποστήριξη λογισμικού.(Επιτέλους!)

Αλλά υγεία όλα καλά, καλοδουλευτο!

(Υ.Γ. Και εγω snapdragon προτιμούσα μέχρι τώρα σε ότι κινητό αγόρασα)

Επεξ/σία από nfsmw_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Giorgos17589 είπε

Μεταφορικα να εκραγει.. Θελω να πω οτι ζεστενοταν πολυ. Και επειδη οντως πιστευα πως εχει κατι η συσκευη την πηγα σε επισημο σερβις της samsung στο ηρακλειο συγκεκριμένα την αφησα 2 ημερες και μ επεστραφει λεγοντας οτι ολα ηταν αψογα εξαρχης... Και οτι ετσι ειναι το κινητο... Αρα.. Δεν ειχε κανενα προβλημα. Κ αλλος φιλος μ εχει την ιδια συσκευη αγορασμενη κανενα 5μηνο μετα απο εμενα και το χει ακομη και ειναι... Καρβουνι που λενε...  

Καλά το επίσημο σέρβις τι περίμενες να σου πει; Όπως και να έχει το κινητό το δικό μου τουλάχιστον λειτουργεί άψογα. Μόνο σε συνθήκες παραλιας να έχω σκεφτεί ότι όντως κάτι δεν πάει καλά αλλά το ίδιο γινόταν και στο iPhone του φίλου μου που του έβγαζε και ειδοποίηση υπερθέρμανσης. Το δικό μου δεν είχε τέτοια ειδοποίηση , δεν ξέρω κιόλας αν έχουν τα Samsung τέτοια επιλογη να σου πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, KnightRider said:

Δεν είναι ρύθμιση απλά στα Exynos μοντέλα για κάποιο λόγο σαν να μην κάνουν τόσο καλή διαχείριση σε εικόνα/ήχο -- δες ένα παράδειγμα το βίντεο που θα δεις ότι πχ το πράσινο χρώμα στον exynos είναι άθλιο (σαν να είναι ψιλομπλε)

Δεν ξέρω κατά πόσο έγκυρο είναι να συγκρινεις την τεχνολογία του S21 με του 24.

 

Κάτι που δεν δούλευε σωστά στο 21, λογικα θα δουλεύει στο 24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dhm21911 είπε

Καλά το επίσημο σέρβις τι περίμενες να σου πει; Όπως και να έχει το κινητό το δικό μου τουλάχιστον λειτουργεί άψογα. Μόνο σε συνθήκες παραλιας να έχω σκεφτεί ότι όντως κάτι δεν πάει καλά αλλά το ίδιο γινόταν και στο iPhone του φίλου μου που του έβγαζε και ειδοποίηση υπερθέρμανσης. Το δικό μου δεν είχε τέτοια ειδοποίηση , δεν ξέρω κιόλας αν έχουν τα Samsung τέτοια επιλογη να σου πω την αλήθεια.

Ολα εχουν απλα εχουν διαφορετικα ορια το καθενα... Τα iphone ειναι πιο... Ευαισθητα ας πουμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2024 στις 12:35 ΜΜ, dhm21911 είπε

7 χρονια updates δεν εδωσε στα s24 η samsung?

Αν το έκανε είναι καινούριο κόλπο αυτό. Και πάλι δεν δίνω 1000ρηκο για χειρότερο επεξεργαστή.

8 ώρες πριν, nfsmw_gr είπε

Παίζει να είναι η μοναδική δυστυχώς φορά που δεν είναι σωστό αυτό, έγινε τεράστια πρόοδος στα exynos με την τελευταία γενιά και είναι πλέον εφάμιλλη με τον τελευταίο snapdragon. Και δίνει πια πολυετή υποστήριξη λογισμικού.(Επιτέλους!)

Αλλά υγεία όλα καλά, καλοδουλευτο!

(Υ.Γ. Και εγω snapdragon προτιμούσα μέχρι τώρα σε ότι κινητό αγόρασα)

Τα κάνανε ήδη σύγκριση το s24 america με το s24 Europe και μάντεψε. Το exynow χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Georgios Pappas είπε

Αν το έκανε είναι καινούριο κόλπο αυτό. Και πάλι δεν δίνω 1000ρηκο για χειρότερο επεξεργαστή.

Ναι απτό s24 και έπειτα δίνουν 7 χρόνια. Γενικά δεν βρίσκω τον λόγο να αγοράσει κάποιος κινητό χωρίς τιμολόγιο η σε κάποια τρομερή προσφορά εκτός αν του περισσεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2024 στις 6:20 ΠΜ, nfsmw_gr είπε

Παίζει να είναι η μοναδική δυστυχώς φορά που δεν είναι σωστό αυτό, έγινε τεράστια πρόοδος στα exynos με την τελευταία γενιά και είναι πλέον εφάμιλλη με τον τελευταίο snapdragon. Και δίνει πια πολυετή υποστήριξη λογισμικού.(Επιτέλους!)

Αλλά υγεία όλα καλά, καλοδουλευτο!

(Υ.Γ. Και εγω snapdragon προτιμούσα μέχρι τώρα σε ότι κινητό αγόρασα)

Ουτε καν. Δες εδω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι εποχές s4 όπου εβγαινε με τον Snapdragon 600,s5 με snapdragon 801 και note 4 με snapdragon και όλοι ψάχναμε την έκδοση με Exynos επειδή ο Snapdragon είχε τεράστια θέματα με θερμοκρασίες και διάρκεια μπαταρίας. Επίσης και τώρα πρόσφατα το S22 Ultra/Fold 3 και όσες συσκευές φορούσαν τον Snapdragon 8 gen 1 είχαν θέμα με θερμοκρασίες, ειδικά τα Xiaomi. Προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα με Exynos και δε με ενοχλεί αν η συσκευή έχει Exynos. Μικρές διαφορές θα υπάρχουν πάντα, και μη ξεχνάμε ότι Exynos φοράει η Samsung και αντε 2 3 μοντέλα εκτός Samsung ,ενώ Snapdragon φοράνε 10++ ναυαρχίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2024 στις 11:17 ΜΜ, Georgios Pappas είπε

Ουτε καν. Δες εδω.

 

Με ένα πρόχειρο search βρήκα και εγώ βιντεάκι που φαίνονται σε margin of error να είναι τα δύο SoC: 

 

 

Δεν ξέρουμε με τι συνθήκες τρέχουν τα τεστ κάθε φορά οι youtubers ούτε αν είναι biased να προωθήσουν για άλλους λόγους ένα από τα δύο οπότε μπορεί να βάλουν power saving mode η οτιδήποτε άλλο για να σαμποτάρουν κάποιο οπότε έχω πάντα επιφύλαξη όταν ψάχνω τέτοια και βλέπω πολλαπλές πηγές.

Προσωπικά προτιμω SD γιατι παίζω με custom roms και είναι αρκετά πιο εύκολη φάση έτσι, αλλά θέλω να πω ότι βλέπω δεν έχει καμία σχέση η φετινή σύγκριση με άλλες χρονιές SD VS EXYNOS, μπορεί να μην είναι σε απόλυτα νούμερο πιο γρήγορος ο δεύτερος, αλλά έχει κλείσει η ψαλίδα επιδοσεων σε βαθμό που δεν έχει πολύ σημασία για τον περισσότερο κόσμο.

 

Υ.Γ. Τώρα είδα την ειδοποίηση και απαντησα

Επεξ/σία από nfsmw_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nfsmw_gr είπε

Με ένα πρόχειρο search βρήκα και εγώ βιντεάκι που φαίνονται σε margin of error να είναι τα δύο SoC: 

 

 

Δεν ξέρουμε με τι συνθήκες τρέχουν τα τεστ κάθε φορά οι youtubers ούτε αν είναι biased να προωθήσουν για άλλους λόγους ένα από τα δύο οπότε μπορεί να βάλουν power saving mode η οτιδήποτε άλλο για να σαμποτάρουν κάποιο οπότε έχω πάντα επιφύλαξη όταν ψάχνω τέτοια και βλέπω πολλαπλές πηγές.

Προσωπικά προτιμω SD γιατι παίζω με custom roms και είναι αρκετά πιο εύκολη φάση έτσι, αλλά θέλω να πω ότι βλέπω δεν έχει καμία σχέση η φετινή σύγκριση με άλλες χρονιές SD VS EXYNOS, μπορεί να μην είναι σε απόλυτα νούμερο πιο γρήγορος ο δεύτερος, αλλά έχει κλείσει η ψαλίδα επιδοσεων σε βαθμό που δεν έχει πολύ σημασία για τον περισσότερο κόσμο.

 

Υ.Γ. Τώρα είδα την ειδοποίηση και απαντησα

Αυτό εδώ πως σου φαίνετε? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Georgios Pappas είπε

Αυτό εδώ πως σου φαίνετε? 

 

Αδιάφορο σχετικά, όπως σου είπα και πριν δεν θεωρώ ότι με μικρές διαφορές θα πειστεί κάποιος να πάρει το ένα αντί για το άλλο, πόσο μάλλον ειδικά σε θέμα μπαταρίας που το fast charge έχει μπει για τα καλά στην ζωή μας.

Anwyay άμα θες να έχεις τον τελευταίο λόγο εσύ κανένα θέμα, δεν βλέπω να έχεις να πεις κάτι παραγωγικό anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...