Προς το περιεχόμενο

Η AMD ετοιμάζει το chipset X870E για να υποστηρίξει τους επεξεργαστές Ryzen 9000


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, MetaTech είπε

Θα χαρώ να ειμαι λαθος, ειμαι ετοιμος για 8700g mini itx και θελω να ειμαι σίγουρος για το επόμενο APU της σειρας 9000.

Τωρα βγαζει νόημα να παρει καποιος Χ870Ε πρωτα και μετα να παρει πχ 8700g APU για να χαίρει ολα τα features και ολο το εύρος των 9000 στο μελλον.

Δεν το βλέπω λογικό γιατί έτσι δεν θα στήσεις ποτέ τίποτε μιας και κάθε 6 μήνες ανακοινωνεται και κάτι νέο.

Θα πάρεις Χ870Ε που θα είναι πανάκριβο μόλις βγει και με Bios που θα έχει σίγουρα bugs και συμβατότητες (αναπόφευκτες παιδικές ασθένειες) για να βάλεις πάνω ένα 8700g?

Άρα ήδη έχεις αποφασίσει να πας σε μητρική ΑΜ5 με Χ670Ε και μάλιστα από τις ακριβές ώστε να εκμεταλευτεις όλα τα feature τους?

Το τσιπάκι θα σου δώσει δυνατότητα για μερικά features παραπάνω. Εάν τα χρειάζεσαι όλα. Μήπως δεν τα χρειάζεσαι ομως και το 80% ήδη υπάρχουν στα υπάρχοντα τσιπάκια και μητρικές?

Γιατι η διαφορά μιας φθηνής mobo με X870E με μια ακριβή X670E παίζει να είναι μηδενική ή και αντίστροφα η Χ670Ε να είναι καλύτερη.

Συμβαινει ήδη με τις υπάρχουσες mobo. Υπάρχουν mobo με B650E που είναι καλύτερες από mobo με X670E.

11 ώρες πριν, MetaTech είπε

Συμφωνούμε, Θα προτιμούσα να περιμένω για ένα Χ870Ε αντί να πάρω ένα Χ670Ε τώρα όμως, πιο στρατηγική αγορά. Αν είχα πάρει το 670Ε που ειμουν έτοιμος να παρω εχτές σήμερα δεν θα ένιωθα το ίδιο κερδισμένος, αυτό ήθελα να περιγράψω.

Δες τι έγραψα παραπάνω.

Πάρε μια αξιόλογη AM5 mobo με features που πιστεύεις ότι θα χρειαστείς στο μέλλον. Η διαφορά θα είναι μικρή έως μηδενική και αντίστροφα αναλόγως το μοντέλο και την κατηγορία τιμής του.

USB4.0 και Thunderbolt υποστηρίζουν πάρα πολλές μητρικές που ήδη υπάρχουν. Είτε με ήδη υπάρχουσα θύρα είτε με δυνατότητα να το κουπωσεις κατευθείαν εσωτερικά σε έτοιμη θέση.

Ή δική μου Taichi με B560E (ούτε καν X670e) έχει USB4.0 40Gbps θύρα.

Ή Asus ROG Strix X670E-E Gaming έχει εσωτερικό Thunderbolt header.

Εάν πάτε σε ακόμη πιο υψηλή κατηγορία τιμής θα βρείτε και πολλαπλά USB4.0

Μην ψαρώνετε. Στήστε το PC σας.

Οι τιμές ανεβαίνουν και δεν προβλέπεται να κατέβουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, MariosX είπε

Ναι πράγματι γλυτώνεις αρκετά χρήματα, θαρρώ όμως πως μένεις πίσω σε chipset και σε BIOS/UEFI όπου κάποια και καινούργια features μπορεί να μην υποστηρίζονται. 

...

 Άρα για εμένα δεν μου φαίνεται κακό να αλλάζεις και μητρική 

Καλά, αν θες όντως αλλάζεις και μητρική. Το καλό με τη διατήρηση του socket είναι ακριβώς αυτό, ότι αν θες αλλάζεις μητρική. Έχεις δυνατότητα επιλογής. ;)

Επεξ/σία από nan78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, MetaTech είπε

Συμφωνούμε, Θα προτιμούσα να περιμένω για ένα Χ870Ε αντί να πάρω ένα Χ670Ε τώρα όμως, πιο στρατηγική αγορά. Αν είχα πάρει το 670Ε που ειμουν έτοιμος να παρω εχτές σήμερα δεν θα ένιωθα το ίδιο κερδισμένος, αυτό ήθελα να περιγράψω.

Κοίτα να δεις φίλε μου.. πάντα όσο περιμένεις τόσο κερδίζεις σε κάτι τόσο χάνεις σε άλλο. Πχ τα νέα mobo θα είναι πιο ακριβά. Αυτά που θα έχουν, σε ενδιαφέρουν?
Είναι στη χρήση του καθενώς όπως καταλαβαίνεις. Εγώ έχω χ370 μητρική , ήμουν με τον 1800χ τόσα χρόνια και φέτος άλλαξα σε 5800x3d.
Επίσης, ανακοίνωσε ότι θα βγάλει νέες μητρικές. πόσο καιρό θα περιμένεις και πόσο καιρό μπορείς να περιμένεις? Προβλήματα νεότητας στις νέες μητρικές?

Είναι πολλά που πρ'επει να σκεφτείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ καλό είναι να έχεις επιλογή να μείνεις στο ίδιο socket , αλλά για το 99% των χρηστών ο αντίστοιχος 800x3d σε καλύπτει για τα πάντα , ακόμα και σε high end gaming με 4090 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, maxx71 είπε

πολυ καλη η AMD αλλα τετοιο θορυβο που κανει στους μικρους επεξεργαστες ενταξει ειπαμε αλλα οχι κι ετσι ...

Τους μικρους που τους ειδες στο αρθρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MariosX είπε

Μου φαίνεται όμως πως υπάρχει ένα αρνητικό εδώ.

Ναι πράγματι γλυτώνεις αρκετά χρήματα, θαρρώ όμως πως μένεις πίσω σε chipset και σε BIOS/UEFI όπου κάποια και καινούργια features μπορεί να μην υποστηρίζονται. 

Επιπρόσθετα για να υποστηριχθεί ο νέος CPU, Η motherboard manufacturer θα πρέπει να παρέχει BIOS Update, μου έχει τύχει λόγω μη αναβάθμισης  BIOS, CPU να μην υποστηρίζεται. 

Και το κακό είναι πως κάποιες εταιρίες σταματάνε γρήγορα να κυκλοφορούν νέα  BIOS

 Άρα για εμένα δεν μου φαίνεται κακό να αλλάζεις και μητρική 


Σου εξήγησα το βασικό λόγο που το κάνουν, δεν είπα πως είναι καλύτερο σαν λύση.
Ούτε εμένα μου φαίνεται κακό να αλλάζεις και μητρική.
Η τσέπη μου έχει θέμα, γιατί συνήθως παίρνω αυτές που έχουν πάνω από 600€ :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σφαλμα που κανει η ΑMD ειναι στης μητρηκες !! παρα πολλοι εχουνε καταργησει τον ηχο!! Βγαζουνε μονο ενα Line out kαι ενα μικροφωνο !! αμα δεν εχει line in δεν προκειτε ναν τους βαλω !! Στης Intel ειναι και παλι η Gigabyte που δεν εχει βαλει και δεν θα την παρω φυσικα !! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, razimar said:


Σου εξήγησα το βασικό λόγο που το κάνουν, δεν είπα πως είναι καλύτερο σαν λύση.
Ούτε εμένα μου φαίνεται κακό να αλλάζεις και μητρική.
Η τσέπη μου έχει θέμα, γιατί συνήθως παίρνω αυτές που έχουν πάνω από 600€ :D

 

Ε αν παίρνεις την Super Duper Deluxe edition λογικό είναι.

Αν όμως παίρνεις της entry μια χαρά οικονομική λύση είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2024 στις 1:05 ΜΜ, betkarh είπε

Τους μικρους που τους ειδες στο αρθρο?

γενικα μιλαω οπως και το οτι δεν εχεις ηχο παρα μονο software στις απλες μητρικες, αυτο που το βαζεις ταχα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...