Προς το περιεχόμενο

Ανανεωμένο περιβάλλον πλοήγησης προσφέρει το Google Maps


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, Hellenicsun said:

Δεν έχω χρησιμοποιήσει αυτή την εφαρμογή αλλά τα δεδομένα χαρτών είναι από την ίδια πηγή.

Πάντως, αν δοκιμάσεις αυτή που προτείνω, μη τη κατεβάσεις από F-Droid, PlayStore αλλά μέσω Obtanium.

Ευχαριστώ.Θα τη δοκιμάσω σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Και εγώ επίσης. Τώρα δοκιμάζω και το perplexity.ai για search.

Getting DeGoogled (aka deproductized)

Άρχισα να το χρησιμοποιώ πρόσφατα για να δω τη διάφορα στην εμπειρία. Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει ότι δεν έχει κάποια σημεία στο χάρτη και επιπλέον δεν επιλέγει πάντα τη καλύτερη διαδρομή ( για Ελλάδα πάντα). Θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ για ένα διάστημα για να δω πως θα πάει. Σίγουρα δε περιμένω επίπεδο Google αλλά αν φτάνει έστω κοντά ίσως αξίζει το κόπο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TheMerchant είπε

Άρχισα να το χρησιμοποιώ πρόσφατα για να δω τη διάφορα στην εμπειρία. Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει ότι δεν έχει κάποια σημεία στο χάρτη και επιπλέον δεν επιλέγει πάντα τη καλύτερη διαδρομή ( για Ελλάδα πάντα). Θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ για ένα διάστημα για να δω πως θα πάει. Σίγουρα δε περιμένω επίπεδο Google αλλά αν φτάνει έστω κοντά ίσως αξίζει το κόπο

Δύο είναι τα μεγάλα ζητήματα: η απουσία δεδομένων κίνησης σε πραγματικό χρόνο που βοηθά να ξέρεις κατά προσέγγιση πόση ώρα θα κάνεις από το Α στο Β σημείο και η απουσία αριθμών σε οδούς (όσες έχω ψάξει ως τώρα).

Για το πρώτο, πες ας πάει στο καλό διότι εμπεριέχονται κι άλλα ζητήματα που μάλλον αφορούν τον καθένα ξεχωριστά. Αλλά το δεύτερο, είναι πρόβλημα. Προσωπικά, το έλυσα βλέποντας μέσω Χαρτών Google τις συντεταγμένες του σημείου. Αλλά αυτό ουσιαστικά με κρατά στη χρήση των Χαρτών ως ένα βαθμό ενώ εγώ δε θέλω καθόλου.

Όσο αφορά τις διαδρομές, δε δείχνει τη βέλτιστη διότι δεν έχει επαρκή δεδομένα. Ουσιαστικά, πρέπει να χρησιμοποιείται βοηθητικά - δηλαδή ξέρεις περίπου προς τα που πας και βάζεις την εφαρμογή - κι όχι "τυφλά" όπως με τους Χάρτες Google που λόγω συνολικών δεδομένων παρέχουν τις καλύτερες δυνατές προτάσεις. Το λέω καθώς τη δοκιμάζω σε διαδρομές που ήδη γνωρίζω.

Δε γνωρίζω συμπεριφορά εκτός Ελλάδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dikasths είπε

Ελπίζω να βάλουν να δείχνουν και τα φανάρια, τα περνάω όλα με κόκκινο

Εχουν και τα φαναρια και τα στοπ να ξεχωριζουν ευκρινως στον χαρτη,βοηθαει και στο να μην τρακαρεις και στο να ξερεις καλυτερα που βρισκεσαι και ποτε να στριψεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει που το google maps δεν έχει αντίπαλο είναι στις πληροφορίες για την κίνηση. Το Apple maps έχει πολύ πιο ωραιο περιβάλλον αλλά στις πληροφορίες που έχει για την κίνηση χωλαίνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Πέτρος είπε

"

Για τις δε στροφές, η ενημέρωση είναι τραγική. Αν δεν κοιτάς και το χάρτη ταυτόχρονα, σε ενημερώνει σε εντελώς λάθος χρόνο.

+1 ,νόμιζα ήμουν εγω ο περίεργος.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιούσα μονο google maps για πλοήγηση μέχρι που μια φορά με εγραψαν με κινητό ρανταρ στο εξωτερικο και απο τοτε χρησιμοποιω το WAZE.

Ιδιους χάρτες με google (άλλωστε την εχει πάρει η google),αλλά το μεγάλο ατού είναι οτι οι χρήστες αναφέρουν σε πραγματικο χρόνο που έχει κίνηση, που εγινε ατύχημα, μπλοκο αστυνομίας ,ρανταρ, επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα κ.α. 

Προϋπόθεση βεβαια ειναι να υπάρχουν αρκετοί χρήστες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dewn735 είπε

δηλαδή, χωρίς το κινητό δεν τα βλέπεις τα stop στον δρόμο;

Εξαρτάται πάντως, δεν είναι σπάνιο φαινόμενο να κρύβονται πίσω από κάνα δέντρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, moysatos79 είπε

Χρησιμοποιούσα μονο google maps για πλοήγηση μέχρι που μια φορά με εγραψαν με κινητό ρανταρ στο εξωτερικο και απο τοτε χρησιμοποιω το WAZE.

Ιδιους χάρτες με google (άλλωστε την εχει πάρει η google),αλλά το μεγάλο ατού είναι οτι οι χρήστες αναφέρουν σε πραγματικο χρόνο που έχει κίνηση, που εγινε ατύχημα, μπλοκο αστυνομίας ,ρανταρ, επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα κ.α. 

Προϋπόθεση βεβαια ειναι να υπάρχουν αρκετοί χρήστες. 

 

Το Waze έαν το κατεβάσω σε iPhone θα μπορώ να το χρησιμοποιώ με το σύστημα infotainment του αυτοκινήτου μου μέσω του Apple Carplay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Hellenicsun είπε

Δύο είναι τα μεγάλα ζητήματα: η απουσία δεδομένων κίνησης σε πραγματικό χρόνο που βοηθά να ξέρεις κατά προσέγγιση πόση ώρα θα κάνεις από το Α στο Β σημείο και η απουσία αριθμών σε οδούς (όσες έχω ψάξει ως τώρα).

Για το πρώτο, πες ας πάει στο καλό διότι εμπεριέχονται κι άλλα ζητήματα που μάλλον αφορούν τον καθένα ξεχωριστά. Αλλά το δεύτερο, είναι πρόβλημα. Προσωπικά, το έλυσα βλέποντας μέσω Χαρτών Google τις συντεταγμένες του σημείου. Αλλά αυτό ουσιαστικά με κρατά στη χρήση των Χαρτών ως ένα βαθμό ενώ εγώ δε θέλω καθόλου.

Όσο αφορά τις διαδρομές, δε δείχνει τη βέλτιστη διότι δεν έχει επαρκή δεδομένα. Ουσιαστικά, πρέπει να χρησιμοποιείται βοηθητικά - δηλαδή ξέρεις περίπου προς τα που πας και βάζεις την εφαρμογή - κι όχι "τυφλά" όπως με τους Χάρτες Google που λόγω συνολικών δεδομένων παρέχουν τις καλύτερες δυνατές προτάσεις. Το λέω καθώς τη δοκιμάζω σε διαδρομές που ήδη γνωρίζω.

Δε γνωρίζω συμπεριφορά εκτός Ελλάδας.

Αυτό ακριβώς ναι. Σε διαδρομές που ξέρω υπάρχουν πολύ καλύτερες προτάσεις. Επιπλέον, έψαχνα ένα ΚΕΠ και δεν υπήρχε. Έπρεπε να βάλω διεύθυνση για να κάνω τη δουλειά μου και μπορώ να πω ότι έγινε μια χαρά. Σίγουρα σε χώρες όπως η Ελλάδα θέλει αρκετή δουλειά ( την οποία η google μάλλον είναι πρώτη ). Θέλω να συνεχίσω να προσπαθώ για να δω αν υπάρχει περισσότερη αρμονία με το native app

Υ.Γ Βέβαια όπως είπε και παραπάνω ένας, έχει ενδείξεις για τα φανάρια το οποίο δε το έχω δει σε G Maps ( και νομίζω ούτε Waze)

Επεξ/σία από TheMerchant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, TheMerchant είπε

Αυτό ακριβώς ναι. Σε διαδρομές που ξέρω υπάρχουν πολύ καλύτερες προτάσεις. Επιπλέον, έψαχνα ένα ΚΕΠ και δεν υπήρχε. Έπρεπε να βάλω διεύθυνση για να κάνω τη δουλειά μου και μπορώ να πω ότι έγινε μια χαρά. Σίγουρα σε χώρες όπως η Ελλάδα θέλει αρκετή δουλειά ( την οποία η google μάλλον είναι πρώτη ). Θέλω να συνεχίσω να προσπαθώ για να δω αν υπάρχει περισσότερη αρμονία με το native app

Υ.Γ Βέβαια όπως είπε και παραπάνω ένας, έχει ενδείξεις για τα φανάρια το οποίο δε το έχω δει σε G Maps ( και νομίζω ούτε Waze)

Αν όχι όλη, σχεδόν όλη η δουλειά στην οποία αναφέρεσαι, γίνεται από τους χρήστες και μόνο.

Οπότε, θα μπορούσες να καταχωρήσεις το ΚΕΠ εδώ: ttps://www.openstreetmap.org/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hellenicsun είπε

Αν όχι όλη, σχεδόν όλη η δουλειά στην οποία αναφέρεσαι, γίνεται από τους χρήστες και μόνο.

Οπότε, θα μπορούσες να καταχωρήσεις το ΚΕΠ εδώ: ttps://www.openstreetmap.org/

Αυτο το χρησιμοποιεί η Apple? Καταλαβαίνω τη λογική και έχω βοηθήσει σε διορθώσεις στο G Maps. Μόνο που εκεί είναι πολύ εύκολο να προσθέσεις ή να αλλάξεις κάτι. Επίσης απο όσο ξέρω πολλές φορές εταιρίες προσλαμβάνουν άλλους για να κάνουν τέτοιες δουλειές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2024 στις 10:11 ΜΜ, Πέτρος είπε

Για τις δε στροφές, η ενημέρωση είναι τραγική. Αν δεν κοιτάς και το χάρτη ταυτόχρονα, σε ενημερώνει σε εντελώς λάθος χρόνο.

Τις στροφες τις δειχνει με ακριβεια μετρου  στο poco x5 pro.  Σε ενα παλιο Redmi ομως, ειμαι ακριβως στη στροφη  και με δειχνει 50 μετρα πιο πισω. Αυτα στα λεω  γιατι κατα τα φαινομενα για το positioning παιζει ρολο και η συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ringboy είπε

Τις στροφες τις δειχνει με ακριβεια μετρου  στο poco x5 pro.  Σε ενα παλιο Redmi ομως, ειμαι ακριβως στη στροφη  και με δειχνει 50 μετρα πιο πισω. Αυτα στα λεω  γιατι κατα τα φαινομενα για το positioning παιζει ρολο και η συσκευη.

Τις στροφές σωστά τις δείχνει, όπως (γενικά) και τη θέση μου.

Το πρόβλημα είναι ότι σου λέει "στρίψτε αριστερά" όταν είσαι ακόμα στην προηγούμενη στροφή (τη βλέπει σωστά, ξέρει ότι είναι στην προηγούμενη, απλά ενημερώνει πολύ νωρίς). Το ίδιο στο Mi11i, το ίδιο σε RN7 πριν, το ίδιο στις συσκευές της γυναίκας μου.

Το here σε ειδοποιεί σε πολύ πιο σωστό χρόνο.

Εκεί που είναι άψογο το gm είναι στην πλοήγηση στο περπάτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...