Προς το περιεχόμενο

Καυστικός ο Ζάκερμπεργκ στα σχόλιά του για το Vision Pro


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Αλήθεια τώρα? Δίχως πλάκα πιστεύεις αυτό που λες? Εγώ φίλε δεν το έγραψα για να πω ότι δεν είναι και το quest το ίδιο υπολογιστής και μάλιστα ΠΟΛΥ ανώτερος με μια γκάμα εφαρμογών και παιχνιδιών που δεν θα δει ΠΟΤΕ το vision pro, αλλά γιατί συνδέοντας το με υπολογιστή έχεις και τίτλους με RT γραφικά έξω από κάθε φαντασία. Για αυτό το έγραψα. 

Από μόνα τους είναι ΑΧΡΗΣΤΑ. Εκτός και αν έχεις κάποιον τίτλο να δώσεις ένα λινκ να δούμε. Γιατί στο quest 3 μπορεί τα γραφικά του να είναι κατώτερα από υπολογιστή αλλά βγαίνει από τον όρο άχρηστα γιατί έχει και μερικούς χιλιάδες τίτλους δυνατούς. Τώρα έστω το vision pro δεν έχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ 3D τίτλο (και να είχε με το fov που έχει για κλάματα είναι αλλά ΟΚ) εάν υπήρχε η δυνατότητα να παίξεις παιχνίδι από υπολογιστή θα ήταν ένα συν. Αλλά ούτε αυτό δεν κάνει.. η κάνω λάθος? 

Δεν ξέρω πόσο καιρό είσαι στο φόρουμ αλλά ίδιες κουβέντες έχω κάνει από το πρώτο iPhone,  τα πρώτα Α soc, το πρώτο iPad, το πρώτο Apple Watch κλπ κλπ κλπ… ελπίζω να μην εξαφανιστείς και εσύ σε λίγα χρόνια….

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, Artman13 said:

To Quest 2/3 παίζουν και σε PC με το γνωστό καλώδιο απλα όσοι έχουν δοκιμάσει το wired Gaming καταλαβαίνουν πόσο καλυτερο είναι το wireless των Quest για αυτό περιμένουμε τα wifi 7 dongles για vr. Για τις OLED +1 

Δεν συγκρίνεται το wireless, με το wired! Αν έχεις oled vr headset wired και ανεβάσεις την ανάλυση στο 200% ,η εικόνα που βλέπεις ,δεν έχει σχέση με οτιδήποτε άλλο υπάρχει! Άμα θέλω να παίζω vr παιχνίδια καθιστός ή με gamepad δεν χρειάζεται να είναι ασύρματο το headset! Καλό είναι να υπάρχουν επιλογές για όλους! Δεν μπορούσε να βάλει και ένα hdmi στο οculus; Έμεινε στο usb c, για va λαμβάνει συμπιεσμένη εικόνα από το pc, λόγο οικονομίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά αν τα συγκρίνουμε μέτωπο με μέτωπο χωρίς να σκεφτόμαστε την τιμή προφανώς και το Vision Pro είναι καλύτερο. Δεν έχω δοκιμάει κανένα από τα δύο αλλά είμαι σίγουρος ακολουθώντας απλά την πορεία της apple από τα Macintosh μέχρι το iPhone! 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν εχετε καταλαβει την υπολογιστικη δυναμη του vision. Μιλάμε για M2 επεξέργαστη σε συσκεύη που φοράς. Αύτο πιθανότατα να ειναι το χειροτερο apple vision που θα φτιαξει ποτε η apple αλλα και πάλι πολυ καλύτερο απο quest 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας διαβάσει σχετικά άρθρα, θεωρώ το Vision Pro beta προϊόν. Δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα καταφέρει μόνο με software update να το στρώσει η Apple. Παραμένει το θέμα του βάρους.

Η meta πάλι έσπευσε να αντιγράψει την apple (πχ remote screen σε pc) και επίσης θεωρώ ότι είναι χειρότερο προϊόν σε όλους τους τομείς. Όμως στα λεφτά που το δίνει είναι λογικό και είναι σχετικά αποδεκτό να μην είναι τέλειο. Αντίθετα το να δώσεις 3.500€+ για το Vision Pro όπως είναι τώρα το θεωρώ εντελώς λάθος. 
 

Edit: Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι η meta θα έχει παντα πιο χαμηλή τιμή γιατί θα πουλάει και τα data σου αέρα πατέρα. Είναι ο ίδιος λόγος που βλέπει ελεύθερα κανάλια δωρεάν αλλά πολύ χειρότερο. Στην τηλεόραση αναγκαστικά ακόμα σου πουλάνε μη προσωποποιημένες διαφημίσεις και μοιάζει δίκαιο το αντάλλαγμα.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Δεν ξέρω πόσο καιρό είσαι στο φόρουμ αλλά ίδιες κουβέντες έχω κάνει από το πρώτο iPhone,  τα πρώτα Α soc, το πρώτο iPad, το πρώτο Apple Watch κλπ κλπ κλπ… ελπίζω να μην εξαφανιστείς και εσύ σε λίγα χρόνια….

Τι σημασία έχει πόσο καιρό είμαι στο φόρουμ... όταν είχε βγει φίλε το iphone δεν υπήρχε ανταγωνιστής.. κάτι χρέπια με windows και symbian υπήρχαν.. ακόμη και το android για κλάματα ήταν... 

που την βλέπετε την ομοιότητα δεν καταλαβαίνω... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ λέμε... ανόμοια παραδείγματα εκτός πραγματικότητας... εδώ το vision pro έρχεται ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ αν μπορείτε να το καταλάβετε.. μπαίνει σε μια αγορά όπου είναι αδύνατον να ανταγωνιστεί.. δεν παρουσιάζει ΤΙΠΟΤΕ νέο... μα ΤΙΠΟΤΕ... πόσο δύσκολο είναι κανείς να το καταλάβει? 

ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα κάνει το quest 3... και το quest pro αν είχε την ανάλυση και τον επεξεργαστή του quest 3 θα ήταν μύρια καλύτερο από το vision pro γιατί έχει ΚΑΙ eye tracking.. καταλάβετε ρε παιδιά.. δεν έχει ούτε την τεχνογνωσία ούτε την υποστήριξη.. ο ζουκ παλεύει χρόνια για να φτάσει εδώ που έχει φτάσει το quest... το επόμενο πιστεύω θα τα έχει όλα και μεγαλύτερη ανάλυση ... αλλά δεν είναι είπαμε αυτά μόνο που το κάνουν αρχηγό... είναι η ατελείωτη υποστήριξη..

Το vision pro το μόνο που μπορεί να κάνει είναι βίντεο και τίποτε άλλο... μόλις παει να δείξει λίγο γραφικό χάνει τον μπούσουλα.. δεν έχει την δύναμη να ανταπεξέλθει σε τόσο μεγάλη ανάλυση.. δεν θέλει σκέψη.. θέλει γνώση και νοημοσύνη. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.. τεχνικώς ΑΔΥΝΑΤΟΝ.. και θα το δείτε και στην πορεία. ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ δεν μπορεί να βγάλει με σοβαρά γραφικά σαν του quest 3 πρώτον γιατί δεν έχει την τεχνογνωσία να το κάνει και δεύτερον και να το κάνει δεν θα μπορεί να το παίξει.. Ακόμη και να τα καταφέρει με κάποια σύνδεση με mac (αν γίνει ποτέ) και στριμάρει από τον μακ τα γραφικά και πάλι έχει ΜΙΚΡΟ fov που είναι ότι χειρότερο για ε΄να vr headset.. δεν είναι τυχαίο που και καλά έδωσε τίτλο spatial computing... σπατιαλ μαι ας... πλάκα έχουν και περισσότερο αυτοί που τα χαφτουν,,,

25 λεπτά πριν, atoutenike είπε

Μάλλον δεν εχετε καταλαβει την υπολογιστικη δυναμη του vision. Μιλάμε για M2 επεξέργαστη σε συσκεύη που φοράς. Αύτο πιθανότατα να ειναι το χειροτερο apple vision που θα φτιαξει ποτε η apple αλλα και πάλι πολυ καλύτερο απο quest 3

αν είχε την ανάλυση του quest 3 ΙΣΩΣ να μιλάγαμε διαφορετικά.. για να εντυπωσιάσει όμως τους αδαείς έδωσε ψηλη ανάλυση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παίξει τίποτε. Την έχουμε καταλάβει μια χαρά την υπολογιστική δύναμη.. ένας ακόμη mobile επεξεργαστής είναι.. έξυπνα σχεδιασμένος για τις εφαρμογές της apple.. δώσε του κάτι σοβαρό να κάνει render και θα σου πω εγώ πόση δύναμη έχει.. για στείλε ένα σοβαρό παιχνίδι με rt γραφικά που ακούω να λένε γελοιότητες ότι συγκρίνεται με τις κάρτες της nvidia.. ΕΝΑ ΜΟΝΟ.. .ένα prerender γραφικό κάπου ένα demo να δείχνει την ωμή δύναμη που παραμυθιάζουν τον κόσμο... 

μην ψάχνεις.. δεν θα βρεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο χρονισμός που έχει ο m2 που φοράει μέσα το vision pro είναι ο μισός από του κανονικού m2.. σωστά?

Δείτε εδώ m2 max δυνατότητες σε gaming... σε κανένα τίτλο δεν βλέπουμε καμία νέα τεχνολογία.. δεν λέω ότι τα παιχνίδια είναι σημαντικά αλλά δείχνουν ΠΟΣΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δυνατός είναι ένας υπολογιστής..

 

 

παιχνίδια 10ετίας και βάλε... για ΚΛΑΜΑΤΑ για μερικούς για ΓΕΛΙΑ για τους υπόλοιπους.. και θέλετε με αυτήν την ανάλυση που έχει ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΜΑΤΙ το vision pro να βγάλει τίτλους.. ναι καλά... spatial computing (loooll) και πολύ του είναι παιδιά..αυτή είναι η πραγματικότητα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Vision Pro δεν το έχω δοκιμάσει και σε αυτή την τιμή δεν νομίζω να συμβεί ποτέ. 

Με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις το Quest 3 και ένα σουπερ gaming PC για να παίζεις PCVR. Σου μένει και το gaming PC.

Φαντάζομαι ότι υπάρχει αγορά για αυτό, εδώ υπάρχει αγορά για laptop 8000€, απλά δεν είναι ο μέσος χρήστης.

Απο την εμπειρία μας απο την Apple ξέρουμε ότι δεν μπορούμε να περιμένουμε θεαματικές μειώσεις σε τιμές των μελλοντικών μοντέλων. Αντίθετα το Quest είναι φθηνό, όχι γιατί στην Meta δεν μπορούσαν να φτιάξουν καλύτερο μηχάνημα, αλλά στόχος τους είναι να δημιουργήσουν μια νέα αγορά εκατοντάδων εκατομμυρίων χρηστών.

Απο την άλλη έχουμε ακομα μια μάχη Android vs iOS. Για όσους δεν ξέρουν το Quest τρέχει σε Android και μάλιστα μπορείς εύκολα να κάνεις sideload κανονικές εφαρμογές και παιχνίδια android.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Τι σημασία έχει πόσο καιρό είμαι στο φόρουμ... όταν είχε βγει φίλε το iphone δεν υπήρχε ανταγωνιστής.. κάτι χρέπια με windows και symbian υπήρχαν.. ακόμη και το android για κλάματα ήταν... 

Δυστυχώς τα ίδια επιχειρήματα ακούγαμε και τότε, όπως και τώρα από εσένα… για να καταλάβεις, δες λίγο τι λέει ο Ballmer στο video που πόσταρα αρχικά και μετά διάβασε τι έχεις γράψει εσύ… πραγματικά επιχειρηματολογείτε και συμπεριφέρεστε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο…

ΥΓ: μου κάνει εντύπωση που ξαφνικά έγιναν χρέπια τα Symbian ή για κλάματα το τότε Android… Ελπίζω σε κάποια χρόνια να μην διαβάσω από τον αντίστοιχο georgiosmag ότι το quest ήταν χρέπι και για κλάματα…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου αρεσει, που πρέπει να συμφωνησω με τον Ζακ!. Αλλά δε ξερει να το πουλήσει καθόλου! Στο gaming στάθηκε μόνο 1 δευτερολεπτο, και εδειξε ελεεινα παιχνιδια στο βιντεο.

Επίσης πρεπει να φτιαξει ΕΧΤΕΣ ενα Quest Pro 2 στα 1500 ευρω, με best of Quest 3 + Pro, με τον κανουργιο τον XR2 GEN 2, με σωστη γρηγορη OLED και σωστές κάμερες για το passthrough και ολα τα καλουδια που ηδη εχουν, και να τους παρει τα σωβρακα κανονικα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξυπνο οτι ο Ζακενμπεργκ διαφημίζει ο ίδιος την συσκευή του, χρησιμοποιώντας το hype απο το μηχάνημα της Apple που ανοίγει την αγορά τέτοιων συσκευών σε πιο mainstream κόσμο. 

Κατα τ'αλλα  καλύτερο/χειρότερο σε specs κτλ είναι αδιάφορο. Ολα έχουν να κάνουν με την εμπειρία χρήσης αλλά και τους λόγους για τους οποίους κάποιος επιλέγει εξ αρχής την αγορά μιας τέτοιας συσκευής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, absoluteblade είπε

Δεν συγκρίνεται το wireless, με το wired! Αν έχεις oled vr headset wired και ανεβάσεις την ανάλυση στο 200% ,η εικόνα που βλέπεις ,δεν έχει σχέση με οτιδήποτε άλλο υπάρχει! Άμα θέλω να παίζω vr παιχνίδια καθιστός ή με gamepad δεν χρειάζεται να είναι ασύρματο το headset! Καλό είναι να υπάρχουν επιλογές για όλους! Δεν μπορούσε να βάλει και ένα hdmi στο οculus; Έμεινε στο usb c, για va λαμβάνει συμπιεσμένη εικόνα από το pc, λόγο οικονομίας;

Οχι δε συγκρινεται το Wireless με το Wired, αλλά απ την ανάποδη: η ελευθερια που σου δινει στα παιχνίδια ειναι PRICELESS! 

Με το Quest 1 έπαιξα τα παντα απο Steam & Oculus Rift μέσω του Virtual Desktop, και ηταν απίστευτο!

Πριν το βαλω, ειχα ολοκληρο συστμα με καλωδια, trollies, rollies, σχοινια να κρέμονται κτλ, και ήταν βελτιωμενο απ το να σερνεται στο πατωμα, αλλά και παλι έχανε. Συν τις 3 μερες να το στησεις & τελειοποιήσεις. Με covid μονο το κανεις αυτό!

Για stationary, OK το καλώδιο, αν και παλι γιατι; Μια χαρα ήταν η ποιοτητα στα πάντα και το latency από 40-50ms που ήταν στο Quest 1, έχει πέσει κάτω απ το μισο και βαλε με το Quest 3/WIFI 6. Που στο 95% των παχνιδιών δε σε νοιαζει καν, και δε το παρατηρεις με τιποτα.... 

Επεξ/σία από apikoulas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δυστυχώς τα ίδια επιχειρήματα ακούγαμε και τότε, όπως και τώρα από εσένα… για να καταλάβεις, δες λίγο τι λέει ο Ballmer στο video που πόσταρα αρχικά και μετά διάβασε τι έχεις γράψει εσύ… πραγματικά επιχειρηματολογείτε και συμπεριφέρεστε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο…

ΥΓ: μου κάνει εντύπωση που ξαφνικά έγιναν χρέπια τα Symbian ή για κλάματα το τότε Android… Ελπίζω σε κάποια χρόνια να μην διαβάσω από τον αντίστοιχο georgiosmag ότι το quest ήταν χρέπι και για κλάματα…

Επαναλαμβάνω.  Τότε δεν υπήρχε ανταγωνισμός.  Άλλο το iphone που βγήκε τότε άλλο το vision pro που βγήκε τώρα.  Διαφορετικές εποχές διαφορετικά μηχανήματα.  Τότε βγήκε το iphone και ήταν κλάσεις ανώτερο παντού.  Και στο λογισμικό και στην υποστήριξη και σε hardware και παντού.  Έξυπνα σχεδιασμένο και κράτησε τα σκήπτρα αρκετό καιρό.  Μετά ήρθε η κατηφόρα.  Ώσπου έχουμε φτάσει στο σήμερα.  

Το vision pro έρχεται ξεβρακωτο στα αγγούρια στην κυριολεξία.  Δεν έχει να επιδείξει τίποτε απολύτως εκτός από την ανάλυση και 2 αχρηστες εντυπωσιακές στα τα άλλα δυνατότητες.  

Αν έβγαινε με ίδιους τίτλους και ίδια υποστήριξη που έχει για παράδειγμα ένα iphone 15 τότε θα μιλάγαμε.  Τώρα απλά μιλάμε για ένα μηχάνημα που το μόνο που κάνει είναι streaming video με περίεργο χειρισμό και passthrough.  Εκτός του eye tracking όλα τα έχει και το quest 3.  Το quest 3 όμως έχει και κάτι επιπλέον.  Υποστήριξη και τίτλους.  Και όχι απλά τίτλους αλλά αμέτρητους πλέον και όσο πάει ανεβαίνει.  

Πως στα κομμάτια ένας ανταγωνιστής 7 φορές ποιο ακριβώς με ούτε καν κοντά στα παραπάνω να κρατήσει στην αγορά.  Είμαι περίεργος.  Περίεργος που δεν το καταλαβαίνουν οι φανατικοί της apple.  

Και οκ.  Εγώ είμαι άλλος ένας Γιώργος που ήρθε να πει τα δικά του.  Έρχεται ο πλουσιότερος άνθρωπος και δημιουργός στον πλανήτη ενός μηχανήματος που διαπρέπει τόσα χρόνια τώρα και ειρωνεύεται με έξυπνο και ευγενικό τρόπο ούτε αυτόν τον πιστεύετε?

Θα το πω διαφορετικά.  Όποιος δουλέψει για λίγο ένα quest 3 και υπάρξει η πιθανότητα να δούμε Ελλάδα το vision pro και τα δοκιμάσει και τα 2 τότε θα αποκαλυφθεί η αλήθεια.  

Τώρα ότι και να λέμε ακουγομαστε φανμποις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Σίγουρα ξέρεις να διαβάζεις και να γνωρίζεις πολύ καλά τα νούμερα που αναφέρονται. Το θέμα είναι ποιο από τα 2 έχεις δοκιμάσει? Και δεν είπε κανείς ότι δεν έχει ανώτερη ποιότητα εικόνας (αν και έχει ποιο φωτεινή οθόνη το quest 3 που είναι σημαντικός παράγοντας στην συνολική εμπειρία), αλλά το ότι κοστίζει δυσανάλογα πιο ακριβά από αυτό που προσφέρει. Όπως και όλα τα προϊόντα της εταιρίας. Μην κάνουμε άνισες συγκρίσεις. Δεν το πλησιάζει καν το vision pro σε συνολική εμπειρία.

Εγώ είχα αρκετό καιρό το quest 3 για να σε προλάβω. Όχι το vision pro όμως. Αλλά βλέποντας πόσο χάλια είναι το passthrough του από το screen recorder (noise) ειδικά σε χαμηλό φωτισμό, δεν απέχει και πολύ από το quest 3. Θα έλεγα τα ίδια είναι. Αν υπήρχε τρόπος (κάποιος θα τον βρει που θα πάει) να γίνει σύγκριση through the lens τότε θα δεις και εσύ και όλοι όσοι δεν το καταλαβαίνουν ότι οι διαφορές είναι αστείες. 

Στο θέμα της ανάλυσης τώρα. Επειδή είχα και το πρώτο quest αλλά και το 2... θα πω απλά ότι το 3 όταν βλέπεις 4κ βίντεο στο ανανεωμένο (έχω χάσει κάποια επεισόδια αλλά ξέρω ότι το ανανεώνουν συνεχώς) SKYBOX (υπάρχουν πολλά θεωρώ ότι αυτό είναι το καλύτερο και με την καλύτερη upscale δυνατότητα) τότε απλά σου πέφτει το σαγόνι. Η ποιότητα είναι απλά πέραν από την φαντασία. Οι 3d δε ταινίες ειδικά το avatar way of the water μια έκδοση πολύ καλή που έχω και που φυσικά είναι αδύνατον να την δει κανείς σε vision pro (ξέρεις το γιατί) είναι τόσο καλό που πραγματικά κάνει την εμπειρία του σινεμά low level εντελώς.. Και αν φοράς και καλά ακουστικά? Εγώ ας πούμε χρησιμοποιούσα τα buds 2 pro... η εμπειρία είναι απίστευτη πραγματικά.

Τώρα το πόσο καλύτερο είναι το vision pro? Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά ...

Θα σταθώ εδώ γιατί κανείς δεν το αναφέρει ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι.. ΑΛΛΑ λοιπόν... δεν είναι μόνον η ανάλυση των οθονών που έχεις μπροστά στα μάτια σου είναι και άλλοι παράγοντες. Πόσο καθαρή είναι η εικόνα στις άκρες του viewing (διάβασα και άκουσα ότι δεν είναι καθόλου καλά στο vision pro) καθώς πόσο imersive είναι (το λεγόμενο fov) και τέλος πόσο καθαρά βλέπεις την κίνηση (Motion blur και εκεί το χτύπησε και ο zuck). Βάλε τώρα το βάρος της συσκευής, βάλε την άνεση με το καλώδιο να κρέμετε από το κεφάλι σου φτάνουμε στο σημείο να λέμε ότι ένα headset των 500 είναι ανώτερο από ένα headset των 4000. (μιλάω για ευρώ ε? 3500 δολλάρια έχει Αμερική και αν κάποιος - που δεν το νομίζω να υπάρχει τέτοιος Έλληνας - το φέρει Ελλάδα πάνω από 4000 θα πάει).

Βάλε τώρα το ΚΛΕΙΣΤΟ λογισμικό του. Βάλε τις ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ εφαρμογές και παιχνίδια. Και τέλος κάνε την πράξη. Ότι και να λέμε και σκληροπυρηνικός να μην είναι κάποιος αρκεί να δει και τα 2 και είμαι σίγουρος ότι θα γελάσει και αυτός.

Και λέω ξανά και όχι μόνον εγώ. Τα δυνατά του σημεία του vision pro ήταν 3. Πρώτον και ποιο εντυπωσιακό όπως το διαφήμιζαν τόσο καιρό και πήραν τα μυαλά του κόσμου (μαζί και τα δικά μου) η οθόνη η εξωτερική που αποδείχτηκε της πλάκας για πέταμα με ένα απλό τρυκ χρησιμοποιώντας lenticular πλαστικό απέξω και μια οθόνη της πλάκας από μέσα... ΟΛΟΙ λένε το ίδιο... της ΠΛΑΚΑΣ.. Οι μεγάλοι youtubers για θέματα συμφερόντων το λένε ευγενικά και οι μικροί... εχμ.. δεν υπάρχουν μικροί γιατί σιγά μην πληρώσουν 4000 για αυτήν την πατάτα (λαικά και σόρυ ε?) .... Μιλάμε για bigest failure in history of technology. Δεύτερον η ανάλυση. Που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΟ το αποτέλεσμα σε αυτό που βλέπεις αφού ΜΟΝΟΝ εκεί που εστιάζει το μάτι βλέπεις καθαρά και όλα τα άλλα πέφτει η ανάλυση. Λογικό αν σκεφτείς ότι τόσο μεγάλη ανάλυση θέλεις i9 14900k και μια 4060 μην πω παραπάνω για να τα βγάλει πέρα... το mobile cpu που έχει αυτό το πράμα παρόλο με 2 ανεμιστήρες θα τα βγάλει πέρα? Γελάνε και οι πέτρες!!! Και τρίτον και τελευταίο το eye tracking. NAI έχει πλάκα το να ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ και να ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ να το χρησιμοποιείς ΑΛΛΑ δεν είναι καθόλου πρακτικό και αντίθετα δύσχρηστο μετά από αρκετή ώρα χρήσης. ΕΑΝ είχε ΚΑΙ χειριστήρια τότε δεν θα το κατηγορούσε κανείς. Δεν έχει όμως. Ο μόνος τρόπος χρήσης είναι αυτός και είναι ΔΥΣΧΡΗΣΤΟΣ. Έχει πολύ πλάκα και είναι εντυπωσιακό όπως λένε ΑΛΛΑ μετά όλοι καταλήγουν. Μάπα το καρπούζι (λαικά πάλι αλλά δεν αντέχω).

Συνδεσιμότητα? Ελευθερία? Ασύρματη σύνδεση με υπολογιστή με ασήμαντο lag ακόμη και για gaming? Βασικά δεν έχει ούτε ενσύρματη αλλά οκ.

Καταλήγω το κατεβατό μου όχι για να σου αποδείξω κάτι εσένα αλλά μπας και γλυτώσει κανείς που είναι στο τσακ να το παραγγείλει και την πατήσει αισχρά... :P

EAN κόστιζε κάνα 1000 ευρώ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΞΙΖΕ μόνο και μόνο για τους τρελαμένους γκατζετάκιδες που θέλουν να δοκιμάζουν συνεχώς νέα πράγματα. Στα 4000 μιλάμε ότι απευθύνεται σε... (συμπλήρωσε το εσύ εγώ ντρέπομαι να το πω :D )...

 


 

 

 

Το quest 3 τουλάχιστον δίνει την δυνατότητα δίχως λογαριασμό.. το vision pro σου δίνει? Αχ Παναγιά μου τι άλλο θα ακούσουμε... λολ

Δεν έχεις την κινηματογραφική ποιότητα στο quest 3 όσο και να προσπαθήσεις. Ναι βλέπεις ταινίες σε σχετικά καλή ποιότητα, που δεν θα φτάσει όμως ποτέ αυτό που βλέπεις στην 4Κ τηλεόραση σου από απόσταση 2 μέτρων. Εκτός αν είσαι από αυτούς που συμβιβάζονται με κατεβασμένες και χιλιο συμπιεσμένες ταινίες σε μέτρια σχετικά ανάλυση. 
 

Επισης για ποια ελευθερία του quest μιλάς, όταν οι περισσότεροι καταλήγουν να έχουν εμφάνιση «εξωγήινου» φορώντας το, μιας και έχουν αλλάξει το στήριγμα του κεφαλιού με κάτι τέρατα με λαμπιόνια που κουβαλάνε πάνω τους έξτρα μπαταρίες του μισού κιλού, ώστε να αντέξει η συσκευή για περισσότερες από 2 ώρες; 😛 

1 ώρα πριν, georgiosmag είπε

Τι σημασία έχει πόσο καιρό είμαι στο φόρουμ... όταν είχε βγει φίλε το iphone δεν υπήρχε ανταγωνιστής.. κάτι χρέπια με windows και symbian υπήρχαν.. ακόμη και το android για κλάματα ήταν... 

που την βλέπετε την ομοιότητα δεν καταλαβαίνω... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ λέμε... ανόμοια παραδείγματα εκτός πραγματικότητας... εδώ το vision pro έρχεται ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ αν μπορείτε να το καταλάβετε.. μπαίνει σε μια αγορά όπου είναι αδύνατον να ανταγωνιστεί.. δεν παρουσιάζει ΤΙΠΟΤΕ νέο... μα ΤΙΠΟΤΕ... πόσο δύσκολο είναι κανείς να το καταλάβει? 

ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα κάνει το quest 3... και το quest pro αν είχε την ανάλυση και τον επεξεργαστή του quest 3 θα ήταν μύρια καλύτερο από το vision pro γιατί έχει ΚΑΙ eye tracking.. καταλάβετε ρε παιδιά.. δεν έχει ούτε την τεχνογνωσία ούτε την υποστήριξη.. ο ζουκ παλεύει χρόνια για να φτάσει εδώ που έχει φτάσει το quest... το επόμενο πιστεύω θα τα έχει όλα και μεγαλύτερη ανάλυση ... αλλά δεν είναι είπαμε αυτά μόνο που το κάνουν αρχηγό... είναι η ατελείωτη υποστήριξη..

Το vision pro το μόνο που μπορεί να κάνει είναι βίντεο και τίποτε άλλο... μόλις παει να δείξει λίγο γραφικό χάνει τον μπούσουλα.. δεν έχει την δύναμη να ανταπεξέλθει σε τόσο μεγάλη ανάλυση.. δεν θέλει σκέψη.. θέλει γνώση και νοημοσύνη. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.. τεχνικώς ΑΔΥΝΑΤΟΝ.. και θα το δείτε και στην πορεία. ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ δεν μπορεί να βγάλει με σοβαρά γραφικά σαν του quest 3 πρώτον γιατί δεν έχει την τεχνογνωσία να το κάνει και δεύτερον και να το κάνει δεν θα μπορεί να το παίξει.. Ακόμη και να τα καταφέρει με κάποια σύνδεση με mac (αν γίνει ποτέ) και στριμάρει από τον μακ τα γραφικά και πάλι έχει ΜΙΚΡΟ fov που είναι ότι χειρότερο για ε΄να vr headset.. δεν είναι τυχαίο που και καλά έδωσε τίτλο spatial computing... σπατιαλ μαι ας... πλάκα έχουν και περισσότερο αυτοί που τα χαφτουν,,,

αν είχε την ανάλυση του quest 3 ΙΣΩΣ να μιλάγαμε διαφορετικά.. για να εντυπωσιάσει όμως τους αδαείς έδωσε ψηλη ανάλυση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παίξει τίποτε. Την έχουμε καταλάβει μια χαρά την υπολογιστική δύναμη.. ένας ακόμη mobile επεξεργαστής είναι.. έξυπνα σχεδιασμένος για τις εφαρμογές της apple.. δώσε του κάτι σοβαρό να κάνει render και θα σου πω εγώ πόση δύναμη έχει.. για στείλε ένα σοβαρό παιχνίδι με rt γραφικά που ακούω να λένε γελοιότητες ότι συγκρίνεται με τις κάρτες της nvidia.. ΕΝΑ ΜΟΝΟ.. .ένα prerender γραφικό κάπου ένα demo να δείχνει την ωμή δύναμη που παραμυθιάζουν τον κόσμο... 

μην ψάχνεις.. δεν θα βρεις

Αν αν αν αν… του στυλ «και η γιαγιά μου αν είχε καρούλια…» 😛 

Η τεχνολογικη ανωτερότητα του vision είναι πολύ μπροστά σε σχέση με το quest 3, άσχετα αν αυτό δεν θες να το ακούς. 

Το οποίο quest 3 έχω κι εγώ και όπως έγραψα είναι πολύ καλή περίπτωση, αλλά μπορώ να καταλάβω εύκολα πως είναι πίσω από το vision. Είναι σα να έχεις μια πορσε και να τη συγκρίνεις με ένα φιατ μόνο και μόνο γιατί είναι πιο φθηνό και καίει λιγότερο… 

Τα vr προσωπικά τα εκτιμώ κυρίως για την ποιότητα απεικόνισης και όχι για τα παιχνίδια τους. Θέλω να τα αξιοποιώ για τη δουλειά σαν pc, για τη διασκέδαση μέσα από την παρακολούθηση ταινιών με κινηματογραφική αίσθηση και διάφορα άλλα mixed reality καλούδια. Τώρα αν εσυ ενθουσιάζεσαι από τα παιχνίδια και ειδικά με τα περισσότερα στο meta store που είναι οριακά άθλια, είναι καθαρά δικό σου θέμα. Με το virtual desktop δουλεύω μια χαρά με το pc και το MacBook στο quest 3 χωρίς καμία καθυστέρηση ή σκάλωμα αλλά τα pixels είναι εκεί μπροστά στα μάτια μου και τα βλέπω, όσο κι αν έχουν μικρύνει σε σχέση με τα παλιότερα vr.  Πιθανόν η καθαρότητα των pancake φακών να τα κάνει περισσότερο ορατά ακόμη και σε σχέση με το quest 2, αλλά είναι εκεί και τα βλέπεις. Οι περισσότεροι βλέπουν τα videos από τα streamings αυτών των συσκευών και νομίζουν πως το ίδιο πράγμα βλέπουν και τα μάτια τους μέσα από τους φακούς! Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι στην πραγματικότητα. Όσα reviews έχουμε δει έως τώρα για το vision, περιγράφουν το ίδιο πράγμα: η ποιότητα της εικόνας που βλέπεις δεν συγκρίνεται με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί. Και αυτό για μένα είναι το πιο σημαντικό. 
 

Η πλατφόρμα της Apple δεν ήταν ποτε μια gaming πλατφόρμα και δεν θα γίνει ξαφνικά με το vision. Έχει όμως τις τεχνικές προδιαγραφές για να το κάνει αν τα πάει καλά. Και οι πωλήσεις για μια τέτοια πανάκριβη συσκευή, δείχνουν πως κατάφερε να ταράξει τα πεθαμένα σχεδόν νερά του vr. Θα ακολουθήσουν σύντομα και φθηνότερες λύσεις από το πρώτο vision, που σκοπό είχε να δείξει τις δυνατότητες της πλατφόρμας. Ο σκοπός τους αρχικά είναι να τραβήξουν την προσοχή και το πέτυχαν. Ο επεξεργαστής του quest 3 μπροστά στο vision είναι του τύπου celeron vs i9…Και προφανώς όλα τα games του μπορούν «για πλάκα» να μεταφερθούν στο vision αν το θέλει η κάθε εταιρεία. Η «μαγκιά» της Apple για μένα, είναι το γεγονός πως προσέγγισε το vr όχι μέσα από το gaming όπως έκαναν οι άλλοι τόσο καιρό αλλά μέσα από μια άλλη πιο καθημερινή και επαγγελματική ματιά!  :)

Κλείνοντας όμως ξαναλέω πως το meta 3 είναι αυτή τη στιγμή η καλύτερη επιλογή για όλους μας. Εξάλλου και να θέλαμε να ξοδέψουμε 4000, δεν μπορούμε να αγοράσουμε το vision μιας και δεν υποστηρίζεται καν στη χώρα μας. :) 
 

ps: είδες πόσο πολύ κρατήθηκα και δεν αναφέρθηκα καν στο γεγονός πως το quest τρέχει android και παρόλα αυτά καταδέχτηκα να το αγοράσω… 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...