Προς το περιεχόμενο

Καυστικός ο Ζάκερμπεργκ στα σχόλιά του για το Vision Pro


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Επαναλαμβάνω.  Τότε δεν υπήρχε ανταγωνισμός.  Άλλο το iphone που βγήκε τότε άλλο το vision pro που βγήκε τώρα.  Διαφορετικές εποχές διαφορετικά μηχανήματα.  Τότε βγήκε το iphone και ήταν κλάσεις ανώτερο παντού.  Και στο λογισμικό και στην υποστήριξη και σε hardware και παντού.  Έξυπνα σχεδιασμένο και κράτησε τα σκήπτρα αρκετό καιρό.  Μετά ήρθε η κατηφόρα.  Ώσπου έχουμε φτάσει στο σήμερα.  

Το vision pro έρχεται ξεβρακωτο στα αγγούρια στην κυριολεξία.  Δεν έχει να επιδείξει τίποτε απολύτως εκτός από την ανάλυση και 2 αχρηστες εντυπωσιακές στα τα άλλα δυνατότητες.  

Αν έβγαινε με ίδιους τίτλους και ίδια υποστήριξη που έχει για παράδειγμα ένα iphone 15 τότε θα μιλάγαμε.  Τώρα απλά μιλάμε για ένα μηχάνημα που το μόνο που κάνει είναι streaming video με περίεργο χειρισμό και passthrough.  Εκτός του eye tracking όλα τα έχει και το quest 3.  Το quest 3 όμως έχει και κάτι επιπλέον.  Υποστήριξη και τίτλους.  Και όχι απλά τίτλους αλλά αμέτρητους πλέον και όσο πάει ανεβαίνει.  

Πως στα κομμάτια ένας ανταγωνιστής 7 φορές ποιο ακριβώς με ούτε καν κοντά στα παραπάνω να κρατήσει στην αγορά.  Είμαι περίεργος.  Περίεργος που δεν το καταλαβαίνουν οι φανατικοί της apple.  

Και οκ.  Εγώ είμαι άλλος ένας Γιώργος που ήρθε να πει τα δικά του.  Έρχεται ο πλουσιότερος άνθρωπος και δημιουργός στον πλανήτη ενός μηχανήματος που διαπρέπει τόσα χρόνια τώρα και ειρωνεύεται με έξυπνο και ευγενικό τρόπο ούτε αυτόν τον πιστεύετε?

Θα το πω διαφορετικά.  Όποιος δουλέψει για λίγο ένα quest 3 και υπάρξει η πιθανότητα να δούμε Ελλάδα το vision pro και τα δοκιμάσει και τα 2 τότε θα αποκαλυφθεί η αλήθεια.  

Τώρα ότι και να λέμε ακουγομαστε φανμποις...

Τα ίδια λογικής επιχειρήματα ακούγαμε και τότε…

Πραγματικά δες το video με τον Ballmer που πόσταρα, ίσως έτσι καταλάβεις ότι επιχειρηματολογικά λετε το ίδιο πράγμα…

Αν, μετά από όλα αυτά, δεν μπορείς να το καταλάβεις δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 minutes ago, apikoulas said:

Οχι δε συγκρινεται το Wireless με το Wired, αλλά απ την ανάποδη: η ελευθερια που σου δινει στα παιχνίδια ειναι PRICELESS! 

Με το Quest 1 έπαιξα τα παντα απο Steam & Oculus Rift μέσω του Virtual Desktop, και ηταν απίστευτο!

Πριν το βαλω, ειχα ολοκληρο συστμα με καλωδια, trollies, rollies, σχοινια να κρέμονται κτλ, και ήταν βελτιωμενο απ το να σερνεται στο πατωμα, αλλά και παλι έχανε. Συν τις 3 μερες να το στησεις & τελειοποιήσεις. Με covid μονο το κανεις αυτό!

Για stationary, OK το καλώδιο, αν και παλι γιατι; Μια χαρα ήταν η ποιοτητα στα πάντα και το latency από 40-50ms που ήταν στο Quest 1, έχει πέσει κάτω απ το μισο και βαλε με το Quest 3/WIFI 6. Που στο 95% των παχνιδιών δε σε νοιαζει καν, και δε το παρατηρεις με 

Ας βγάλει κανένα με oled ξανά τουλάχιστον και ας βάλει και ένα καλώδιο για σύνδεση με τις εξόδους της κάρτας και άσε μας εμάς , του βιτσιόζους να μπερδευόμαστε με τα καλώδια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δουλεύω σε εταιρία στο εξωτερικό που γράφουμε λογισμικό για διάφορους πελάτες και projects (πολλά εκ των οποίων είναι AR/VR) έχω δοκιμάσει και το τελευταίο Quest και πρόσφατα (προχτές) το Vision pro. Προσωπικά δεν είχα ποτέ XR project, δεν είναι ο τομέας μου, αλλά με τη δική μου εμπειρία και μιλώντας με πολλά παιδιά απ αυτό τον τομέα, θα συνοψίσω στα παρακάτω τις εμπειρίες/συμπεράσματά μου.

+ Η ποιότητα εικόνας του Vision έχει μεγάλη διαφορά. Πού το βλεπεις αυτό; Σίγουρα σε ταινίες. Η φάση με το σινεμά που μεγαλώνεις την οθόνη όσο θέλεις είναι μόνο συγκρίσιμη με oled tv από 3κ € και πάνω. Επίσης δεν έχω δει (και κανένας από τα άλλα παιδιά) κάτι κοντινό στα 3d vid που δίνει μέσα μαμά η αππλ. Είναι καμιά 10αριά μαξ (Alicia Keys, αυτό με την τύπισα στο βουνό, κάτι παιδιά που παίζουν ανάμεσα σε κάτι ρινόκερους και κάποια αθλητικά), αλλά είναι "τρομακτικά" αληθινά. Όταν κάποιος απ το βιντεο σε κοιτάζει στα μάτια, πραγματικά νιώθεις ότι κάποιος ζωντανός σε κοιτάζει (προσωπικά μου φάνηκε οριακά creepy :p).

+ Το VR τους (πχ το dinosaur experience με την πεταλούδα και το δεινόσαυρο) είναι επίσης αλλού. Ξέρεις τί θα γίνει, έχεις προετοιμάσει το σώμα σου, αλλά και πάλι αυτό δε σε υπακούει όταν προσπαθεί ο δεινόσαυρος να σου κάνει jump scare. Το αρνητικό εδώ είναι ότι δεν ξέρω/ουμε κατά πόσο έχει ενας dev τα tools να γράψει κάτι τέτοιο. Όπως είπα δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με αυτό και τα υπόλοιπα παιδιά ξέρουν από unity/unreal, όχι από apple ecosystem.

+ Το eye tracking είναι μεταφυσικό. Έχοντας διαβάσει 1-2 reviews, ο χρόνος προσαρμογή μου ήταν 0. Και όχι απλά δεν κουράζει όσο περνάει η ώρα, αλλά τόσο πιο ασυναίσθητα και γρήγορα πλοηγείσαι. Μακράν καλύτερο του 2ου.

+ Το ότι η Apple είναι αυτό που είναι, δίνει μια βεβαιότητα ότι στα επόμενα χρόνια θα υπάρχει ένα ecosystem γύρω απ το vision. Προσωπικά πχ δε με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, αλλά αν γίνεται να βλέπω παιχνίδια NBA με το 3d βίντεο των teasers από soccer/baseball, νομίζω θα πρέπει να κάνω σοβαρή κουβέντα με την κοπέλα μου 😛

- Δε μου φάνηκε βαρύ, αλλά το καλώδιο της μπαταρίας το θεωρώ σχετικό ξενέρωμα (μπλέχτηκα 2 φορές στο fully immersive vr). Επίσης δεν είναι "the apple way of things", οπότε είναι και αυτό ένας απ τους λόγους που συμφωνώ με ένα παιδί παραπάνω που το χαρακτηρίζει οριακά beta product.

- Δε χρειάζεται να γράψω για αυτό με τα μάτια νομίζω :D είχα βέβαια τα χαμηλότερα των expectations οπότε δε μου κακοφάνηκε, αλλά οκ είναι απλά για το γιόλο πιστύω. Αν το είχε κάνει market σαν κάτι αστείο η αππλ, πιστεύω βασικά ότι θα το θεωρούσα cool :D

- Το passthrough ήταν (για τα δεδομένα της ποιότητας της οθόνης και του όλου hw) απογοητευτικό. Δοκίμασα τη συσκευή αργά το απόγευμα, και το blurr που είχε στην κίνηση ήταν απαράδεκτο. Αν κάνεις κάπου focus παλεύεται (και μου είπαν ότι με πολύ φως είναι αρκετά καλό), αλλά αυτό που είδα οριακά μου φαίνεται θέμα sw και όχι hw. Ίσως έρχεται fix?

Αυτά βασικά, δεν αναφέρω άλλα μικρά γιατί είμαι ήδη σε λέβελ σεντονιού, και δυστυχώς ξέχασα (..) να παίξω με την επέκταση οθόνης μακ. Την επόμενη φορά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Επαναλαμβάνω.  Τότε δεν υπήρχε ανταγωνισμός.  Άλλο το iphone που βγήκε τότε άλλο το vision pro που βγήκε τώρα.  Διαφορετικές εποχές διαφορετικά μηχανήματα.  Τότε βγήκε το iphone και ήταν κλάσεις ανώτερο παντού.  Και στο λογισμικό και στην υποστήριξη και σε hardware και παντού.  Έξυπνα σχεδιασμένο και κράτησε τα σκήπτρα αρκετό καιρό.  Μετά ήρθε η κατηφόρα.  Ώσπου έχουμε φτάσει στο σήμερα.  

Το vision pro έρχεται ξεβρακωτο στα αγγούρια στην κυριολεξία.  Δεν έχει να επιδείξει τίποτε απολύτως εκτός από την ανάλυση και 2 αχρηστες εντυπωσιακές στα τα άλλα δυνατότητες.  

Αν έβγαινε με ίδιους τίτλους και ίδια υποστήριξη που έχει για παράδειγμα ένα iphone 15 τότε θα μιλάγαμε.  Τώρα απλά μιλάμε για ένα μηχάνημα που το μόνο που κάνει είναι streaming video με περίεργο χειρισμό και passthrough.  Εκτός του eye tracking όλα τα έχει και το quest 3.  Το quest 3 όμως έχει και κάτι επιπλέον.  Υποστήριξη και τίτλους.  Και όχι απλά τίτλους αλλά αμέτρητους πλέον και όσο πάει ανεβαίνει.  

Πως στα κομμάτια ένας ανταγωνιστής 7 φορές ποιο ακριβώς με ούτε καν κοντά στα παραπάνω να κρατήσει στην αγορά.  Είμαι περίεργος.  Περίεργος που δεν το καταλαβαίνουν οι φανατικοί της apple.  

Και οκ.  Εγώ είμαι άλλος ένας Γιώργος που ήρθε να πει τα δικά του.  Έρχεται ο πλουσιότερος άνθρωπος και δημιουργός στον πλανήτη ενός μηχανήματος που διαπρέπει τόσα χρόνια τώρα και ειρωνεύεται με έξυπνο και ευγενικό τρόπο ούτε αυτόν τον πιστεύετε?

Θα το πω διαφορετικά.  Όποιος δουλέψει για λίγο ένα quest 3 και υπάρξει η πιθανότητα να δούμε Ελλάδα το vision pro και τα δοκιμάσει και τα 2 τότε θα αποκαλυφθεί η αλήθεια.  

Τώρα ότι και να λέμε ακουγομαστε φανμποις...

Πολύ μεγάλη ένταση στα μνμτα διακρίνω. Δεν συμπάθησα ποτέ την apple, για το τρόπο σκέψης και διαχείρισης της τεχνολογίας. Με το τρόπο της όμως έχει καταφέρει πράγματα και είναι αυτή τη στιγμή κορυφαία στο κόσμο με ένα δικό της τρόπο λειτουργίας. Έχει αποδείξει ότι όταν μπαίνει σε κάποιο τομέα τεχνολογίας, το κάνει στοχευμενα, μελετημένα, σωστά και αποδίδει. Τι αυτό είναι smartphone, tablet, smart watch, laptop. Είμαι λάτρης του vr εδώ και καιρό, και μάλιστα παράγω και υλικό για vr. Και σε διάφορα προγράμματα, και στην Unreal engine 5. Εγώ ανυπομονούσα όταν πρώτο άκουσα πως η apple θα ασχοληθεί με το vr, γτ θα έφερνε παραπάνω βλέμματα σε αυτό το χώρο, και αν πετύχει, που αυτό πιστεύω, θα μπουν πολλοί στο χορό. Οπότε θα κερδίσουμε όλοι στο χώρο του vr, γτ θα υπάρχει μεγαλύτερο κοινό για αγορά προϊόντων, και τότε ίσως δούμε και πιο αξιόλογες εφαρμογές και παιχνίδια στο κόσμο του vr, τι είναι standalone, αλλά κυριότερα για παιχνίδια, μέσα από pc. Την εμπειρία του Alyx, και των εκπληκτικών Lone echo, λίγες φορές την έχω πάρει στη ζωή μου, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες προσεγμένες παραγωγές. 

 

Αλλά αναγνωρίζω πως η apple έχει φτιάξει ένα πολύ όμορφο μηχάνημα με διαφορετικό στόχο από ότι είχαμε μέχρι τώρα στα vr. Δεν έχει δείξει σαν εταιρία ότι στοχεύει στο gaming, αλλά πιο πολύ σε μια καινούρια και καλό δουλεμένη εμπειρία χρήσης. Και το πέτυχε. Και έχει κλέψει τις εντυπώσεις. Δεν μπορούμε να λέμε πως είναι ένα χάλια μηχάνημα πέρα από την ανάλυση. Στο ευρύ κοινό, ή εμπειρία χρήσης, είναι αυτή που τον εντυπωσιάζει και το κάτι καινούριο. 

 

Δεν μπορούμε να λέμε τον m2, ένας ακόμα mobile επεξεργαστής. Φίλος επαγγελματίας είχε πάρει το τελευταίο mac με i9, πριν βγουν η σειρά m. Και μετά πήρε με m και μόνο βελτίωση είδε. Και μη ξεχνάμε, γτ λες πολλές φορές ότι δ θα μπορεί να σηκώσει την ανάλυση, πως έχει eye tracking και foveated rendering. Αυτό σημαίνει πως δεν χρειάζεται να ρενταρει την εικόνα στη φουλ ανάλυση και φουλ ποιότητα. Αλλά δίνει το βάρος του εκεί που κοιτάς και στο υπόλοιπο που δ βλέπεις γλιτώνει πόρους. Οπότε έχεις πολύ καλύτερη απόδοση από το να ρενταρεις όλη την ανάλυση. Επίσης η UE 5, έχει υποστήριξη πλέον για τους επεξεργαστές της apple, νομίζω και με lumen και nanite. Οπότε μπορούν να βγουν εκπληκτικά παιχνίδια από άποψη γραφικών, για standalone VR, όταν έχουμε ένα τόσο δυνατό επεξεργαστή και foviated rendering. 

Επίσης το Feild of view, από ότι λένε όλοι, είναι παρόμοιο με του quest 2. Ναι του 3 είναι λίγο πιο μεγάλο, αλλά αυτό δεν κάνει το vision pro σκουπίδι. 

Τέλος, εννοείται πως δεν έχει βιβλιοθήκη ακόμα. Δεν γίνεται να καταλογιζεις σε μια καινούρια συσκευή σαν αρνητικό την έλλειψη προγραμμάτων. Αυτό συμβαίνει με το οτιδήποτε. Το αυτονόητο θα λέμε ως αρνητικό? Θα περιμένουμε να δούμε πως θα πάει σε αυτό το κομμάτι, αν και μιλάμε για την Apple. Δεν νομίζω να χάσει εκεί. 

 

Η τιμή του είναι τσουχτερή, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι υπερτιμημένη. Μάλιστα σε σχέση με τα μέχρι τώρα προϊόντα στη κατηγορία, είναι με διαφορά φθηνότερο και καλύτερο από αλλά προϊόντα. 

Εδώ ένα βίντεο από έναν τύπο, που παίζει να είναι ο πιο φανατικός vr χρήστης στο κόσμο, τα έχει δοκιμάσει όλα, και είναι και developer. Με μια όμορφη και αντικειμενική άποψη για το όλο θέμα. 

 

 

Επεξ/σία από kostaspota
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι σαν να σου λέει ένας fan της Nokia του 2007 ότι το iPhone δεν είναι τόσο προηγμένο γιατί μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα και με το Symbian.

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, αλλά είναι λυπηρό να βλέπεις τους ανθρώπους να κυκλοφορούν με το headset στον δρόμο. Και απ'οτι φαίνεται αυτό θέλουν να είναι και το μέλλον της ανθρωπότητας. Η ζωή μέσα από τα μάτια ενός εικονικού σύμπαντος. Πείτε αλήθεια και αντικειμενικά δεν φέρνει σε δυστοπία και μόνο η θέα αυτών των ανθρώπων που το φορούν ?

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 ώρες πριν, Saiyan είπε

Συγγνώμη, αλλά είναι λυπηρό να βλέπεις τους ανθρώπους να κυκλοφορούν με το headset στον δρόμο. Και απ'οτι φαίνεται αυτό θέλουν να είναι και το μέλλον της ανθρωπότητας. Η ζωή μέσα από τα μάτια ενός εικονικού σύμπαντος. Πείτε αλήθεια και αντικειμενικά δεν φέρνει σε δυστοπία και μόνο η θέα αυτών των ανθρώπων που το φορούν ?

Τα ίδια λέω και γώ όταν βλέπω κόσμο να κυκλοφορεί έξω με σαγιονάρες παντως… 😛 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τα ίδια λέω και γώ όταν βλέπω κόσμο να κυκλοφορεί έξω με σαγιονάρες παντως… 😛 

 

Καλα ρε γκραντπα οι παντοφλες που σε ενοχλούν :P μεγάλη απόλαυση να κατεβαίνεις γρήγορα σκαλες με μπαντοφλες και να ακούγεται το κλατς κλατς κλατς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, Exoskeletor είπε

Καλα ρε γκραντπα οι παντοφλες που σε ενοχλούν :P μεγάλη απόλαυση να κατεβαίνεις γρήγορα σκαλες με μπαντοφλες και να ακούγεται το κλατς κλατς κλατς

Τον Τσάκωνα έκανα εικόνα τώρα… 😛 

Ontopic: τώρα μας φαίνεται αποκρουστικό σαν εικόνα γιατί οι συσκευές είναι τεράστιες. Στο μέλλον που θα τα έχουμε ενσωματωμένα σε κανονικά γυαλιά ή και φακούς επαφής, θα μιλάμε για πραγματική επανάσταση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AtiX είπε

ΥΓ: μου κάνει εντύπωση που ξαφνικά έγιναν χρέπια τα Symbian ή για κλάματα το τότε Android… Ελπίζω σε κάποια χρόνια να μην διαβάσω από τον αντίστοιχο georgiosmag ότι το quest ήταν χρέπι και για κλάματα…

Ως πρώην χρήστης Symbian S60 & S90, στεναχωρήθηκα λίγο που χαρακτηρίστηκαν ως χρέπια. Στην επόχη τους, μόνο αυτό δεν ήταν.

Χάσματα γενεών..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Ως πρώην χρήστης Symbian S60 & S90, στεναχωρήθηκα λίγο που χαρακτηρίστηκαν ως χρέπια. Στην επόχη τους, μόνο αυτό δεν ήταν.

Χάσματα γενεών..

Ε κοίτα... και για την εποχή τους μέτρια ήταν, απλά δεν είχαμε και κάτι άλλο εναλακτικό για να τα συγκρίνουμε οπότε παίζαμε με ο,τι είχαμε! Σχεδιαστικά ήταν πολύ πίσω και ενώ στα specs είχαν μια τεράστια λίστα δυνατοτήτων, στην πράξη τα έκαναν όλα μέτρια... Τα έκαναν παρόλα αυτά. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ε κοίτα... και για την εποχή τους μέτρια ήταν, απλά δεν είχαμε και κάτι άλλο εναλακτικό για να τα συγκρίνουμε οπότε παίζαμε με ο,τι είχαμε! Σχεδιαστικά ήταν πολύ πίσω και ενώ στα specs είχαν μια τεράστια λίστα δυνατοτήτων, στην πράξη τα έκαναν όλα μέτρια... Τα έκαναν παρόλα αυτά. :) 

Εγώ τότε είχα και ένα HP iPAQ για να παίζω και να συγκρίνω.

Θα έλεγα, ότι ήμουν ευχαριστημένος με τα Nokia (..κι Sony Ericsson P800). Είχα OpenOffice, Winamp για να ακούω . mp3 που φόρτωνα σε SD των 16MB αν θυμάμαι καλά (wow 😆) και πόσα ακόμη, ότι υπήρχε δηλαδή διαθέσιμο τότε.

Δεδομένης της εποχής και τεχνολογίας, θεωρώ πως ήταν μια χαρά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Εγώ τότε είχα και ένα HP iPAQ για να παίζω και να συγκρίνω.

Θα έλεγα, ότι ήμουν ευχαριστημένος με τα Nokia (..κι Sony Ericsson P800). Είχα OpenOffice, Winamp για να ακούω . mp3 που φόρτωνα σε SD των 16MB αν θυμάμαι καλά (wow 😆) και πόσα ακόμη, ότι υπήρχε δηλαδή διαθέσιμο τότε.

Δεδομένης της εποχής και τεχνολογίας, θεωρώ πως ήταν μια χαρά.

 

Και γω τα ίδια! iPaq (με το fingerprint scanner). Είχα ξεκινήσει με το Symbian με το "διαστημικό" τότε Nokia 7650, μετά έφτασα μέχρι το Sony P990i, μετά ήρθαν τα windows mobile (Qtek 9000, μετά HTC, κλπ κλπ). Προφανώς για τα δεδομένα της εποχής ήταν super, αλλά προσωπικά από τότε έβλεπα πως κάτι δεν με ικανοποιεί απόλυτα και είχα την αίσθηση πως είναι λίγο "μέτρια" στα πάντα. :) 

Και μετά ήρθε το iPhone και άλλαξαν όλα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Μιλάμε για bigest failure in history of technology.

Αααακριβώς...νομίζω στο μέλλον θα δούμε ενδιαφέροντα πράγματα, σε συνδυασμό με το Ferret λογικά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...