Προς το περιεχόμενο

Από τον Μάιο η είσοδος της ΔΕΗ στα δίκτυα FTTH, με στόχο το 20% της αγοράς


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
56 minutes ago, azuli said:

Παντως πραγματικα οι δρομοι εχουν γινει τοσο σκ@τα στην Αθηνα απο τα απειρα σκαψιματα για τηλεφωνια,ρευμα,ευδαπ,φυσικο αεριο που μονο χωρα που βρισκοταν σε πολεμο παιζει να εχει χειροτερους.

Από την άλλη βέβαια κι οι δήμοι δεν ασφαλτοστρώνουν τόσο "συχνά". Ο δικός μου πχ  που ασφαλτοστρώθηκε το 2020, είχε κλείσει 26 χρόνια...

1 minute ago, ICE-T said:

δεν νομίζω να θέλει και πολύ χρόνο, έχει το χρήμα και το προσωπικό να το κάνει αλλά δεν την αφήνουν για να μην εξαφανίσει τους παπατσιδες που έχουμε για εταιρείες παρόχους,στην Ελλάδα όλα επιτρέπονται και γίνονται αν το θες και φαίνεται από τους παρόχους που λένε κάνουμε επένδυση πχ 1 δις και παίρνουν κονδύλι και από τον κρατικό ταμείο και από την Ευρωπαϊκή Ένωση, γι'αυτό πάνε σφαίρα στα έργα 😂.

Τα έργα FTTH που γίνονται από τους παρόχους ή την ΔΕΗ δεν έχουν επιδοτηθεί από ΕΕ ή το ελληνικό κράτος. Είναι δικά τους ή από δάνεια, με εξαίρεση το RURAL προν 8-10 χρόνια και το UFBB τώρα που είναι ΣΔΙΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, bazzil είπε

Η ΔΕΗ είναι πάνω απ την ΔΕΔΗΕ. Η ΑΔΜΗΕ είναι άλλο πράμα.

Προς το παρον η ΔΕΗ μετοχικα κατεχει το 51% του ΔΕΔΔΗΕ ,που κατα νομο οφειλει να λειτουργεί ανεξαρτητα.

Πανω απ ολα ευρισκεται η ΡΑΕ , η ρυθμιστικη αρχη ενεργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Από την άλλη βέβαια κι οι δήμοι δεν ασφαλτοστρώνουν τόσο "συχνά". Ο δικός μου πχ  που ασφαλτοστρώθηκε το 2020, είχε κλείσει 26 χρόνια...

Τα έργα FTTH που γίνονται από τους παρόχους ή την ΔΕΗ δεν έχουν επιδοτηθεί από ΕΕ ή το ελληνικό κράτος. Είναι δικά τους ή από δάνεια, με εξαίρεση το RURAL προν 8-10 χρόνια και το UFBB τώρα που είναι ΣΔΙΤ.

ποια δικά τους χρήματα, έχω πολύ μεγάλη αμφιβολία ότι βάζουν λεφτά από την τσέπη τους και αμφιβάλλω αν πληρώνουν ότι δάνεια έχουν πάρει παλαιότερα με ευνοϊκούς όρους και παράνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
30 minutes ago, ICE-T said:

ποια δικά τους χρήματα, έχω πολύ μεγάλη αμφιβολία ότι βάζουν λεφτά από την τσέπη τους και αμφιβάλλω αν πληρώνουν ότι δάνεια έχουν πάρει παλαιότερα με ευνοϊκούς όρους και παράνομα.

Ό,τι νομίζεις, δεν νομίζω ότι μπορώ να σε πείσω για κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Thresh said:

Ναι ok, αλλά με το 24ευρο παίρνει πολλαπλάσιος κόσμος την 1Gbps, που δεν χρειάζεται να έχει 5 ή 10GbE κάρτα δικτύου/10GbE switch/WiFi 7 και SSD για download "folder". 😛

5GbE πραγματικό  550ΜΒ speed  και με SATA SSD την βγάζεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, BadIronTree said:

5GbE πραγματικό  550ΜΒ speed  και με SATA SSD την βγάζεις :P 

Ναι Cache SSD σε NAS Temp folder για τo downloading. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Akiskosmd είπε

Μια εικόνα χίλιες λέξεις. Και αυτή η εικόνα κάθε 10-20 μέτρα. 
Τυχεροί όσοι δεν ενοχλούνται από αυτήν την εικόνα..

IMG_2316.jpeg

το μαύρο είναι η οπτική ίνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, hellghan said:

δεν θα τα αφήσουν έτσι πιστεύω 

Νομίζω ότι το αφήνουν έτσι για να μην κρέμεται στο έδαφος, προς το παρόν.

3 hours ago, ICE-T said:

έχει το χρήμα και το προσωπικό να το κάνει αλλά δεν την αφήνουν για να μην εξαφανίσει τους παπατσιδες που έχουμε για εταιρείες παρόχους

Τελειώνει η εξαγορά της NOVA από CVC - ΔΕΗ (ieidiseis.gr)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Thresh said:

Από την άλλη βέβαια κι οι δήμοι δεν ασφαλτοστρώνουν τόσο "συχνά". Ο δικός μου πχ  που ασφαλτοστρώθηκε το 2020, είχε κλείσει 26 χρόνια...

 

2020,πρεπει να μενεις στη Σουηδια!Εγω og δημος Αθηναιων,οτι εγινε (απο ασφαλτο) εγινε.

γυρω στο '50 λογικα

Επεξ/σία από azuli
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Mvpgr είπε

Πάραυτα, στη γειτονιά μου σκαψανε αυτή την εβδομάδα για να περάσουν ίνες απο τη ΔΕΗ. Όπως έκανε ο ΟΤΕ το Σεπτέμβριο. Όπως έκανε η inalan πριν 5 χρόνια. Σαν ρεταλια έχουν γίνει οι δρόμοι. Μάλλον οι κολώνες μας δεν είναι αρκετά όμορφες.

Δεκέμβριο 2023 η Cosmote έσκαψε όλη τη Ν. Φιλαδέλφεια για να περάσει οπτικές ίνες. Τις πέρασαν, έκλεισαν τον αύλακα και είπαμε "οκ" τέλος.

Αρχές Γενάρη 2024 ήλθαν συνεργεία του Φυσικού Αερίου. Σκάψιμο, θάψιμο σωλήνων, κουκούλωμα των αυλάκων, και είπαμε "οκ".

Αρχές Φλεβάρη 2024 ήλθε η inalan. Τα ίδια ξανά - μανά.

Πάλι είπαμε "οκ" όπως σε όλους τους προηγούμενους παρόχους,  μη παρατηρώντας τους σακατεμένους δρόμους που είχαν στρωθεί  από μέσα του 2022 έως τις αρχές του 2023.

 

Α, ξέχασα ! Κάπου στα μέσα του 2022, 3Q 2023 και αρχές του 2024 σκάψιμο ΚΑΙ από την ΕΥΔΑΠ διότι σε αρκετά σημεία "σκάει" το απαρχαιωμένο δίκτυο νερού (που στηρίζεται σε σωλήνες αμιάντου ...)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, azuli said:

2020,πρεπει να μενεις στη Σουηδια!Εγω og δημος Αθηναιων,οτι εγινε (απο ασφαλτο) εγινε.

γυρω στο '50 λογικα

Tο 1993-1994 που ανέβηκα Πεντέλη ήταν χωματόδρομος μπροστά από το σπίτι, γι' αυτό δεν ήταν μεγαλύτερο το χρονικό διάστημα μέχρι το 2020 που μπήκε νέα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...