Προς το περιεχόμενο

1 εκατομμύριο πελάτες στην Ελλάδα για την Revolut


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε μάγκες η μόνη επαφή που έχω με τη revolut είναι τότε στα capital controls που το είχαμε όλοι για να παραγγέλνουμε από Κίνα. 

Ποιο το πλεονέκτημα να το ξανά κατεβάσω εν έτει 2024 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενα απο αυτα (αν μενεις Ελλαδα) και αν παραγγελνεις συχνα ειναι η single-use virtual card π.χ. και αν πας καπου ταξιδι που δεν εχει ευρω. Αυτα θεωρω ειναι τα σημαντικα ατου της, για επενδυσεις και τα σχετικα δεν θα την επελεγα μιας και υπαρχουν καλυτερες πλατφορμες γι' αυτη τη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alex1_kgr είπε

Έχω revolut από όταν ξεκίνησαν τα capital controls. Με διαφορά ότι καλύτερο υπάρχει σε τράπεζα σε σχέση με τις Ελληνικές. Τα τελευταία χρόνια που δε μένω Ελλάδα την έχω σαν main τράπεζα και ας έχω και HSBC. Μικρότερη η διαφορά στις υπηρεσίες με την αγγλική τράπεζα αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν τους κλόουν που έχουμε για τράπεζες στην Ελλάδα.

Αυτό για την παρακράτηση δεν το βρήκα κάπου, αλλά το ίδιο μπορεί να κάνει οποιαδήποτε Ελληνική τράπεζα...

Το επιτόκιο που σου δίνει όταν έχεις χρήματα μέσα θα μπορούσε να είναι λίγο πιο ανταγωνιστικό σε σχέση με άλλες online λύσεις αλλά και πάλι πολύ καλύτερο από τις Ελληνικές.

Θυμάμαι την @mary που το 15', εκεινες τις σκοτεινές μερες, μας έσωσε απο τα cc👍

ΑΝΕΚΤΊΜΗΤΗ ΑΞΙΑ Η ΡΕΒΟ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, froyd said:

Για να μεταφέρω 12 ευρώ από την Revolut σε λογαριασμό μου της Πειραιώς, με χρέωσε η Πειραιώς 4 ευρώ προμήθεια "εισερχόμενου εμβάσματος"!. Δηλαδή τους δίνω τα λεφτά μου να τα εκμεταλεύονται, και με χρεώνουν κιόλας. Ουστ!!

Προφανώς, αφού είναι εισερχόμενο έμβασμα και χρεώνεται αναλόγως. Δεν κατάλαβα το περίεργο που είναι. Δεν ήξερες ότι θα σε χρεώσει? Και αν δεν το ήξερες, ΓΙΑΤΙ δεν το ήξερες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, froyd είπε

Για να μεταφέρω 12 ευρώ από την Revolut σε λογαριασμό μου της Πειραιώς, με χρέωσε η Πειραιώς 4 ευρώ προμήθεια "εισερχόμενου εμβάσματος"!. Δηλαδή τους δίνω τα λεφτά μου να τα εκμεταλεύονται, και με χρεώνουν κιόλας. Ουστ!!

Προσθήκη χρηματων γινετε χωρις χρεωση μεσω καρτα debit απο ολες τις ελληνικες τραπεζες και αμεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dream21 είπε

Προσθήκη χρηματων γινετε χωρις χρεωση μεσω καρτα debit απο ολες τις ελληνικες τραπεζες και αμεσα..

Δεν πρόσθεσε,έστειλε χρηματα σε ελληνική τράπεζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, this.is.elia said:

Καθόλου περίεργο. Η revolut έχει έδρα την Λιθουανία (τα επιτόκια εκεί είχαν διαμορφωθεί κατά μ.ο στο 3.5% το 2023). Αντίθετα τα επιτόκια των Ελληνικών τραπεζών οφείλουν να ακολουθούν τις Ευρωπαϊκές ντιρεκτίβες, κάτι που ουδόλως αντανακλά την τρέχουσα οικονομική και πληθωριστική κατάσταση στην Ελλάδα.

Η Λιθουανία όμως είναι επίσης EU & EMU member state ακριβώς όπως η Ελλάδα. Συνεπώς το επιτόκιο αναφοράς στη Λιθουανία καθορίζεται από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, όπως άλλωστε σε όλες τις χώρες της Ευρωζώνης. Δεν διαφέρει απολύτως πουθενά σε σχέση με την Ελλάδα στο τί "οφείλει" να ακολουθεί. Κάτι άλλο παίζει εκεί..

5 hours ago, Xvipes said:

Για να μετράνε οι Δαπάνες Μείωσης Φόρου έχει βρει κανείς τρόπο;

Όχι γιατί δεν είναι Ελληνική τράπεζα, γι'αυτό και δεν μπορείς να πληρώσεις ΤΙΠΟΤΑ του δημοσίου (πχ φόρους, τέλη κυκλοφορίας κλπ). 

Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν πρόσθεσε,έστειλε χρηματα σε ελληνική τράπεζα.

Ναι δεν το προσεξα εχεις δίκιο αλλα εγω οταν θελω να στειλω λεφτα απο revolut στην alpha bank τα στελνω μεσω μεταφορας- παραληπτης καρτας και πανε χωρις χρεωση. Δεν εχω στειλει ποτε λεφτα μεσω IBAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Bil79 said:

Αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση παντως ειναι οτι δεν μπορουσα να πληρωσω την εφορια με revolut.🤔

Διάβασε παραπάνω, δεν μπορεί να γίνει καμία συναλλαγή με το δημόσιο με κάρτα εκτός Ελλάδας. Το ίδιο ισχύει δεκαετίες τώρα με όλες τις κάρτες του εξωτερικού, πχ ζεις Αγγλία και θες να πληρώσεις ΕΝΦΙΑ από ένα σπίτι που έχεις εδώ και το νοικιάζεις? Θα πρέπει να πληρώσεις από Ελληνικό λογαριασμό, δεν μπορείς με την κάρτα της Barclays ή της HSBC. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dream21 είπε

Ναι δεν το προσεξα εχεις δίκιο αλλα εγω οταν θελω να στειλω λεφτα απο revolut στην alpha bank τα στελνω μεσω μεταφορας- παραληπτης καρτας και πανε χωρις χρεωση. Δεν εχω στειλει ποτε λεφτα μεσω IBAN

Το top up πιστεύω όλοι το ξέρουμε.Επίσης μπορείς να στείλεις απο ρεβο σε ελληνική τράπεζα με πολύ λίγα εξοδα,τα στέλνεις στην κάρτα της ελλ τράπεζας.Μπορεις πάλι να στείλεις μικρά ποσά κάτω απο το όριο χρέωσης που έχει κάθε τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, NikosKallithea said:

...και να μην βρεθεί ΠΟΤΕ τρόπος

Δεν θα βρεθεί, αλλά περίμενε, γιατί το γράφεις έτσι? 

Εγώ πριν μερικά χρόνια που πληρωμες με το κινητό δεν υποστήριζε καμία Ελληνική τράπεζα, έστελνα κάθε μήνα σχεδόν όλα μου τα χρήματα στη Revo για να έχω την ευκολία του να πληρώνω με το κινητό (και το ρολόι). Το σταμάτησα όταν διαπίστωσα ότι όντως δεν μετράνε προς τη μείωση. 

Τα χρήματά μου ήταν 100% legit. Ξαναλέω, ΔΕΝ θα βρεθεί τρόπος.

Αλλά ΓΙΑΤΙ να μη βρεθεί, αυτό δεν κατάλαβα από το σχόλιο σου. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SOCRATIS1000 είπε

Δεν καταλαβαινω τι λετε για παρακρατηση κτλ

Δεν λεει κατι για εφοριες ουτε ειναι ντεντεκτιβ η ρεβολουτ,σου λεει οτι θα παρακραταω χρηματα αν υπαρχει fraud

Εννοειται αν ενας πολιτης κανει καποιο παραπτημα ,εφοριακο και τον τρεχουν στα δικαστηρια κτλ ,εκει παγωνουν και ψαχνουν λογαριασμους και ελληνικους και ξενους..Δεν θα σου κραταει τα λεφτα γιατι αγορασες ενα ps5 χωρις αποδειξη απο εναν ιδιωτη και δεν το δηλωσες..

οταν περναμε χρηματα εως 1κ απο διαφορετικα iban ελληνικων τραπεζων στην revo, παιζει να υπαρχει θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SOCRATIS1000 είπε

Δεν καταλαβαινω τι λετε για παρακρατηση κτλ

Δεν λεει κατι για εφοριες ουτε ειναι ντεντεκτιβ η ρεβολουτ,σου λεει οτι θα παρακραταω χρηματα αν υπαρχει fraud

Εννοειται αν ενας πολιτης κανει καποιο παραπτημα ,εφοριακο και τον τρεχουν στα δικαστηρια κτλ ,εκει παγωνουν και ψαχνουν λογαριασμους και ελληνικους και ξενους..Δεν θα σου κραταει τα λεφτα γιατι αγορασες ενα ps5 χωρις αποδειξη απο εναν ιδιωτη και δεν το δηλωσες..

 

4 ώρες πριν, ethereum είπε

το viber των μικρο τραπεζικών υπηρεσιών , έδρα Λιθουανία ? καλά , το viber δεν μ 'αρέσει ούτε έχω , οπότε ....... 

γιατι τι εχει η λιθουανια? χωρα ευρωπαικης ενωσης ειναι.παρα πολλοι ελληνες εχουν φορολογικη εδρα στην βαλτικη για τις εταιρειες τους.αυτο δεν ζητουσαμε καποτε,να εχουμε ελευθερια επιλογης?..καταλαβαινω οτι ολοι θα θελαμε να ειμαστε στην αγγλια η΄γαλλια κ.λ.π. αλλα για να μπορεσει να μαζεψει πελατες το κανει..το θεμα ειναι πως μπορει και της επιτρεπεται,ενω οι αλλες χωρες ευρωπης ακολουθουν τις εντολες της ΕΚΤ.εδω ενας τραπεζικος ,οικονομολογος κατι θα μπορουσε να μας πει.ισως να υπαρχει ενα περιθωριο προς τα πανω που  καποιες χωρες δεν θελουν να ακολουθησουν για καποιο λογο,ενω η λιθουανια το κανει..

3 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Η σύντομη απάντηση είναι ότι στην Ελλάδα ζούμε ένα σουρεάλ οικονομικό περιβάλλον, το οποίο με την ανοχή της κυβέρνησης και την σανοφαγία των πολιτών έχει γίνει πλέον ακλόνητη πραγματικότητα.

Για μακροσκελή απάντηση, μια σύντομη αναζήτηση στο διαδίκτυο βοηθάει.

ευρωλιγουρηδες λεγομαστε!

1 ώρα πριν, polaki είπε

Η Λιθουανία όμως είναι επίσης EU & EMU member state ακριβώς όπως η Ελλάδα. Συνεπώς το επιτόκιο αναφοράς στη Λιθουανία καθορίζεται από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, όπως άλλωστε σε όλες τις χώρες της Ευρωζώνης. Δεν διαφέρει απολύτως πουθενά σε σχέση με την Ελλάδα στο τί "οφείλει" να ακολουθεί. Κάτι άλλο παίζει εκεί..

Όχι γιατί δεν είναι Ελληνική τράπεζα, γι'αυτό και δεν μπορείς να πληρώσεις ΤΙΠΟΤΑ του δημοσίου (πχ φόρους, τέλη κυκλοφορίας κλπ). 

Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό. 

αυτο το αλλο θα ηθελα και εγω να μαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...