Προς το περιεχόμενο

Στα «δικαστήρια» και η NVIDIA που κατηγορείται για παραβίαση πνευματικής ιδιοκτησίας που σχετίζεται με την ανάπτυξη AI


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως ήρθε και η σειρά μας να ζητήσουμε δικαίωση για το "Colpo Grosso" που έγινε την εποχή του κορωνοϊου με τις ανεξήγητες αυξήσεις τιμών και τις μαζικές πωλήσεις που έγιναν απο την πίσω πόρτα των καρτών γραφικών απο κάποιες εταιρίες εις βάρος των καταναλωτών? Αναρωτιέμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, η (κάθε) NVidia έχει το άδικο, ασχέτως τι θα αποφασίσουν τα δικαστήρια.

Έχει μια εμπορική μηχανή, η οποία αποκτάει τις ικανότητές της από άλλα εμπορικά προϊόντα για τα οποία δεν πλήρωσε δικαιώματα. Δεν αρκεί να "αγοράσει το βιβλίο" όπως θα έκανε ένας άνθρωπος - εδώ μιλάμε για εμπορική εκμετάλλευση, όχι για προσωπική χρήση. Το πρόβλημα ξεκινάει απ'το ότι τέτοια μοντέλα εκπαιδεύονται πάνω σε εκατοντάδες εκατομμύρια βιβλία, κείμενα, άρθρα, tweets, emails ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο πρωτογενές δεδομένο.

Αυτά τα λίγα τα γράφω ως κάποιος που πέρσι κατέθεσε μεταπτυχιακή εργασία πάνω στην ανάπτυξη/εκπαίδευση/αξιοποίηση τέτοιων γλωσσικών μοντέλων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Γιατί αυτό που λεω δεν έχει καμία σχέση με ισότητα αλλά με το τρόπο χρηαης του βιβλίου που είναι ίδιος και προς το συμφέρον του ανθρώπου 

Άλλο η θέση και η λειτουργία του ανθρώπου, άλλο η θέση, η λειτουργία και η χρήση μιας μηχανής… το ότι μπορεί ένας άνθρωπος να διαβάσει ένα βιβλίο, δεν κάνει αυτόματα και “δικαίωμα” μιας μηχανής την συγκέντρωση όλων των βιβλίων στην “μνήμη” της…

βάλε τώρα μέσα ότι αυτή η μηχανή ανήκει σε μια εταιρία, για ποιανού συμφέρον μιλάμε, αν είναι μονοπώλιο και θα καταλάβεις το ότι δεν πλήρωσαν πνευματικά δικαιώματα είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Γιατί αυτό που λεω δεν έχει καμία σχέση με ισότητα αλλά με το τρόπο χρηαης του βιβλίου που είναι ίδιος και προς το συμφέρον του ανθρώπου 

Διαβασα ενα βιβλιο , μου εβαλε ιδεες και μετα βασει αυτων των ιδεων του βιβλιου θησαυρισα .

Περα απο το ευχαριστω , οφειλεται μεριδιο απο τον θησαυρο στους συγγραφεις του βιβλιου ;

Παραδειγμα : Το βιβλιο το αγορασα ειτε ψηφιακο ειτε χαρτινο και το περασα μεσα στην δικια μου

μηχανη Τ.Ν , οπου περασα και αλλα τινα βιβλια .Η μηχανη τα επεξεργαστηκε , τα αλεσε και απο κει μεσα

βγηκαν οι ιδεες που τελικα προηλθαν απο  ενα μονο βιβλιο .Στη συνεχια πονταρισα , επιχειρησα με βαση αυτες

τις ιδεες και πλουτισα . Οφειλω τι και σε ποιον ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nepomuk είπε

Διαβασα ενα βιβλιο , μου εβαλε ιδεες και μετα βασει αυτων των ιδεων του βιβλιου θησαυρισα .

Περα απο το ευχαριστω , οφειλεται μεριδιο απο τον θησαυρο στους συγγραφεις του βιβλιου ;

Παραδειγμα : Το βιβλιο το αγορασα ειτε ψηφιακο ειτε χαρτινο και το περασα μεσα στην δικια μου

μηχανη Τ.Ν , οπου περασα και αλλα τινα βιβλια .Η μηχανη τα επεξεργαστηκε , τα αλεσε και απο κει μεσα

βγηκαν οι ιδεες που τελικα προηλθαν απο  ενα μονο βιβλιο .Στη συνεχια πονταρισα , επιχειρησα με βαση αυτες

τις ιδεες και πλουτισα . Οφειλω τι και σε ποιον ;

Συμφωνούμε. Στους άλλους πες τα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Διαβασα ενα βιβλιο , μου εβαλε ιδεες και μετα βασει αυτων των ιδεων του βιβλιου θησαυρισα .

Περα απο το ευχαριστω , οφειλεται μεριδιο απο τον θησαυρο στους συγγραφεις του βιβλιου ;

Παραδειγμα : Το βιβλιο το αγορασα ειτε ψηφιακο ειτε χαρτινο και το περασα μεσα στην δικια μου

μηχανη Τ.Ν , οπου περασα και αλλα τινα βιβλια .Η μηχανη τα επεξεργαστηκε , τα αλεσε και απο κει μεσα

βγηκαν οι ιδεες που τελικα προηλθαν απο  ενα μονο βιβλιο .Στη συνεχια πονταρισα , επιχειρησα με βαση αυτες

τις ιδεες και πλουτισα . Οφειλω τι και σε ποιον ;

 

13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Συμφωνούμε. Στους άλλους πες τα 

Παράδειγμα νο 3: σε ένα τηλεπαιχνίδι γνώσεων έχεις έναν άνθρωπο και μια εταιρία που κάνει χρήση ένος υπαλλήλου και μιας ΤΝ… κερδίζει η ΤΝ και πέρνει όλα τα χρήματα η εταιρία και ο υπάλληλος τον μισθό του, είναι δίκαιο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nepomuk είπε

Διαβασα ενα βιβλιο , μου εβαλε ιδεες και μετα βασει αυτων των ιδεων του βιβλιου θησαυρισα .

Περα απο το ευχαριστω , οφειλεται μεριδιο απο τον θησαυρο στους συγγραφεις του βιβλιου ;

Παραδειγμα : Το βιβλιο το αγορασα ειτε ψηφιακο ειτε χαρτινο και το περασα μεσα στην δικια μου

μηχανη Τ.Ν , οπου περασα και αλλα τινα βιβλια .Η μηχανη τα επεξεργαστηκε , τα αλεσε και απο κει μεσα

βγηκαν οι ιδεες που τελικα προηλθαν απο  ενα μονο βιβλιο .Στη συνεχια πονταρισα , επιχειρησα με βαση αυτες

τις ιδεες και πλουτισα . Οφειλω τι και σε ποιον ;

Δεν είναι το ίδιο.

1) Ποσοτικά : Πόσα βιβλία/πληροφορία μπορείς να καταναλώσεις σε ένα χρόνο; 

2) Πνευματικά: Σαν μονάδα θα διαβάσεις ένα βιβλίο και με βάση την δυνατότητα της μονάδας (1 άτομο) θα καταλήξεις σε ένα αποτέλεσμα. Το να βγάλεις κάτι από αυτό (χρήματα, διασκέδαση, αυτοβελτίωση) είναι κάτι που αναμένει ο δημιουργός. Αλλιώς αγόρασες ένα σκουπίδι και έχασες τον περιορισμένο χρόνο σου (μια μηχανή χάνει μερικά Watt/h ενώ δεν πεθαίνει ποτέ αφού η πληροφορία μαζί με την επεξεργασμένη μορφή της (αποτελέσματα) θα μεταφερθεί στο νεότερο μοντέλο). 

Πχ Δεν μπορείς να καταφέρεις να διαβάσεις όλα τα βιβλία οικονομικών και να βγάλεις αποτέλεσμα.

πχ 2 Δεν μπορείς να καταλήξεις σε συμπεράσματα γλωσσολογικά ώστε να δημιουργήσεις πχ καλύτερο Autocorrect.

3) Ό τρόπος που είναι φτιαγμένο το νομικό πλαίσιο για τα πνευματικά δικαιώματα δεν σχεδιάστηκε και δεν ανταποκρίνεται στις δυνατότητες της ΤΝ.

4) Η ΤΝ μπορεί να αξιοποιεί τις δωρεάν πληροφορίες που έδωσα στην κοινότητα πχ CodeHub (βάλε ακόμα και το πλέξιμο από μια θεία). Αν λοιπόν βγάζει χρήματα από αυτό  δεν είναι σωστό.

σ.σ. Τα Codehub, Youtube, Reddit μπορεί να βγάζουν  κάποια έσοδα αλλά προσφέρουν υποδομές. Το αν το παρακάνουν είναι άλλη κουβέντα.

 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα βιβλίο για το photoshop, το διάβασα, έγινα photo editor, βγάζω λεφτά. Έχει δικαίωμα ο συγγραφέας να ζητήσει μερίδιο?  ,  το ίδιο είναι και με την nvidia,  αν δεν δίνει αντίγραφα του βιβλίου είναι νόμιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν αγοράζετε ένα βιβλίο, αυτο που αγοράζετε είναι ένα αντίτυπο του βιβλίου, κατα παράδοση χάρτινο, και σας επιτρέπεται να το διαβάσετε και να μην το αναπαράγεται παρά μόνο μετά από άδεια. Δεν αγοράζετε το περιεχόμενο του βιβλίου, το οποίο προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα και δικαιώματα χρήσης. Αν από αυτό που διαβάσατε, βγάλετε επιχειρηματικό κέρδος και ο συγγραφέας αναγνωρίσει το έργο του μέσα στην δική σας δουλειά, τότε σας ζητάει να πληρώσετε.

Ετσι αν εσυ κάνεις photo edit με μία μέθοδο του βιβλίου και από αυτήν βγάλεις κέρδος, ο συγγραφέας μπορεί να θα έρθει και διεκδικήσει τα δικαιώματά του.

Αν εγώ γράψω βιβλίο με αποκλειστικά δικό μου κώδικα python και βρω αυτόν τον κώδικα σε αποτέλεσμα AI, τότε θα διεκδικήσω πνευματικά δικαιώματα κλπ

Επεξ/σία από garna
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το πρώτο το δέχομαι, αν δεν πλήρωσε πρέπει να πληρώσει τα βιβλια. Όσο για fair use, τι εννοείς; Υπήρχε κάποιος όρος ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εκμάθηση τεχνητής νοημοσύνης; Όσο το για να μετατρέψει σε στοιχεία που τα χρησιμοποιεί για να σκέφτεται, το ίδιο δεν κάνει και ο ανθρώπινος εγκέφαλος; Ότι fair use ισχύει για τον ανθρώπο πρέπει να ισχύει και για τις μηχανές. Αν έχεις κάτι που δείχνει ότι οι μηχανές κάνουν κάτι καλύτερα από τον ανθρώπινο νου χρησιμοποιώντας τα βιβλία, εκτός από το να θυμούνται πολύ περισσότερα αλλά όχι να τα χρησιμοποιούν ποιοτικότερα, και το οποίο εκπίπτει σε μη fair use (το οποίο fair use για τα βιβλία, αν έχεις κάποιο λινκ θα ήθελα να το διαβάσω), θα ήθελα να μας το γράψεις.

Είναι απλή λογική και νομικά δεδομένα που ίσχυαν έως σήμερα. Το ότι εμπλέκεται μια μηχανή στη μέση δεν δίνει συγχωροχάρτι ή κάρτα "βγες από τη φυλακή".

Πες για παράδειγμα πως εγώ, κάνω disassembly όλο τον πηγαίο κώδικα των Windows και τον δίνω σε μια εξελιγμένη Τ.Ν. η οποία τον κάνει compile με δικές της τροποποιήσεις. Είναι νόμιμο; Θα πεις όχι φυσικά. Σε τί διαφέρει λοιπόν αυτό από το να πάρει η Τ.Ν. ένα βιβλίο και να το επεξεργαστεί όπως θέλει; Θεωρείς αθώα  και αβλαβή την αποθήκευση και επεξεργασία ενός βιβλίου ή μήπως είναι διαφορετικό copyrighted υλικό από τον πηγαίο κώδικα;

Είναι το ίδιο πράγμα. Όπως λ.χ. μια ταινία DVD.
Την παίρνεις, την βλέπεις εσύ και οι φίλοι σου στο σπίτι, αλλά το fair use σου υπενθυμίζει πως δεν μπορείς να πας να κάνεις προβολές σε κινηματοθέατρα...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nepomuk είπε

Διαβασα ενα βιβλιο , μου εβαλε ιδεες και μετα βασει αυτων των ιδεων του βιβλιου θησαυρισα .

Περα απο το ευχαριστω , οφειλεται μεριδιο απο τον θησαυρο στους συγγραφεις του βιβλιου ;

Παραδειγμα : Το βιβλιο το αγορασα ειτε ψηφιακο ειτε χαρτινο και το περασα μεσα στην δικια μου

μηχανη Τ.Ν , οπου περασα και αλλα τινα βιβλια .Η μηχανη τα επεξεργαστηκε , τα αλεσε και απο κει μεσα

βγηκαν οι ιδεες που τελικα προηλθαν απο  ενα μονο βιβλιο .Στη συνεχια πονταρισα , επιχειρησα με βαση αυτες

τις ιδεες και πλουτισα . Οφειλω τι και σε ποιον ;

Το ολο θεμα ειναι αν οι εταιρειες εχουν το δικαιωμα να χρησιμοποιησουν την πνευματικη ιδιοκτησια αλλων για την εκμαθηση των ΑΙ ωστε να μπορουν να παραλάξουν, συνδυασουν  ή ακομα και να   βελτιωσουν  τα εργα  δημιουργων, χωρις να τους αποζημιωσουν.

χωρις να εχω διαμορφωμενη αποψη για το τι μπορει να θεωρηθει ή οχι δικαια χρηση στον χωρο της λογοτεχνιας, καθαρα και μονο για να κανω τον δικηγορο του διαβολου.

Ακουσα ενα τραγουδι, πήρα 7 δευτερόλεπτα απο την μουσικη αυτου του τραγουδιου και τα χρησιμοποιησα μεσα στο δικο μου διάρκειας 10λέπτου, πρέπει να πληρώσω, σε αυτον που εχει τα δικαιωματα του οριτζιναλ τραγουδιου.

ειναι μεγαλη ιστορια τα πνευματικα δικαιωματα. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για κατι που δημιουργειται με σκοπο το κερδος. Σε αυτη την φαση, θα ελεγα να αφησουμε την ολη ιστορια στους νομικους. Το τι ειναι νομιμο και τι οχι, το καθοριζουν οι ανθρωποι, χωρις να εχει τοσο σημασια αν ειναι δικαιο ή οχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...