Προς το περιεχόμενο

Τεστ για νερό βρύσης σπιτιού


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει στην αγορά κάποιο τεστ όπου να δείχνει αν το νερό βρύσης που πινουμε στο σπίτι είναι καθαρό.

Δεν ενδιαφέρομαι να το πάω για ελεγχο σε υπουργεία κλπ γιατί μου είπαν ότι έχει κόστος ακριβό.

Ευχαριστώ

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθαρό από τι; έχει διαφορα kit φορητά για τεστ κατά περίπτωση αλλά αν θες να δεις τα βασικά θα σου βγει πιο ακριβό από το να δώσεις δείγμα στο Γενικό Χημείο του Κράτους για τα ίδια ακριβώς βασικά. 

Και σίγουρα το πιο φτηνό είναι να πάρεις φίλτρο όπου θα εχεις σίγουρα καθαρό, κρυστάλλινο και... ολύμπιο θα έλεγα νερό! 

 

Επεξ/σία από rodosf1
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sonikk είπε

Στο Γενικό χημείο του κράτους εφόσον είναι δημόσιο δεν θα έπρεπε να είναι δωρεάν ο έλεγχος; Λέω εγώ τώρα...

Είναι δωρεάν όταν πρόκειται για τον έλεγχο πχ της Δημόσιας δεξαμενής...

Αν κάποιος ιδιώτης θέλει να δει το οτιδήποτε, τότε πληρώνει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αγορά θα βρεις διάφορους δήθεν μετρητές PH, αγωγιμότητας, ολικων διαλυμένων στερεών κτλ της κακιάς ώρας. Πέταμα χρημάτων. Είτε να το πας στο χημείο είτε σε ιδιωτικό εργαστήριο. 

Το βασικό είναι αν έχεις κάποια υπόνοια ότι συμβαίνει κάτι να το εντοπίσεις για να ξέρουν καλύτερα τι παράγοντες να ψάξουν. Είναι πάρα πολλοί όλοι οι δείκτες και το κόστος αναλωσίμων και αντιδραστηριων για να εξετάσετε τα πάντα. Δες πρώτα τι θες να ψάξεις στο νερό και μετά ρώτα το κόστος στα εργαστήρια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, sonikk είπε

Στο Γενικό χημείο του κράτους εφόσον είναι δημόσιο δεν θα έπρεπε να είναι δωρεάν ο έλεγχος; Λέω εγώ τώρα...

Επειδή είναι Δημόσιο, θα πηγαίνει ο καθένας να αναλύει ότι θέλει δηλαδή γιατι έτσι του ήρθε ? Θα έχει δηλαδή ο καθένας μας απο έναν προσωπικό χημικό, για όποτε μας έρθει?

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Πόσο είναι το κόστος στο χημείο; 

120-170 αναλογα τι θες να περιλαμβανει ( αποβλτα μικροβια ασερνικο κλπ κλπ κλπ 

Τ0 κλασικο πακετο ειναι Μικροβιολογικός έλεγχος, pH, Αγωγιμότητα, ολική σκληρότητα, ολική αλατότητα, αλκαλικότητα, όξινα ανθρακικά και ανθρακικά ιόντα, χλωριούχα και νιτρικά ιόντα, πλήρη ανάλυση ανιόντων, κατιόντων και βαρέων μετάλλων με κοστος 150+

 

Αμα θες πειραματισου : https://waterlab.gr/paraggelia-analyseon/

Επεξ/σία από villasg
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, villasg είπε

120-170 αναλογα τι θες να περιλαμβανει ( αποβλτα μικροβια ασερνικο κλπ κλπ κλπ 

Τ0 κλασικο πακετο ειναι Μικροβιολογικός έλεγχος, pH, Αγωγιμότητα, ολική σκληρότητα, ολική αλατότητα, αλκαλικότητα, όξινα ανθρακικά και ανθρακικά ιόντα, χλωριούχα και νιτρικά ιόντα, πλήρη ανάλυση ανιόντων, κατιόντων και βαρέων μετάλλων με κοστος 150+

 

Αμα θες πειραματισου : https://waterlab.gr/paraggelia-analyseon/

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, μακάρι να τα είχα να τα έδινα για να μου έφευγε η περιέργεια.
Κατοικώ στα Β.Π. Αττικής, πόσο χάλια να είναι πια το νερό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΕΥΔΑΠ καλεί κανείς στο 210 2144444 (με ένα λογαριασμό με τον αρ. παροχής), εξηγεί το πρόβλημα και αν συντρέχει αντικειμενικά λόγος έρχονται δωρεάν για δειγματοληψία. Το είχα κάνει πριν 3 χρόνια, επανέλαβα και φέτος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Κατοικώ στα Β.Π. Αττικής, πόσο χάλια να είναι πια το νερό...

Αφου εχεις ΕΥΔΑΠ εισαι καλα , που να δεις εδω επαρχια ( κεντρικη ευβοια ) τι χαλια νερο ΔΕΝ πινουμε ποσιμο μονο εμφιαλωμένο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2024 στις 7:55 ΜΜ, satsok2 είπε

Για ΕΥΔΑΠ καλεί κανείς στο 210 2144444 (με ένα λογαριασμό με τον αρ. παροχής), εξηγεί το πρόβλημα και αν συντρέχει αντικειμενικά λόγος έρχονται δωρεάν για δειγματοληψία. Το είχα κάνει πριν 3 χρόνια, επανέλαβα και φέτος.

Οπότε δεν πληρώσες τίποτα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sonikk είπε

Οπότε δεν πληρώσες τίποτα έτσι;

Το είχα κάνει και εγώ πριν κάνα 2 χρόνια με την ΕΥΔΑΠ. Όχι δεν έχει κόστος. Ωστόσο να ενημερωθείς πως θα πάρεις το report γιατί εγώ δεν το πήρα ποτέ. Μου είχαν πει μπορούμε να το στείλουμε με email αλλά όταν τους έπαιρνα τηλ δεν μπορούσα να τους πιασω. Η μόνη απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν βρήκαν κάτι αξιόλογο που χωρίς το report δεν μου λέει κάτι. Μάλλον πρέπει να κάνεις αίτηση για να στο στείλουν. Γραφειοκρατία. Δεν το κυνήγησα τότε γιατί έτρεχα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2024 στις 7:55 ΜΜ, satsok2 είπε

Για ΕΥΔΑΠ καλεί κανείς στο 210 2144444 (με ένα λογαριασμό με τον αρ. παροχής), εξηγεί το πρόβλημα και αν συντρέχει αντικειμενικά λόγος έρχονται δωρεάν για δειγματοληψία. Το είχα κάνει πριν 3 χρόνια, επανέλαβα και φέτος.

το θέμα είναι να είναι ανεξάρτητος φορέας γιατί πχ Βόλο που δεν έχουμε ακόμα πόσιμο μετά τις πλημμύρες , η ΔΕΥΑΜΒ υποστηρίζει οτι πίνεται

(όχι οτι πριν ήταν της προκοπής αλλά με κανα φίλτρο παλευόταν)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...