Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία ιστοσελίδας σε περιβάλλον WordPress μέσα από DreamHosting


Zus
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από infin1tyGR,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποφάσισα να πειραματιστώ με τη δημιουργία ιστοσελίδας και έχω επιλέξει ως CMS το WordPress.

Αρχικά έκανα register ένα domain name στο papaki και εν συνεχεία επέλεξα την Dreamhost για hosting, εξαιτίας του γεγονότος ότι προσφέρει WordPress, για να μπορέσω να το δουλέψω μέσα απο το δικό της περιβάλλον και να μην μπλέξω με migration κλπ.

Σημειωτέον ότι αγόρασα το βασικό της πακέτο που δίνει μόνο DNS. Στη συνέχεια δήλωσα το registered domain name και στη συνέχεια εγκατέστησα το WordPress.

Το πρόβλημα είναι ότι μετά την εγκατάσταση δεν εμφανίζεται πουθενά ο WordPress editor. Έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος ή ο WordPress editor δεν περιλαμβάνεται στο βασικό της πακέτο; Και αν ναι γιατί όταν το αγόρασα έγραφε WordPress preinstalled;

CleanShot2024-04-07at16_54_38.png.2303339f99d27e32861d308b7dca55a9.png

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Δημιουργία ιστοσελίδας σε περιβάλλον WordPress μέσα από DreamHosting
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Zus said:

Αποφάσισα να πειραματιστώ με τη δημιουργία ιστοσελίδας και έχω επιλέξει ως CMS το WordPress.

Αρχικά έκανα register ένα domain name στο papaki και εν συνεχεία επέλεξα την Dreamhost για hosting, εξαιτίας του γεγονότος ότι προσφέρει WordPress, για να μπορέσω να το δουλέψω μέσα απο το δικό της περιβάλλον και να μην μπλέξω με migration κλπ.

Σημειωτέον ότι αγόρασα το βασικό της πακέτο που δίνει μόνο DNS. Στη συνέχεια δήλωσα το registered domain name και στη συνέχεια εγκατέστησα το WordPress.

Το πρόβλημα είναι ότι μετά την εγκατάσταση δεν εμφανίζεται πουθενά ο WordPress editor. Έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος ή ο WordPress editor δεν περιλαμβάνεται στο βασικό της πακέτο; Και αν ναι γιατί όταν το αγόρασα έγραφε WordPress preinstalled;

CleanShot2024-04-07at16_54_38.png.2303339f99d27e32861d308b7dca55a9.png

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

σε admin περιβάλλον μπαίνεις ? Μήπως εννοείς αυτό : https://wordpress.org/plugins/classic-editor/

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, leros2004 είπε

σε admin περιβάλλον μπαίνεις ? Μήπως εννοείς αυτό : https://wordpress.org/plugins/classic-editor/

Όχι. Το Dreamhost παρέχει εγκατάσταση wordpress στο δικό του interface.

CleanShot2024-04-07at18_47_59.png.c93a18b0de94ec73bd1dbdda6bf5f908.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, leros2004 είπε

δοκιμασε: todomainsou.gr/wp-login.php 

 

Το έχω δοκιμάσει, δεν ανοίγει η σελίδα.

Διαβάζω τώρα στα FAQs το παρακάτω:

image.png.70eeb9ce78435d8f6870c45d4ca3acbc.png

Έχω αγοράσει το πακέτο μόνο για DNS. Εικάζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα...

Επεξ/σία από Zus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Zus said:

Έχω αγοράσει το πακέτο μόνο για DNS. Εικάζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα...

Μην το εικάζεις, το λέει ξεκάθαρα στο μήνυμα :P Είσαι σίγουρος πάντως ότι υπάρχει πακέτο DNS only και δεν είναι απλώς μια ρύθμιση που αλλάζεις; Μου φαίνεται ότι το Shared Starter δεν σου παρέχει μόνο DNS.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικοινώνησα με το support, βλέπουν το site fully hosted αλλά δεν τραβάει DNS. Πήγα στο papaki και άλλαξα τον nameserver, ωστόσο μου είπαν από το support ότι για να ολοκληρωθεί το propagation απαιτούνται από 4 έως 24 ώρες.

Θα περιμένω για να αλλάξει το status.

CleanShot2024-04-07at20_25_23.png.8413f969101ea03a5c4e178e63c38cfe.png

 

CleanShot2024-04-07at20_27_40.png.664974a98174770ea94272bcca34a173.png

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, έκανες το πρώτο βήμα με τους Nameservers. Αν έβαλες σωστούς, θα πρέπει να παίξεις σύντομα. 🙂

Πάντως, επειδή μιλάμε για Αμερικανό-καναδική εταιρεία hosting (που σημαίνει ότι το customization πάει σύννεφο), έλεγξε πάλι με το support ή το KB τους αν όλα τα DNS records είναι έτοιμα ή χρειάζεται να κάνεις και άλλα βήματα (πχ για να λειτουργήσουν τα email σου ή να ενεργοποιηθεί το δωρεάν SSL).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, leros2004 είπε

δοκιμασε: todomainsou.gr/wp-login.php 

 

Δοκίμασε το πάλι, αφού έχεις αλλάξει name servers

Επεξ/σία από octa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...