Προς το περιεχόμενο

Thunderbird προβλημα με εξερχομενα email (με ρυθμισεις domain/site)


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθω τον τελευταιο καιρο να σεταρω το thundebird ως εναλλακτικη επιλογη για τα emails, να λειτουργει με τις ρυθμισεις του hosting provider, ειναι η top host και φιλοξενω ιστοσελιδα εκει.

Λοιπον, η κατασταση εχει γινει mission impossible.

Για εισερχομενη αλληλογραφια, ολα ενταξει.

Η εξερχομενη ομως, δεν ρυθμιζεται και δεν λειτουργει με τιποτε!

Δεν θελω να αραδιασω, κατ'αρχας, ρυθμισεις. Οπως θα περιμενε κανεις, εχω ανταλλαξει παρα πολλα emails με το helpdesk της tophost, αλλα λυση δεν εχει βρεθει. Αυτοι εχουν κανει δοκιμες με δοκιμαστικο email απο το domain μου και τους παιζει μια χαρα, στελνουν μηνυμα με δοκιμαστικο email απο τον thundebird με αναφορα στο domain μου.

Για το δικο μου προβλημα, λενε οτι φαινεται οτι υπαρχει ζητημα με αδυναμια του email client να πραγματοποιησει κρυπτογραφημενη συνδεση με τον server τους. Απο τη στιγμη που οι ρυθμισεις outgoing email ειναι οι σωστες, τις ελεγξαμε πολλες φορες, αυτοι λένε δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο, και εχει να κανει μαλλον με το ιδιο το δικτυο μου, τις ρυθμισεις του!!! Ισως λενε firewall, ισως το router, οτιδηποτε λενε!!!!

Δεν ξερω ομως αν ειναι ετσι τα πραγματα. Γιατι εγω ειχα αποτυχια, απο 2 εντελως διαφορετικα περιβαλλοντα.

Το ενα ειναι στη δουλεια, με windows, και φυσικα το δικτυο της δουλειας.

Και το αλλο ειναι στο σπιτι, σε mac, με το οικιακο μου δικτυο της cosmote.

Και στα 2, δυο στα δυο, το thunderbird δεν στελνει mails.

Μηπως κανεις μπορει να υποψιαστει/σκεφτει, τι στην ευχη μπορει να συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά δοκίμασε από άλλον mail client για να δεις αν συμβαίνει το ίδιο. Επίσης θα βοηθούσε να μας έλεγες τα settings που έχεις βάλει.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να το βάλεις στο κινητό σου και να δεις αν λειτουργεί εκεί κανονικά.

Πρόβλημα το thunderbird λίγο δύσκολο. Το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια και όλες τις φορές ήταν άλλο το πρόβλημα και όχι του thunderbird.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, stef157 είπε

Πρόβλημα το thunderbird λίγο δύσκολο.

Αυτό ακριβώς. Ο Thunderbird σχεδόν πάντα δουλεύει (αν τον ζορίσεις, γίνεται χειρότερος από το Outlook).

Πρώτα πρώτα, αν αυτοί έκαναν έλεγχο και λένε ότι παίζει σωστά, θα κοιτούσα τοπικά τι σε κόβει. Αφού δουλεύει η εισερχόμενη και δεν δουλεύει η εξερχόμενη, έχεις σίγουρα εσύ το θέμα με τα settings ή κάποιο άλλο τοπικό πρόβλημα.

Δεύτερον, άντε με κρυπτογράφηση δεν παίζεις. Γιατί δεν βάζεις χωρίς καμία κρυπτογράφηση να παίξεις;

Τρίτον. Κάνε remove τελειώς, ακόμα και από AppData, ό,τι δεδομένο υπάρχει από Thunderbird, κάνε restart και μετά από την αρχή εγκατάσταση. Εφάρμοσε κατά γράμμα τις ρυθμίσεις που σου δίνει το cPanel ή Plesk. Αν και πάλι δεν δουλέψεις, τότε έχεις τοπικό θέμα και θα πρέπει ή να το βρεις μόνος ή να απευθυνθείς σε τεχνικό για να του πας τον υπολογιστή ή να έρθει από εκεί για να στο λύσει.

 

Edit:

Αναφορά σε κείμενο

Για το δικο μου προβλημα, λενε οτι φαινεται οτι υπαρχει ζητημα με αδυναμια του email client να πραγματοποιησει κρυπτογραφημενη συνδεση με τον server τους.

Δεν παίζει το σενάριο. Μην το εξετάσεις καν.

Επεξ/σία από konet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν πιστευω οτι εχει να κανει με το εκαστοτε τοπικο δικτυο απο το οποιο συνδεομαι. Γιατι δεν μπορει απο δυο δικτυα να μην παιζει. Αρα, κατι γινεται με τις ρυθμισεις. Και εγω βαζω οτι μου λενε και δεν παιζει!!!!

Δοκιμασα και με no athentication, και normal password, τιποτε δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω "τοπικό" δεν εννοώ μόνο δίκτυο αλλά και δίκτυο και endpoint (pc/mac/laptop/mobile/tablet).

Τις ρυθμίσεις δεν χρειάζεται να σου τις πούνε. Μπες Plesk/cPanel, πάνε στα Emails και δίπλα στην Email διεύθυνση θα υπάρχει κουμπί το οποίο περιέχει ακριβώς και λεπτομερώς τις ρυθμίσεις που πρέπει να βάλεις για να δουλέψει. Στο cPanel είναι το "Connect Devices", στο Plesk δεν θυμάμαι από έξω αλλά είναι νομίζω ένα μπλε/πράσινο μικρό κουμπί.

Για εξερχόμενη θα προσέξεις mail server, username, password και θύρα όπου ανάλογα με την ρύθμιση ασφαλείας θα βάλεις 465, 587 ή σπανιότερα 25.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mindreader said:

Μηπως κανεις μπορει να υποψιαστει/σκεφτει, τι στην ευχη μπορει να συμβαινει;

Πόσταρε τα settings που βάζεις (με απόκρυψη του domain σου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω βρε παιδια, επειτα απο μερες πειραματισμων και μπολικης αλληλογραφιας με τον hosting provider...

Επειδη ειδα, οτι ο μονος τροπος που φαινεται οτι οντως παιζουν τα εξερχομενα απο τον thunderbird, ειναι το normal password, το οποιο βεβαια ποτε δεν μου το προτεινα ουτε ως δοκιμη απο το helpdesk,

ποσο 'επικινδυνο' ειναι, στην πραξη; Φανταζομαι οτι στελνεις ακρυπτογραφητο το password απο το email σου. Αυτο, ειναι υπερβολικα επικινδυνο; Δηλαδη, οταν συνδεομαι απο το δικτυο του σπιτιου μου, ή απο το κινητο μου, δεν μιλω φυσικα για κανενα 'αδεσποτο' random free wifi, ποσο επικινδυνο ειναι; Αποφυγη οπωσδηποτε του normal password, ή απο τα 'δικα μου' δικτυα, στην τελικη, δεν τρεχει και κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, mindreader said:

Να ρωτησω βρε παιδια, επειτα απο μερες πειραματισμων και μπολικης αλληλογραφιας με τον hosting provider...

Επειδη ειδα, οτι ο μονος τροπος που φαινεται οτι οντως παιζουν τα εξερχομενα απο τον thunderbird, ειναι το normal password, το οποιο βεβαια ποτε δεν μου το προτεινα ουτε ως δοκιμη απο το helpdesk,

ποσο 'επικινδυνο' ειναι, στην πραξη; Φανταζομαι οτι στελνεις ακρυπτογραφητο το password απο το email σου. Αυτο, ειναι υπερβολικα επικινδυνο; Δηλαδη, οταν συνδεομαι απο το δικτυο του σπιτιου μου, ή απο το κινητο μου, δεν μιλω φυσικα για κανενα 'αδεσποτο' random free wifi, ποσο επικινδυνο ειναι; Αποφυγη οπωσδηποτε του normal password, ή απο τα 'δικα μου' δικτυα, στην τελικη, δεν τρεχει και κατι;

Εάν ο client κάνει χρήση του πρωτοκόλλου TLS είσαι ΟΚ. Αν όχι, υπάρχει ο κίνδυνος να διαβαστούν τα στοιχεία σύνδεσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, hawkpilot said:

Εάν ο client κάνει χρήση του πρωτοκόλλου TLS είσαι ΟΚ. Αν όχι, υπάρχει ο κίνδυνος να διαβαστούν τα στοιχεία σύνδεσης.

 

14 minutes ago, adi32 said:

βαζεις αυτο και εισαι οκ 

image.png.840ef5ef949843fa82b502de6aeb6b27.png

====================================================

Ναι παιδια, παραλειψη μου, οντως, normal password με ssl/tls ως authentication method.

spacer.png

Αρα, παροτι ειναι 'normal password', ειναι μια secure connection και πως θα σχολιαζατε το θεμα 'ασφαλεια';

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και στο επιβεβαίωσαν οι προγράψαντες πολύ ορθά, να στο θέσω και επαγγελματικά και επιστημονικά γιατί ρωτάς:

Το "normal password" είναι η default, go-to, recommended επιλογή. Δεν βάζεις κάτι άλλο, βάζεις πάντα normal password με encryption SSL ή TLS που σου έγραψαν. Το SSL είναι παλαιότερο πρωτόκολλο, χρησιμοποιείται πάρα πολύ και θεωρείται ασφαλές. Το TLS είναι πιο σύγχρονο πρωτόκολλο, εξίσου ασφαλές και χρησιμοποιείται κάπως λιγότερο εξαιτίας του ότι δεν υπάρχει compatibility με όλα τα παλαιότερα συστήματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητα...ευχαριστω!

Αρα το 'enrypted password', οταν ηδη υπαρχει το ssl/tls, τι ακομη παραπανω εχει να προσφερει; Μην κατεβουν οι εξωγηινοι και προσπαθησουν να 'σπασουν' το ssl και να υπαρχει ενα ακομη επιπεδο ασφαλειας;

Δηλαδη καθομαι και ψαχνομαι τοσες βδομαδες, απο το helpdesk ποτε δεν μου ειπαν 'βαλε normal password βρε ανθρωπε και σε συνδυασμο με ssl/tls θα εισαι μια χαρα στο 99% των περιπτωσεων'....τι φαση;

----

Οποτε με αυτες τις ρυθμισεις, και ασφαλεις, και παιζει. Ολα μια χαρα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με βολευει παρα πολυ το Thunderbird 

Το Outllook δε θελω να το βλεπω 

Ενα πολυ χρησιμο προσθετο ειναι αυτο https://addons.thunderbird.net/en-US/thunderbird/addon/quicktext/?src=userprofile

Αποθηκευεις ετοιμα κειμενα φρασεις και γραφεις email στο δευτερολεπτο 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, αν βάλεις encrypted password, θεωρείς ότι δεν υπάρχει τρόπος να διαβαστούν τα emails σου; 😅

Δεν θα πάει ο χάκερ στον δύσκολο δρόμο να σπάσει το encryption. Υπάρχουν άλλοι πολύ πολύ ευκολότεροι τρόποι... μην το ψάχνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...