Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο προβληματικού θερμοστάτη

δεν είναι

αν και σε άλλα σημεία του χώρου (που δε χτυπά το ac) έχει ίδια (υψηλή) θερμοκρασία πάνω , τότε ίσως να ζητήσει να το προγραμματίσουν με μεγάλο offset απο τη στιγμή που δεν έχει followme/ifeel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν μπορείς ένωσέ τα ολοκληρωμένα σε ένα post.

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :

1.000€

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:

Νέα αγορά. 

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):

Προτιμώ μεγάλη αλυσίδα για δόσεις. 

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):

80% ψύξη και 20% θέρμανση 

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:

Αποκλειστική πηγή ψύξης 

Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.

Υπάρχει λέβητας 

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :

Σαλοκουζίνα 

Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)

Σύρος 

Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:

Εγγύηση, αθόρυβο & Wifi 

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).

Έντονη ηλιοφάνεια. Το σπίτι είναι καινούργιο με μόνωση. Βεβαία το παραπάνω δεν είναι βασικό κριτήριο γιατί είναι με ενοίκιο και κάποιο άλλο σπίτι μπορεί να είναι παλιό. 

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Screenshot_20230725_141705_Chrome.jpg.7aee3b04a88e9a8d582bdc85145b7fa8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tu-luba είπε

Όπως λες έχεις ένα 9αρι για 25τ.μ. και με τέτοια ζέστη θεωρείς ότι επαρκεί το κλιματιστικό να καλύψει τον χώρο;

Λογικό να δουλεύει υπερωρίες για να κατεβάσει και απλά δεν μπορεί.

Το θερμόμετρο χώρου που έχεις πρέπει να είναι κάπου που να μην το χτυπάει το αιρ-κοντίσιον για να δείξει τη πραγματική θερμοκρασία δωματίου.

Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο προβληματικού θερμοστάτη αλλά μάλλον είναι μικρό το αιρ-κοντίσιον που έχεις βάλει για τόσο μεγάλο χώρο, όποτε τώρα με τον καύσωνα φαίνεται πιο πολύ η ανεπάρκεια του.

 

Φίλε μου καλά τα λες αλλά όχι απλά καλύπτει τον χώρο αλλά υπάρχουν στιγμές που κρυώνω κιόλας... Το θερμόμετρο κάτω έχει δείξει και 24 βαθμούς ενώ εγώ το έχω στους 27 και εννοείται πως το έχω σε σημείο που δεν το χτυπάει ο παγωμένος αέρας. Γι'αυτό πολλές φορές το πάω στους 30 για να πάψει να δουλεύει σε υψηλές ταχύτητες. Στο παγωμένο με έχει βγάλει ασπροπροσωπο απλά το πρόβλημα μου είναι ότι μου δείχνει υψηλή εσωτερική θερμοκρασία και δουλεύει μόνιμα αλλιώς από ψύξη δεν έχω αισθανθεί την παραμικρή ζέστη ακόμα και 45 να έχει έξω. Παγώνει πολύ γρήγορα τον χώρο .

Αυτό που μένει να κάνω είναι να μετρήσω και σε άλλα ψηλά σημεία αν όντως έχει υψηλή θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :

1.000€

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:

Νέα αγορά. 

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):

Προτιμώ μεγάλη αλυσίδα για δόσεις. 

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):

80% ψύξη και 20% θέρμανση 

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:

Αποκλειστική πηγή ψύξης 

Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.

Υπάρχει λέβητας 

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :

Σαλοκουζίνα 

Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)

Σύρος 

Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:

Εγγύηση, αθόρυβο & Wifi 

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).

Έντονη ηλιοφάνεια. Το σπίτι είναι καινούργιο με μόνωση. Βεβαία το παραπάνω δεν είναι βασικό κριτήριο γιατί είναι με ενοίκιο και κάποιο άλλο σπίτι μπορεί να είναι παλιό. 

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Screenshot_20230725_141705_Chrome.jpg.7aee3b04a88e9a8d582bdc85145b7fa8.jpg

Κατά καιρούς βάζει ο Κωτσόβολος το Toshiba arata 24000 στα λίγο πάνω από 1000€ με εγκατάσταση μέσα. Θα σου έλεγα και το ίδιο Toshiba Yukai από praktiker αλλά από ότι θυμάμαι έχει περιορισμό απόστασης για τη δωρεάν εγκατάσταση.

Δεν έχει wifi, θέλει έξτρα module με 100€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδαι το Toshiba Yukai 1000btu, θεωρητικα εχει λειτουργια αυτοκαθαρισμου που οταν το κλεισεις συνεχιζει ο ανεμιστηρας..

Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Και οι περσιδες κλεινουν

Το εχει παρατηρησει κανενας αλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας

Θελω να με βοηθήσετε γτ δεν εχω ιδεα.

Λοιπον σταζει η εξωτερικη μοναδα απο την δεξια κατω πλευρά σταγονα σταγονα. Ο σωληνας αποχετευσης ειναι ειναι οκ εχει καθαριστει, τα φιλτρα ειναι οκ και η ψυξη ειναι οκ. Απο τι εχω καταλαβει υπαρχει ενας σωληνας απο το εσωτερικο.που καταληγει μαλλον μεσα στην μοναδα που πιθανον ειναι απο εκει τα νερά.  Πως μπορω να εχω προσβαση σε αυτον τον σωληνα να δω που καταληγουν τα νερα; πρεπει να ανοιχτει η εξωτερικη μοναδα;  και που ακριβως βρισκεται;; αν πρεπει να ανοιχτει πρέπει να ξεβιδωθουν ολες οι βιδες; γιατι αν εχει βιδες στον πανω μερος δεν θα μπορεσω να τις ξεβιδωσω γτ ειναι τερμα πανω η εξωτερικη μοναδα

Επεξ/σία από sakisaudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jimmysss! είπε

ρε παιδαι το Toshiba Yukai 1000btu, θεωρητικα εχει λειτουργια αυτοκαθαρισμου που οταν το κλεισεις συνεχιζει ο ανεμιστηρας..

Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Και οι περσιδες κλεινουν

Το εχει παρατηρησει κανενας αλλος;

Στο εγχειρίδιο λέει ότι το έχει:

Screenshot_2023-07-26-10-58-58-96_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.c22a1593ca00b6f6414f505f5ea6f651.jpg

Μήπως το πατάς δύο φορές;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Από 1 του μηνός έως σήμερα έχω κάψει 265kwh. Ζητούμενη θερμοκρασία χώρου 25. Τελευταίος όροφος από πάνω πλάκα με σκεπή. Κλιματιστικό Legend 24.000btu. συνολικά τετραγωνικά σπιτιού 82τμ. Σαλόνι κουζίνα που είναι τοποθετημένο 45τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakisaudi είπε

Καλημέρα σας

Θελω να με βοηθήσετε γτ δεν εχω ιδεα.

Λοιπον σταζει η εξωτερικη μοναδα απο την δεξια κατω πλευρά σταγονα σταγονα. Ο σωληνας αποχετευσης ειναι ειναι οκ εχει καθαριστει, τα φιλτρα ειναι οκ και η ψυξη ειναι οκ. Απο τι εχω καταλαβει υπαρχει ενας σωληνας απο το εσωτερικο.που καταληγει μαλλον μεσα στην μοναδα που πιθανον ειναι απο εκει τα νερά.  Πως μπορω να εχω προσβαση σε αυτον τον σωληνα να δω που καταληγουν τα νερα; πρεπει να ανοιχτει η εξωτερικη μοναδα;  και που ακριβως βρισκεται;;

Ο ψυκτικός θα έχει ρίξει την σωλήνα της εσωτερικής μέσα στην εξωτερική ( το έχουμε δει ξανά).

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις στην τρύπα της εξωτερικής μονάδας τον γωνιακό ανταπτορα που είχε στη συσκευασία και εκεί να βάλεις ένα σωληνάκι και να το οδηγήσεις μέχρι κάποιο μπούνι ή όπου θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, liakjim said:

Στο εγχειρίδιο λέει ότι το έχει:

Screenshot_2023-07-26-10-58-58-96_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.c22a1593ca00b6f6414f505f5ea6f651.jpg

Μήπως το πατάς δύο φορές;

 

ναι το εχω δει αυτο..

Οχι μια φορα το παταω.. Εχει να κναει οτι το εχω στο eco μηπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλημέρα! Από 1 του μηνός έως σήμερα έχω κάψει 265kwh. Ζητούμενη θερμοκρασία χώρου 25. Τελευταίος όροφος από πάνω πλάκα με σκεπή. Κλιματιστικό Legend 24.000btu. συνολικά τετραγωνικά σπιτιού 82τμ. Σαλόνι κουζίνα που είναι τοποθετημένο 45τμ.

Καλημέρα. Η πληροφορία αυτή δεν προσφέρει κάτι το χρήσιμο.

( μη με παρεξηγήσεις ε; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο ψυκτικός θα έχει ρίξει την σωλήνα της εσωτερικής μέσα στην εξωτερική ( το έχουμε δει ξανά).

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις στην τρύπα της εξωτερικής μονάδας τον γωνιακό ανταπτορα που είχε στη συσκευασία και εκεί να βάλεις ένα σωληνάκι και να το οδηγήσεις μέχρι κάποιο μπούνι ή όπου θέλετε.

Προφανως δεν θα μπορεσω να το κανω μονος μου. Για να γινει αυτο πρεπει να ανοιχτει η εξωτερικη μοναδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakisaudi είπε

Προφανως δεν θα μπορεσω να το κανω μονος μου. Για να γινει αυτο πρεπει να ανοιχτει η εξωτερικη μοναδα;

Όχι καλέ. Από κάτω κουμπώνει.

Screenshot_2023-07-26-11-12-21-52_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.ddbbd1179875bac7e109c1a7a1b8e37c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλημέρα. Η πληροφορία αυτή δεν προσφέρει κάτι το χρήσιμο.

( μη με παρεξηγήσεις ε; )

Όχι δε παρεξηγώ εννοείται! Πώς μπορώ να την κάνω πιο χρήσιμη να δώσω κ άλλες πληροφορίες. Ήθελα να δω και τις δικές σας συνολικές καταναλώσεις να συγκρίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι καλέ. Από κάτω κουμπώνει.

Screenshot_2023-07-26-11-12-21-52_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.ddbbd1179875bac7e109c1a7a1b8e37c.jpg

Αυτος ο μαστος αποστραγγισης υπαρχει μαζι με τον σωληνα. Ο εσωτερικος σωληνας αποστραγγισης που σταζει μεσα στην μοναδα πως θα βγει εξωτερικα;

Επεξ/σία από sakisaudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...