Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ενα προβλημα που δεν ελυσα με τα test modes ειναι αυτο της εντασης του ανεμιστηρα. Διάβασα στην παράθεση του liakjim ότι πρέπει να επιλεγει η ταχύτητα ανεμιστήρα και μετά να πατηθει 2 φορες το light. Το έκανα πολλές φορές αλλά δεν έπιασε. Είναι λίγο ενοχλητικό να δουλεύει σε full στροφές διότι τα gree δεν φημίζονται για την αθόρυβη λειτουργία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chemkyr είπε

ενα προβλημα που δεν ελυσα με τα test modes ειναι αυτο της εντασης του ανεμιστηρα. Διάβασα στην παράθεση του liakjim ότι πρέπει να επιλεγει η ταχύτητα ανεμιστήρα και μετά να πατηθει 2 φορες το light. Το έκανα πολλές φορές αλλά δεν έπιασε. Είναι λίγο ενοχλητικό να δουλεύει σε full στροφές διότι τα gree δεν φημίζονται για την αθόρυβη λειτουργία τους.

@dimostr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chemkyr είπε

ενα προβλημα που δεν ελυσα με τα test modes ειναι αυτο της εντασης του ανεμιστηρα. Διάβασα στην παράθεση του liakjim ότι πρέπει να επιλεγει η ταχύτητα ανεμιστήρα και μετά να πατηθει 2 φορες το light. Το έκανα πολλές φορές αλλά δεν έπιασε. Είναι λίγο ενοχλητικό να δουλεύει σε full στροφές διότι τα gree δεν φημίζονται για την αθόρυβη λειτουργία τους.

Όπως ειναι σε λειτουργία το κλιματιστικό (ειναι σε λειτουργια και βγάζει ήδη αερα για τουλάχιστον 1 λεπτό) επέλεξε την χαμηλότερη η και την λειτουργία quiet, low  αφού πατήσεις 2χ φορές το light μπορεί να χρειαστεί να περάσουν έως και 10-15 δευτερόλεπτα για να πάρει την εντολή οποτε μην προσπαθείς στο καπάκι να πατάς για να πάρει την εντολή 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sap00 είπε

Αν το δουλεύεις 24/7 (όπως λέμε ότι είναι το σωστό), καις σχεδόν 4kWh το 24ωρο. Αν δούλευε κανονικά πόσο θα έκαιγε το 24ωρο? Παρακάμπτοντας κάθε αυτοματισμό, ασφάλεια, θερμοστάτη και τεχνολογία άνεσης, έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει ουσιαστικό όφελος. Αυτό μπορεί να φαίνεται ότι δουλεύει μόνο όταν οι απώλειες του χώρου είναι ακριβώς ίσες με ότι σου δίνει το κλιματιστικό. Οι απώλειες όμως δεν είναι ποτέ σταθερές, άρα είτε υπολειτουργεί, είτε λειτουργεί άσκοπα. Και επιπλέον για να γλυτώσεις τα αυτόματα on-off, κάνεις χειροκίνητο on-off. Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και το χρόνο. Δεν γίνεται να πας Αθήνα - Θεσσαλονίκη σταθερά ρελαντί. Αξίζει μόνο για να τσιγκλίσουμε τον liakjim, που μπορούμε και εμείς να κατεβάσουμε τα ελάχιστα, αλλά μέχρι εκεί. 

Νομιζω ότι το P0 έχει νόημα μόνο όταν η θερμοκρασία είναι πάνω από 12.

Κάτω από 12 μπορω να επιτύχω την χαμηλότερη δυνατή καταναλωση με ενεργοποιημένο το sleep mode.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο και αν υπάρχουν κάποιοι λόγοι για την ασφαλεια του συμπιεστή που δεν κατεβαίνει σε όλες τις συνθήκες στα ελάχιστα του 330watt.

Σε κάθε περίπτωση είναι καλό που υπάρχει αυτή η δυνατότητα και ελπίζω να βρούμε κάτι αντίστοιχο και για midea.

 

Επεξ/σία από tu-luba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα, λογω της προσφορας του κωτσοβουλου με τους ποντους  θα προβω αμεσα σε αγορα κλιματιστικου. Ειμαι αναμεσα στα 3 παρακατω. Χρηση κυριως ψυξη το καλοκαιρι σε δωματιο 15τμ. Ευχαριστω

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/250804-a-c-in12btu-toyotomi-thn-thg-a35vr22
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251839-a-c-in9btu-bosch-asi09dw40-perfectclima

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/243901-a-c-in9btu-hisense-kb25yr3f-wings

Προσωπικα κλεινω προς το τογιοτομι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ στο παρακάτω δίλημμα για την αγορά ενός κλιματιστικού (18000btu), για όποιον μπορεί να βοηθήσει με τη γνώμη του..
Με βάση το budget που διαθέτω είμαι μεταξύ του Daikin Siesta Sensira 18000btu και του Toshiba Yukai 18000btu.

Μάλιστα το Daikin προσφέρεται αυτή την περίοδο απο το πλαίσιο σε προσφορά μαζί με καθαριστή αέρα, ενώ διαθέτω και επιπλέον κουπόνι έκπτωσης 20%.

Να αναφέρω οτι το κλιματιστικό θα εγκατασταθεί σε δευτερεύουσα κατοικία σε υψόμετρο περίπου 700μ (Στερεα ελλαδα) και θα χρησιμοποιείται κυρίως για θέρμανση.

Παρόλα αυτά με προβληματίζει λίγο:
- η κάπως χειρότερη απόδοση  του Daikin σε σχέση με το Toshiba σε θερμανση και ψύξη

- Το γεγονός οτι στην περίπτωση του Daikin το φορτίο αναφοράς στην ετικέτα είναι μεγαλύτερο στη θερμή ζώνη απο την μεση ζώνη (διάβασα να αναφέρεται μερικές φορές οτι αυτό οδηγεί σε συμπεριφορά με υψηλά ελάχιστα watt; Ισχύει αυτο στην περίπτωση αυτού του μοντέλου;)

- To offset των 3.5C στα Daikin που επίσης έχει αναφερθεί μερικές φορές σαν αρνητικό και οτι οδηγεί σε μπέρδεμα

- Tην μικρότερη διάρκεια εγγύησης στα Daikin.

Για τους παραπάνω λόγους προσανατολίζομαι μάλλον προς το Toshiba, αλλα αναρωτιέμαι επίσης εαν οι προβληματισμοί μου είναι υπερβολικοί. Επίσης το Daikin καταλήγει σε φθηνότερη τιμή σύνολο + τον εξτρα ιονιστή. 
Επίπλέον, δεν νομίζω να κάνω όλα τα ετήσια service ωστε να εκμεταλλευτώ τα 7 χρόνια εγγύησης Toshiba.
Είναι το Toshiba Yukai η καλύτερη με διαφορά επιλογή με βάση τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dimitrismvr__ είπε

Καλησπερα στην παρεα, λογω της προσφορας του κωτσοβουλου με τους ποντους  θα προβω αμεσα σε αγορα κλιματιστικου. Ειμαι αναμεσα στα 3 παρακατω. Χρηση κυριως ψυξη το καλοκαιρι σε δωματιο 15τμ. Ευχαριστω

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/250804-a-c-in12btu-toyotomi-thn-thg-a35vr22
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251839-a-c-in9btu-bosch-asi09dw40-perfectclima

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/243901-a-c-in9btu-hisense-kb25yr3f-wings

Προσωπικα κλεινω προς το τογιοτομι.

 

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-sensira-c25d-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-inverter-9000btu-143202

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/283875-a-c-in9btu-morris-wfin26166-loft-plus

https://www.alphaclimagr.gr/product/1419909/tcl-miracle-iii-09chsd-tpg21i-klimatistiko-inverter.html

34 λεπτά πριν, inel είπε

Είμαι και εγώ στο παρακάτω δίλημμα για την αγορά ενός κλιματιστικού (18000btu), για όποιον μπορεί να βοηθήσει με τη γνώμη του..
Με βάση το budget που διαθέτω είμαι μεταξύ του Daikin Siesta Sensira 18000btu και του Toshiba Yukai 18000btu.

Μάλιστα το Daikin προσφέρεται αυτή την περίοδο απο το πλαίσιο σε προσφορά μαζί με καθαριστή αέρα, ενώ διαθέτω και επιπλέον κουπόνι έκπτωσης 20%.

Να αναφέρω οτι το κλιματιστικό θα εγκατασταθεί σε δευτερεύουσα κατοικία σε υψόμετρο περίπου 700μ (Στερεα ελλαδα) και θα χρησιμοποιείται κυρίως για θέρμανση.

Παρόλα αυτά με προβληματίζει λίγο:
- η κάπως χειρότερη απόδοση  του Daikin σε σχέση με το Toshiba σε θερμανση και ψύξη

- Το γεγονός οτι στην περίπτωση του Daikin το φορτίο αναφοράς στην ετικέτα είναι μεγαλύτερο στη θερμή ζώνη απο την μεση ζώνη (διάβασα να αναφέρεται μερικές φορές οτι αυτό οδηγεί σε συμπεριφορά με υψηλά ελάχιστα watt; Ισχύει αυτο στην περίπτωση αυτού του μοντέλου;)

- To offset των 3.5C στα Daikin που επίσης έχει αναφερθεί μερικές φορές σαν αρνητικό και οτι οδηγεί σε μπέρδεμα

- Tην μικρότερη διάρκεια εγγύησης στα Daikin.

Για τους παραπάνω λόγους προσανατολίζομαι μάλλον προς το Toshiba, αλλα αναρωτιέμαι επίσης εαν οι προβληματισμοί μου είναι υπερβολικοί. Επίσης το Daikin καταλήγει σε φθηνότερη τιμή σύνολο + τον εξτρα ιονιστή. 
Επίπλέον, δεν νομίζω να κάνω όλα τα ετήσια service ωστε να εκμεταλλευτώ τα 7 χρόνια εγγύησης Toshiba.
Είναι το Toshiba Yukai η καλύτερη με διαφορά επιλογή με βάση τα παραπάνω;

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-18000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b18g3kvsg-e-ras

Από πλαίσιο πήγαινε στο daikin, δεν θα έχεις θέμα, μην κοιτάς τις ταμπέλες. Μπορείς να βάλεις επέκταση εγγύησης μέσω της daikin στα 10 έτη με κάποιο χρηματικό αντίτιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σχετικά με το Daikin sensira siesta 18k btu , δηλαδη και αυτό το μοντέλο μπορεί και πέφτει σε χαμηλά ελάχιστα watt κατανάλωσης στη θέρμανση όποτε χρειάζεται, όπως και στο Yukai;  Παρόλο που η ετικέτα στη θερμή ζώνη δείχνει μεγαλύτερο φορτίο απ' οτι στη μεσαία ζώνη;

To Toshiba Εdge είναι όντως καλύτερο αλλά νομίζω κοστίζει λιγο παραπάνω απο όσο θα ήθελα για 'δευτερεύουσα' κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, inel είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σχετικά με το Daikin sensira siesta 18k btu , δηλαδη και αυτό το μοντέλο μπορεί και πέφτει σε χαμηλά ελάχιστα watt κατανάλωσης στη θέρμανση όποτε χρειάζεται, όπως και στο Yukai;  Παρόλο που η ετικέτα στη θερμή ζώνη δείχνει μεγαλύτερο φορτίο απ' οτι στη μεσαία ζώνη;

To Toshiba Εdge είναι όντως καλύτερο αλλά νομίζω κοστίζει λιγο παραπάνω απο όσο θα ήθελα για 'δευτερεύουσα' κατοικία.

Θα πρέπει να τα έχει τα 250 βατάκια, ίσως και πιο κάτω. Εκεί γύρω παίζουν και τα edge/yukai.

image.png.d4babfc5058570fad718cbeba59687b9.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, inel said:

Tην μικρότερη διάρκεια εγγύησης στα Daikin.

Eφοσον δεν θα τηρησεις τους ορους εγγυησης μην κοιτας τις εγγυησεις...

Εφοσον προκειται για περιστασιακη χρηση, με τοσο κοντινες επιδοσεις, μην το ψαχνεις σε κατι περα απο το κοστος ΚΑΙ την τοπικη εξυπηρετηση, μεταξυ των δυο κατασκευαστων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να βρω το κατάλληλο κλιματιστικό για το σαλόνι και έχω λίγο πελαγώσει. Αυτά τα νούμερα στα ταμπελάκια είναι αληθινά; Η Toshiba δίνει SCOP 6.6 (θερμή ζόνη) στο Τoshiba Shorai Edge RAS-B10J2KVSG-E/RAS-10J2AVSG-E στο sticker. Αν πας όμως στο Engineering Data Book τότε σου λέει ότι στους ~12 εξωτερικούς βαθμούς έχει COP 5.89 , προφανώς σε minimal load και max fan. Στους 24  COP 6.41. Τι δεν καταλαβαίνω καλά. 

Στο engineering book αναφέρει ότι το SCOP είναι 5.1 που φαντάζομαι αντιστοιχεί στην average zone και είναι ίδιο με το ταμπελάκι.

 

EDIT. Επειδή βρίσκομαι Κρήτη και έχουμε +12 συνέχεια κάνει μεγάλη διαφορά το πως συμπεριφέρεται το κλιματιστικό σε υψηλές θερμοκρασίες.

 

EDIT2. Στο eurovent έχει πολύ καλά νούμερα SCOP....

Επεξ/σία από stelikov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, stelikov είπε

Προσπαθώ να βρω το κατάλληλο κλιματιστικό για το σαλόνι και έχω λίγο πελαγώσει. Αυτά τα νούμερα στα ταμπελάκια είναι αληθινά; Η Toshiba δίνει SCOP 6.6 (θερμή ζόνη) στο Τoshiba Shorai Edge RAS-B10J2KVSG-E/RAS-10J2AVSG-E στο sticker. Αν πας όμως στο Engineering Data Book τότε σου λέει ότι στους ~12 εξωτερικούς βαθμούς έχει COP 5.89 , προφανώς σε minimal load και max fan. Στους 24  COP 6.41. Τι δεν καταλαβαίνω καλά. 

Στο engineering book αναφέρει ότι το SCOP είναι 5.1 που φαντάζομαι αντιστοιχεί στην average zone και είναι ίδιο με το ταμπελάκι.

 

EDIT. Επειδή βρίσκομαι Κρήτη και έχουμε +12 συνέχεια κάνει μεγάλη διαφορά το πως συμπεριφέρεται το κλιματιστικό σε υψηλές θερμοκρασίες.

 

EDIT2. Στο eurovent έχει πολύ καλά νούμερα SCOP....

Κοιτα να πάρεις κλιματιστικό που στο ενεργειακό του ταμπελάκι δεν θα έχει την εικόνα όπως αυτό που θα σου δείξω , δηλαδή μεγαλύτερο φορτιο σχεδιασμου στη θερμή ζώνη , οποιοδήποτε δεν παρουσιάζει αυτή την εικόνα είναι κατάλληλο για την περίπτωση σου 

IMG_0461.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimostr Thanks αλλά θα ήθελα αν γίνεται τα αληθινά νούμερα. Είναι τα νούμερα της Eurovent αληθινά; Δηλαδή για το Τoshiba Shorai Edge θα έχω COP >8 αν η θερμοκρασία είναι >12℃; Με ενδιαφέρει πολύ γιατί αν έχω COP στην Κρήτη πάνω από 8 και όχι 5 σημαίνει ότι δεν με συμφέρει να κάνω θερμομόνωση αλλά να επενδύσω σε πολύ καλά AC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...