Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimostr είπε

Εαν δεν καλύψεις τις απωλειες ΑΠΛΑ μην πάρεις τίποτα γιατί θα πετάξεις τα λεφτά σου τζάμπα 

 

3 ώρες πριν, tu-luba είπε

Για τις απώλειες σου μην πας κάτω από 18αρι γιατί θα δουλεύει ασταμάτητα.

Ευχαριστώ παιδιά, ωστόσο, θα ήθελα να θυμήσω ότι (όπως είχα αναφέρει στην αρχή) δεν σκοπεύω να καταργήσω τελείως τζάκι και ξυλόσομπα. Το ac θα καλύπτει κυρίως αυτέςτις δύσκολες ώρες που δεν προλαβαίνω να τα ανάψω.

Όταν καίει η ξυλόσομπα στο φουλ, το σπίτι φτάνει στους 25 βαθμούς, ακόμα και με μηδέν έξω. (Χωρίς να ισχυρίζομαι ότι είναι καλύτερη λύση, η θέρμανση με ξύλα έχει τα δικά της μειονεκτήματα).

Επεξ/σία από gong
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχω ιδέα όπως δεν έχω ιδέα τι θα γίνει σε περίπτωση βλάβης. Θυμάσαι τι περνάει ένας φίλος με ένα πανασονικ με εγγύηση καταστήματος αν και αυτό ίσως δεν σημαίνει κάτι.

Σε περιπτωση βλαβης η λογικη λεει (αλλα και απο νομικης πλευρας) οτι η 2ετια καλυπτεται απο την αντιπροσωπεια κανονικα!!Δεν  μπορω να φανταστω αλλο σεναριο, οπως ισχυει και σε ολα τα προϊοντα αλλωστε..Κανει και ενα τηλ. στην αντιπροσωπεια της haier βεβαια για εξακριβωση!

9 λεπτά πριν, gong είπε

 

Ευχαριστώ παιδιά, ωστόσο, θα ήθελα να θυμήσω ότι (όπως είχα αναφέρει στην αρχή) δεν σκοπεύω να καταργήσω τελείως τζάκι και ξυλόσομπα. Το ac θα καλύπτει κυρίως αυτέςτις δύσκολες ώρες που δεν προλαβαίνω να τα ανάψω.

Όταν καίει η ξυλόσομπα στο φουλ, το σπίτι φτάνει στους 25 βαθμούς, ακόμα και με μηδέν έξω. (Χωρίς να ισχυρίζομαι ότι είναι καλύτερη λύση, η θέρμανση με ξύλα έχει τα δικά της μειονεκτήματα).

Αν μιλας για τοσο περιστασιακη χρηση στη θερμανση (και πιστευεις οτι δεν θα αλλαξει αυτο στο μελλον, πχ να κουραστεις με τα ξυλα κτλ..) τοτε πηγαινε στο πιο φτηνο 24αρι..τη δουλεια που θες θα την κανει..ακομη κι αυτο..https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-by-aux-asw-h24b4-fwr3di-eu-24000btu-a-a-inverter-p-HAP.003430 ή και το  equation που ειναι φασον haier https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-klimatistiko-inverter-equation-l2-s-ac-10-in-s-ac-10-out-24000-btuh-24000-btuh-82367428

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ζεστός ο φετινός Φεβρουάριος. Στην Κρήτη εγώ, διαμέρισμα 90μ2, ζητούμενη 24/7 - 23οC και στα δύο κλιματιστικά, θερμοκρασία χώρων 22-24.

Toshiba edge 18: 250kwh

Daikin atxc25c: 95kwh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, popopo είπε

Όντως ζεστός ο φετινός Φεβρουάριος. Στην Κρήτη εγώ, διαμέρισμα 90μ2, ζητούμενη 24/7 - 23οC και στα δύο κλιματιστικά, θερμοκρασία χώρων 22-24.

Toshiba edge 18: 250kwh

Daikin atxc25c: 95kwh

για 90μ2 στην Κρήτη, 350kWh, με αυτές τις εξωτερικές, δεν το λες και λίγο... Είχα τις ίδιες kWh, στα διπλά μ2, με Erai24 και δύο 9άρια perfera. (24/7 - 22οC μέσα σταθερά). 

2 λεπτά πριν, sap00 είπε

για 90μ2 στην Κρήτη, 350kWh, με αυτές τις εξωτερικές, δεν το λες και λίγο... Είχα τις ίδιες kWh, στα διπλά μ2, με Erai24 και δύο 9άρια perfera. (24/7 - 22οC μέσα σταθερά). 

.. στη Λάρισα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα θα πρέπει να έχεις άριστες μονώσεις

Άριστες δυστυχώς όχι. Λίγο καλύτερες από καλές. Ο ήπιος Φλεβάρης βοήθησε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το θέμα και πάν κάτω ξέρω τι γίνεται.

Χθες το σαπάκι 12άρι Samsung 25 ετίας μας άφησε χθες μέσα στην νεροποντή. Έριξε την γενική ασφάλεια πιθανόν επειδή «τράβηξε» νερά. Δεν θα κοιτάξω για επισκευές.  Ζητώ άποψη για αγορά από praktiker ή Κοτσόβολο αντίστοιχου μηχανήματος γιατί είναι τα μόνα καταστήματα κοντά. Εννοείται. ότι δεν μπορώ να περιμένω μέρες Το samsung απέδιδε τέλεια και στην ψύξη και στην θέρμανση.  Άλλη πηγή θέρμανσης δεν υπάρχει.

Δεν με ενδιαφέρει και τόσο η κατανάλωση ρεύματος αλλά η αξιοπιστία η απόδοση και να είναι αθόρυβο. Λέω να κοιτάξω προς invertor λόγω του aftersales support. Η χρήση είναι για δύο μήνες τον χρόνο το πολύ τρεις. Εννοείται ότι θα τηρηθούν όλα τα προβλεπόμενα κενό αέρος, τρία μέτρα σωλήνες και θα είμαι παρόν στην διαδικασία. Αν υπάρχει εμπειρία από εγκαταστάσεις στην περιοχή της Μεσσηνίας θα ήθελα να ακούσω απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Παρακολουθώ το θέμα και πάν κάτω ξέρω τι γίνεται.

Χθες το σαπάκι 12άρι Samsung 25 ετίας μας άφησε χθες μέσα στην νεροποντή. Έριξε την γενική ασφάλεια πιθανόν επειδή «τράβηξε» νερά. Δεν θα κοιτάξω για επισκευές.  Ζητώ άποψη για αγορά από praktiker ή Κοτσόβολο αντίστοιχου μηχανήματος γιατί είναι τα μόνα καταστήματα κοντά. Εννοείται. ότι δεν μπορώ να περιμένω μέρες Το samsung απέδιδε τέλεια και στην ψύξη και στην θέρμανση.  Άλλη πηγή θέρμανσης δεν υπάρχει.

Δεν με ενδιαφέρει και τόσο η κατανάλωση ρεύματος αλλά η αξιοπιστία η απόδοση και να είναι αθόρυβο. Λέω να κοιτάξω προς invertor λόγω του aftersales support. Η χρήση είναι για δύο μήνες τον χρόνο το πολύ τρεις. Εννοείται ότι θα τηρηθούν όλα τα προβλεπόμενα κενό αέρος, τρία μέτρα σωλήνες και θα είμαι παρόν στην διαδικασία. Αν υπάρχει εμπειρία από εγκαταστάσεις στην περιοχή της Μεσσηνίας θα ήθελα να ακούσω απόψεις.

Αφού το παρακολουθείς το θέμα, ξέρεις την απάντηση: Toshiba.

Ανάλογα με τα οικονομικά σου, haori, edge white/black, yukai/arata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αφού το παρακολουθείς το θέμα, ξέρεις την απάντηση: Toshiba.

Ανάλογα με τα οικονομικά σου, haori, edge white/black, yukai/arata.

Ποιά μοντέλα είναι με τις προβληματικές φτερωτές; Φοβάμαι μην πέσω σε τέτοιο

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Ποιά μοντέλα είναι με τις προβληματικές φτερωτές; Φοβάμαι μην πέσω σε τέτοιο

Έχω την αίσθηση ότι έχουμε καιρό να ακούσουμε για φτερωτές, ίσως τελείωσε η παρτίδα αυτή. Αλλά και να συμβεί, θα στο φτιάξουν στην εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mr.Vox said:

Χθες το σαπάκι 12άρι Samsung 25 ετίας μας άφησε χθες μέσα στην νεροποντή. Έριξε την γενική ασφάλεια πιθανόν επειδή «τράβηξε» νερά. Δεν θα κοιτάξω για επισκευές.  Ζητώ άποψη για αγορά από praktiker ή Κοτσόβολο αντίστοιχου μηχανήματος γιατί είναι τα μόνα καταστήματα κοντά. Εννοείται. ότι δεν μπορώ να περιμένω μέρες Το samsung απέδιδε τέλεια και στην ψύξη και στην θέρμανση.  Άλλη πηγή θέρμανσης δεν υπάρχει.

Αφού σου κράτησε 25ετία τιμής ένεκεν πρέπει να πάρεις πάλι Samsung.

😀

Brand royalty!!!

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Αφού σου κράτησε 25ετία τιμής ένεκεν πρέπει να πάρεις πάλι Samsung.

😀

Brand royalty!!!

Καμία σχέση εκείνα τα Samsung με τα σημερινά. Δεν υποστηρίζονται στην Ελλάδα.

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχω την αίσθηση ότι έχουμε καιρό να ακούσουμε για φτερωτές, ίσως τελείωσε η παρτίδα αυτή. Αλλά και να συμβεί, θα στο φτιάξουν στην εγγύηση.

Θα είμαι εδώ για λίγο χρονικό διάστημα. Δεν είναι η μόνιμη κατοικία. Δεν έχω τον χρόνο να παραμείνω για τέτοια δουλειά και να περιμένω συνεργεία. Αν είναι μεμονωμένα τα περιστατικά μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε μάρκα οπότε είναι θέμα τύχης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

αλλά η αξιοπιστία η απόδοση και να είναι αθόρυβο. Λέω να κοιτάξω προς invertor λόγω του aftersales support.

 

7 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Δεν έχω τον χρόνο να παραμείνω για τέτοια δουλειά και να περιμένω συνεργεία

Καταλαβαίνεις ότι είναι λίγο αντιφατικές αυτές οι δυο τοποθετήσεις έτσι όπως το έχεις διατυπώσει , οποτε έχω την απορια που γεννά την εξής ερώτηση , αφού δεν έχεις χρόνο για να περιμένεις συνεργεία ποιος ο λόγος που θα προτιμήσεις την συγκεκριμένη εταιρεία λόγω του after sales support , γιατί εαν ισχύει ότι δεν μπορείς να περιμένεις συνεργεία τότε θα έπρεπε με κλειστά μάτια να διαλέξεις αυτό που πρότεινε ο @liakjim που έχουμε και 10 οκάδες ανατροφοδότηση εδώ μέσα σε αντίθεση με τα πολύ προβληματικά φασον που θέλεις να προτιμήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Καταλαβαίνεις ότι είναι λίγο αντιφατικές αυτές οι δυο τοποθετήσεις έτσι όπως το έχεις διατυπώσει , οποτε έχω την απορια που γεννά την εξής ερώτηση , αφού δεν έχεις χρόνο για να περιμένεις συνεργεία ποιος ο λόγος που θα προτιμήσεις την συγκεκριμένη εταιρεία λόγω του after sales support , γιατί εαν ισχύει ότι δεν μπορείς να περιμένεις συνεργεία τότε θα έπρεπε με κλειστά μάτια να διαλέξεις αυτό που πρότεινε ο @liakjim που έχουμε και 10 οκάδες ανατροφοδότηση εδώ μέσα σε αντίθεση με τα πολύ προβληματικά φασον που θέλεις να προτιμήσεις 

Γιατί ο αντιπρόσωπος ανταποκρίνεται σχεδόν την ίδια ημέρα τις περισσότερες φορές. Και γιατί να μπω στην διαδικασία αν τα ποσοστά με το πρόβλημα της φτερωτής δεν είναι μεμονωμένα. Δεν είμαι Αθήνα που θα δικαιολογεί το ρίσκο. Δεν είναι καθόλου αντιφατικό.

Στο μεταξύ πρέπει να δω και αν με εξυπηρετούν οι διαστάσεις της εσωτερικής μονάδες. Οι σημερινές πρέπει να έχουν «αέρα» από πάνω. Στις παλιές δεν μας ενδιέφερε. Οπότε ανεξαρτήτου μάρκας πρέπει να δω και αυτό.

Γιατί αν γίνει η αγορά μετά θα μου το κολλήσει στο ταβάνι και άντε γεια

 

Η παλιά μονάδα. Έβγαινε φασόν. Την ευχαριστήθηκα για να λέμε και την αλήθεια. Ούτε ένα πρόβλημα μέχρι χθες βράδυ. Μόνο καθάρισμα. Να δω και λίγο μήπως είναι και η πρίζα που ρίχνει την ασφάλεια και ψάχνομαι αλλά δεν νομίζω. Τώρα μέτρησα τις διαστάσεις 80cm Χ 19 cm X 25cm  (Π,Β,Υ) Το τελευταίο με ενδιαφέρει

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βάζεις στο χαμηλό ανεμιστήρα (μιας και λες αθορυβο) μπορείς σχεδόν να το κολλήσεις πάνω. Για ψύξη όσο πιο ψηλά τόσο το καλύτερο, για θέρμανση κανονικά θα έπρεπε να είναι πατωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...