Προς το περιεχόμενο

στήριξη τηλεόρασης


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Hamurabi said:

Στο μανιουαλ (θα πω σε λίγο να μου το στείλουν σε φωτό) δείχνει ότι βιδωνει στις κάτω τρυπούλες,όχι στις τάπες. Βέβαια οι κάτω τρυπούλες δεν δείχνουν να έχουν 'βολτες" μέσα .

Επίσης το μανιουαλ είναι για όλα τα μαγεθη (43,50 και 65 ιντσες) αν κ δε νομίζω πως έχει σημασια

Screenshot_20240428_230404.jpg.30cf814fae1f1774f201cfaccd44955c.jpgδε

Με βάση τη φωτογραφία ή τηλεόραση πρέπει να έχει 2 τρύπες 300mm κάτω από τις πάνω, με τις κάτω να παίρνουν μικρότερες σε μάκρος βίδες (ώστε να μην φτάνουν τα καλώδια από μεσα για να τα κόψουν) . Πιθανόν οι κατω να μην ειναι για να στηρίξουν το βάρος, αλλά για να αποτρέπουν την τηλεόραση να πηγαίνει μπρος πίσω, με κάθε επιφύλαξη. 

 

Αν ισχύει, η βάση που έβαλες ότι έχεις κάνει, ακόμα και αν δεν είναι VESA τα σημεία στήριξης. Η βάση (καλώς ή κακώς) υποστηρίζει VESA αλλά ταυτόχρονα και άλλες διαστάσεις, αρκεί να σχηματίζουν ορθογώνιο, εντός των διαστάσεων και οι τρύπες και τα pattern που έχει, επιτρέπουν συνδιασμους  (βίδωμα σε πιο πάνω/κάτω στρογγυλη/οβάλ τρύπα) ώστε να βγει η διάσταση των σημείων στήριξης. 

 

Επίσης γι'αυτον που έχει φαγωθεί με το VESA  και οτι δεν έχει η τηλεόραση σου, το 300x300mm είναι VESA και πιο συγκεκριμένα variant F:

 

"The 2006 edition of the VESA standard is very clear that the type F pattern is always square, and that the odd sizes 300×300, 500×500, 700×700 and 900×900 are allowed too." 

 

Πηγή:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Flat_Display_Mounting_Interface

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SoullessRider είπε

και βλέποντας τη διάμετρο για τις επάνω - σε σύγκριση με τις κάτω, ο φίλος greekfragma έχει δίκιο : δεν κάνει για να βιδώσεις εκεί

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

 

τι να βοηθήσω ρε συνφορουμίτη.

στο 1ο ποστ στα είπα απλά και θες ανάλυση.

 

Τελικά στις κάτω τρύπες βιδωνει κανονικά.

Messenger_creation_b5dc761c-ebf9-4569-9fdb-9479d7064979.jpeg.43e1da4c881bb14e435149f311bdfe20.jpeg

SOULLESSrider ,το γράφει και το manual ότι είναι άλλο μέγεθος οι πάνω βίδες άλλο οι κάτω .  Και επίσης ισχύει αυτό που γράφει ότι είναι 300Χ300.

Όποτε βιδωνει κανονικά και στο. Wall mount. Όποτε όλα καλά βιάστηκα να με πιάσει πανικός δε χρειαζόταν.

Όποτε κάποιοι έξυπνακηδες ξέρολες μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουν ότι τα ξέρουν όλα γιστι αποτι φαινεται δεν τα ξέρουν και επιμένουν κιόλας.

 

28 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

Καλά θα πάει αυτό. Περιμένω καινούργιο thread τις επόμενες μέρες με φωτογραφίες από τα σπασμένα.

Μπα θα σε απογοητεύσω ,βιδωθηκε μια χαρά τελικά. Δε το βλέπω να υπάρχουν σπασμένα σορυ

3 λεπτά πριν, Broli007 είπε

Με βάση τη φωτογραφία ή τηλεόραση πρέπει να έχει 2 τρύπες 300mm κάτω από τις πάνω, με τις κάτω να παίρνουν μικρότερες σε μάκρος βίδες (ώστε να μην φτάνουν τα καλώδια από μεσα για να τα κόψουν) . Πιθανόν οι κατω να μην ειναι για να στηρίξουν το βάρος, αλλά για να αποτρέπουν την τηλεόραση να πηγαίνει μπρος πίσω, με κάθε επιφύλαξη. 

 

Αν ισχύει, η βάση που έβαλες ότι έχεις κάνει, ακόμα και αν δεν είναι VESA τα σημεία στήριξης. Η βάση (καλώς ή κακώς) υποστηρίζει VESA αλλά ταυτόχρονα και άλλες διαστάσεις, αρκεί να σχηματίζουν ορθογώνιο, εντός των διαστάσεων και οι τρύπες και τα pattern που έχει, επιτρέπουν συνδιασμους  (βίδωμα σε πιο πάνω/κάτω στρογγυλη/οβάλ τρύπα) ώστε να βγει η διάσταση των σημείων στήριξης. 

 

Επίσης γι'αυτον που έχει φαγωθεί με το VESA  και οτι δεν έχει η τηλεόραση σου, το 300x300mm είναι VESA και πιο συγκεκριμένα variant F:

 

"The 2006 edition of the VESA standard is very clear that the type F pattern is always square, and that the odd sizes 300×300, 500×500, 700×700 and 900×900 are allowed too." 

 

Πηγή:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Flat_Display_Mounting_Interface

 

Ναι ναι φίλε μου τελικά εκ του αποτελέσματος έχεις σε όλα δίκιο. Είναι 300Χ300 από πίσω ,η βάση μου το πήρε ωραιότατα το 300Χ300 και όλα καλά.

Επίσης φαίνεται και το γράφει κ στις οδηγίες ότι οι κάτω βίδες πρέπει ναναι και πιο λεπτές. Όχι δεν βρίσκουν στα καλώδια πίσω γιστι κλείνει στο τέλος το πλαστικό δεν αφήνει άνοιγμα να ακουμπήσουν πίσω οι βίδες.

Αν άκουγα αυτόν που λες που φαγώθηκε με το vesa θα πρέπει να την είχα πετάξει στα σκουπίδια τη τηλεόραση, ευτυχώς δεν τον άκουσα και όλα καλά τώρα!!

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

 

ο τύπος ΔΕΝ διαβάζει τι του γράφω. ΔΕΝ τον νοιάζει.

του λέω διάβασε το μάνουαλ. το μάνουαλ λέει ξεκάθαρα ΔΕΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ...ΔΕ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗ ΚΕΦΑΛΑ ΜΟΥ.

και τωρα με κατηγορεί.

ναι οκ δεν ειναι στραβός ο γυαλός.

αντί λοιπόν να κάτσει να πει εντάξει τι να κάνουμε θα τη βάλω σε πάγκο και τη δικιά της βάση, μου λέει για ειρωνίες και οτι δε θέλω να βοηθήσω.

λες και δεν έχουμε καταλήξει σε μια από τα ίδια σε κάθε θέμα του χαμουραμπί. απλά είχα την ελπίδα κάποια στιγμή να αντιλαμβάνεται τι του λένε.

Τώρα που είδαμε το τελικό αποτέλεσμα μπορείς να σχολιάσεις για το ποιος πρέπει να μάθει να αντιλαμβάνεται τι του λένε και να μη το παίζει ξέρολας.

Καλό βραδυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sakis han είπε

Αντε μπραβο. Γι΄αυτο ηθελα μια φωτο το καπακι απο μεσα....αλλα εμενα με μπερδεψε το σκρουτς που ελεγε vesa 300x200.

Kαλοδουλευτη

Έχεις δίκιο κ εγώ είδα στο Σκρουτζ το 300Χ200 αλλά στο 200 ήταν τα καπάκια τα οποία δεν δείχνανε να βγαίνουν.

Τέλος καλό όλα καλα!

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά , τα παιδιά μου θα την χαρούνε ,εγώ είμαι προτζεκτορατος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε και λίγο super katerina.

Η βάση είναι για πολλά κιλά,μεταλλική όλη τόσο στοιβαρη βάση δεν έχω ξαναδεί. Έκανε μονόζυγο ο γυψοσανίδας για να μου δείξει πόσο αντέχει η επένδυση που έβαλε,δε κουνήθηκε τίποτα . Η τηλεόραση κουνήθηκε με κλίση χωρίς κλιση,μέσα έξω πάνω κάτω είναι βράχος τρομερά σταθερή.

Χαίρομαι που οι αντιρρησίες και ειρωνες του τοπικ ενώ επέμεναν για πράγματα που δεν ίσχυαν γισντην τηλεόραση και στη συνέχεια μου την είπαν κ για το ότι δεν τους ακούω και είμαι ξεροκέφαλος  βγήκαν τελικά λάθος . Μάλλον αυτοί πρέπει να είναι λιγότερο εγωιστές και να ακουνε λίγο και τίποτα άλλο πέραν της κεφαλας τους.

Καλό Πάσχα να έχουμε.

Screenshot_2024_0429_140416.jpg.cf1ceda928fded564788998d44cc630c.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/4/2024 στις 2:09 ΜΜ, Hamurabi είπε

Πάρτε και λίγο super katerina.

Η βάση είναι για πολλά κιλά,μεταλλική όλη τόσο στοιβαρη βάση δεν έχω ξαναδεί. Έκανε μονόζυγο ο γυψοσανίδας για να μου δείξει πόσο αντέχει η επένδυση που έβαλε,δε κουνήθηκε τίποτα . Η τηλεόραση κουνήθηκε με κλίση χωρίς κλιση,μέσα έξω πάνω κάτω είναι βράχος τρομερά σταθερή.

Χαίρομαι που οι αντιρρησίες και ειρωνες του τοπικ ενώ επέμεναν για πράγματα που δεν ίσχυαν γισντην τηλεόραση και στη συνέχεια μου την είπαν κ για το ότι δεν τους ακούω και είμαι ξεροκέφαλος  βγήκαν τελικά λάθος . Μάλλον αυτοί πρέπει να είναι λιγότερο εγωιστές και να ακουνε λίγο και τίποτα άλλο πέραν της κεφαλας τους.

Καλό Πάσχα να έχουμε.

Screenshot_2024_0429_140416.jpg.cf1ceda928fded564788998d44cc630c.jpg

Ηρθα αργα στο παρτυ. Αλλα θα πω τωρα οτι θα ελεγα αν ερχόμουν νωριτερα. Δειχνει ξεκαθαρα στην πρωτη φωτο οτι οι κατω βιδες μπαινουν αναμεσα στις οριζοντιες τρυπες αερισμου. Τωρα πως τοσα ατομα δεν το εβλεπαν θα παραμεινει αγνωστο... Χαιρομαι που το καταλαβες, εστω και αργα... 

Επεξ/σία από gorge18
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, greekfragma είπε

@Hamurabi

τι λέει, πως είναι η ζωή με την KTC?

Ζει και βασιλεύει

Η εικόνα είναι αρκετά καλή δε το περίμενα τόσο καλή. Καμιά επαφή με turbo x και τέτοιες μούφες. Αρκετά καλό value for money

Το μενού όλα πάνε σφαίρα,ο ήχος σε καλά επίπεδα.

Για νορμάλ χρήση και ειδικά σε υπνοδωμάτιο είναι παραπάνω αποτι χρειαζεται.

Σε 4Κ υλικό δεν εχω τεσταρει ,θαντο δω αύριο από περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Hamurabi said:

Ζει και βασιλεύει

Η εικόνα είναι αρκετά καλή δε το περίμενα τόσο καλή. Καμιά επαφή με turbo x και τέτοιες μούφες. Αρκετά καλό value for money

Το μενού όλα πάνε σφαίρα,ο ήχος σε καλά επίπεδα.

Για νορμάλ χρήση και ειδικά σε υπνοδωμάτιο είναι παραπάνω αποτι χρειαζεται.

Σε 4Κ υλικό δεν εχω τεσταρει ,θαντο δω αύριο από περιέργεια.

 

θα έπαιρνες και 2η ή απλά έκατσε από το διαγωνισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη θεωρώ τεράστιο value for money. Και την εικόνα δεν την περίμενα τόσο καλή.

Εχω δυο ίδιες,αυτή που χρησιμοποιώ και μια δεύτερη που έχω σφραγισμένη στις αγγελίες.

Εινααι γεμάτο το σπίτι μου τηλεοράσεις (+πρότζεκτορα) αλλιώς αν είχα χώρο για άλλη μια εννοείται θαντην κρατουσα

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...