Προς το περιεχόμενο

Πρώην ΤΕΙ και ΑΕΙ,10% ή Πανελλήνιες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολύ σκέψη και μια χρόνια σε ένα τμήμα με ενα αντικείμενο που τελικά δεν με ενδιαφέρει,έρχομαι αντιμέτωπος με το δίλημμα μεταξύ πανελληνίων ή 10%.Έχοντας γράψει πανελλήνιες το 2023 στην κατεύθυνση θετικών επιστημών με τελικό μέσο όρο στα 11.800 μόρια (ανάλογα με τους συντελεστές βαρύτητας) και ΕΒΕ στα 11.88~ είναι προφανές ότι οι επιλόγες είναι σχετικά λίγες,ειδικά όταν οι μόνες σχολές που με ενδιαφέρουν είναι ΗΜΜΥ και Πληροφορική.
Οικονομικά,δεν μπορώ να φοιτήσω σε νησία,άρα οι επιλογές μου στερεύονται περισσότερο.Συγκεκριμένα,μεταξύ όλων των σχολών διαθέσιμων με τα μόρια μου και επίσης ολών των σχολών που δύναμαι να περάσω,βρίσκομαι στις 4 σχολές πληροφορικής και 1 σχολή ΗΜΜΥ.
Η λίστα είναι ως εξής:

-ΗΜΜΥ Πατρών (Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου)

-Πληροφορικής Καστορία

-Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών Τρίπολη

-Πληροφορικής με εφαρμογές στην Βιοιατρική Λαμία

-Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών Λαμία

Αρχικά,δεν γνωρίζω καθόλου ούτε μπορώ να κρίνω λόγω έλλειψης δεδομένων ποίες απο αυτές είναι η καλύτερη επιλογή.Τα μόνα που εχω ακούσει είναι ότι στα περισσότερα πανεπιστήμια υπάρχει απαρχαιωμένος εξοπλισμός (Ειδικότερα σε σχολές που ενασχολούνται με ηλεκτρολογία),όπως και επίσης για το ΗΜΜΥ Πατρών ότι δεν ξέρω τι παίζει με τα επαγγελματικά δικαιώματα (Σε πολλά πρωην ΤΕΙ υπάρχει ενα χάος,διότι ακόμη δεν έχουν αναγνωριστεί τα δικαιώματα των τμημάτων).Νιώθω πώς δεν έχω πολλές επιλογές και πώς μπορεί να καταλήξω σε μια σχολή που δεν θα μου αρέσει απο θέμα υποδομών,υπηρεσιών ή εκπαίδευσης που προσφέρει αλλά από την άλλη το ρίσκο με τις πανελλήνιες είναι μεγάλο,ακόμη και αν αποφασίσω να δώσω απο 4ο πεδίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εδώ άλλοι περνάνε με 19 στους ηλεκτρολόγους του ΕΜΠ και φτύνουν αίμα να τελειώσουν, αυτές οι σχολές δεν είναι για όλους. Πρέπει να το έχεις και λίγο με τα μαθηματικά και την φυσική αλλιώς θα φύγεις τρέχοντας μετά το πρώτο έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rain-man said:

Ρε παιδιά εδώ άλλοι περνάνε με 19 στους ηλεκτρολόγους του ΕΜΠ και φτύνουν αίμα να τελειώσουν, αυτές οι σχολές δεν είναι για όλους. Πρέπει να το έχεις και λίγο με τα μαθηματικά και την φυσική αλλιώς θα φύγεις τρέχοντας μετά το πρώτο έτος.

Ε δεν είναι το ίδιο το ΕΜΠ με τα πρώην ΤΕΙ, αυτά είναι αρκετά πιο εύκολα 

Εάν λίγο στρωθεί θα την βγάλει 

Θα έβγαζα κατευθείαν την Καστοριά γιατί δεν έχει αντιστοιχία με ΕΚΠΑ όπα κλπ 

 

Η Λαμία και η Τρίπολη έχουν αντιστοιχία α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, shrimpycat είπε

Ε δεν είναι το ίδιο το ΕΜΠ με τα πρώην ΤΕΙ, αυτά είναι αρκετά πιο εύκολα 

Εάν λίγο στρωθεί θα την βγάλει 

Θα έβγαζα κατευθείαν την Καστοριά γιατί δεν έχει αντιστοιχία με ΕΚΠΑ όπα κλπ 

 

Η Λαμία και η Τρίπολη έχουν αντιστοιχία α

Εμενα μαθηματικά με έκοβε,μόνο στην φυσική είχα προβλημα γιατι δεν είχα εμπειρία.Στα μαθηματικά έβγαλα 12.8 γιατι επίτηδες δεν έγραψα κάποια θέματα (νευρίασα με το κλίμα των πανελληνίων,εκείνο τον καιρό ήμουν γενικά πολύ πιεσμένος γιατί άρχισα 3η λυκείου φυσική χημεία και μου φαινόντουσαν βουνό).
Γενικά μπορώ να ξαναδώσω πανελλήνιες του χρόνου αν και μόνο αν υπάρχει αντικειμενική διαφορά με το πληροφορικής στην Τρίπολη ή στην Λαμία.Εγω δεν ξερω αμα αξιζει να παω σε αυτες τις σχολές ή να προσπαθήσω μια χρονία για ΕΚΠΑ (Γενικά είχα αλλάξει πεδίο,στο ΑΟΘ ΑΕΠ τα πήγαινα πάρα πολύ καλά)

Επεξ/σία από Hazeuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, shrimpycat είπε

Ε δεν είναι το ίδιο το ΕΜΠ με τα πρώην ΤΕΙ, αυτά είναι αρκετά πιο εύκολα 

Αυτό το λές επειδή έχεις εμπειρία ή επειδή κάποιος στο είπε;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, RedEnergy said:

Αυτό το λές επειδή έχεις εμπειρία ή επειδή κάποιος στο είπε;

Moυ το έχουν πει παιδιά που σπουδάζουν σε πρώην ΤΕΙ 

Όχι παιδιά Πολυτεχνείου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shrimpycat είπε

Moυ το έχουν πει παιδιά που σπουδάζουν σε πρώην ΤΕΙ 

Όχι παιδιά Πολυτεχνείου 

Άρα και αυτοί μιλάνε χωρίς να ξέρουν, αλλά από την ανάποδη. Μη δίνεις σημασία σε κόμπλεξ, είτε ανωτερότητας είτε κατωτερότητας.

Δεν είναι στο ΕΜΠ θεοί γιατί μαθαίνουν κάτι που όλοι οι άλλοι δεν είναι άξιοι, ούτε vice versa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα έλεγε κανεις? Αξίζει να πολεμήσω άλλη μια χρονιά για ΕΚΠΑ ή ισως κάποιο πιο υψηλόβαθμο πανεπιστημίο ή να χρησιμοποιήσω την χρονιά που θα έχανα για πανελλήνιες για να βγω πιο γρήγορα απο την σχολή?

Δεν κατέχομαι από κανένα πνεύμα ανωτερότητας,το καθε πανεπιστήμιο εχει και κάποια θεμέλια οπως και κάποια προτερήματα,το ΕΜΠ όντας ενα εθνικό Πανεπιστήμιο απο πολύ παλιά εχει περισσότερη πείρα οπως και αίγλη,αλλα δεν πιστεύω οτι υπάρχουν διάφορες στα μαθήματα προπτυχιακών σπουδών ή γνώσεων τοσο οσο στα μεταπτυχιακά που μπορεί να κάνει ο καθένας απο οποιαδήποτε σχολη, τουναντίον,η διαφορά υπάρχει στην ποιότητα και ποσότητα των μαθητών που βγαζει,ειναι μια πιο "αριστοκρατική" σχολή.

Το όλο θεμα μου ειναι να μην καταλήξω οπως τωρα σε μια σχολή που το αντικείμενο της δεν μου αρέσει (το έχω λύσει, ξέρω πια τι μου αρέσει) ούτε σε μια σχολή που οι συγκοινωνίες πρός ή απο αυτη να είναι χρονοβόρες και δύσκολες.

Ειτε ΗΜΜΥ είτε πληροφορικός δεν εχω θεμα,απλα στις σχολές μηχανικών υπάρχει ενα πρόβλημα με την αναγνώριση των δικαιωμάτων οπως και ελλειπείς υποδομές ή εξοπλισμό.

Ίσως κάποιος να ξέρει καλύτερα την κατάσταση που επικρατεί και να μπορεί να με βοηθήσει να επιλέξω το σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ψάχνεις καλές υποδομές ούτε στο ΕΜΠ (ούτε σε κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο πιστεύω) δεν θα μείνεις ευχαριστημένος και μιλάω με βάση σχόλια 2 φίλων, ο ένας μεταλλειολόγος και ο άλλος ηλεκτρολόγος.

Εφόσον σου αρέσει η πληροφορική και δεν υπάρχει πρόβλημα με τα έξοδα του να σπουδάζεις σε άλλη πόλη, πήγαινε ή Λαμία ή Τρίπολη και κάνε μια απόπειρα μεταγραφής για το ΕΚΠΑ. Αν σου κάτσει έχει καλώς αλλιώς συνεχίζεις τις σπουδές σου. Είτε στην επαρχία, είτε στην Αθήνα την δουλειά σου θα την κάνεις πάντως.

16 ώρες πριν, shrimpycat είπε

Ε δεν είναι το ίδιο το ΕΜΠ με τα πρώην ΤΕΙ, αυτά είναι αρκετά πιο εύκολα

Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Αυτό που ξέρω είναι ότι (τουλάχιστον στο ΠΑΔΑ) την ιδρώνουν την φανέλα γιατί καίγονται, και δικαίως, να πάρουν τις αντιστοιχίσεις και να γίνουν πολυτεχνική σχολή. Με το ΤΕΕ αντιμέτωπο και με τόσα πράγματα που τους έχουν ζητήσει, είναι πρωτοφανής σε αξιοκρατία για τα ελληνικά δεδομένα η διαδικασία.

Επεξ/σία από Con_RoXP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/05/2024 at 09:24, rain-man said:

Ρε παιδιά εδώ άλλοι περνάνε με 19 στους ηλεκτρολόγους του ΕΜΠ και φτύνουν αίμα να τελειώσουν, αυτές οι σχολές δεν είναι για όλους. Πρέπει να το έχεις και λίγο με τα μαθηματικά και την φυσική αλλιώς θα φύγεις τρέχοντας μετά το πρώτο έτος.

Είναι τελείως διαφορετικός ο τρόπος προσέγγισης και αξιολόγησης στα μαθηματικά στο πανεπιστήμιο με αυτά για τα οποία προετοιμάζονται οι μαθητές στο Λύκειο. Κάποιοι που έχουν γράψει 19 στις πανελλήνιες δε σημαίνει ότι έχουν μαθηματικό μυαλό και σωστή προσέγγιση της επιστήμης αλλά έχουν προπονηθεί σε ένα συγκεκριμένο σύστημα και τρόπο επίλυσης ασκήσεων και το 19 είναι η στιγμιαία επιβράβευση της προσπάθειάς τους. Για αυτό είναι συχνό φαινόμενο οι φοιτητές στο πρώτο εξάμηνο των μαθηματικών στο πανεπιστήμιο να αποτυγχάνουν ενώ σε γενικές γραμμές το επίπεδο των μαθηματικών στην αρχή στο πανεπιστήμιο είναι ίδιο ή και ευκολότερο από αυτό της τρίτης Λυκείου. Από την άλλη δεν είναι λίγοι που το έχουν με τα μαθηματικά απλά στην μία και μόνη ευκαιρία που είχαν στις πανελλήνιες δεν βρέθηκαν στην μέρα τους ενώ στο πανεπιστήμιο που υπάρχει μια διαρκής ενασχόληση και αξιολόγηση των μαθηματικών γνώσεων να τα πηγαίνουν πολύ καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hazeuk είπε

Το μόνο θεμα ειναι οτι δεν πληρώ κανένα κοινωνικό κριτήριο για μεταγραφή 

Τα 3 τμήματα πληροφορικής στην Αθήνα & Πειραιά έχουν μεταξύ 17000 και 18000 μόρια. Μετά έχεις το τμήμα μηχ. πληροφορικής και υπολογιστών του ΠΑΔΑ με ~15300.

Δεν το λέω για να σε υποτιμήσω αλλά είναι πολλά τα μόρια (ειδικά για ΕΚΠΑ που στοχεύεις) και άρα το ρίσκο πολύ μεγάλο. Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών Λαμία. Ο μόνος λόγος για να ξαναπέρναγα από πανελλήνιες θα ήταν αν δεν έπιανα το αντικείμενο που ήθελα. Εφόσον το πιάνω, έχω φύγει. Άποψη μου βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,είναι πολύ υψηλά τα μόρια όπως και αμφιλεγόμενο το πόσο θα γράψω στις Πανελλήνιες την επόμενη χρονία.Απο την μια ειτε το αφηνω και συνεχιζω απο την αλλη ειτε διεκδικώ τι μου αξίζει σε σχέση με την προηγούμενη χρονία που ήμουν στο 2ο πεδίο (που τελικά δεν ήθελα καν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...