Προς το περιεχόμενο

Αγοραστική φρενίτιδα προκαλεί το Temu με τις διαφημιστικές τεχνικές που εφαρμόζει


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκανα μια δοκιμαστική των 20 για  νέο χρήστη τα μισά τα πέταξα. Ακόμη και ένας κόφτακη "ακριβείας" ηταν στραβό .  καλυμμα τιμονιου θα σε σκότωνε γλιστρούσε τρελά. καποια αλλα ακόμα δεν τα δοκιμασα πρακτικα δεν τα χρειαζόμουν αμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω φιλο που δουλευει σε μια απο αυτες τις courier που αναλαμβανουν τα Temu και θα πω το εξης: Μαζευουν πολλες φορες τις (προς πεταμα) επιστροφες των πελατων, τις βαζουν σε σάκους και λένε στους εργαζομενους της ιδιας της courier "διαλεξτε ενα σάκο και πάρτε τον" με τον καθε εναν να εχει μεσα 20-40 παραγγελιες πελατων. Ο συγκεκριμενος φιλος εχει παρει 3 σακους σπιτι του (δηλαδη περιπου 90 παραγγελιες πελατων). Ενα ξεπακεταρισμα μαλιστα το καναμε μαζί, τετοια αθλιοτητα σε ποιοτητα δεν εχω ξαναδει με τα περισσοτερα απο αυτα να ηταν ρουχα. Εγώ προσωπικά δε θελησα να κρατησω ουτε ενα απο αυτα τα πράγματα. Μέχρι και τα μαχαιρια σε σακουλα τα πακεταρουν και τα βλεπεις να προεξεχουν εξω απο το δεμα.

ΥΓ) Αυτό το άθλιο "δωρεαν δωρο" δε μπορουν να το φτιαξουν που μου πεταει συνεχεια στα social;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι λέτε αλλά έχει μούφα προϊόντα, εγώ τρεις πλαστικές κούκλες που αγόρασα όλες έσκασαν στο 2ο μαστίγωμα , δεν πρόλαβα να τις χαρώ :devil:

Πλάκα πλάκα έχει γρήγορη αποστολή και χωρίς εξτρά και τρελές χρεώσεις, με γνώμονα πάντα το τι ποιότητα αγοράζεις.

Επεξ/σία από lost2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, emperor4her said:

εγω πηρα χαλι, 2χ3 15 ευρω,

Φίλε αγόρασες χαλί? ΧΑΛΊ? 2 μέτρα επί 3?μετρα? Από temu? 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, barman_ είπε

Φίλε αγόρασες χαλί? ΧΑΛΊ? 2 μέτρα επί 3?μετρα? Από temu? 

Θα ανεβαζα φωτο, αλλα ξεστρωσα την προηγουμενη βδομαδα!  

Παρε Link

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο το πληκτρολόγιο για το οποίο πλήρωσα 10 ευρώ, ενώ μέχρι πριν κανά μήνα μου έβγαζε και full πληκτρολόγια 104 πλήκτρων πάλι δωρεάν, αλλά δεν είχα άλλη συσκευή κινητού διαθέσιμη για να έκανα νέο λογαριασμό. Και μόνο τη πλακέτα και το κουτί να αγοράσει κάποιος για να στήσει δικό του πληκτρολόγιο, θα πληρώσει πολλά περισσότερα. Βέβαια, τώρα που δεν βλέπω αυτού του είδους τις προσφορές, δεν νομίζω ότι θα ασχολιόμουν με αγορά απο το  temu και ίσως να έδινα λίγα παραπάνω και να έπαιρνα ένα πληκτρολόγιο έτοιμο ή σχεδόν έτοιμο. Αλλά για 10 ευρώ, ήταν κλοπή, πως να το κάνουμε?!

Επεξ/σία από uniquegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρά είναι η ποιότητα για την τιμή τους, αναλόγως και τι παιρνεις

εγώ κυρίως μπιχλιμπίδια παίρνω μέχρι να συμπληρώσω το ποσό αποστολής

ένα πχ πατητήρι για σκόρδα που το πήρα 77 λεπτά το πέτυχα στο Σκλαβενίτη 3.5 ευρώ

μια θήκη για το κινητό 1 ευρώ και κάτι έτσι για πλάκα να δω ποσό χάλια μπορεί να είναι και κοντεύω 4 μήνες χωρίς να έχει κιτρινίσει ακόμα

επίσης για cable management έχει πολύ πράμα σε τιμές χωμα

Επεξ/σία από somt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/04/2024 at 21:11, tigergreg said:

Παραγγειλα   ενα  βαλιτσακι  για   αποθηκευση   ρολογιων  και  εκανε   σχεδον  μηνα!!!

Μου  εβαλαν  τα  λεφτα  πισω  στην  καρτα  και   μου  χαρισαν  το  βαλιτσακι.

Αυτο   ειναι  η  διαφημιση  για  αυτους.

Εν  τω  μεταξυ  η  ποιοτητα  καποιων   πραγματων  που  αγορασα  σε  σχεση  με  την  τιμη   ειναι   απιστευτη.

13  ευρω  για  ηλεκτρονικο   πολυμετρο  αριστης  ποιοτητας.

Για φτηνόπράγματα aliexpress, σύγκριση τουλάχιστον ~50ειδη ήταν 20-30% χαμηλότερη τιμή για τα ίδια αντικείμενα(και στα πολύμετρα μιας και έψαχνα και εγώ)

Πέρα αυτό ρουλετακια/κουδουνια/χρονόμετρα και λοιπές μ@λακιες με σπάσαμε τα νευρα και διέγραψα την εφαρμογή.

-Αλλά οφείλω ομως να πω πως έχει πλεονέκτημα στους χρόνους παράδοσης και πως εάν γίνει λαθος/ελλατωματικο προϊόν σου πιστώνει τα χρήματα αμμεσα ενώ στο Ali θέλει κάποια διαδικασια-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω καιρό να ψωνίσω από Aliexpress πράγματα αξίας άνω των 5-10 ευρώ, με τα τελωνεία τι γίνεται αυτή την περίοδο σε μεγαλύτερες παραγγελίες;

Υποτίθεται ένα από τα δυνατά σημεία σημεία του Temu είναι η απαλλαγή από τελωνείο, είτε επειδή το πληρώνουν οι ίδιοι, είτε επειδή έχουν ευρωπαϊκή παρουσία, είτε οτιδήποτε. Οπότε κάνεις μια παραγγελία 80-100 ευρώ και ξέρεις ότι αυτό είναι το τελικό κόστος.

Υπάρχει περίπτωση στο Aliexpress να αγοράσεις τα ίδια πράγματα 20-30% φθηνότερα, αλλά μετά να σου έρθει το τελωνείο με ΦΠΑ, έξοδα διασάφησης κλπ, οπότε τελικά να βγει το ίδιο ή ακριβότερο από το Temu; Κάπου διάβαζα για αυτό το IOSS, που θεωρητικά το ΦΠΑ πληρώνεται επιτόπου σε αγορές έως 150 ευρώ και δεν υπάρχουν έξτρα χρεώσεις, αλλά ρωτάω για να μάθω τι γίνεται στην πράξη.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, forgotten είπε

αν νομιζεις οτι χθες ξεκινησα τις αγορες απο νετ γελιεσαι...

πραγματικα οι απιστοι θωμαδες γελανε μεχρι να τους τυχει και να κλαιγονται , κριμα ομως που οι κινεζοι δεν πηραν παρα αερα μια και την καρτα την φορτωνα οποτε ηθελα εγω...

όπως το περίμενα, δεν υπάρχει σκρίνσοτ🤣

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giannisg33 είπε

όπως το περίμενα, δεν υπάρχει σκρίνσοτ🤣

Ti screeshot? Tou ότι δοκιμασία να τραβηξουν λεφτά από την κάρτα? Λυπαμαι άλλα μάλλον εαν δεν πάθεις δεν θα μάθεις...όταν είσαι απιστος θωμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/4/2024 στις 9:57 ΜΜ, forgotten είπε

μεγαλη απατεωνια το temu πουλα γκαμα οσο το aliexpress με καπελο, και εχει που τσιμπουν...

τυχαιως εβαλα καρτα στο temu και δοκιμασαν να σηκωσουν χρηματα εκτος της αγορας μου, απλα διαγραψα την καρτα απο revo, ΠΡΟΣΟΧΗ  τι καρτα βαζετε...

30 λεπτά πριν, forgotten είπε

...Tou ότι δοκιμασία να τραβηξουν λεφτά από την κάρτα? Λυπαμαι άλλα μάλλον εαν δεν πάθεις δεν θα μάθεις...όταν είσαι απιστος θωμας

Εσύ δεν είσαι που το 2018 σε έκλεψε και το...γερμανικό Computeuniiverse στέλνοντας σου...άδειο πακέτο?

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Εσύ δεν είσαι που το 2018 σε έκλεψε και το...γερμανικό Computeuniiverse στέλνοντας σου...άδειο πακέτο?

Ναι ο ίδιος, δεν ανεφερα ότι με εκλεψε το computeruniverse ανεφερα ότι παρελαβα αδειο πακετο τι θέλεις να πεις με αυτό αγαπητε μου?

  • Confused 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, forgotten είπε

Ναι ο ίδιος, δεν ανεφερα ότι με εκλεψε το computeruniverse ανεφερα ότι παρελαβα αδειο πακετο τι θέλεις να πεις με αυτό αγαπητε μου?

🤣

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...