Προς το περιεχόμενο

Νέο iPad Pro με οθόνη OLED και επεξεργαστή Μ4 ανακοίνωσε η Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλές οι επιδόσεις αλλά ο βασικός λόγος που σκέφτομαι να αλλάξω το iPad Pro 2017 που κάνει ακόμα τα πάντα, είναι η οθόνη.. Θέλω μια 13αρα γιατί το χρησιμοποιώ συχνά σαν 2η οθόνη για το MacBook και η καινούργια αυτή OLED είναι σε άλλο επίπεδο.. βέβαια 1300€ για μια οθόνη δεν τα λες και λίγα, όποτε αναμένουμε να δούμε και τις προσφορές στο στοκ του προηγουμένου μοντέλου.. 

Αυτό που δεν μου άρεσε από την apple είναι ότι παρέλειψε να μας πει ότι τα βασικά μοντέλα θα έχουν 3+6 πυρήνες επεξεργαστή και όχι 4+6 που μας διαφήμιζε σε όλη την παρουσίαση, όχι ότι έχει κάποια πρακτική σημασία αλλά είναι φτηνό μάρκετινγκ τρικ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή στα μοντέλα  που αυτά  δυστυχώς έχουν τον 4+6....

Ο MKBHD ανέφερε στο review του ότι το μαύρο δεν είναι όπως πρέπει καθώς και τα χρώματα και φταίει ξεκάθαρα η ματ οθόνη.

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

Προσοχή στα μοντέλα  που αυτά  δυστυχώς έχουν τον 4+6....

Ο MKBHD ανέφερε στο review του ότι το μαύρο δεν είναι όπως πρέπει καθώς και τα χρώματα και φταίει ξεκάθαρα η ματ οθόνη.

Η ματ οθόνη είναι προαιρετική στα μεγάλα μοντέλα και αφορά πολύ συγκεκριμένους χρήστες και εργασίες. By default τα μοντέλα 1 & 2 ΤΒ έρχονται με την κλασική glossy επίστρωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2024 στις 7:40 ΠΜ, Haldol είπε

Η ενδιαφέρουσα (αλλά άχρηστη) πληροφορία της ημέρας είναι ότι ο Μ1, έχει μικρότερο transistor count από τον Α17. Πλέον ακούγεται λογικό να γίνουν merge οι σειρές.

CPU απτην σειρά M δεν μπαίνει σε iphone, ο μόνος τρόπος είναι με ελαφρώς κατεβασμένα ρολόγια αλλιώς θα πάρει φωτιά σε δευτερόλεπτα και μπαταρία 1 ώρα σε load

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, tapitas said:

CPU απτην σειρά M δεν μπαίνει σε iphone, ο μόνος τρόπος είναι με ελαφρώς κατεβασμένα ρολόγια αλλιώς θα πάρει φωτιά σε δευτερόλεπτα και μπαταρία 1 ώρα σε load

Εάν γίνει merge, που ο φίλος το θεωρεί πιθανό (και μάλλον κι εγώ) δε θα γίνει με τα υπάρχοντα σχέδια. Μπορεί στην 5η γενιά να βγει έκδοση downscaled - downclocked για iPhone + iPad (τα απλά εννοώ, ότι τα Pro). Αλλά σαφώς ένας σημερινός Μ* δε μπορεί να μπει σε κινητό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εάν γίνει merge, που ο φίλος το θεωρεί πιθανό (και μάλλον κι εγώ) δε θα γίνει με τα υπάρχοντα σχέδια. Μπορεί στην 5η γενιά να βγει έκδοση downscaled - downclocked για iPhone + iPad (τα απλά εννοώ, ότι τα Pro). Αλλά σαφώς ένας σημερινός Μ* δε μπορεί να μπει σε κινητό.

Φυσικά αν βγει πχ ο Apple M4 σε έκδοση optimised για Iphone, η apple θα ξανακάνει την επανάσταση στην δύναμη των κινητών

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, billdanos είπε

Η ματ οθόνη είναι προαιρετική στα μεγάλα μοντέλα και αφορά πολύ συγκεκριμένους χρήστες και εργασίες. By default τα μοντέλα 1 & 2 ΤΒ έρχονται με την κλασική glossy επίστρωση. 

Τοτε εγώ το κατάλαβα λάθος ok

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2024 στις 3:56 ΠΜ, kostasfalcon είπε

Ξυπνάω το πρωί...κάνω καφέ ...

Ανοίγω το ipad pro 12.9 M1 5G...

Βάζω να παίζει Spotify....

Ανοίγω τον σαφάρι και μπαίνω στα αγαπημένα μου site....τα 120hz είναι στην καλύτερη υλοποίηση τους από οποιαδήποτε άλλο μηχάνημα του ανταγωνισμού...το web surfing είναι απόλαυση...

Εάν χρειαστεί θα μπω στο τραπεζικό app της εθνικής....

Ότι social app χρησιμοποιώ είναι σε πολύ καλύτερη φάση από ότι το κινητό μου (s23 ultra 12/512)

Εάν χρειαστεί έχω να δουλέψω word excel...

Εάν θέλω να ακούσω ραδιόφωνο έχω το tune in radio pro....

Μπαίνω στο Google photos να χαζεψω τις αναμνήσεις που μου βγάζει κάθε μέρα...

Έχω μερικά παιχνιδάκια μέσα μεταξύ άλλων το πολύ καλό NBA 2k και άλλα που είναι πολύ ωραία στην ipad εκδοχη τους...

Τικ τοκ - YouTube -  τα αγαπημένα μου streaming sites να χαζεψω μαζί με τον καφέ...

Να μην το συνεχίσω άλλο έτσι ..?

Αχρειαστα τα ipad έτσι ?... προσωπικά δεν θα έπαιρνα ΠΟΤΕ Mac book...

Έχω το PC μου που εκεί θα παίξω κάνα game που το ipad δεν με καλύπτει 

Ναι απλά όλα αυτά τα κάνεις με με Mi Pad 6 των 320 ευρώ άψογα και με το παραπάνω. Δεν χρειάζεται 1500 ευρω για τόσο απλά πράγματα. Ειναι για πιο σοβαρές δουλειές τα iPad Pro μιας και έχουν τρομερή δύναμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι απλά όλα αυτά τα κάνεις με με Mi Pad 6 των 320 ευρώ άψογα και με το παραπάνω. Δεν χρειάζεται 1500 ευρω για τόσο απλά πράγματα. Ειναι για πιο σοβαρές δουλειές τα iPad Pro μιας και έχουν τρομερή δύναμη. 

Αγαπητέ μου το πήρα πριν από ενάμιση χρόνο από φίλο σε άψογη κατάσταση 800 € αφού είχα πουλήσει το αντίστοιχο εντεκάρι που είχα… Μου βγήκε σχεδόν τζάμπα.

Ακόμα και οι πιο απλές εργασίες με ένα iPad γίνονται πιο όμορφα και πιο ιδανικά. Είδα χαΐρι και από τα Android ταμπλετ που είχα άστο.

Για μένα πολύ βασικό το promotion display, Επίσης δεν παίρνουν τα pro Μόνο οι επιστήμονες 😉

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...