Προς το περιεχόμενο

Σε δύο μεγέθη, βασισμένο στον επεξεργαστή Μ2, διατίθεται πλέον το iPad Air


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η οικονομικότερη πρόταση της Apple στην κατηγορία των tablet ενσωματώνει ισχυρότερο επεξεργαστή, ικανό να υποστηρίξει πλήθος δραστηριοτήτων για ένα ευρύ φάσμα χρηστών.

Η Apple παρουσίασε το νέο iPad Air, το οποίο πλέον διατίθεται για πρώτη φορά σε δύο μεγέθη, χάρη στη νέα έκδοση των 13 ιντσών, πέραν της γνωστής πρότασης στις 11 ίντσες. Και οι δύο εκδοχές βασίζονται στον επεξεργαστή Μ2 της Apple, ενώ προτείνονται σε τέσσερις αποχρώσεις (blue, purple, starlight και space gray). Το μοντέλο των 11 ιντσών ξεκινά από τα 599 δολάρια, ενώ των 13 θα πωλείται προς 799 δολάρια και είναι ήδη διαθέσιμα μέσω της ιστοσελίδας της Apple.

Το νέο iPad Air διαθέτει μία οπίσθια κάμερα των 12ΜΡ και μία εμπρόσθια, επίσης των 12ΜΡ, όπως πριν, όμως πλέον η εμπρόσθια είναι τοποθετημένη στο κέντρο της μακρύτερης πλευράς της συσκευής. Επίσης, η νέα εκδοχή υποστηρίζει τη λειτουργία Apple Pencil Hover για τη γραφίδα της εταιρίας, που στην προηγούμενη έκδοση περιοριζόταν αποκλειστικά στο iPad Pro.

Screenshot_2024_05_07_at_9.07.50_AM.png

To βασικό μοντέλο διαθέτει αποθηκευτικό χώρο 128GB, διπλασιάζοντας έτσι τις δυνατότητες που προσέφερε το αντίστοιχο μοντέλο του 2022. Εξακολουθεί θα ενσωματώνει την τεχνολογία Touch ID στο πλήκτρο ενεργοποίησης. Επίσης, διαθέτει ηχεία stereo στην επάνω και κάτω πλευρά. 

iPad Air on a Magic Keyboard.

Και τα δύο νέα iPad Air μπορούν να αξιοποιήσουν το υφιστάμενο Magic Keyboard του iPad Pro, μετατρέποντάς τα σε εξαιρετικά ελαφριά αλλά πολύ ευέλικτα laptop, όταν το απαιτούν οι περιστάσεις.

Screenshot_2024_05_07_at_9.09.55_AM.png

Αυτή είναι η πρώτη φορά που το iPad Air αναβαθμίζεται αφότου η Apple κυκλοφόρησε την έκδοση με τον επεξεργαστή Μ1 πριν από δύο χρόνια, ενώ καλοδεχούμενη είναι η διάθεση του μεγαλύτερου μοντέλου των 13 ιντσών καθώς, όσοι προτιμούν τα πλεονεκτήματα μιας μεγαλύτερης οθόνης χωρίς να καταβάλουν το κόστος ενός iPad Pro, έχουν πλέον τη δυνατότητα να το κάνουν μέσα από την οικονομικότερη πρόταση της Apple.

Με 50% ταχύτερο επεξεργαστή από ό,τι το προηγούμενο μοντέλο, Wi-Fi 6E, 5G και αποθηκευτικό χώρο έως 1ΤΒ, το νέο iPad Air διαθέτει σημαντικές δυνατότητες, σε ένα πολύ δελεαστικό πακέτο.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εξαιρετικά όλα τα προϊόντα που παρουσίασαν , θετικό ότι ξεκινούν πλέον το Air με  128Gb , η εμφάνιση του Μ4 με κάνει να πιστεύω ότι πιθανόν να ανανεώσουν τον Ιούνιο ή το φθινόπωρο το Mac mini Μ2 κατευθείαν  με Μ4

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα σώβρακα κοντολογίς.

Και πλέον υπάρχουν δύο κατηγορίες tablet:

α) iPad

β) Κινεζοσαβούρα του 100άρικου ίσα για παιχνίδια για τα πιτσιρίκια ή κανα YouTube.

  • Like 1
  • Confused 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, menthol1979 said:

Και τα σώβρακα κοντολογίς.

Και πλέον υπάρχουν δύο κατηγορίες tablet:

α) iPad

β) Κινεζοσαβούρα του 100άρικου ίσα για παιχνίδια για τα πιτσιρίκια ή κανα YouTube.

Έτσι, ε; Χμμμ, Άκου να δεις δλδ αγαπητέ! 

🤣😂😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ethereum είπε

εξαιρετικά όλα τα προϊόντα που παρουσίασαν , θετικό ότι ξεκινούν πλέον το Air με  128Gb , η εμφάνιση του Μ4 με κάνει να πιστεύω ότι πιθανόν να ανανεώσουν τον Ιούνιο ή το φθινόπωρο το Mac mini Μ2 κατευθείαν  με Μ4

Κατά πάσα πιθανότητα ναι. Η TSMC έβγαλε το N3B process για την Apple μια και έξω και το αποσύρει. Ήταν αναλογικά ακριβό σε σχέση με τις νέες διαδικασίες παραγωγής. Όποτε η Apple δεν θα ήταν βολικό  να βγάλει M3 rev 2 με άλλο process όποτε θα βάλει M4. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, menthol1979 είπε

Και τα σώβρακα κοντολογίς.

Και πλέον υπάρχουν δύο κατηγορίες tablet:

α) iPad

β) Κινεζοσαβούρα του 100άρικου ίσα για παιχνίδια για τα πιτσιρίκια ή κανα YouTube.

Nope

Να συγκρίνεις βάσει τιμής τουλάχιστον

Στα 400€ που έχω πάρει στα παιδιά μου Xiaomi mi pad 6 με γραφίδα τα κάνει όλα και συμφέρει. Καταπληκτικά ταμπλετ μία χαρά οθόνη, αυτονομία κτλ

Μην είμαστε υπερβολικοί ( και έχω προσωπικά και iPad)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, menthol1979 said:

Και τα σώβρακα κοντολογίς.

Και πλέον υπάρχουν δύο κατηγορίες tablet:

α) iPad

β) Κινεζοσαβούρα του 100άρικου ίσα για παιχνίδια για τα πιτσιρίκια ή κανα YouTube.

Tα Samsung Tab S κινεζοσαβουρα ειναι?

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω επιβεβαιωνω οτι οπως σε ολα τα προιόντα τα ταμπλετς της Apple ειναι απίστευτα. Εχω ενα android ταμπλετ alldocube i50 pro για το κρεβατι γιατι το ipad pro ειχε φαει πολλές τούμπες το βραδυ και εχω να πω οτι περα απο youtube και κανενα cosmote, nova, netflix τα android tablets ειναι ουσιαστικά για πέταμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tsofras είπε

Nope

Να συγκρίνεις βάσει τιμής τουλάχιστον

Στα 400€ που έχω πάρει στα παιδιά μου Xiaomi mi pad 6 με γραφίδα τα κάνει όλα και συμφέρει. Καταπληκτικά ταμπλετ μία χαρά οθόνη, αυτονομία κτλ

Μην είμαστε υπερβολικοί ( και έχω προσωπικά και iPad)

Για την τιμή έχεις δίκιο. Επειδή έχεις και IPad (και εγώ έχω και Samsung Tab) ειλικρινά, τι είναι καλύτερο με 400€; Ένα iPad 2022 ή το Mi? Και το καλυτερο σε διάφορες κατηγορίες, και στην αντοχή στο χρόνο.

15 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Tα Samsung Tab S κινεζοσαβουρα ειναι?

Όχι δεν είναι (είχα Tab S) αλλά στα λεφτά του δεν ανταγωνίζεται το iPad. Ένα απλό mini 6 έχω και τη στιγμή που μιλάμε λειτουργεί σα να βγήκε από το κουτί και ας έχουν περάσει 2,5 χρόνια γεμάτα. Το S6 που είχα στα 2 χρόνια σερνόταν σα χελώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, menthol1979 said:

Όχι δεν είναι (είχα Tab S) αλλά στα λεφτά του δεν ανταγωνίζεται το iPad. Ένα απλό mini 6 έχω και τη στιγμή που μιλάμε λειτουργεί σα να βγήκε από το κουτί και ας έχουν περάσει 2,5 χρόνια γεμάτα. Το S6 που είχα στα 2 χρόνια σερνόταν σα χελώνα.

Δεν ξερω για το S6 αλλα επειδη εχω και γω ενα S7+ εδω και 3 χρονια, παιζει αψογα εως τωρα σαν την πρωτη μερα.

Επισης τα Samsung εχουν και μια διαφορα στην τιμη πανω απο 200 ευρω σε σχεση με τα iPad οταν γινονται release.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, menthol1979 είπε

Για την τιμή έχεις δίκιο. Επειδή έχεις και IPad (και εγώ έχω και Samsung Tab) ειλικρινά, τι είναι καλύτερο με 400€; Ένα iPad 2022 ή το Mi? Και το καλυτερο σε διάφορες κατηγορίες, και στην αντοχή στο χρόνο.

Όχι δεν είναι (είχα Tab S) αλλά στα λεφτά του δεν ανταγωνίζεται το iPad. Ένα απλό mini 6 έχω και τη στιγμή που μιλάμε λειτουργεί σα να βγήκε από το κουτί και ας έχουν περάσει 2,5 χρόνια γεμάτα. Το S6 που είχα στα 2 χρόνια σερνόταν σα χελώνα.

Η αλήθεια είναι ότι το iPad έχει βγει σκυλί αλλά το Xiaomi σε αυτά τα λεφτά είναι απίστευτη επιλογή. Θα δείξει ο χρόνος πως θα πάει, αλλά όλα είναι σχετικά με την τιμή.

Και σε εμένα αν έλεγες ότι με 400€ παίρνεις το Xiaomi ή iPad με ίδια παρελκόμενα μπορεί να επέλεγα το iPad.

Και λέω μπορεί γιατί τα τελευταία χρόνια δεν μου αρέσει ο εγκλωβισμός στο οικοσύστημα της apple και για αυτό δεν την επιλέγω πλέον .

Όλες οι επιλογές είναι σωστές αρκεί να ξέρεις γιατί τις παίρνεις.

Συμφωνώ ότι τα ταμπλετ των 100€ μπορεί να μην βγάλουν ούτε χρόνο, αλλά και πάλι αν συγκρίνουμε με τάμπλετ των 500€ μία χαρά επιλογές έχεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...