Προς το περιεχόμενο

F.E.A.R


Fotografos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παιχνίδι θέλει πολύ καλή κάρτα γραφικών,είδα τεράστια βελτίωση(στο demo πάντα) απο 9800 pro σε nvidia 6800 με p4 2.4 και 1giga μνήμη.Επίσης όσοι δεν έχετε βάλει ακόμα 1giga μνήμη βάλτε αμέσως.Τα καινούρια παιχνίδια σχεδόν απαιτούν ένα giga,όσο γρήγορο επεξεργαστή και να έχετε χωρίς μνήμη θα έχετε σπασίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι θέλει πολύ καλή κάρτα γραφικών,είδα τεράστια βελτίωση(στο demo πάντα) απο 9800 pro σε nvidia 6800 με p4 2.4 και 1giga μνήμη.Επίσης όσοι δεν έχετε βάλει ακόμα 1giga μνήμη βάλτε αμέσως.Τα καινούρια παιχνίδια σχεδόν απαιτούν ένα giga,όσο γρήγορο επεξεργαστή και να έχετε χωρίς μνήμη θα έχετε σπασίματα.

 

 

Ας μήν υπερβάλουμε. Δεν έχει βγεί και ούτε πρόκειται να βγεί (τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον) παιχνίδι που να θέλει 1 Giga Ram.

 

Όπως και με τις κάρτες γραφικών, που ενώ κυκλοφορούσαν με 256 και 512 MB RAM εδώ και μιά 5-ετία, τώρα τελευταία βλέπουμε παιχνίδια που θέλουν "recomended" 128ΜΒ.

 

Και το παιχνίδι είναι απαιτητικό μόνο και μόνο λόγω των shaders που έχει.

Όποιος έχει κάρτα γραφικών κάτω από 6800, το μόνο που έχει να κάνει είναι να βάλει στο low τις φωτοσκιάσεις και τα εφφέ και θα του παίζει μιά χαρά.

Αν δεν παίζει καλά, τότε το engine του παιχνιδιού δεν θα είναι και το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panther_512

Ας μήν υπερβάλουμε. Δεν έχει βγεί και ούτε πρόκειται να βγεί (τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον) παιχνίδι που να θέλει 1 Giga Ram.

To Battlefield 2 το έχεις ακουστά? Πάντως με 512 δεν παίζει με από 1024 και άνω με όλα φουλ...και μην ξεχνάς την μνήμη που δεσμεύει η κάρτα γραφικών από το σύστημα....128 ή 256 τουλάχιστον...

 

Επίσης και το FEAR θελει 1γιγα για να παίξει ικανοποιητικά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μήν υπερβάλουμε. Δεν έχει βγεί και ούτε πρόκειται να βγεί (τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον) παιχνίδι που να θέλει 1 Giga Ram.

Δεν λέω πως απαιτεί για να τρέξει 1giga,αλλά ότι τρέχει πολύ καλύτερα με τόση μνήμη.Τώρα αν σου τρέχει και τρως τα σπασίματα κάθε τόσο είναι δικό σου θέμα αν δεν σε ενοχλεί.Το να βάλεις ένα giga μνήμη είναι μια φτηνή αναβάθμιση η οποία βελτιώνει πολύ την απόδοση.Το παρατήρησα και στο παιχνίδι boiling point και εκεί τεράστια η διαφορά 512-1024 μνήμη.

Το αν βέβαια οι προγραμματιστές το έχουν ξεφτιλίσει και δεν κάνουν optimise τα παιχνίδια είναι δυστυχώς μια πραγματικότητα.Οπότε ή παρατάμε τελείως το pc gaming ή πάμε με τα νερά τους σε λογικά πλαίσια βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1 GB RAM? χεχε!

Νόμιζα ότι τα 2 είναι το standard μετά το BF2. :-P

 

Εξάρχεια City, καλό μηχάνημα αλλά η 5700 θα σε ρίξει πολύ κάτω... αναβάθμιση ftw! ;) (κι εγώ πρέπει να κάνω σύντομα...)

 

18 Οκτωβρίου λέει και στο site http://www.whatisfear.com. (official homepage)

Επίσης, δείτε το PANICS (ή P.A.N.I.C.S.) machinima, 3 επεισόδια από τα 4. Το κάνει η Rooster Teeth (Red vs Blue, Strangerhood), γέλιο! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panther_512To Battlefield 2 το έχεις ακουστά? Πάντως με 512 δεν παίζει με από 1024 και άνω με όλα φουλ...και μην ξεχνάς την μνήμη που δεσμεύει η κάρτα γραφικών από το σύστημα....128 ή 256 τουλάχιστον...

 

Επίσης και το FEAR θελει 1γιγα για να παίξει ικανοποιητικά.....

 

 

Βρε πως αλλάξαν οι καιροί.

 

Όντως έχεις δίκιο, το BF2 θέλει 1G Ram και 256ΜΒ κάρτα γραφικών. Δυστυχώς δεν με ενδιέφερε το εν λόγω παιχνίδι και έτσι δεν ήξερα τις απαιτήσεις του.

 

Βέβαια μιλάμε για recomended πάντα requirements.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο BF2 είναι ότι για minimum requirements θέλει κάρτα γραφικών με 128ΜΒ.

 

Πάντως θα ήθελα να το δοκιμάσω το FEAR με 512ΜΒ RAM, αλλά καί τα δύο τα laptop μου έχουν παραπάνω (Acer Aspire 1714 1GB RAM, Amilo M4438 2GB RAM). Αλλά το πρώτο έχει FX5700 128MB και το δεύτερο Geforce6800 256MB.

 

Οπότε θα του κάνω ένα καλό test drive στις δύο αυτές κάρτες. Πάντως στο demo που έπαιξα, στην 5700 δεν πήγαινε καλά, αλλά δεν ασχολήθηκα και εγώ πολύ να δώ τα settings, μιάς και αφιερώθηκα στην 6800. (Βλέπε thread "To F.E.A.R. με γονάτισε").

 

Να μου στείλει ο θείος το παιχνίδι και θα το κοιτάξω καλύτερα, αν και επιμένω ότι στην 5700 με low τους shaders θα πρέπει να παίζει μιά χαρά.

 

Ας μήν ξεχνάμε ότι το παιχνίδι είναι "κλειστού" περιβάλλοντος= λιγότερο στές στη κάρτα γραφικών από τα παιχνίδια ανοιχτού περιβάλλοντος, π.χ FarCry, Serious Sam etc.

 

Και στο συγκεκριμένο παιχνίδι έχει δωθεί τεράστια σημασία στους shaders του.

Συνεπώς αν τους βγάλουμε από τη μέση, λογικά η κάρτα γραφικών θα ανακουφιστεί.

 

Εν αναμονή.

 

P.S:

Πάντως με τις ολοένα και αυξανόμενες απαιτήσεις των παιχνιδιών, κατά τη δική μου άποψη, το PC gaming οδηγείται στο θάνατό του. Θα στραφούν όλοι στις κονσόλες, με εξαίρεση τα πλουσιόπαιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπα, και κλειστό περιβάλλον κάνει διάφορα, γιατί συνήθως βάζουν πολλά objects και άλλα τριγύρω οι level designers. Ενώ σε εξωτερικούς χώρους, δεν βλέπεις 5 πράγματα μες στην μούρη σου που γυαλίζουν, βγάζουν σπίθες κλπ κλπ. :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GhostRiderLSOV

1 GB RAM? χεχε!

Νόμιζα ότι τα 2 είναι το standard μετά το BF2.

Το δοκίμασα με 1 το δοκίμασα με 1,5 το δοκίμασα και με 2 γίγα... τελικά το άφησα με 1,5 μιας και δεν το παίζω, όπως οι πιο πολλοί εδώ μέσα σε ψηλές αναλύσεις. Επίσης τρέχει και χωρίς καθόλου virtual memory... γιατι μου έκανε σπασίματα στην αρχή και ας την είχα μόλις 2ΜΒ

 

panther_512

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο BF2 είναι ότι για minimum requirements θέλει κάρτα γραφικών με 128ΜΒ.

Όντως με μια FX5900 128MB που είχα, σε Low settings δουλευε αρκετά ομαλά...

 

Βρε πως αλλάξαν οι καιροί.

Ακόμα και παιχνίδια να μην παίζει κανείς το 1γιγα είναι πλέον αναγκαίο.....

 

Και στο συγκεκριμένο παιχνίδι έχει δωθεί τεράστια σημασία στους shaders του.

Συνεπώς αν τους βγάλουμε από τη μέση, λογικά η κάρτα γραφικών θα ανακουφιστεί.

Το FEAR έχει προβληματική μηχανή γραφικών.... τρώει κολλήματα χωρίς να υπάρχει λόγος (πχ όπως όταν φορτώνει από τον δίσκο ας πούμε αλλά χωρίς να φορτώνει ο δίσκος) στιγμιαία κολλήματα χωρίς να υπάρχουν οι πληροφορίες τα πολύγωνα τα εφέ κτλ στην οθόνη, κάτι που θα δικαιολογούσε τέτοια σπαστικά...δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GhostRiderLSOV

Μπα, και κλειστό περιβάλλον κάνει διάφορα, γιατί συνήθως βάζουν πολλά objects και άλλα τριγύρω οι level designers. Ενώ σε εξωτερικούς χώρους, δεν βλέπεις 5 πράγματα μες στην μούρη σου που γυαλίζουν, βγάζουν σπίθες κλπ κλπ.

Σε κλειστό χώρο τα παιχνίδια παίζουν καλύτερα (συνήθως) λόγο του ότι οι αποστάσεις που βλέπει το μάτι έιναι πιο μικρές και η κάρτα δεν ζορίζεται να αποδώσει τα αντικείμενα που είναι μακριά με τρόπο φυσικό.... και καθαρό.... και επίσης σε εσωτερικούς χώρους δεν υπάρχουν δέντρα, χόρτα, θάμνοι κτλ που κόβουν αρκετά ειδικά όταν υπάρχει ΑΑ...

 

panther_512

Πάντως με τις ολοένα και αυξανόμενες απαιτήσεις των παιχνιδιών, κατά τη δική μου άποψη, το PC gaming οδηγείται στο θάνατό του. Θα στραφούν όλοι στις κονσόλες, με εξαίρεση τα πλουσιόπαιδα.

Σωστά!!!!

Ίσως θορυβηθούν (λέμε τώρα) και ρίξουν τις τιμές ( καλά με αυτο το πλευρό... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...P.S:

Πάντως με τις ολοένα και αυξανόμενες απαιτήσεις των παιχνιδιών' date=' κατά τη δική μου άποψη, το PC gaming οδηγείται στο θάνατό του. Θα στραφούν όλοι στις κονσόλες, με εξαίρεση τα πλουσιόπαιδα.[/quote']

 

Διαφωνώ σε αυτό που λες. Εγώ ούτε είμαι, ούτε ήμουν ποτέ πλουσιόπαιδο, αλλά όταν αποφασίζω να κάνω αναβάθμιση στο pc μου παίρνω καλά πραγματάκια και όχι πολύ ακριβά αλλά και που κρατάνε στο χρόνο. Η τελευταία αναβάθμιση που έκανα ήταν τον Μάϊο του 2004 όταν και είχα πάρει την ASUS FX 5700 256 MB γύρω στα 200 ευρώ και μέχρι στιγμής (1.5 χρόνο μετά) μπορώ και παίζω όλα τα παιχνίδια, όχι σε full details αλλά αρκετά ικανοποιητικά, χωρίς καμία επιπλέον αναβάθμιση (και χωρίς να έχω βέβαια την απαίτηση να βλέπω και την παραμικρή λεπτομέρεια στα γραφικά). Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να τρέχει ομαλά χωρίς κολλήματα.

 

Τώρα αν κάποιοι είναι πιο απαιτητικοί τότε είναι άξιοι της μοίρας τους :razz:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Σε κλειστό χώρο τα παιχνίδια παίζουν καλύτερα (συνήθως) λόγο του ότι οι αποστάσεις που βλέπει το μάτι έιναι πιο μικρές και η κάρτα δεν ζορίζεται να αποδώσει τα αντικείμενα που είναι μακριά με τρόπο φυσικό.... και καθαρό.... και επίσης σε εσωτερικούς χώρους δεν υπάρχουν δέντρα, χόρτα, θάμνοι κτλ που κόβουν αρκετά ειδικά όταν υπάρχει ΑΑ...

 

Καλά ναι, αλλά τα καθαρά textures τα βλέπεις σε κοντινή απόσταση. Και συνήθως όπως είπα, κλειστά μέρη με πολλά shaded objects και τέτοια είναι επίσης 'φονικά'. ;)

 

Anyways, την αναβάθμιση δεν την γλυτώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...