Προς το περιεχόμενο

F.E.A.R


Fotografos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kai mia pou leme gia ram xoris 1g Rome total war den pezeis k palu duskola....oso gia to fear exei kalo engine aloste tis sierra einai etsi?Apla den ksero ean exete proseksei oti sta skoteina seimia tou game pixeliazei opos ekane k sto SWAT....to prosekse kaneis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η μηχανή γραφικών του F.E.A.R. είναι κάποια (όχι πια lithtech :-P) που έβγαλε γι'αυτό η Monolith. Και η Monolith έφτιαξε γενικά το game.

 

edit: Οκ, λίγο που έψαξα στο forum του, η μηχανή του λέγεται...fear engine ή Jupiter-Ex.

 

ΥΓ. To SWAT 4 έχει Unreal 2 μηχανή αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edo kai ligi ora edosa paragelia sto theio apo tin ameriki na mou to steilei .sto dromo einai . se 1-2 meres tha einai edo pisteyo .tha goustaroume agria .me ta strategy kai guild wars klp exo arxisei na xenerono . thelo aima , pirobolismous xeirovomvides se full entasi ixeion kai grafikon .tha ginei panikos stin polikatikia .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edo kai ligi ora edosa paragelia sto theio apo tin ameriki na mou to steilei .sto dromo einai . se 1-2 meres tha einai edo pisteyo .tha goustaroume agria .me ta strategy kai guild wars klp exo arxisei na xenerono . thelo aima , pirobolismous xeirovomvides se full entasi ixeion kai grafikon .tha ginei panikos stin polikatikia[/b'] .

 

XAXAXAXAXA!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οραματίζομαι τώρα τον κλασσικό παππού ή την κλασσική γιαγια...

"Κλείσε τον θόρυβο-ο-ο παλιόπαιδο-ο-ο!! Που είναι η μαγκού-ου-ουρα μου-ου-ου..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{TDi}Dj2k..infc

NAI!!!Pou to kseres re Wolf?Gia pes ti kses?

 

Καταρχήν, ποια ακριβώς είναι η κάρτα? Της σειρας FX μήπως?

 

Τσέκαρε τις ρυθμίσεις τις κάρτας, στο "Performance & Quality Settings" στο "Image settings" βάλε Quality και στο Direct3D βάλε ή High ή Best Image Quality....

 

Αν συνεχισει να σου κάνει τα ίδια τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο....

 

GhostRiderLSOV

Κλείσε τον θόρυβο-ο-ο παλιόπαιδο-ο-ο!! Που είναι η μαγκού-ου-ουρα μου-ου-ου..."

Κωλόπαιδο-ο-ο θες να πεις...!!... Σιγά να μην μασήσουν.... χεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ σε αυτό που λες. Εγώ ούτε είμαι' date=' ούτε ήμουν ποτέ πλουσιόπαιδο, αλλά όταν αποφασίζω να κάνω αναβάθμιση στο pc μου παίρνω καλά πραγματάκια και όχι πολύ ακριβά αλλά και που κρατάνε στο χρόνο. Η τελευταία αναβάθμιση που έκανα ήταν τον Μάϊο του 2004 όταν και είχα πάρει την ASUS FX 5700 256 MB γύρω στα 200 ευρώ και μέχρι στιγμής (1.5 χρόνο μετά) μπορώ και παίζω όλα τα παιχνίδια, όχι σε full details αλλά αρκετά ικανοποιητικά, χωρίς καμία επιπλέον αναβάθμιση (και χωρίς να έχω βέβαια την απαίτηση να βλέπω και την παραμικρή λεπτομέρεια στα γραφικά). Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να τρέχει ομαλά χωρίς κολλήματα.

 

Τώρα αν κάποιοι είναι πιο απαιτητικοί τότε είναι άξιοι της μοίρας τους :razz:[/quote']

 

 

Πρόσεξε λίγο:

 

Από το 91' είμαι hardcore PC gamer. Και εγώ δεν είμαι απαιτητικός με τα γραφικά, αλλά θέλεις να υπολογίσουμε μαζί πόσα λεφτά μου φύγαν σε μικρο-αναβαθμισούλες?

 

Από το 91' μέχρι σήμερα ανα δυετία καινούργιο υπολογιστή: 7 φορές από 1200 Ευρώ πάνω κάτω μας κάνουν 8400 Ευρώ. Στα ενδιάμεσα χρόνια 200 Ευρώ για μικρο-αναβαθμίσεις: 7 *200=1400 Ευρώ.

Σύνολο φίλε μου σχεδόν 10000 Ευρώ για να έχω κάθε χρόνο ένα σύστημα που "σχεδόν" παίζει τέλεια τα παιχνίδια και πάντα να έχεις το παράπονο γιατί το παιχνίδι δεν σου παίζει τέλεια. Και χωρίς να βάλω στο σύνολο λεφτά για αυθεντικά παιχνίδια και αναλώσιμα.

 

Απλώς είναι αμαρτία από το Θεό να δώσεις τώρα π.χ 600 Ευρώ για μια 7800 και μετά να δείς το FEAR να βγαίνει π.χ. στο ΧBOX360 ή στο PS3, όπου καί θα σου παίζει τέλεια, καί η κονσόλα ολόκληρη μαζί με το παιχνίδι έχουν συνολική αξία 500 Ευρώ. Και στη κονσόλα θα σου παίζουν όλα τα παιχνίδια τέλεια για όλη της τη ζωή. Ρώτα τον GordonFreeman που είναι πορωμένος με το XBOX360 και το Slay που είναι πορωμένος με το PS3 να σε κατατοπήσουν πλήρως. Ο Slay έχει ένα link που δείχνει ότι η αγορά των PC games μειώνεται κάθε χρόνο ταχύτατα.

 

Πάντως στο FEAR, πέρα από τους shaders, τα κυρίως γραφικά δεν είναι και ΤΑ απίστευτα. Τώρα μιλάω με βάση το demo έτσι? Αν τα γραφικά στο κυρίως παιχνίδι είναι καλύτερα, παρακαλώ διορθώστε με.

 

Επίσης, συμφωνώ με το Wolfidi, που συμφώνησε μαζί μου όσο αναφορά τους κλειστούς χώρους και επαυξάνω επί του συγκεκριμένου ζητήματος.

 

Τέλος, θυμάστε όταν πρωτοβγήκε το DEUS EX 2? Το παιχνίδι κυριολεκτικά σερνόταν και στα πιό high-end συστήματα. Και στην αρχή λέγανε ότι απλώς τα γραφικά του είναι πολύ τέλεια και για αυτό ήταν βαριά για τις κάρτες γραφικών. Έπρεπε να βγεί patch μετά από ένα μήνα για να παραδεχτούν εμέσως πλήν σαφώς ότι ήταν πρόβλημα του engine.

 

Πάντως το τρομερό ατού του FEAR είναι η ατμόσφαιρα, η οποία βασίζεται σχεδόν εξ' ολοκλήρου στον ήχο.

 

Δυστυχώς ο θείος θα αργίσει λίγες μέρες να μου το στείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebgames.com/ebx/product/258667.asp

 

System Requirements:

 

MINIMUM SYSTEM REQUIRED

 

Windows XP, x64 or 2000 with latest service pack installed, DirectX 9.0c (August Edition) or higher, Pentium 4 1.7 GHz or equivalent processor, 512 MB of RAM or more, 64 MB GeForce 4 Ti or Radeon 9000 video card, Monitor that can display in 4:3 aspect ratio, 5.0 GB free Hard Drive Space for installation, Additional hard drive space for a swap file and saved game files. DVD-ROM drive, 16-bit DirectX 9.0 compliant sound card with support for EAX 2.0, Broadband or LAN connection for multiplayer games. Mouse, Keyboard

 

RECOMMENDED HARDWARE

Pentium 4 3.0 GHz or equivalent processor, 1 GB RAM, A 256 MB Radeon 9800 Pro or GeForce 6600 or equivalent supported DirectX 9 compliant video card with hardware T&L and pixel shader 2.0 support, Sound Blaster X-Fi series sound card.

 

Από τα minimum requirements και συγκεκριμένα την 64ΜΒ κάρτα γραφικών, επιβεβαιώνεται αυτό που έλεγα, δηλαδή ότι αν μπούν στο low οι shaders, το παιχνίδι θα πρέπει λογικά να παίζει καλά σε κάρτες 128ΜΒ τεχνολογίας μεταξύ 5700 και 6600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα minimum requirements και συγκεκριμένα την 64ΜΒ κάρτα γραφικών, επιβεβαιώνεται αυτό που έλεγα, δηλαδή ότι αν μπούν στο low οι shaders, το παιχνίδι θα πρέπει λογικά να παίζει καλά σε κάρτες 128ΜΒ τεχνολογίας μεταξύ 5700 και 6600.

 

Θα ήθελες ?

Τα minimum requirements που δηλώνουν οι publishers είναι minimum fps requirements...

Αν ένα game έγραφε " Athlon 64 3500+ / Pentium 4 3.4GHz+ , 1GB RAM / >1GB Ram recommended , GeForce 6800GT + / Radeon X800PRO 256 + " θα το αγόραζες αν δεν είχες τέτοιο σύστημα ?

Να πουλήσουν θέλουν, όχι να χρεοκοπήσουν.

 

For your information now:

 

Το έβαλα σε system ( Low end έτσι για να δούμε τι γέλια πέφτουν ) :

AMD Athlon XP2500+ @ 2,0GHz

1GB RAM ( 2*512MB ) Corsair XMS3500C2 @ DDR432 2-2-2-5

GeForce FX5700 128MB

Audigy 2 ZS

 

και σε πληροφορώ ότι στα 800x600/1024x768 με όλα minimum & disabled όσα γίνονται, με PIXEL DOUBLING & DX9 Disabled είχαμε τα τραγελαφικά SPF ( Seconds Per Frame ) aka under 20fps most of the time, με τραγελαφικότερα minimum fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πουλήσουν θέλουν' date=' όχι να χρεοκοπήσουν.

[/quote']

 

Συγνώμη, αλλά σύμφωνα με αυτά που έγραψες, τότε ναι, να χρεοκωπήσουν θέλουν. Γιατί μόλις αρχίσουν τα sites που κάνουν reviews τα παιχνίδια να αναφέρουν τις γελοίες απαιτήσεις του, τότε να δούμε ξανά τί πωλήσεις θα κάνει.

 

'Οπως είπα και πρίν, κάτι τέτοια κάνουνε και οδηγούνε το PC gaming στο θάνατό του.

 

Γιατί το σύστημα στο οποίο δοκίμασες το παιχνίδι δεν είναι low-end. Αντίθετα είναι ένα medium σύστημα που παρόμοιό του έχει το 60-70% των PC gamers.

Αν σε αυτό το σύστημα δεν υπάρχει τρόπος να παίζει καλά, τότε την πατήσανε.

 

Το τέστ το έκανες στο demo ή στο κανονικό παιχνίδι?

 

Και στο λέω αυτό γιατί αν διάβασες τα προηγούμενα posts μου, το demo το δοκίμασα και σε 5700 128ΜΒ και σε 6800 256ΜΒ. Στην πρώτη δεν πήγαινε καθόλου καλά, στη δεύτερη σχεδόν τέλεια.

 

Αλλά από το demo μέχρι το τελικό παιχνίδι, η απόδοση τυγχάνει αλλαγών αναλόγως συστήματος.

 

Αλλά αν έπαιξες το κανονικό παιχνίδι και είχες τέτοιες απόδόσεις και μάλιστα με DX9 disabled, τότε το περίφημο engine τους είναι για τα μπάζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...