Προς το περιεχόμενο

F.E.A.R


Fotografos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κανονικό game.

 

Η μηχανή δεν είναι δια τα μπάζα όπως κάποιοι ρίχνουν έτσι στα απλά και ατεκμηρίωτα.

 

Επίσης οι FX5700 είναι κάρτες πόσων ετών??? θυμόμαστε ?

Τα παιχνίδια όσο πάνε πρέπει να έχουν καλύτερα graphics & sound, να διατηρούν αν όχι να έχουν καλύτερο story n gameplay, κλπ κλπ.

Αν ήταν να παίζαμε τα τελευταία games με συστήματα 2 χρονών, τότε ας γυρίσουμε στην εποχή Arkanoid & Pacman.

 

Αυτά :)

 

Επίσης δεν είναι το πρώτο ούτε το τελευταίο βαρύ game...

Και για την ιστορία, το FarCry όταν βγήκε, κορυφή τότες ήταν η Radeon 9800PRO 256MB και οι περισσότεροι στα systems είχαν 512MB RAM και οι "πορωμένοι" 1GB RAM...στα 1024x768 με full details δεν παιζότανε σωστά... που να βαζες και φίλτρα.

 

Έρχονται Ghost Recon 3, Stalker, Duke Nukem Forever ( αυτό δεν ξέρουμε βάρος...doom III engine πάντως... ) [ και όχι δεν κάνω πλάκα για το DN:Forever :D ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς αν σου έθειξα το παιχνίδι, αλλά ξέρεις παίξαμε και εμείς το demo και έχουμε μιά άποψη.

 

Δηλαδή τα γραφικά του σου φάνηκαν τόσο απίστευτα? Μή τρελενόμαστε κιόλας. Αφαίρεσε τις φωτοσκιάσεις και βάλτο δίπλα στο Painkiller και πές μου.

 

Τόσα χρόνια που παίζουμε παιχνίδια κάτι ξέρουμε από engines. Το Chronicles of Riddick το έπαιξες? Είδες τα settings που είχε? Το παιχνίδι εκείνο σου έδεινε τη δυνατότητα αν έχεις high-end σύστημα να το απολαύσεις σε όλο του το μεγαλείο, αν πάλι δεν είχες και πάλι μπορούσες να το παίξεις άνετα.

 

Όσο για το FarCry, κάνεις ένα λαθάκι. Το μόνο πρόβλημα το καιρό που βγήκε ήταν οι shaders. Μπορούσες να τα βάλεις όλα στο high ή ultra high, εκτός από shaders και lighting. Και το παιχνίδι έτρεχε τέλεια και σε 1024x768.

 

Το θέμα είναι άλλο όμως. Εγώ είμαι από τους τυχερούς και το παιχνίδι θα το απολαύσω. Αλλά να το πώ μιά ακόμα φορά ότι τέτοια "δύστροπα" παιχνίδια κάνουν πιό πολύ κακό παρά καλό στο PC gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

"Duke Nukem Forever", σίγουρα γέλαγαν όταν διάλεξαν τον τίτλο. :-P

 

Καλά Panther, γενικά τα παιχνίδια όσο πάνε και γίνονται πιο κομπλεξικά. Κάτσε να παίξουμε Oblivion, UT2k7 (καλά το πήγα μακριά...). :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά Panther' date=' γενικά τα παιχνίδια όσο πάνε και γίνονται πιο κομπλεξικά. Κάτσε να παίξουμε Oblivion, UT2k7 (καλά το πήγα μακριά...). :([/quote']

 

 

Καλα να 'σαι. Να δούμε τί τρελλές απαιτήσεις θα έχουν και εκείνα. Ειδικά για το Oblivion με βλέπω να αγοράζω το XBOX360, γιατί έτσι και το βάλω στο laptop με την 6800 και τα 2GB RAm και μου κάνει σπασίματα, θα πετάξω το laptop από το παράθυρο και ας κάνω ένα χρόνο να το ξεπληρώσω στην εταιρία που δουλεύω.

 

Αν σου πώ τί παιχνίδια παίζω τώρα θα πάθεις πλάκα. Gabriel Knight: Sins of the Fathers και Master of Magic.

 

Επειδή όμως βγαίνουμε εκτός topic, το FEAR φαίνεται πολύ ωραίο παιχνίδι, μου άρεσε πάρα πολύ η ατμόσφαιρά του και ειδικά ο ήχος, όπως είπα και πρίν.

 

Review από την IGN:

http://pc.ign.com/articles/657/657310p1.html

 

To παιχνίδι είναι σχετικά μικρό. 12 ωρίτσες. Επίσης τα physics του είναι κατώτερα του Half Life 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχονται Ghost Recon 3' date=' Stalker, Duke Nukem Forever ( αυτό δεν ξέρουμε βάρος...doom III engine πάντως... ) [ και όχι δεν κάνω πλάκα για το DN:Forever :D ]

 

To DNF den exei tin mixani tou DIII alla dikia tou simfona me ta forum tis 3DRealms kai ta episima FAQs. Kai den prokeite na vgei auton ton aiona giati poli apla einai akoma se ... alpha ekdosi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

billpeppas

Η μηχανή δεν είναι δια τα μπάζα όπως κάποιοι ρίχνουν έτσι στα απλά και ατεκμηρίωτα.

Τι περισσότερο έχει η μηχανή του FEAR απο την Source που να δικαιολογεί τέτοια μείωση στα fps? Το HL2 πήγαινε "σφαίρα" ακόμα και με μια FX5900 128MB!!!!

Το FEAR σε εμένα πάντως έπαιξε ικανοποιητικά (στο ΜP αναφέρομαι) αν εξαιρέσει κάποια στιγμιαία κολλήματα που δεν ξέρω γιατί γινόντουσαν

 

panther_512

Δηλαδή τα γραφικά του σου φάνηκαν τόσο απίστευτα? Μή τρελενόμαστε κιόλας. Αφαίρεσε τις φωτοσκιάσεις και βάλτο δίπλα στο Painkiller και πές μου.

Δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις τις φωτοσκιάσεις... βάλτo δίπλα στο HL2....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τις μηχανες γραφικων,πρεπει να ξερετε πως πλεον περα απο τις επιλογες που φαινονται στα options,υπαρχουν και αλλες που ειτε ρυθμιζονται μεσα απο το console ειτε δεν ρυθμιζονται καθολου και εξαρτωνται απο την καρτα γραφικων.Εγω επαιζα το DOOM III με G-Force 2 MX στα 800χ600 στο medium και φιλος μου με Χ300 με το ζορι 640χ480 στο Low.Και αυτο γιατι υπάρχουν κομματια του κωδικα που δεν υποστηριζε η καρτα μου και ετσι δεν εμφανιζοντουσαν με αποτελεσμα να τρεχει πιο γρηγορα.

Οσο για το HL2,ειχε απο τις πιο scalable μηχανες γραφικων και μπραβο τους για αυτο.Επαιζε και σε καρτες DirectX 7.0.Ομως λογικα ολοι θ εχετε δει τις διαφορες στα γραφικα στις διαφορες εκδοσεις του DirectX και κατα συνεπεια στις καρτες που το υποστηριζοyυν σε επιπεδο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις τις φωτοσκιάσεις... βάλτo δίπλα στο HL2....

 

Ακριβώς! Το HL2 έχει απίστευτο engine. Παίζει καλά σε 5900??? Μα και σε 5700 ή 5200 να το βάλεις, πάλι τέλεια παίζει. Φυσικά με DX8 όμως.

 

Και μιάς και το ανάφερες, μήπως ξέρει κανείς αν βρέθηκε λύση για αυτούς που παθαίνουν motion sickness με το HL2?

 

Το αγόρασα αυθεντικό ο καημένος και δεν έχω καταφέρει να το φτάσω ούτε στη μέση. Μέσα σε μισή ώρα είμαι έτοιμος να αδειάσω το στομάχι μου. Και η πλάκα είναι ότι είναι το μοναδικό παιχνίδι που μου το κάνει αυτό.

 

Sorry για την off topic κουβέντα, αλλά θα είμαι αιωνίως ευγνώμων αν κάποιος με βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί εμένα που έχω GForce4200, το (demo) FEAR που υποτίθεται οτι δεν θα έδειχνε τις πιο σύγχρονες λεπτομέρειες (και όντως φαινόταν σαν σκατά σε ανάλυση 800*600) σερνόταν αδικαιολόγητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WOlf exo 6800gt alla kses kati kai stis Ati to idio kanei apo oti thumame sto Swat.Kati allo pezei an kai tha dokimaso auto pou les.Thanx.Pantos se mena me P4 2400 kai 1 g ram trexei mia xara teleia apla kapies stigmes pou ginete tis por... troei 1 sec kollima kata ta alla einai jet kai me ta decals stay sto full...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...