Προς το περιεχόμενο

Diskakia DVD-R


ababapanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη συγκρινεις bulqpack με TY.... καμμια σχεση. Το οτι διαβάζονται δεν ειναι ενδειξη ποιοτητας οπως εχουμε γραψει πολλες φορές (μετρηση ποιότητας PI/PI κλπ). Επισης τα - ειναι γνωστό οτι ειναι πιο ακριβα σε ΤΥ (περιέργως), θα μπορουσες να πάρεις + και να γλιτωνες κάτι. Οπως επισης ειναι γνωστό οτι τα 4x γραφονται αψογα σε 8x οπότε μπορουσες να γλιτώσεις και από εκει. Η διαφορά του χρονου μεταξύ 8 και 12 δεν ειναι ουσιαστική. Νομιζω οτι τα ΤΥ 4x(+) από το eshop με 36 λεπτά ειναι ότι πρέπει.

(Αλήθεια, εχω την εντυπωση οτι η Disk Impex πουλάει πιο ακριβά απο το e-shop για <100 κομματια, μπορεί καποιος να το επιβεβαιώσει?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αλήθεια, εχω την εντυπωση οτι η Disk Impex πουλάει πιο ακριβά απο το e-shop για <100 κομματια, μπορεί καποιος να το επιβεβαιώσει?

Δεν νομίζω φίλε slammer.

Σήμερα μόλις μου χρέωσαν την 50αδα των 4x+R, 15,30 Ευρώ, κάτι λιγότερο από 0,31 το κομάτι με το ΦΠΑ. Η τιμή του e-shop είναι 0,31 + ΦΠΑ.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το e-shop, αλλά ειδικά για TY, προτιμώ την Diskimpex.

(Βέβαια, μένω και Ν. Σμύρνη. Αν υπολογίσεις βενζίνες από Β.Προάστεια, μάλλον είναι μία η άλλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικαριά και εγώ πήρα για πρώτη φορά τα Τ.Υ αυτά που είναι σε κουτάκι κανονικό με την συσκευασία των 5 και πήρα 30 κομμάτια πολύ καλά φαίνονται και γράφονται άψογα με το NEC 3500 AG μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα άλλες εξίσου ¨’γνωστές’ και καλές μάρκες όπως verbatim. Tdk. Maxell.

Δεν μπορώ να καταλάβω την διάφορα τιμής με κουτάκι και logo από τα χύμα Τ.Υ που είναι χωρίς κουτάκι και χωρίς logo. από 70 λεπτά που στοιχίζει με κουτάκι και στα 40-35 λεπτά τα χύμα εντάξει το κουτάκι στοιχίζει το καταλαβαίνω αυτό, και άσχετο πως εγώ είμαι πωρωμένος χρόνια με τα κουτάκια γιατί δεν μου κάθονται καλά στο μάτι τα χύμα αν και δεν είναι λίγες φορές που έχω πάρει 25αδες των παραπάνω μάρκων που ανέφερα πριν αλλά και πάλι ύστερα μπήκαν σε κουτάκια.

Σε εκείνο που θέλω να καταλήξω είναι πως η TAIYO YUDEN που θεωρείται πρώτο όνομα στην παγκόσμια αγορά και ρίχνει τόσο εύκολα τις τιμές όπως άλλωστε διάβασα σε προηγούμενα post γιατί τότε η ιδια έχει τόσο διάφορα τιμής από το δισκάκι με logo και από το δισκάκι χωρίς logo? που πάνω κάτω είναι στα ίδια επίπεδα ποιότητας όπως άλλωστε το έχουν πει πολλοί σε αυτό το post.

(Προσωπικά δεν το πιστεύω γιατί ως γνωστόν ότι πληρώνεις παίρνεις ακόμα αν είναι και της ίδιας μάρκας, εταιρίας)

 

και τώρα όσο αναφορά το θέμα για την μακροχρόνια αντοχή στο δισκάκι δεν μπορώ να μιλήσω προσωπικά γιατί το καλοκαίρι μπήκα στο άθλημα της αντιγραφής dvd όμως για cd-r που γράφω από το 1998 ισχύει και πάλι το ρητό ότι πληρώνεις παίρνεις

όλα τα no name δισκάκια δεν διαβάζονται καθόλου τώρα πια ούτε audio ούτε data

μόνο ελάχιστα με εξαίρεση.

 

Άσχετο τώρα που είπα για no name πριν ένα χρόνο ένας φίλος, μου έγραψε ένα dvd

Με mp3 τραγούδια το οποίο δισκάκι είναι no name χωρίς logo ασημί επιφάνεια και το άμοιρο τα δισκάκι έχει τραβήξει τα πάνδεινα μέχρι που το είχα δανείσει για Κανά δίμηνο σε κάτι φίλους και τώρα έχει γεμίσει από κάτω και πάνω όλο γρατσουνιές και διαβάζεται ακόμα και σήμερα μια χαρά με το plextor DVD –ROM που έχω. και στο dvd info pro μου βγάζει πως είναι FORNEX101 ούτε που την έχω ακουστά αυτή την εταιρία!!! Την ξέρει κανείς ??? έχει άλλος δοκιμάσει no name και να του βγαίνει αυτή η εταιρία??

Τι να πει κανείς? καμία φορα τρελαίνονται τα οπτικά αποθηκευτικά μέσα προς το καλύτερο αντί το χειρότερο!!!!

 

Α να μην ξεχάσω διάβασα σε κάτι ποστ προηγούμενων ημερών πως κάτι παλικαριά ψάχνανε από το πλαίσιο θήκες για δισκάκια. εγώ παίρνω από το πλαίσιο την 25αδα με λεπτή θήκη μάρκας connect 3,55 ευρώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος από ποιότητα

 

Και οσο για το παλικαρι που ψαχνει RITEK

Ας κοιταξει στο http://www.mediacenter.gr εχει δισκακια 8χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kitakte ligo sto e-shop ta tayio yuden me 0.37, theorounte korifea se ola ta test pagosmios kai me tetia timi den nomizo na protimisete kapia ali marka :)

 

 

0.33 agwrasa shmera 4x kati bulk pou den ta xerei oute h mana tous

 

 

 

Me pethanes vradyatika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις μέρες αγορασα αρκετά Verbatim δισκάκια, τόσο 16x DVD+R, όσο και 8x DVD+R. Tα μεν πρώτα από μαγαζί στην Στουρνάρι προς 0.75? το κομμάτι και τα δεύτερα από τον Γερμανό προς 0,42? το ένα.

Σε Pioneer 108 τα 16x τα γράφει μέχρι 12x. Δεν χρησιμοποιώ patched bios και από το site της Pioneer είδα ότι αυτή την ταχύτητα προτίνει. Πάντως 22 δισκάκια που εγραψα γραφτηκαν χωρίς πρόβλημα.

Για τα 8x πάλι η Pioneer δινει 12x μέγιστη ταχύτητα, αλλά όσα έγραψα σε 12x βγήκαν ελαττωματικά. Στην κανονική τους ταχύτητα δεν παρουσιαστηκε κάποιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω την διάφορα τιμής με κουτάκι και logo από τα χύμα Τ.Υ που είναι χωρίς κουτάκι και χωρίς logo. από 70 λεπτά που στοιχίζει με κουτάκι και στα 40-35 λεπτά τα χύμα εντάξει το κουτάκι στοιχίζει το καταλαβαίνω αυτό' date=' και άσχετο πως εγώ είμαι πωρωμένος χρόνια με τα κουτάκια γιατί δεν μου κάθονται καλά στο μάτι τα χύμα αν και δεν είναι λίγες φορές που έχω πάρει 25αδες των παραπάνω μάρκων που ανέφερα πριν αλλά και πάλι ύστερα μπήκαν σε κουτάκια.

Σε εκείνο που θέλω να καταλήξω είναι πως η TAIYO YUDEN που θεωρείται πρώτο όνομα στην παγκόσμια αγορά και ρίχνει τόσο εύκολα τις τιμές όπως άλλωστε διάβασα σε προηγούμενα post γιατί τότε η ιδια έχει τόσο διάφορα τιμής από το δισκάκι με logo και από το δισκάκι χωρίς logo? που πάνω κάτω είναι στα ίδια επίπεδα ποιότητας όπως άλλωστε το έχουν πει πολλοί σε αυτό το post.[/quote']

Από ότι βλέπω και στα περιοδικά τις διαφημίσεις της Disc Impex (εισαγωγέας των Taiyo Yuden), στα DVD υπάρχουν αυτά που περιγράφονται ως That's της Taiyo Yuden (τα περισσότερα) και τα απλά Taiyo Yuden (όχι That's). Τα απλά Taiyo Yuden είναι χωρίς λογότυπο και χωρίς θήκη. Τα That's πάλι, υπάρχουν και χωρίς λογότυπο και χωρίς θήκη, και με λογότυπο χωρίς θήκη, αλλά και με λογότυπο και με θήκη (ουφ! μπερδεύτηκα!). Ε, όσα είναι με λογότυπο έχουν αυτή την άσπρη CERAMIC επίστρωση. Εντάξει, ανέβαινει το κόστος έτσι, αλλά είναι ότι καλύτερο. :-)

Οι τιμές έπεσαν κι άλλο!! :grin: :lol: ...και δίνουν και DVD δωράκια! :mrgreen:

post-9170-129062919157_thumb.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις μέρες αγορασα αρκετά Verbatim δισκάκια' date=' τόσο 16x DVD+R, όσο και 8x DVD+R. Tα μεν πρώτα από μαγαζί στην Στουρνάρι προς 0.75? το κομμάτι και τα δεύτερα από τον Γερμανό προς 0,42? το ένα.

Σε Pioneer 108 τα 16x τα γράφει μέχρι 12x. Δεν χρησιμοποιώ patched bios και από το site της Pioneer είδα ότι αυτή την ταχύτητα προτίνει. Πάντως 22 δισκάκια που εγραψα γραφτηκαν χωρίς πρόβλημα.

Για τα 8x πάλι η Pioneer δινει 12x μέγιστη ταχύτητα, αλλά όσα έγραψα σε 12x βγήκαν ελαττωματικά. Στην κανονική τους ταχύτητα δεν παρουσιαστηκε κάποιο θέμα.[/quote']

 

Μπορέις να δώσεις το Media Code για τα Verbatim 8x DVD+R;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Verbatim DVD+R 8x

 

---------------------------------------------------------------------------

Unique Disc Identifier : [DVD+R:MCC-003-000]

---------------------------------------------------------------------------

Disc & Book Type : [DVD+R] - [DVD+R]

Manufacturer Name : [Mitsubishi Chemical Corp.]

Manufacturer ID : [MCC]

Media Type ID : [003]

Product Revision : [Not Specified]

Blank Disc Capacity : [2,295,104 Sectors = 4,482.6MB = 4.38GB (4.70GB)]

Recording Speeds : [1x , 2.4x , 4x , 6x-8x]

 

Για τα Verbatim DVD+R 16x

 

---------------------------------------------------------------------------

Unique Disc Identifier : [DVD+R:MCC-004-000]

---------------------------------------------------------------------------

Disc & Book Type : [DVD+R] - [DVD+R]

Manufacturer Name : [Mitsubishi Chemical Corp.]

Manufacturer ID : [MCC]

Media Type ID : [004]

Product Revision : [Not Specified]

Blank Disc Capacity : [2,295,104 Sectors = 4,482.6MB = 4.38GB (4.70GB)]

Recording Speeds : [1x , 2.4x , 4x , 6x-8x , 6x-16x]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paliotera an thymamai kala, se ena allo forum, mazeuontan merika atoma kai kanane omadikes stin disk impex kai epernan kamia fora kai kana dwraki.ego endiaferomai gia kamia 50aria dvd-r. opoios thelei na grapsei posa peripou thelei na kanoume mia souma kai na pame, opoios thelei apo eparxia analamvano na tou ta steilo ego prwsopika me tin epivarynsi gia tin courrier,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη ρε παιδιά αλλα ακριβώς για αυτόν τον λόγο δεν είχε γίνει παλιά όλο τo σκηνικό με τον ramunda?

ίσως δεν είναι τόσο καλή ιδέα αυτό που πάτε να κάνετε...

 

ας μας πει και κάποιος mod την γνώμη του πάνω στο θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Auto pou ginete me tis omadikes einai polu kali fasi kai ginete pantou kai se polla forum.

Den xerw ti kollima eixe ginei palia alla edo milame gia fasi opos ginete kai me tis omadikes me tis skystar kai polla alla...Pame na kerdisoume ftinotera oloi mas...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...