Προς το περιεχόμενο

Diskakia DVD-R


ababapanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προς το φίλο peterp@n (όποτε το διαβάσει) και όχι μόνο.

Το να πάρεις ένα (DVD CD) από το σωρό χύμα και να το δοκιμάσεις (με software προγράμματα) είναι πρακτική που προτείνεται από site όπως το cdrinfo , cdfreaks αλλά το υπαγορεύει και η κοινή λογική!

Το να πάρεις μια 25άδα Maxell και να πεις τώρα μαμάω στις εγγραφές μάλλον δεν έιναι και σωστό!

Το παίρνεις κοιτάς εργοστάσιο κατασκευής (ξαναλέω τι πάει να πει MAXELL TDK PHILIPS) και συμβατότητα εγγραφής με το μηχάνημά σου. Οι παραπάνω καθόλα σεβαστές εταιρείες είναι πολυεθνικές και έχουν εργοστάσια παντού.

Απλά η επίσης ποιοτική Taiyo Yuden είναι και ο κατασκευαστής αρά δε θα βρεις φασόν.

Προσέξτε όμως και ψάξτε στο διαδίκτυο να δείτε την αντοχή στο χρόνο της βαφής που χρησιμοποιεί η Taiyo όπως και η μοναδική (ΑΖΟ) της Mitsubishi chemicals... Ίσως δεν είναι και ό,τι καλύτερο τελικά, αλλά ο τελικός χρήστης (εμείς) μπορεί και να διαφωνούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση περί βαφών: Στα CD ήξερα ότι υπήρχαν η κυανίνη και η φθαλοκυανίνη σαν βαφές. Η Mitshubishi Chemicals είχε βάλει και το AZO στα cd που κατασκεύαζε. Τι αντίστοιχες βαφές υπάρχουν στα DVD? (η κόντρα πάντως μεταξύ της κυανίνης (TY) και της φθαλοκυανίνης (Mitsui) δεν νομίζω ότι κατέληξε σε κάποιο ασφαλές συμπέρασμα για τη διάρκεια ζωής της. Δισκάκια που έχω και είναι επώνυμα δουλεύουν κανονικότατα μετά από 7 χρόνια ζωής... ενώ τα noname (ανεξάρτητα βαφής...) έχουν γίνει σουβέρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia ti lete twra sto plaisio intenso dvd+r 8x 50ada mono 19 eyrw dhladh 38 lepta to ena intenso the best

 

Με τι επίστρωση? Μαλλον θα ειναι optodisk....... που βρισκεις και φθηνώτερα...

Θα προτιμήσω να δώσω άλλα 2 λεπτά και να πάρω ΤΥ x8 που σιγουρα ειναι καλυτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia ti lete twra sto plaisio intenso dvd+r 8x 50ada mono 19 eyrw dhladh 38 lepta to ena intenso the best

 

Εμενα μου γραψε ενας φιλος σε ΝΕC 2510 ενα τετοιο,ολα καλα αλλα 3 μηνες μετα το TOSHIBA 1612 δε το διαβαζει παρα μονο το NEC3500 μου.Για μενα ειναι πολυ κακο σημαδι αυτο.....το δισκακι ειναι αγρατζουνιστο στη θηκη του......και το TOSHIBA ζει και βασιλευει και τα δισκακια κυριευει (τα διαβαζει ολα δηλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δισκάκια "Mirror Platinum" +R 8x αγορασμένα Θεσσαλονίκη (21 Φεβρουαρίου αν θυμάμαι καλά) προς 0.30 το ένα (25άδα - 7.5 ευρά). Το Nero Info-Tool τα εμφανίζει ως "YUDEN000 T02".

1. Για το αν είναι fake ή όχι δεν γουστάρω να διαβάζω 27 σελίδες posts να το διαπιστώσω...

2. Αγορασμένα από τον "τελειωμένο" ο οποίος είναι το πιο φτηνό "μαγαζί" το οποίο έχω βρει (σε ένα στενό περίπου απέναντι από την Καμάρα, τώρα τελευταία άνοιξαν και 2-3 μαγαζιά για cd εκεί με φτηνές τιμές απ' ότι ακούω γιατί ο "τελειωμένος" τόσα χρόνια κάνει χρυσές δουλειές, αν Αθήνα κυκλοφορούν πιο φτηνά δεν το ξέρω αλλά μόνο Πάτρα/Θεσσαλονίκη μπορώ να ψωνίζω).

 

3. Γράφω 4 από αυτά τα δισκάκια (όχι ένα μόνο ώστε να είναι απλή σύμπτωση) σε ένα LITE-ON (δεν ξέρω μοντέλο). Τα δισκάκια γράφονται κανονικά (σε 4x) και κάνουν verify άψογα. Τα βάζω στο λαπτόπι και διαβάζονται μόνο τα περιεχόμενα (π.χ. κάποια .avi από μέσα δεν παίζουν καθόλου στο WMP ή παίζουν με τεράστια προβλήματα σε φέτα divx player). Γράφω από τα ίδια δισκάκια με το αντιγραφικό του laptop (pioneer) και παίζουν άψογα μέχρι τώρα όπου τα έχω δοκιμάσει...

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι επίστρωση? Μαλλον θα ειναι optodisk....... που βρισκεις και φθηνώτερα...

Θα προτιμήσω να δώσω άλλα 2 λεπτά και να πάρω ΤΥ x8 που σιγουρα ειναι καλυτερα....

πήρα μια 10άδα intenso 8x και είναι fuji σύμφωνα με το nero info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα μια 10άδα intenso 8x και είναι fuji σύμφωνα με το nero info
Εχουν βαλθεί να μας τρελλάνουν οι εταιρείες.

Πριν από ένα χρόνο περίπου, αγόρασα καμια εκατσοστή συνολικά Fuji 4x+R, που ήταν -σύμφωνα με το DiiscInfo και το Decrypter ...RICOH-JPN-R01-02, ταυτόσημα δηλαδή με τα τότε 4x+R της TDK και της Sony.

Ενα χρόνο μετά τα TDK αναγνωρίζονται σαν TDK, τα FUJI δεν τα βρίσκω πουθενά και τα Sony δεν με πείθουν να τα πληρώσω σε τιμές του παρελθόντος. (Ετσι κι αλλιώς έχω κολλήσει με τα ΤΥ, αλλά κουβέντα να γίνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...