Προς το περιεχόμενο

Setup alcatel speedtouch 530


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά έκανα δουλεία με το hub με bnc.

 

Ρώτησα και την Alcatel για το συγκεριμένο θέμα και... μάλλον "κουφάθηκαν" με αυτό που τους ρώτησα. Αυτό που μου διευκρίνησαν είναι ότι η σύνδεση για usb είναι για ένα υπολογιστή ένω αν θέλω να έχω παραπάνω από ένα pc πρέπει να χρεισιμοποιήσω το ethernet (τώρα κάτι μας είπαν.!!!).

Επισης δύο φίλους μου που ρώτησα (που έχουν εμπειρία σε δίκτυα) μου παν ότι με win98 σίγουρα δεν γίνεται γιατί την σύνδεση με usb την βλέπουν σαν 2η κάρτα δικτύου... και τα 98 δεν διαχειρίζονται καλά 2 κάρτες. Πολλή πιθανόν όμως να γινεται με τα XP.

 

oxi mono sta win98 alla kai sta windows xp otan sindeeis to modem pano ite usb ite ethernet to blepoun san local area connection.kai sta xp ginetai auto dioti exo setarei ta apira speedtouch se diafora windows.apla stin periptosi ethernet to bgazei san local area connection me realtek eno stin periptosi tis usb to bgazei locar area connection me adsl usb speedtouch.genikos ta windows 98 exoun poli problima oxi mono stis 2 kartes diktiou alla kai stin mia.antitheta me ta xp gia kathe sindesi exoun koina protokolla kai ginetai panikos.den ine opos sta xp pou ftiaxneis eikonidio kai to tcp/ip ginetai default kai to pirazeis apo to ikonidio sindesis.sta 98 to pirazeis apo to diktio kai epireazei oles tis sindeseis.opote i bnc kai hub i wireless ethernet.alla epidi pezei to logistiko endiamesa asto etsi pou pezei min bretheis pro ekplixeos.kai sta 98 episis den nomizo oti mporeis na kaneis bridge 2 connections antitheta me ta xp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επειδή ήδη υπάρχει ένα θέμα δεν θέλω να ανοίξω αλλο όμως έχω ενα πρόβλημα με το Alcatel SpeedTouch 500i.

 

Πρωτα απ ολα να πω τη σύνδεση με την Otenet την ενεργοποίησα εγώ(user name,pass κλπ)όπως (πιστεύω)και τον ίδιο τον router.

 

Ενώ λοιπόν είχα συνδεθεί ΚΑΝΟΝΙΚΑ στο Ιντερνετ με τον δικό μου πλέον κωδικό μετά την ενεργοποίηση χρειάστηκε να κάνω ένα restart και όταν φόρτωσε πάλι τα xp ο υπολογιστής δεν υπήρχε ανταπόκριση όταν άνοιγα οποιονδήποτε browser και ο router αναβόσβηνε πορτοκαλί-πράσινο προσπαθούσε δηλαδή να συγχρονιστεί.

 

Και ρωτάω:Γιατι δεν έχω κατευθείαν σύνδεση με το internet αφου αυτος που ειναι μόνιμα συνδεδεμένος ειναι o router και οχι το pc?

 

Έχω κάνει κάτι λάθος?Μήπως ειναι κάποια επιλογή που πρέπει να ενεργοποιήσω στο setup του router?

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗν τρελένεσαι ¨:)) μια απο τα ίδια πέρναγα και εγώ για πολύ καιρό με το ρημάδι,κάνε ενα restart το μοντεμ και όλα θα φτιάξουν σε μένα ήταν σχεδόν καθημερινό φιανόμενο :((

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...