Προς το περιεχόμενο

Τα αναντικατάστατα FREEWARE που χρησιμοποιούμε!


nemos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/11/2018 στις 10:11 ΠΜ, gfdimopo είπε

Καλημέρα παιδιά, 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί υπάρχει κανένα καλό προγραμμα για screen recording? τυπου camtasia? 

OBS Studio! Φτιάχτηκε για streaming αλλά κάνει μια χαρα για screen recording
https://obsproject.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το windows defender αρκεί τις περισσότερες φορές. Δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι, άντε πες βάλε το Malwarebytes Anti-Malware και κάνε scan κάθε τόσο.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Το windows defender αρκεί τις περισσότερες φορές. Δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι, άντε πες βάλε το Malwarebytes Anti-Malware και κάνε scan κάθε τόσο.

Το Windows defender ήταν πολύ βασικό πρόγραμμα και για αυτό είχαν φτάξει το Microsoft Security Essentials, το οποίο αν και πλήρης σουίτα ήταν αρκετά μέτριο... Το Avast νομίζω εξακολουθεί να δίνει δωρεάν έκδοση και είναι από τα καλά (αν και όχι κορυφαίο τύπου Kaspersky κλπ) Κάποια άλλα δίνουν επίσης δωρεάν έκδοση, αλλά είναι κατώτερα του Avast...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από Avast, μπορεί κάποτε όντως να ήταν καλό αλλά πλέον μακριά.

Όποτε έβλεπα Avast στη δουλειά απλά έφευγε αμέσως και το pc έπαιρνε τα πάνω του. Για τους περισσότερους χρήστες μια χαρά είναι το Defender.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Το Windows defender ήταν πολύ βασικό πρόγραμμα και για αυτό είχαν φτάξει το Microsoft Security Essentials, το οποίο αν και πλήρης σουίτα ήταν αρκετά μέτριο... Το Avast νομίζω εξακολουθεί να δίνει δωρεάν έκδοση και είναι από τα καλά (αν και όχι κορυφαίο τύπου Kaspersky κλπ) Κάποια άλλα δίνουν επίσης δωρεάν έκδοση, αλλά είναι κατώτερα του Avast...

Το defender μια χαρά λύση είναι σε συνδυασμό με το uac των windows. Κανένα σκανάρισμα που και που με το adwcleaner και είσαι κομπλέ. Μια αρκετά καλή δωρεάν λύση είναι και το 360 total security. ΣΕ κάθε περίπτωση μακριά από Avast είναι βαρύ και καθυστερεί το σύστημα, όπου το βρω το ξηλώνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θελω ενα προγραμμα για να βαλω σε μια σειρα/ομαδοποιηση τις επαφες του gmail.να κανω login μεσω αυτου και αφου τα τακτοποιησω να γινει sync με τον λογαριασμο. Εχω ολες ρις επαφες σε excel,τις αποθηκευσα σε cvs αλλα δεν ξερω πως να κανει την αντιστοιχηση των πεδιων.καποια προταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2018 στις 10:17 ΠΜ, Grim Ripper είπε

Μακριά από Avast, μπορεί κάποτε όντως να ήταν καλό αλλά πλέον μακριά.

Όποτε έβλεπα Avast στη δουλειά απλά έφευγε αμέσως και το pc έπαιρνε τα πάνω του. Για τους περισσότερους χρήστες μια χαρά είναι το Defender.

Ναι ε; Το bitdefender? Ή Microsoft security essentials? Κάποιο από αυτά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Essentials δεν νομίζω να μπαίνει στα 10, το έχουν ήδη μέσα.

Το bitdefender οκ αλλά καμιά φορά προκαλεί προβλήματα με τα certificates για τα sites και τα μπλοκάρει.

Εγώ πάντως λέω να το αφήσεις όπως είναι, αν θες σονυ και καλά να βάλεις antivirus τότε πήγαινε σε κάποιο κλειδαδικο και βρες το Eset. Όχι ότι είναι και ιδιαίτερα ακριβό αν το πάρεις από σκρουτζ ούτως ή άλλως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

To Essentials δεν νομίζω να μπαίνει στα 10, το έχουν ήδη μέσα.

Το bitdefender οκ αλλά καμιά φορά προκαλεί προβλήματα με τα certificates για τα sites και τα μπλοκάρει.

Εγώ πάντως λέω να το αφήσεις όπως είναι, αν θες σονυ και καλά να βάλεις antivirus τότε πήγαινε σε κάποιο κλειδαδικο και βρες το Eset. Όχι ότι είναι και ιδιαίτερα ακριβό αν το πάρεις από σκρουτζ ούτως ή άλλως.

Το ESET χρησιμοποιώ κι εγώ είναι ένα από τα δημοφιλέστερα. Υψηλή ποιότητα ανίχνευσης και σχετικά ελαφρύ (σε αντίθεση με τα βαριά Bitdefender ή Kaspersky). Αλλά δεν είναι freeware. ;)

Δειτε εδώ τα πιο δημοφιλή του 2017

5ba0642ba0758.jpg

Νο 1 το δωρεάν AVAST που πρότεινα.

Νο2 το ισχυρό και σχετικά ελαφρύ ESET.

Τα βαριά, δυνατά και ακριβά Bitdefender και Kaspersky είναι πολύ πιο κάτω

Επεξ/σία από Mivas (myphone)
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καθένας πάνω στο θέμα αυτό με antivirus θα πει την δική του γνώμη, τα δοκιμάζεις όλα που έχουν δωρεάν για ένα μήνα και αποφασίζεις.

Κατά την δική μου άποψη, πάνω από 10 χρόνια χρήστης του Eset δεν είχα ποτέ πρόβλημα, πάντα με προστάτευε και είναι το πιο ελαφρύ. Δοκίμασα κατά καιρούς και άλλα, αλλά πάντα στο ελαφρύ eset ξαναγυρίζω, αλλά στην σουίτα (internet security, με πληρωμή) και όχι σε σκέτο antivirus.

Επεξ/σία από D___G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D___G είπε

Ο καθένας πάνω στο θέμα αυτό με antivirus θα πει την δική του γνώμη, τα δοκιμάζεις όλα που έχουν δωρεάν για ένα μήνα και αποφασίζεις.

Κατά την δική μου άποψη, πάνω από 10 χρόνια χρήστης του Eset δεν είχα ποτέ πρόβλημα, πάντα με προστάτευε και είναι το πιο ελαφρύ. Δοκίμασα κατά καιρούς και άλλα, αλλά πάντα στο ελαφρύ eset ξαναγυρίζω, αλλά στην σουίτα (internet security, με πληρωμή) και όχι σε σκέτο antivirus.

Συμφωνούμε για το ESET. Απλά μιας και είμαστε στο νήμα για δωρεάν λύσεις, το καλύτερο είναι το Avast νομίζω. Το ενσωματωμένο Windows defender δεν επαρκεί... Το είχα δοκιμάσει μόνο του και μόλις έβαλα επώνυμο antivirus βρήκε πόσα πράγματα μέσα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Συμφωνούμε για το ESET. Απλά μιας και είμαστε στο νήμα για δωρεάν λύσεις, το καλύτερο είναι το Avast νομίζω. Το ενσωματωμένο Windows defender δεν επαρκεί... Το είχα δοκιμάσει μόνο του και μόλις έβαλα επώνυμο antivirus βρήκε πόσα πράγματα μέσα...

οταν λες βρηκε ποσα πραγματα μεσα? μηπως ητανε false alarms? γιατι προσωπικα ειμαι με defender εδω και 2 χρονια και οταν εκανα scan με eset και mbam δεν βρηκανε ουτε τριχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Alex-V είπε

οταν λες βρηκε ποσα πραγματα μεσα? μηπως ητανε false alarms? γιατι προσωπικα ειμαι με defender εδω και 2 χρονια και οταν εκανα scan με eset και mbam δεν βρηκανε ουτε τριχα

π.χ. προγράμματα διαφημίσεων κλπ

Επίσης είχα δει πολλά τεστ ανίχνευσης και εξουδετέρωσης ιών κλπ και το Microsoft Security Essentials ήταν από τα χειρότερα, μαζί με Webroot και 1-2 ακόμη. Το Avast τα είχε πάει αρκετά καλά, το ESET ήταν από τα κορυφαία στην ανίχνευση, ενώ overall τα πιο δυνατά ήταν Kaspersky και Bitdefender (αλλά αυτά τα δύο όπως είπα πέρα από ακριβά, είναι και πολύ βαριά σε αντίθεση με το ESET που το αντέχουν ακόμη και υπολογιστές 10ετίας και βάλε) και αρκετά κοντά ήταν τo F-Secure

Επεξ/σία από Mivas (myphone)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...